Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
nicolaos said:
Υπάρχουν και αυτά, PIRELI P1 CINTURATO VERDE 195/50-15 82V
Τα pirelli είναι όπως έχω ξανά πει σε άλλο θέμα άψογα και σε βρεγμένο και σε στεγνό. Σχετικά αθόρυβο και αποδίδει το ίδιο κρύο ή ζεσταμένο.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
7-8 μήνες τώρα με τα Dunlop Sport Bluresponse είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Ιδια διάσταση με τη δικιά σου, 195/50/15.
Καλό φρενάρισμα, 1-2 φορές που χρειάστηκε βίαιο φρενάρισμα δεν έιχα το παραμικρό πρόβλημα και χαμηλός θόρυβος κύλισης.
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Με 250 πάντως βάζεις σχεδόν τα πάντα. Αν θέλεις αντοχή στα χιλιόμετρα μην βάλεις michelin έχω τα pilot spotr 3, πολύ καλό λάστιχο αλλά εγώ δεν κάνω πολλά Χιλ. μαχ 8000 το χρόνο. Επίσης αν δεν έχεις κάνει καλό είναι να κάνεις και μία ευθυγράμμιση, είναι κρίμα να βάλεις καινούρια λάστιχα και να τα χαλάσεις για αυτόν τον λόγο.
 

Drosho7

Newbie
Jul 8, 2016
3
0
0
38
Αθήνα
Όσο πιο πολυ το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι,οπότε μάλλον Dunlop για να τελειώνω. Το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο και τα λάστιχα ειναι τόσο χάλια αυτή τη στιγμή που όποια και να φορέσω θα μου φανούν καταπληκτικά!
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
καλησπέρα παιδιά! η σδερφή μου έχει το titanium με ελαστικά 195/50/15 φοραει από μαμά κάτι hankook κάπως έτσι. είναι χρονολογίας του 12 και είναι καιρός για άλλαγμα. τι προτείνετε για ασφάλεια και άνεση;
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μία καλή πρόταση είναι Dunlop Sport Bluresponse που αναφέρθηκαν και πιο πάνω. Αυτά φοράω τα τελευταία 2.5 χρόνια, και θα τα χαρακτήριζα ήσυχα, άνετα και σε γενικές γραμμές καλή συμπεριφορά. Πιστεύω ότι δεν θα σε απογοητεύσουν.
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
δες και τα TOYO CRF ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nexus said:
Μία καλή πρόταση είναι Dunlop Sport Bluresponse που αναφέρθηκαν και πιο πάνω. Αυτά φοράω τα τελευταία 2.5 χρόνια, και θα τα χαρακτήριζα ήσυχα, άνετα και σε γενικές γραμμές καλή συμπεριφορά. Πιστεύω ότι δεν θα σε απογοητεύσουν.
Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος πάντως με τα dunlop
 

Tzimakos

Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Pirelli Cinturato P1 Verde 195/50R15  απίστευτο λάστιχο άνετο και ξεκούραστο κυριώς σε βρεγμένο δρόμο αποδίδει πολύ καλά
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Πολυ καλα ειναι επισης και τα bridgestone πολυ καλα κρατηματα και πατηματα
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Τα dunlop είναι μαλακά ναι. Scorpion, γιατί δεν σου άρεσαν εσένα? Ξεκαθαρίζω βέβαια ότι το συγκεκριμένο λάστιχο, δεν είναι επιδόσεων, αλλά φαντάζομαι ότι η αδερφή του tomas δεν ψάχνει για λάστιχο επιδόσεων ούτως η άλλως.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
δεν με ενδιαφέρει η τιμή του. αρκεί να είναι καλό σε βρεγμένο οδόστρωμα και σε στροφές, μιας και είναι λίγο ψιλό και πετάει εύκολα κώλο
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλημερα! θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι.... εχω το ecoboost 100hp απο Ιαν.2014 με 25000 χλμ βλεπω οτι τα ελαστικα τα μπροστινα ειναι περισσοτερο φθαρμενα απ'ότι τα πισω ελαστικα, και σκεφτομουν να πηγαινα να μου εβαζαν τα πισω ελαστικα εμπρος και το αντιστροφο. Μηπως τα κραταγα κανα 2 χρονια ακομα πριν τα αλλαξω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το γενάρη που λογικά του έκανες σέρβις, θα έπρεπε να σου το έχουν κάνει ήδη στο συνεργείο.
Οπότε ναι, βάλε τα μπρος πίσω και για max 10000-15000 ακόμα κράτησε τα και μετά αγόρασε καινούρια.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Nαι οντως το Γεναρη εκανα το σερβις, δεν μου ανεφεραν τπτ για τα λαστιχα, δικια μου πρωτοβουλια ειναι επειδη τα ειδα λιγο πιο φθαρμρνα τα μπρος σε σχεση με τα πισω. Το πηγαινω για σερβις στhn Belmar στο Γερακα. Νομιζω καλο συνεργειο ειναι, δεν το εχω ψαξει προσωπικα, απλα επειδη ειναι κοντα σε εμενα!
 

ted

Newbie
Mar 18, 2017
6
0
0
Γιωργος79 said:
Καλημερα! θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι.... εχω το ecoboost 100hp απο Ιαν.2014 με 25000 χλμ βλεπω οτι τα ελαστικα τα μπροστινα ειναι περισσοτερο φθαρμενα απ'ότι τα πισω ελαστικα, και σκεφτομουν να πηγαινα να μου εβαζαν τα πισω ελαστικα εμπρος και το αντιστροφο. Μηπως τα κραταγα κανα 2 χρονια ακομα πριν τα αλλαξω!

Κι εγώ μπρος/πίσω θα τα 'κανα για να 'βγάλω ακόμη 2 χρόνια. Έπρεπε να το 'χες κάνει ήδη όπως προαναφέρθηκε, αλλά δεν πειράζει. Πολλοί δίνουν σημασία μόνο στα εμπρός λάστιχα και αδιαφορούνε για τα πίσω δεν είναι όμως έτσι. Αν κοιτάξεις τί συστήνουν οι κατασκευαστές θα δείς ότι αναφέρουν -χωρίς να γίνεται ξεχωριστή μνεία για μπροστοκίνητα/πισωκίνητα- αλλαγή 4άδας αφού έχουν γίνει ενδιάμεσες τράμπες ώστε να εξασφαλίζεται η ομοιόμορφη φθορά εμπρός-πίσω, ή αν δεν σας παίρνει οικονομικά αντικατάσταση των ελαστικών στον πίσω άξονα αρκεί αυτά που θα μείνουν μπροστά να μην πνέουν τα λοίσθια.
Το μπροστινό με την δική σου συμμετοχή σε τιμόνι και γκάζi κάτι μπορείς να διορθώσεις, αν όμως χαθεί ο έλεγχος στο πίσω μέρος από υδρολίσθηση ή υποστροφή, είναι δύσκολα τα πράγματα. Και μπροστά βέβαια επειδή ο άξονας επιβαρύνεται με την αλλαγή διεύθυνσης και με την μεταφορά βάρους κατά το φρενάρισμα την ακούνε τα ελαστικά, οπότε δεν πρέπει να 'ναι σε κακή κατάσταση.

Στην περίπτωσή σου με 8000χλμ/ετησίως σαφώς και μπορείς με μια τράμπα να περάσεις 2 έτη ακόμη. Θα το δείς και στην πορεία αν σου "ζητάει" αλλαγή με πιο συχνές επεμβάσες abs/esp.
Προσωπικά με ίδια χιλιομετρική χρήση περίπου τα τραμπάρω μπρος/πίσω κάθε χρόνο.


Tomas said:
καλησπέρα παιδιά! η σδερφή μου έχει το titanium με ελαστικά 195/50/15 φοραει από μαμά κάτι hankook κάπως έτσι. είναι χρονολογίας του 12 και είναι καιρός για άλλαγμα. τι προτείνετε για ασφάλεια και άνεση;

Σε κάποια fiesta mk7,5 έχω δεί τα hankook s1 evo, αλλά δεν ξέρω αν φοράνε αυτά σε όλες τις εκδόσεις.
Ποιό μοντέλο της hankook φοράνε; Τα ecoboost των 80 ίππων και των 100 μήπως φοράνε το kinergy eco k425;
Είστε ευχαριστημένοι γενικά;

Έχω πολύ καλή εμπειρία από eco contact 5(τα eco 3 ήταν άθλια) σε διάσταση 185/60r15. Τα κράτησα για 4,75 χρόνια :p και 31000+χλμ στο yaris σε διάσταση 185/60r15. Είχανε ταιριάξει πολύ όμορφα και με το βάρος/δύναμη του αμάξιου και με την χρήση που έκανα. Κορυφαίο φρενάρισμα και πολύ άνετα στην κύλιση. Επίσης τα ECO έχουνε σκληρά πλαϊνά και παρότι χαρακώνονταν σε επαφή με πεζοδρόμιο δεν σκίζονταν όπως τα ENERGY SAVER, ούτε πετούσαν βυζιά όπως τα PREMIUM σε λακκούβες.

Γενικά από Premium Contact 2 και Dunlop Bluresponse=Goodyear efficientgrip performance που τα έχω ζήσει και τα 2 σε avensis και getz αντίστοιχα ενώ κρατάνε πολύ καλά, δεν λέει να πληρώνεις στα καλά καθούμενα 70-80€ για καινούργιο λάστιχο επειδή πέταξε βυζί. Δίνουν εγγύηση βέβαια για 1 χρόνο αλλά δυστυχώς οι λακκούβες είναι πολλές και μόνιμες και όσο πάει αυξάνονται, οπότε η εγγύηση είναι δώρον άδωρον.

Τώρα φοράω στο yaris pirelli p1 verde επειδή τα πήρα μέσω Shell και AB σε σούπερ τιμή, 40€ φθηνότερα απ' ότι άλλο επώνυμο υπάρχει. Πρώτη φορά με Pirelli. Διάβαζα ότι είναι ίδια κατηγορία με Bridgestone, δηλαδή τούβλα που βγάζουν χιλιόμετρα και όχι λάστιχα. Σε κρατάνε πολύ καλά αλλά έχεις μηδενική πληροφόρηση για το πότε θα χάσεις τον έλεγχο και γενικά για το τί συμβαίνει στην κρεμαγιέρα σου. Μιλάω για turanza er300 και το περίφημο potenza re050. Το b250 είναι άθλιο και το T001 λένε ότι είναι ένα κλικ πιο μαλακό απ' τα τούβλα τα turanza. Θα το δοκίμαζα, όχι σε supermini όμως, γιατί απ' όσο διαβάζω πάλι τούβλο είναι.
Στα σχεδόν 3000χλμ που 'χω κάνει απ' την τοποθέτησή τους, μπορώ να πώ πως τα p1 verde είναι εμφανώς πιο ανθεκτικά από τα ECO CONTACT 5 σε επαφή με πεζεδρόμιο. Μένουν εντελώς ανέπαφα. Σου δίνουν ελαφρώς την αίσθηση ότι το αμάξι δεν κάθεται καλά στον δρόμο, αλλά στην πράξη κρατάνε μια χαρά και είναι μόνο ψυχολογικό αυτό που νιώθεις στην αρχή λόγω της μετάβασης από μαλακό σε σκληρό ελαστικό. Στους 4+μήνες που τα φοράω έχω κάνει αρκετά ταξίδια σε εθνικό δίκτυο με υψηλές ταχύτητες, τσιμπημένες για supermini, με πολύ βροχή αλλά και με χιόνι στις 7 Γενάρη που 'χε αποκλειστεί η Εθνική Κορίνθου-Πάτρας και έχω μέχρι στιγμής θετική εικόνα.
Επίσης στο ταξίδι Αθήνα-Πάτρα 220χλμ, μου βγάζουν την ίδια ακριβώς μέση κατανάλωση με τα Continental 5,5λ/100χλμ, αλλά εντός πόλης έχω την εντύπωση ότι τσιμπάνε 0,2λ/100χλμ παραπάνω. Έχουν μεταβληθεί και οι διαδρομές μου όμως εντελώς το τελευταίο διάστημα οπότε δεν είμαι σίγουρος. Το Καλοκαίρι θα σιγουρευτώ, γιατί φέτος έκανε και πολύ βαρύ Χειμώνα που επηρεάζει αρνητικά την κατανάλωση.
Οψόμεθα...

Τέλος δοκίμασα ένα ζεύγος από τα Κορεάτικα Nexen Nblue HD Plus στο Avensis του πατέρα μου σε διάσταση 195/60R15. Τα έβαλε τα Χριστούγεννα. Είναι νωρίς για συμπεράσματα ακόμη. Τα καλά λόγια που διάβασα, η εξαιρετική ετικέτα Α και Β και το εκπληκτικό value for money με κέρδισαν. Δείχνουν παρόμοιας φιλοσοφίας με τα Hankook.
Για όσους δεν γνωρίζουν το ελαστικό αυτό είναι πρώτη τοποθέτηση για seat, skoda εδώ και 3 χρόνια. Τα έχω δεί σε ibiza, rapid, octavia.
Προσπαθεί μαζί με την Kumho να φτάσουν την Hankook. Δραστηριοποιείται εδώ και 75χρόνια. Αν προσέξετε X5, tuareg, sorento φοράνε πολύ Nexen, για να τους περισσέψει κανά φράγκο να κάνουν service. :p
https://en.wikipedia.org/wiki/Nexen_Tire

Αυτό είναι πολύ καλό site με συγκριτικά και reviews χρηστών(κάποιες φορές και από Έλληνες) αλλά κάθε χώρα έχει τις δικές τις καιρικές συνθήκες και σίγουρα η άσφαλτος στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια γενικότερα δεν έχει πολύ σχέση με αυτήν στην Δυτική Ευρώπη.
http://www.tyrereviews.co.uk/

Σεντονάκι άπλωσα πάλι... :p
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Εγω απο την μανα του φοραω ελαστικα Hankook s1 evo σε διασταση 195/50 R15, το αυτοκινητο  πρωτοκυκλοφορησε Ιαν.2014 μεχρι σημερα με τα ιδια ελαστικα 25000 χλμ, εχω το ecoboost 100.
εχει κυκλοφορησει και αρκετα τακτικα σε χωματοδρομους λογω ταξιδιων χωριου. τελος παντων εχω αναφερει και πιο πανω οτι τα εκανα τραμπα μπρος πισω, ειμαι ευχαριστημενος απο το ελαστικο απλα παρατηρησα στο εσωτερικο του ελαστικου αναμεσα στα τρακτερωματα ραγισματα, δεν ξερω αν ειναι σοβαρο αυτο.... θελω ομως να τα αλλαξω. και εδω θελω την βοηθεια σας τις γνωμες σας!
Ειμαι αναμεσα σε 6 ελαστικα με διασταση 195/50 R15

1) Hankook s1 evo2
2) Uniroyal Rainsport 3
3) Dunlop Bluresponce (MFS)
4) Continental PremiumContact 5
5) GoodYear EfficientGrip Performance
6) Michelin Pilot Sport 3

Και κατι τελευταιο τα χρηματα που διαθετω ειναι περιπου 250-300 ευρω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread