Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
ποια έκδοσης έχεις; σε ντιζελ μκ7.5 που έχω δει την st ζάντα με 205/45/17 δεν είδα πουθενά να βρίσκει ή κάτι... αντιθέτως είχε αρκετό χώρο μεταξύ τροχού και θόλου. εγω πάλι θα πρέπει να το ψάξω πριν προχωρήσω λόγω χαμηλώματος
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Mk7.5  1.6 diesel  2013 απο μαμα φοραει σιδερενιες  175/65/14, αν βαλω 205/40/17 η διαφορα στην διαμετρο θα ειναι 12,7 χιλιοστα ενω σε 205/45/17 η διαφορα θα ειναι 33,2 χιλιοστα
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
Όσο αφορά στη διάμετρο θα χάσεις 16,6 mm (1.66cm) που θεωρώ μικρή για να βρίσκει κάπου. Το βήμα θα αλλάξει και θα σου κόψει σαν ρεπρίζ, το οποίο θα επιταθεί ακόμη περισσότερο από το φαρδύτερο πέλμα. Αυτό που πρέπει να σε απασχολήσει περισσότερο είναι το offset της ζάντας που μπορεί να τη φέρει πιο κοντά ή στο θόλο ή στη μπουκάλα και να βρίσκει.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ελαστικά michelin cross climate φρέσκα (Μόλις 3 εβδομάδων) διάστασης 175/65/14 φαίνονται να είναι θηρία στις βροχές των τελευταίων ημερών! Πραγματικά δεν καταλαβαίνουν τίποτα! Νοιώθεις το αυτοκινητο λες και δεν βρέχει καθόλου! Υπερ ευχαριστημένος από την απόδοση τους σε βρεγμένο οδόστρωμα!!!  ok234
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Εγώ με Dunlop sportmaxx rt2 ειμαι υπερευχαριστημενος..ενδιάμεσο ελαστικό και σε βρεγμένο βεντουζα..
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Από ότι βλέπω οι απόψεις ποικίλουν πέρι ελαστικών.. Αλλά έχω την εντύπωση και την χρήση που κάνεις σε ένα αυτοκίνητο καθώς επίσης και ο καθένας μας έχει διαφορετική οδηγητική συμπεριφορά.. Γενικότερα αν είσαι λίγο προσεκτικός είναι φανταστικά ελαστικά τα michelin..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Αν είσαι κάφρος δε σε σώζει ούτε το καλύτερο ελαστικό. Δευτέρα ξημερώματα με τις βροχές είδα καρφωμένο σε ένα δέντρο Range Rover Vogue. Σε μια χαρά οδόστρωμα που γνωρίζω καλά μια και που περνάω καθημερινά. To οποίο Range φυσικά έχει πανάκριβα ελαστικά, καμία σχέση με τα φιεστάκια μας.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
kostg said:
Αν είσαι κάφρος δε σε σώζει ούτε το καλύτερο ελαστικό. Δευτέρα ξημερώματα με τις βροχές είδα καρφωμένο σε ένα δέντρο Range Rover Vogue. Σε μια χαρά οδόστρωμα που γνωρίζω καλά μια και που περνάω καθημερινά. To οποίο Range φυσικά έχει πανάκριβα ελαστικά, καμία σχέση με τα φιεστάκια μας.

Εδω πανω Κωστα μου δεν εχει να κανει τοσο με τα ελαστικα οσον αφορα την καφριλα αλλα με την κουλαμαρα και την μηδαμινη γνωση του αυτοκινητου σε τετοιες καιρικες καταστασεις...προσωπικα..χειροτεροι οδηγοι ever εδω πανω....
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Βαγγελη ειναι ακριβως οπως τα λες ... ειναι και θεμα κουλαμαρας,ειδικα τετοια αμαξια με αυτοματο κιβωτιο και με μια γυναικα οδηγο ή εναν που δεν ξερει να '' κρατησει '' το αμαξι (για να μην παρεξηγηθω δεν λεω πως και εγω ειμαι κανενας Σουμαχερ ) και επειδη μπορει να φοβηθηκε λιγο την στροφη και παταει τσαρουχι τα φρενα ειναι λογικο να καρφωθει οπου βρεθει...!!! εκει θελει ψυχραιμαι και ποτε φρενο... οτι λαστιχο και να εχεις το φρενο θα φερει το αντιθετο αποτελεσμα!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Άντρας 40άρης οδηγούσε, κουλός προφανώς. Ή υπερεκτίμησε τις δυνατότητες του πανάκριβου "τέρατος" που οδηγούσε. Παίζει κάθε ζάντα του να κoστίζει όσο ένα απλό fiesta  qq
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Τα πανακριβα "τερατα" ειναι για show off και να δειχνει ο ενας στον αλλον τι αυτοκινητο κυκλοφορουν..Θεμα prestige...γιατι απο οδηγικη ικανοτητα.....0!!
στα 6 χρονια που δουλευω σε αυτους τους δρομους ..εχω δει πολλα..και το 90% ειναι καθαρη κουλαμαρα
Να μην ξεχασω και το κινητο στο αυτι κολλημενο 24/7
Anyway μεγαλο θεμα το οποιο ανηκει προφανως και σε αλλη ενοτητα  ;D ;D ;D

Για να μεινουμε στο θεμα...οπως προειπε και ο αγαπητος φιλος θωμας αλλα και ο Κωστας και Μιχαλης και σε παλαιοτερα Posts...το ελαστικο εχει να κανει καθαρα με το πως οδηγει ο καθενας μας και πως αντιλαμβανεται ο ιδιος το τι ελαστικο ειναι καλο για εκεινον.
Μην Ξεχναμε οτι δεν ειναι απαραιτητο παντα να επιλεγουμε top brands ελαστικων θεωρωντας οτι ειναι τα best. Υπαρχουν και υποδιαιστερα ελαστικα τα οποια ειναι κορυφαια και σε καλες τιμες απλα δεν εχουν το ιδιο προωθητικο παραγοντα(τουλαχιστον στην Ελλαδα) οσο οι πιο "επωνυμες" εταιριες
Τα Παραπανω ειναι Προσωπικη αποψη/γνωμη  ;)
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Ναι madman η αλήθεια είναι ότι το ελαστίκα είναι ανάλογα τον οδηγό και την χρήση τους και δυστυχώς ισχύει και ότι πολλοί αψηφούν καλά ελαστικά θυγατρικών επώνυμων εταιρειών και επίλεγουν μόνο επώνυμα ενω μπόρει να μην τους χρειάζονται για την χρήση που κάνουν..
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
εγώ έβαλα τα uniroyal rainsport 3 είναι πολλή καλά ελαστικά! ίσιωσα και τις 4 ζάντες γιατί ήταν στραβιες! κόστος λάστιχα και ζάντες 380 ευρώ!
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Εδώ και ένα χρόνο του φοράω τα Dunlop sport bluresponse. Tίμιο ελαστικό.
 

George_Mk7

Rookie
Dec 29, 2016
16
0
1
Καλησπέρα,

Φοράω τα Continental SC 3 σε 195/45/16 και σκεφτομαι να αλλαξω και να παω σε Uniroyal RAINSPORT 3 XL 195/50R16 . Θελω να μην κοπαναει τοσο το αμαξι επισης θα αλλαξω και σινεμπλοκ.
Δεν το πιεζω πολυ πλεον το αμαξι. Ποια ειναι η γνωμη σας ?
Ευχαριστώ.
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Καλησπέρα στην παρέα.

Μετά από 5 χρόνια αλλάχτηκαν τα Dunlop Blueresponse με τα Continental EcoContact 6 σε διάσταση 195/45/16 στα 375 ευρω.

Ήθελαν και ίσιωμα οι 3 από τις 4 ζάντες με κόστος 90 ευρώ.

Εντωμεταξύ και την προηγούμενη φορά που πέρασα τα Blueresponse, πάλι ήθελαν ίσωμα οι 2 ζάντες. Τόσο εύκολα στραβώνουν?

Όπως και να'χει, θα επανέλθω σε κανά εξάμηνο για πρώτες εντυπώσεις.
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Τελικά έβαλα τα Continental EcoContact 6 με διάσταση 195/50r15 82H , ευτυχώς τώρα δεν έχω στραβή καμία ζάντα,έχω ήδη στραβώσει - ισιώσει και τις τέσσερις περνώντας από σιδηρογραμμές τρένου, πρώτη φόρα βάζω τα Continental ελπίζω να μην απογοητευτώ
 

Papa2

MK7
Newbie
Jan 30, 2021
2
1
3
Μοντέλο
MK7
Κάτοχος Mk7, με 95.000χλμ...
Το αυτοκίνητο φόραγε από το εργοστάσιο Hankook 195/45/16... Not bad...
Άλλαξα σε Pirelli P Zero Nero GT το 2013, καλό ελαστικό, αλλά έχει σκληρή γόμα και γλίστραγε... Είχε και γρήγορη φθορά.
Τον Αύγουστο 2015 άλλαξα σε Bridgestone Potenza RE050A, 205/40/17 (άλλαξα ζάντες, έβαλα εργοστασιακές Ford). Εξαιρετικό ελαστικό...
Το Μάϊο 2018 του έβαλα Uniroyal Raisport 3, και πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο καλό ελαστικό θα μπορούσε να είναι!! Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, και ειδικά με βροχερό καιρό απλά "δεν παίζεται"!!
 
  • Wow
  • Like
Αντιδράσεις: rallistas77 and dtsef

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Μετά από σχεδόν ένα χρόνο αλλά λίγα χιλιόμετρα (<2000) βρίσκω τα Continental EcoContact 6 (195/45/16) ικανοποιητικά

τόσο σε βρεγμένο όσο και σε στεγνό οδόστρωμα.

Παρεμπιπτόντως, πολύ καλή αίσθηση μου είχαν αφήσει τα μαμίσια Hankook

που το μακρινό 2011 που αγόρασα το αμάξι δεν τα είχα καν ακουστά..
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread