Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Μετα απο 44.000 ειπα να αλλαξω κι εγω λαστιχα. ειμαι παααααρα πολυ ευχαριστημενη με τα μαμισια (HANKOOK S1 EVO) και θα διαλεξω της ιδιας εταιριας τα Hankook Kinergy Eco K425
η αληθεια ειναι ουτε κοντρες κανω ουτε χειροφρενιες και τα λιμανακια μου πεφτουν λιγο μακρια....αλλα λεω να ξανα παω το καλοκαιρι στον Μπαλο και σε οτι κατσικοχωρι δεν εχω παει ακομα στη Κρητη !!! χαχαχα
τι αποψεις εχετε?  ειδα απο  κριτικες εχει B κ C σε προσφυση και καταναλωση για την κατηγορια του.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Τα συγκεκριμένα δεν τα γνωρίζω. Εγώ έχω βάλει στο ΜΚ7.5 τα Barum barum bravuris 3HM μετά από βοήθεια στην απόφαση από τον Kostg και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Οικονομικά, άνετα και καλά.
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Φοράω 3χρονια toyo proxes cf2 195 50 15 άνετα με μεγάλη αντοχή made in Japan μόνο.αψογα
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
Παιδιά θελω να αλλάξω λάστιχα. Εχω ΜΚ7.5 ST LINE. Ζαντα 16'' τι προτείνετε ;
 

afbk

Rookie
Jan 6, 2017
11
0
1
Φοράω στο αυτοκίνητο το 195/45/16. Είχα βάλει τα Pirelli P Zero Nero GT (καύσιμο: F, βρεγμένο: B και συνολικά με τοποθέτηση πήγε στα 340 ευρώ) όταν τα πήρα πριν 1 χρόνο. Νομίζω οτι ήταν μια αξιοπρεπής σχέση ποιότητα-τιμή. Φάνηκαν αρκετά καλά σε στροφές και σε καιρό χειμωνιάτικο. Σκέφτομαι να βάλω τα  Bridgestone Turanza T005 (καύσιμο: B, βρεγμένο: A). Έχετε να προτείνετε κάποιο ανάλογο ;
 

GESTAKOS

Rookie
Apr 15, 2015
24
0
1
34
Χαλκίδα
Καλησπέρα παιδιά! Ποια λάστιχα προτείνετε στο ΜΚ7 (195/45-16)? Να σημειώσω ότι κάνω πολλά χιλιόμετρα το χρόνο και θα τα ήθελα να βγάζουν πολλά χιλιόμετρα.
-Στο παρελθόν είχα τα Yokohama τα σπορ τα οποία ήταν εξαιρετικά, στη συνέχεια Petlas από τα οποία έμεινα υπερευχαριστημένος και τώρα φοράω τα Barum Bravuris για τα οποία μετάνιωσα την ώρα κ τη στιγμή που τα έβαλα. Ο,τι χειρότερο σε ελαστικό, γλιστράνε από την πρώτη μέρα μέχρι κ σήμερα. Όποτε βρέχει κάνω το σταυρό μου κ κόβω 40% ταχύτητα από τη συνηθισμένη.-
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
GESTAKOS said:
Καλησπέρα παιδιά! Ποια λάστιχα προτείνετε στο ΜΚ7 (195/45-16)? Να σημειώσω ότι κάνω πολλά χιλιόμετρα το χρόνο και θα τα ήθελα να βγάζουν πολλά χιλιόμετρα.
-Στο παρελθόν είχα τα Yokohama τα σπορ τα οποία ήταν εξαιρετικά, στη συνέχεια Petlas από τα οποία έμεινα υπερευχαριστημένος και τώρα φοράω τα Barum Bravuris για τα οποία μετάνιωσα την ώρα κ τη στιγμή που τα έβαλα. Ο,τι χειρότερο σε ελαστικό, γλιστράνε από την πρώτη μέρα μέχρι κ σήμερα. Όποτε βρέχει κάνω το σταυρό μου κ κόβω 40% ταχύτητα από τη συνηθισμένη.-

Καλησπερα
Προσωπικη γνωμη/Εμπειρια
Φοραω Pirelli P Zero Nero. Αξιοπρεπεσ ελαστικο..επωνυμο..Αρκετα ευχαριστημενος
τα εφαγαν τα ψωμια τους και ετοιμαζομαι για Falken ziex ! Τιμια..αρκετα σκληρα πλαινα το οποιο το θελω λογω πεζοδρομιων σε σχεση που το Pirelli  υστερει..πολυ καλα σε βρεγμενο αλλα αργει να ζεσταθει γιατι εχει υψηλο συντελεστη ταχυτητας
Αρκετα καλα και απο τα 2 τα παραπανω ειναι το Uniroyal Rainsport 3 αλλα πολυ μαλακα πλαινα
Και τελος αρκετα τιμια αλλα πιο ακριβα σε σχεση με τα παραπανω βρισκω τα  Hankook Ventus Prime.

Συμβουλη...
Θεωρω οτι ο καθενας απο εμας εχει και διαφορετικη αντιληψη στο συγκεκριμενο θεμα και απο τον τροπο που οδηγει και ικανοποιειται.
Τα πιο επωνυμα δεν στα αναφερω γιατι ολοι λιγο πολυ ξερουμε τι ειναι και τι κανουν..απο εκει και περα θεωρω μεγαλο κοστος λογω φιρμας μιας και υπαρχουν τιμια ελαστικα πιο χαμηλου βεληνεκες με εξισου τρομερες επιδοσεις Ψαξου στο ιντερνετ δες αξιολογησεις αλλα οπως προειπα...το ελαστικο που θα επιλεψεις ειναι κατι σαν τα τσιγαρα που καπνιζεις  :p  δεν κανουν ολοι την ιδια μαρκα  :) Ελπιζω να βοηθησα  φιλε μου Μανιακε  :)
 

GESTAKOS

Rookie
Apr 15, 2015
24
0
1
34
Χαλκίδα
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Κατατοπιστικότατος! Απλώς έλεγα να κινηθώ σε επώνυμη εταιρία γιατί η τελευταία θυγατρική που προανέφερα πραγματικά με απογοήτευσε τόσο πολύ που ούτε να την ακούω δε θέλω! Ο λαστιχάς που πάω μου πρότεινε τα Toyo για πολλά χιλιόμετρα.
Για τα Falken δεν έχω ψαχτεί καθόλου λες να τα δοκιμάσω? Συμφωνώ επίσης για την υπεραξία τύπου Continental. Άντε να δω τι θα βάλω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κι όμως, εγώ είμαι υπέρ-ευχαριστημένος στο mk6 από τα Bravuris 3 HM, που τα ξαναέβαλα (2η φορά) σε διάσταση 205/40/17. Δε θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι γλυστράνε στη βροχή (περισσότερο έστω από τα Sport Contact 3 (2 φορές) και Sport Contact 2 που είχα στο παρελθόν). Είχα και Toyo T1r, πολύ καλά στη βροχή αλλά κούτσουρα γενικά. Δεν τα κράτησα πάνω από 1,5 χρόνο.
Γιατί δεν τοποθετείς και πάλι τα Petlas; Θέλεις απλά να πειραματιστείς;
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα στην παρέα.Εχω μια ερώτηση:φοράω ελαστικά 175/65/R14.Αν βάλω ελαστικά 185/60/R14 θα αλλάξει πολύ γη γεωμετρία του αυτοκινήτου?θέλω να αλλάξω λάστιχα και ζαχαρωνω τα Continental 185/60R14 82H EcoContact 6 SU Pass.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλημερα,

Με βάση την σύγκριση των δύο διαστάσεων, προκύπτει ότι θα έχεις διαφορά μόλις 1% στη συνολική διάμετρο τροχού καθώς και περίπου 1% απόκλιση στη μετρούμενη ταχύτητα. Κανένα πρόβλημα δε θα έχεις. Είσαι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια και  ότι θα εχει και μεγαλύτερη άνεση.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Μετά από 4 χρόνια, 30Κ χλμ και -δυστυχώς- ένα σκίσιμο σε ένα από τα δύο πιο φρέσκα ελαστικά, αναγκαστικά έκανα αλλαγή ταχύτερα από ότι υπολόγιζα (όχι για πολύ, αντί για Σεπ-Οκτ κάνω την αλλαγή Μάιο).

Καθώς έψαχνα μόνο για premium και το καλύτερο δυνατό λάστιχο στην καλύτερη δυνατή τιμή :D από τα εργοστασιακά 195/50/16 ContiPremium πήγα στα Dunlop SportMaxx RT σε 205/45/16. Έχουν μια μικρή διαφορά 1,5% στη περιφέρεια και 6χλστ στη διάμετρο, αλλά είναι πολύ καλύτερα σε δείκτες από τα Conti και αρκετά φθηνότερα (σχεδόν 50€ διαφορά στη 4αδα). Για λίγο σκέφτηκα και την 215/45/16, που έχει ακριβώς ίδιες διαστάσεις με τα 195/50/16, αλλά εκεί δεν βγαίνουν τα RT αλλά τα SP, τα οποία είναι μεν καλύτερα θερινά (επιδόσεων) αλλά χειρότερα σε νερό, βροχή, θόρυβο και κατανάλωση.

Τα φοράω σήμερα και θα ποστάρω σε λίγες μέρες για τις εντυπώσεις και τη σύγκριση με τα -μάλλον μέτρια- ContiPremium.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Μιας και εγω σιγα σιγα εχω αρχισει να ψαχνομαι θελω γνωμες για uniroyal rainsport 3!Τα εχει φορεσει κανεις και αν ναι πως ειναι σε στεγνο και πως σε βρεγμενο?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
thodoris_fiesta said:
για πες μας την γνωμη για τα λαστιχα.... εχουν βγει καλα? γιατι ψαχνομαι και εγω

Σαφέστατα πιο ήσυχα, παραδόξως πιο μαλακά (ίσως τα Contact είχαν αρχίσει να ξεραίνονται ?) αλλά δεν τα έχω πιέσει ακόμα για να δω τι κάνουν σε πιο γρήγορες καταστάσεις. Πάντως και λόγω φρεσκάδας, πατάνε καλύτερα σε εκκινήσεις....
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Εγω ρε παιδιά γιατι δε νιώθω και πολύ ευχαριστημένος με τα michelin pilot spot 3? τα οποια τα εβαλα το χειμωνα; ιδια γνωμη εχει φιλος με τα pilot sport 4 στο φιεστα του. by the way τι πιεσεις παιζετε;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread