Καλώς ήλθατε στο ανανεωμένο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για λόγους ασφαλείας για να μπορέσετε να συνδεθείτε θα πρέπει να κάνετε επαναφορά κωδικού βάζοντας το e-mail που αντιστοιχεί στον λογαριασμό σας.
Επαναφορά κωδικού
  Guest viewing is limited
  • You have a limited number of page views remaining
  • 0 guest views remaining

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
10
6
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα τις προτάσεις σας για λάστιχα. Πρόσφατα ολοκλήρωσα remap και εφτασα στα 160hp. Αγόρασα λοιπόν ζάντες 17` απο st μιας και θέλω να βελτιώσω και τα φρένα μου. Μέχρι τότε ομως θα πρέπει να αγοράσω λάστιχα και έχω την εξής απορία σχετικά με ποιά διάσταση να επιλέξω μιας και ο κατασκευαστής δίνει 205/40/17. Να επιλέξω την συγκεκριμένη διάσταση ή να πάω σε 205/45/17 κερδίζοντας φαντάζομαι κάτι σε άνεση και πιθανά στραβώματα των ζαντών στους δρόμους μας???
Επίσης σε διάφορα site μετρήσεων διάστασης είδα και 195/45/17 που είναι εντός των αποδεκτών ορίων.
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μάρκες ελαστικών κατόπιν εμπειρία σας, αλλά και ποιά θα ήταν η καταλληλότερη διάσταση, ώστε να αποφύγω άσκοπα έξοδα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ελπίζω να μην κούρασα!!
Διόρθωση 195/40/17

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,126
72
48
48
Αθήνα
Γενικώς πρέπει να προσπαθούμε οι αλλαγές (+/-) στις διαστάσεις των ελαστικών να μην υπερβαίνουν το 3-4-5%, γιατί μετά αρχίζουν τα περίεργα, τα όργανα διαβάζουν λάθος, το ABS μπορεί να αρχίσει να μην συμπεριφέρεται σωστά κλπ. Και φυσικά δεν το παρακάνουμε με μέγεθος και offset γιατί κινδυνεύουμε με rubbing (να "βρίσκει"¨) οπότε εκεί πλέον έχουμε σοβαρό πρόβλημα.

Καταρχήν λοιπόν, ως "παθών" (και εγώ έκανα remap και δεν πάταγε πλέον ούτε με 3η), θα σου έλεγα το 205 να είναι το minimum, κάτι ξέρει η μαμά Ford. Επίσης μην αλλάζεις πάνω από μια διάσταση από μόνη της, δηλαδή αν ανεβαίνεις 1-2 νούμερα σε πλάτος, θέλεις τουλάχιστον ένα νούμερο κάτω σε profile.

Άρα η "καταλληλότερη" είναι οι προτεινόμενες εργοστασιακές διαστάσεις (ψάξε ένα ST και δες το ταμπελάκι με τις διαστάσεις που φοράει, ενώ για κατάλληλο ελαστικό, εξαρτάται τι θες, άνεση, κράτημα, all-season, βρεγμένο, αντοχή κλπ ?

• Like
Αντιδράσεις: Dionisis

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
10
6
3
Μοντέλο
MK7.5
Γενικώς πρέπει να προσπαθούμε οι αλλαγές (+/-) στις διαστάσεις των ελαστικών να μην υπερβαίνουν το 3-4-5%, γιατί μετά αρχίζουν τα περίεργα, τα όργανα διαβάζουν λάθος, το ABS μπορεί να αρχίσει να μην συμπεριφέρεται σωστά κλπ. Και φυσικά δεν το παρακάνουμε με μέγεθος και offset γιατί κινδυνεύουμε με rubbing (να "βρίσκει"¨) οπότε εκεί πλέον έχουμε σοβαρό πρόβλημα.

Καταρχήν λοιπόν, ως "παθών" (και εγώ έκανα remap και δεν πάταγε πλέον ούτε με 3η), θα σου έλεγα το 205 να είναι το minimum, κάτι ξέρει η μαμά Ford. Επίσης μην αλλάζεις πάνω από μια διάσταση από μόνη της, δηλαδή αν ανεβαίνεις 1-2 νούμερα σε πλάτος, θέλεις τουλάχιστον ένα νούμερο κάτω σε profile.

Άρα η "καταλληλότερη" είναι οι προτεινόμενες εργοστασιακές διαστάσεις (ψάξε ένα ST και δες το ταμπελάκι με τις διαστάσεις που φοράει, ενώ για κατάλληλο ελαστικό, εξαρτάται τι θες, άνεση, κράτημα, all-season, βρεγμένο, αντοχή κλπ ?
Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες πολυ,
όσο για το λαστιχο με ενδιαφερει σιγουρα η ανεση και το κρατημα, το αυτοκινητο το χρησιμοποιώ μόνο χειμώνα.

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
206
24
18
είμαι και εγώ ακριβώς στο ίδιο δίλημμα. Νομίζω θα πάω σε 205/40/17 για να μην αλλαξω το βήμα του αυτοκινήτου.
Φοβάμαι οτι με το 205/45/17 θα είναι γαιδούρι το αμάξι.
Έτσι και αλλιώς και το red black το φιεστα π έβγανει με 17άρες, έβγαινε με 205/40.
Αρα θα παω μαλλον με την πρόταση του εργοστασίου .

• Like

Dionisis

Rookie
MK7.5
Nov 6, 2021
10
6
3
Μοντέλο
MK7.5
είμαι και εγώ ακριβώς στο ίδιο δίλημμα. Νομίζω θα πάω σε 205/40/17 για να μην αλλαξω το βήμα του αυτοκινήτου.
Φοβάμαι οτι με το 205/45/17 θα είναι γαιδούρι το αμάξι.
Έτσι και αλλιώς και το red black το φιεστα π έβγανει με 17άρες, έβγαινε με 205/40.
Αρα θα παω μαλλον με την πρόταση του εργοστασίου .
Καλημέρα Δημήτρη, τελικά αποφάσισα και εγώ τα 205/40/17 και κατέληξα στα toyo proxes tr1 τα οποία τα περιμένω την Παρασκευή, (έχουμε μια καθυστέρηση εδώ στην επαρχεία). Θα επανέλθω για γνώμη σχετικά με τα λάστιχα, αλλά και πρώτες εντυπώσεις!!!

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,126
72
48
48
Αθήνα
Τι μου θύμησες τώρα....Toyo Proxes TR, *αν* θυμάμαι καλά αυτά είχα φορέσει στο RX8 ως πρώτη αλλαγή και μου είχαν φανεί (α) λίγο "σκληρά" σαν γόμα, άρα (β) αργούσαν να ζεσταθούν αλλά (γ) όταν ζεσταίνονταν, σε αντίθεση με όταν ήταν κρύα, συμπεριφέρονταν πολύ καλά. Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε οπότε πιθανότατα αυτά που λέω να μην έχουν σχέση με το σήμερα, μεταφέρω την προσωπική μου άποψη με -περίπου- το ίδιο ελαστικό....

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
206
24
18
Καλημέρα Δημήτρη, τελικά αποφάσισα και εγώ τα 205/40/17 και κατέληξα στα toyo proxes tr1 τα οποία τα περιμένω την Παρασκευή, (έχουμε μια καθυστέρηση εδώ στην επαρχεία). Θα επανέλθω για γνώμη σχετικά με τα λάστιχα, αλλά και πρώτες εντυπώσεις!!!
Εγώ ήμουν ανάμεσα στα TR1 και στα eagle f1 assymetric 5 και μαλλον καταληγω στα δευτερα. Ναι περιμένω εντυπώσεις σου

• Like

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread