Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ανοίγω αυτό το νήμα και αν πρέπει να συγχωνευθεί αλλού, ας γίνει από τον συντονισμό.

Σήμερα άλλαξα τις ζάντες μου και από 16αρες με λάστιχα 195/50/16 πήγα σε 17αρες με 205/40/17 bridgrstone potenza (τα φορούσε ήδη και δεν τα βλέπω να ζουν για πολύ).
Περίμενα να έχω αρκετούς κραδασμούς, ωστόσο λόγω της πιο άνετης ανάρτησης (αυτή που έχει το 1.5 TDCI), ναι μεν είδα διάφορα άλλα όχι τρελή. Σκέφτομαι όμως να βάλω 205/45/17 όταν έρθει η ώρα.
Ποιο λάστιχο πιστεύετε ότι είναι καλο στο βρεγμένο αλλά έχει και μία άνεση? Δε θέλω κοπανηματα διότι μου καλαρεσαν τα ContiPremiumContact 2 που είχα...αποροφουσαν πολύ. Από ότι διαβάζω (δε ξέρω αν ισχύει) τα ContiSport 5 δεν φημίζονται για την άνεση τους..

Επίσης, τώρα που άλλαξα διάσταση, πρέπει να κάνω ευθυγράμμιση? Κατά κανόνα το τιμόνι παραμένει ευθεια αλλά σε κάποια σημεία του δρόμου, παρατήρησα ένα ελαφρύ τράβηγμα.

Τελος, δεδομένου ότι ή κύρια χρήση του αυτοκινήτου είναι αστική, τι δείκτη ταχύτητας να επιλεξω? Πχ ο W ίσως και να είναι παραπανησιος και δε ξέρω αν το να έχει κανείς υψηλου δείκτη ταχύτητας λάστιχα και να κινείται αστικά, είναι και κακό για κάποιο λόγο.

Αν έχετε προτάσεις, καλοδεχούμενες και ευχαριστώ.
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Ριξε μια ματια στα Dunlop Sportmax RT 2 (tyrerevies.co.uk). Δεν βγαινει ομως με 45η προφιλ στη διασταση που αναφερεις.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Τις πήρα από car.gr από έναν τύπο που τις είχε 500ευρώ με λάστιχα αλλά αν και μου είπε ότι τα λάστιχα είναι οκ.. ήδη σήμερα μου έβγαλε warning για χαμηλή πίεση ελαστικών και τα βλέπω γηρασμένα και ταλαιπωρημένα και μπαλωμένα. Νομίζω ότι πρέπει να τα αλλάξω άμεσα μιας και οι βροχές δεν άρχισαν ακόμα!
Οι ζάντες έχουν γρατζουνίτσες στην περιφέρεια (όχι άπειρες) αλλά οκ.. κάπου συμβιβάστηκα. Νομίζω άθικτες θα πήγαιναν πολύ παραπάνω.
Δε ξέρω αν έκανα καλά, με τις προηγούμενες είχα και καινούργια λάστιχα και σούπερ άνεση αλλά η εικόνα άλλαξε πολύ.
https://onedrive.live.com/?authkey=%21ALm24z8icbqnnuU&id=4EBB5938BA469E89%21438&cid=4EBB5938BA469E89

Άντε τώρα να δούμε τι παίζει με άνεση και οικονομία με δαύτες.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Fiestaris said:
Τις πήρα από car.gr από έναν τύπο που τις είχε 500ευρώ με λάστιχα αλλά αν και μου είπε ότι τα λάστιχα είναι οκ.. ήδη σήμερα μου έβγαλε warning για χαμηλή πίεση ελαστικών και τα βλέπω γηρασμένα και ταλαιπωρημένα και μπαλωμένα. Νομίζω ότι πρέπει να τα αλλάξω άμεσα μιας και οι βροχές δεν άρχισαν ακόμα!

Δεν είναι τα λάστιχα Άρη για το warning. Oι παλιές σου ζάντες έχουν πάνω βαλβίδες με κάτι μικρά κουτάκια εσωτερικά που μετράνε την πίεση και την στέλνουν ασύρματα στο αυτοκίνητο. Πρέπει να πας σε ένα βουλκανιζατέρ, να βγάλεις τους αισθητήρες από τις παλιές σου ζάντες και να τους βάλεις στις καινούριες. Έτσι θα δουλέψει σωστά το σύστημα.
Αλήθεια, οι 17άρες έχουν αισθητήρες πάνω ή τους έχει βγάλει ο προηγούμενος; Συνήθως τους ξεχωρίζεις από τις μεταλλικές βαλβίδες (δεν είναι ο κανόνας όμως, υπάρχουν και λαστιχένιες). 

sensori-di-pressione-vdo-pneumatici-continental_2.jpg
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλή ερώτηση. Θα το ελέγξω.
Άρα δεν έχω θέμα.. απλά νομίζει το σύστημα ότι υπάρχει χαμηλή πίεση..
Κώστα πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου..
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Λέω να βάλω τα 205/45/17 ώστε να μη χάσω την άνεση, όπως είπα.
Και σκέφτομαι... γιατί δεν υπάρχει καν στο προσκήνιο η πρόταση 215/40/17? Το λάστιχο θα είναι πιο φαρδύ και άρα θα προστατεύει και τη ζάντα. Η δε συνολική διάμετρος έρχεται πολύ κοντά στην αρχική διάσταση.
Υπάρχουν λόγοι κάποιος να μην προτιμήσει 215? Υπόψιν ότι μιλάμε για Fiesta Titanium (μη χαμηλωμένο - προς το παρόν- και με μη σπορ ανάρτηση).

Οποιαδήποτε σχόλια καλοδεχούμενα.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Λογικά το 215 θα βελτιώσει λίγο το κράτημα, αλλά θα κόψει λίγο απόδοση και ενδεχομένος να επιφέρει και αύξηση στην κατανάλωση. Το 45 αντί του εργοστασιακού 40 θα αλλάξει το βήμα του αυτοκινήτου και επίσης θα μπερδέψει τον μετρητή χιλιομέτρων και το ταχύμετρο.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Το ταχύμετρο ναι αλλά κατά 2.5%, δε μου φαίνεται και πολύ. Ούτως ή άλλως και 205/40/17 από 195/50/16 που ήμουν πάλι θα επηρεαστεί αλλά λιγότερο. Με το 215/40/17 σχεδόν ίδιο βήμα με 195/50/16. Γιαυτό λέω γιατί όχι. Απλά δεν το χω ξανακουσει..

Πάντως σίγουρα με προγραμματισμό διορθώνεται το βήμα, με τι κόστος δε ξέρω.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Σήμερα έβαλα 205/45/17 Barum bravuris 3HM (η μαρκα επιλέχθηκε με την παρότρυνση και τη βοήθεια του kostg και τον ευχαριστώ δημοσια για τον χρόνο του). Πολύ άνεση τα 45αρια...παραπλήσια σε άνεση διασταση της εκπληκτικής των 195/50/16 που είχα. Συνιστω τη διάσταση ανεπιφυλακτα σε όποιον δε θέλει κοπανηματα!
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Να ρωτήσω κάτι για όποιον ξέρει. Όταν είχα τα 195/50/16, στην αντιπροσωπεία μου είχαν πει να βάζω πίεση 32 μπροστά και 30 πίσω. Τώρα που έβαλα τις 17άρες (205/45/17 και όχι 205/40/17) στο λαστιχάδικο που τα έβαλα, μου έβαλε 35 μπροστά και 26 πίσω με βάση το ταμπελάκι που υπάρχει στο αυτοκίνητο.
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η διαφορά της πίεσης στα πίσω και μπροστά και φυσικά το έλεγξα.
Το ταμπελάκι φαίνεται εδώ και προσπαθώ να καταλάβω τι ισχύει:

https://onedrive.live.com/?authkey=%21ALkmdUnK0B-5PTE&cid=4EBB5938BA469E89&id=4EBB5938BA469E89%21442&parId=root&o=OneUp

Βλέποντάς το, δε συμπεραίνω ότι σωστά έβαζα 32μπροστά/30 πίσω αλλά 33μπροστά/26 πίσω (Σωστά?). Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι ισχύει με την περίπτωση diesel κινητήρα 1.5 και το ότι έχω κάνει το προφίλ 45.
Τα φώτα σας αν καταλαβαίνετε κάτι περισσότερο.
Ευχαριστώ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή θα έπρεπε να βάζεις 33 μπροστά / 26 πίσω με τα 195/50/16 (όχι φορτωμένος και για ταχύτητες που δεν θα ξεπερνούν τα 160 για πολύ ώρα).
Με τα 205/45/17, θα έβαζα 34/26 μιας και είσαι πιο κοντά στην παλιά διάσταση. Αν θέλεις μπορείς  να πειραματιστείς λίγο με τις πιέσεις, ώστε να κατασταλάξεις στις τιμές που εσύ βλέπεις ότι τα λάστιχα αποδίδουν καλύτερα.
Αυτό που θα έλεγα οπωσδήποτε, είναι να διατηρήσεις την διαφορά πίεσης μπρος/πίσω (εφόσον δεν είσαι φορτωμένος).
 

Drosho7

Newbie
Jul 8, 2016
3
0
0
38
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά

Θέλω να αλλάξω λάστιχα σύντομα. Τι προτείνετε; 195/50/15 η διάσταση. Εχω το ecoboost 100. Πληροφοριακά μένω Αθήνα και κανω 60 χιλιόμετρα καθημερινά, οπότε θα ήθελα να έχουν σχετικά καλή αντοχή. Απλά ειναι το πρώτο μου αμάξι και πρώτη φορά που θα παρω λάστιχα και δεν εχω ιδέα.. Ευχαριστώ!  :)
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Υπάρχουν επιλογές ανάλογα βέβαια και το πόσα θέλεις να δώσεις. Τα michelin pliot sport 3 είναι πολύ καλά αλλά σαν πιο μαλακά έχουν λίγο μειωμένο χρόνο ζωής. Βέβαια ακόμα και στο τέλος τις ζωής τους τα έχω δει να αποδίδουν άνω του μετρίου (για φθαρμένο λάστιχο).  Για τα Dunlop Sport Bluresponse έχω ακούσει επίσης καλά λόγια που τα φοράει φίλος μου στη διάσταση που θέλεις χωρίς προβλήματα.
Εγώ φοράω Toyo DRB που είναι οικονομικό λάστιχο μεν, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος (για τα χιλιόμετρα τα δικά μου πάντα που δεν είναι ούτε τα μισά από τα δικά σου καθημερινά). Ακόμα όμως και σε ταξίδια σε βουνά με στροφές και υγρό οδόστρωμα έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
Continental αν και γνωστή μάρκα δεν φόρεσα ποτέ γιατί υπάρχουν τρελές αποκλείσεις στις απόψεις οπότε δεν το ρίσκαρα.
Ρίξε πάντως μία ματιά και σε άλλα θέματα για λάστιχα. Υπάρχει πολύ ψωμί για να πάρεις μια γνώμη.  
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Δοκιμασα 34/26 και μου ήταν λίγο κουτσουρακι. Έβαλα 33/26..καλύτερα αλλά όχι τέλεια. Στα 195/50/16 είχα 32/30 και όχι 33/26 που λέει στην πόρτα, κατόπιν παρότρυνσης του λαστοχαδικο της αντιπροσωπείας. Πήγα σήμερα και ρώτησα τι να κάνω με τα 206/45/17 και μου λένε 32/30 ή άντε 28 πίσω.. μα λέω το ταμπελακι λέει 26... Μου λέει με 26 θα τα διαλύσεις...! Τι άκρη να βγάλω ρε παιδιά...εσείς έχετε 26 πίσω δηλαδή?
Από την άλλη, δικός μου άνθρωπος μου χε πει "ο,τι λέει ο κατασκευαστής αλλιώς φθειρεις τα σινεμπλοκ κτλ".. AR15firing
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εγώ προσωπικά με τα 195/50/16 που φοράω, βάζω 33/28. Στην αρχή και για μεγάλο διάστημα έβαζα 33/26 χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά επειδή πάντα έχω και κάποιο βάρος πίσω, το αύξησα λιγάκι.
 

Drosho7

Newbie
Jul 8, 2016
3
0
0
38
Αθήνα
Παιδιά ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις. Οικονομικά μέχρι 250 € με βλέπω. Για Dunlop η Pirelli με βλέπω λογικα μιας και γω εχω ακούσει οτι τα Michelin ειναι μαλακά και θα χω γρήγορη φθορά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread