Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Καλησπερα και απο εμενα.Οταν αγορασα το αμαξι ειχε απο το εργοστασιο τα B280 καθως το πηρα με 14 και τασια . Ειναι τιμιο λαστιχο γενικης χρησης.Υστερα πηγα στα Conti premium 5. Καλο λαστιχο ιδανικο στην βροχη αλλα δυστυχως φθειρονται ευκολα με ολεςς αυτες τις αντιξοοτητες που υπαρχουν αλλα και που δημιουργουμαι.Φιλος  μου τοτε που εβαλα τα conti εβαλε τα bridgestone ecopia ep150  . Το οποιο και σκληρο πλαινο και γομα εχει  και του κρατησε εξαιρετικα και οικονομικο.Η προταση μου για την δικια σου κατασταση ειναι τα ecopia ep150.Οσο αναφορα το παιχνιδι διαστασεων σε 14 επειδη το σκεφτομουν και εγω κατεληξα στο να παω σε 15" ζαντα με την ωραια διασταση 195/50/15 και εκατσαν πραγματικα κουτι για το αμαξι μας.
 

zandim

Hero Member
Rookie
Dec 12, 2011
20
0
0
επανερχομαι μετα απο καιορ καθως το αμαξι ξαναηρθε στα χερια μο για να του κανω σερβις και να αλλαξω λαστιχα.

Τα προηγουμενα που μου ειχατε προτεινει αποδειχθηκαν μεγαλη μαπα. Continental sportcontact 3. Δεν πατησαν ποτε σωστα, ηθελαν αρκετο ζεσταμα για να κρατησουν και εν τελει σε 3 χρονια εχουν βγει οφ. Το αμαξι υπενθυμιζω ειναι της αδερφης μου και γραφει λιγα χλμ, 6000-8000 το χρονο. Και δεν ειναι και καμια γκαζιαρα σαν εμενα να το οδηγει στα ορια.

Τι μπορουμε να βαλουμε λοιπον που να βγαλει μια 4ετια σε αυτο το αυτοκινητο και να μην κλαψουμε τα 400€ που δωσαμε την πορηγουμενη φορα? Fiesta sport 1.6 νομιζω 195/45/16 φοραει. Τα sportcontact δεν αξιζαν σε καμια περιπτωση τα 400€ που ειχαμε δωσει τοτε.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Τα Continental είναι ή του ύψους ή του βάθους...όσους ξέρω που τα είχαν ή θα είναι τρομερά ευχαριστημένοι ή θα σου πουν ότι είναι για πέταμα. Δεν έχω ακούσει κάποιον να είναι κάπου στη μέση για να έχω μια πιο αντικειμενική άποψη.

Λάστιχα όπως τα michelin pilot θα σου ζεσταίνονται πιο γρήγορα ως πιο μαλακά αλλά και ο χρόνος ζωής τους είναι λιγότερος...Αν τα χιλιόμετρα που κάνει το αυτοκίνητο το χρόνο είναι λίγα, και ο τρόπος οδήγησης είναι νορμάλ όπως λες...πιστεύω θα βγάλουν τα χρόνια τους μια χαρά χωρίς να τα πάρεις στο χέρι.
 

zandim

Hero Member
Rookie
Dec 12, 2011
20
0
0
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Τα λαστιχα εγραψαν πολυ λιγα χλμ για να φθαρουν τοσο. Περιπου 20.000χλμ στα 3χρονια που ειναι πανω. Αλλα τον τελευταιο χρονο γλιστρανε περισσοτερο απ οτι θα περιμενα.

Στο προηγουμενο μου αμαξι (honda civic) φορουσα pirreli p6 και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Στο τωραινο μου (mazda mx5 2008) φοραω κατι τελειωμενα λαστιχα απο το 2011 και εχουν ιδια και καλυτερη αισθηση απο τα λαστιχα του φιεστα που ειναι του 2013 (dot 48/12). Bλεπω τα p6 δεν βγαινουν για τη διασταση του fiesta(?) . Θα ρωτησω και τον λαστιχα να δω τι θα μου προτεινει. Το fiesta ειναι ελαφρυ αμαξι, και το συγκεκριμενο δουλευει παντα σχεδον αδειο, με 1 αντε 2 ατομα μεσα, ποτε φορτωμενο.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Εγώ φαντάσου φοράω τα Τoyo DRB στο Fiesta που είναι ένα οικονομικό λάστιχο γιατί δεν είχα χρήματα να πάω σε continental και michelin. Είναι πάνω από 1μιση χρόνο στο αμάξι, χωρίς πολλά χιλιόμετρα και με νορμάλ οδήγηση, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σε βροχή και στεγνό σταματάω μια χαρά! Μόνο όταν γίνονται τίποτα έργα και έχει χώματα πάνω στο οδόστρωμα...εκεί θέλει λίγο προσοχή.

Στο επαγγελματικό μου που γράφει πολλά χιλιόμετρα έχω τα michelen pilot 3. Έχουν φθαρεί πολύ και άμα τα δεις είναι για πέταμα το συντομότερο, αλλά και πάλι φρενάρω αρκετά καλά! Αν δεν έβλεπα τη φθορά στο μάτι και έκρινα μόνο από το πως σταματάει το αμάξι δεν θα έλεγα ότι θέλουν αλλαγή.  

Καλά λόγια έχω ακούσει επίσης για τα Dunlop Sport Bluresponse που τα έχουν αρκετοί γνωστοί μου, αν και δεν τα είχα ποτέ!
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Εγώ προετοιμάζομαι γιά αλλαγή εντός των ημερών. Προσανατολίζομαι μεταξύ Dunlop bluresponse η Goodyear efficient grip performance. Εχουν τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά διαφορετικό πέλμα. Για τα Continental πράγματι υπάρχουν πολύ ακραίες απόψεις. 
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Δεν αποκλείω την περίπτωση να έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά ψεύτικα continental οπότε για αυτό να υπάρχει τέτοια διαφορά απόψεων. Έχουν βρεθεί πολλές περιπτώσεις ψεύτικων ελαστικών που έφεραν το όνομα όλων των μεγάλων κατασκευαστών. Κάποια ήταν εύκολο να εντοπιστούν με το μάτι και για κάποια άλλα έπρεπε ο τελικός αγοραστής να επικοινωνήσει με την εταιρία για να βρουν αν το λάστιχο είναι όντος αυθεντικό.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
zandim said:
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Τα λαστιχα εγραψαν πολυ λιγα χλμ για να φθαρουν τοσο. Περιπου 20.000χλμ στα 3χρονια που ειναι πανω. Αλλα τον τελευταιο χρονο γλιστρανε περισσοτερο απ οτι θα περιμενα.

Στο προηγουμενο μου αμαξι (honda civic) φορουσα pirreli p6 και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Στο τωραινο μου (mazda mx5 2008) φοραω κατι τελειωμενα λαστιχα απο το 2011 και εχουν ιδια και καλυτερη αισθηση απο τα λαστιχα του φιεστα που ειναι του 2013 (dot 48/12). Bλεπω τα p6 δεν βγαινουν για τη διασταση του fiesta(?) . Θα ρωτησω και τον λαστιχα να δω τι θα μου προτεινει. Το fiesta ειναι ελαφρυ αμαξι, και το συγκεκριμενο δουλευει παντα σχεδον αδειο, με 1 αντε 2 ατομα μεσα, ποτε φορτωμενο.
σε τι πιεσεις τα δουλευεις τα continental??
 

zandim

Hero Member
Rookie
Dec 12, 2011
20
0
0
yannis_s said:
σε τι πιεσεις τα δουλευεις τα continental??

Τωρα θα σε γελασω, τελευταια φορα που τα κοιταξα ειχα βαλει την πιεση που προτεινει ο κατασκευαστης απο το ταμπελακι που εχει το αμαξι. θα ρωτησω και στο λαστιχα δεν γινεται αλλιως. Αυτη τη φορα μαλλον θα μπουν πιο φτηνα ισορροπημενα λαστιχα επανω.

Μπορει οντως να επεσα σε μουφα, αλλα δεν ειχα ποτε υπ οψιν οτι παιζουν μουφα ελαστικα. Να εμαθα και κατι καινουριο.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Πρώτοι την πάτησαν όσοι αγόραζαν λάστιχα από Ebay. Επειδή όμως στην Ελλάδα είμαστε...δεν θα μου έκανε εντύπωση να μάθω ότι κάποιος έμπορος φέρνει τέτοια λάστιχα και τα πουλάει ως γνήσια!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
η αδερφη μου στο fiesta χαλασε μια 4αδα sp3 απο πιεσεις. ποτε απλα δεν τσεκαρε τις πιεσεις των ελαστικων με αποτελεσμα να κυκλοφορει στο δρομο με πιεσεις κατω των 32 μπροστα και κατω απο 30 πισω. και μιλαω για διαστασεις παντα 195/45/16.
προσωπικα εγω που φοραω αυτα τα ελαστικα σε αυτες τις διαστασεις εχω 34-36 εμπρος και 32-34 πισω. και ειμαι ευχαριστημενος παρα πολυ.

τωρα για ελαστικα που τρωνε μπανανες να ειναι ιδια με τα continental και σε πελμα και σε σχεδιασμο και σε ολα λιγο κουλο μου ακουγετε το ελαστικο δεν ειναι παπουτσι η ρουχο
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
akiz90 said:
Εγώ φαντάσου φοράω τα Τoyo DRB στο Fiesta που είναι ένα οικονομικό λάστιχο γιατί δεν είχα χρήματα να πάω σε continental και michelin. Είναι πάνω από 1μιση χρόνο στο αμάξι, χωρίς πολλά χιλιόμετρα και με νορμάλ οδήγηση, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σε βροχή και στεγνό σταματάω μια χαρά! Μόνο όταν γίνονται τίποτα έργα και έχει χώματα πάνω στο οδόστρωμα...εκεί θέλει λίγο προσοχή.

Στο επαγγελματικό μου που γράφει πολλά χιλιόμετρα έχω τα michelen pilot 3. Έχουν φθαρεί πολύ και άμα τα δεις είναι για πέταμα το συντομότερο, αλλά και πάλι φρενάρω αρκετά καλά! Αν δεν έβλεπα τη φθορά στο μάτι και έκρινα μόνο από το πως σταματάει το αμάξι δεν θα έλεγα ότι θέλουν αλλαγή. 

Καλά λόγια έχω ακούσει επίσης για τα Dunlop Sport Bluresponse που τα έχουν αρκετοί γνωστοί μου, αν και δεν τα είχα ποτέ!
καποτε ειχα μια εμπειρια με toyo t1r και πραγματικα πολυ ασχημη η εμπειρια
τοτε ειχα γραψει καπου αλλου για αυτη την εμπειρια και πηρα μια απαντηση θα ελεγα καπως ειρωνικη μονο και μονο επειδη καποιοι τα εξυμνουν. και ομως με την δικια μ ατιθαση οδηγηση ηταν απλα απελπιστικα
τα drb υπο πιεση τη συμπεριφορα εχουν? το σκεφτομαι για την επομενη τετραδα ελαστικων μου.
μετα απο ενα χρονο που τα εχεις αν τα πιεσεις υπερβολικα πως συμπεριφερονται?
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
fiesta77 said:
Εγώ προετοιμάζομαι γιά αλλαγή εντός των ημερών. Προσανατολίζομαι μεταξύ Dunlop bluresponse η Goodyear efficient grip performance. Εχουν τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά διαφορετικό πέλμα. Για τα Continental πράγματι υπάρχουν πολύ ακραίες απόψεις.  

Καλημέρα, τα Dunlop bluresponse εχω βάλει εδώ και κάνα εξάμηνο περίπου.
Εχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος, καλό φρενάρισμα και χαμηλός θόρυβος κύλισης.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
yannis_s said:
καποτε ειχα μια εμπειρια με toyo t1r και πραγματικα πολυ ασχημη η εμπειρια
τοτε ειχα γραψει καπου αλλου για αυτη την εμπειρια και πηρα μια απαντηση θα ελεγα καπως ειρωνικη μονο και μονο επειδη καποιοι τα εξυμνουν. και ομως με την δικια μ ατιθαση οδηγηση ηταν απλα απελπιστικα
τα drb υπο πιεση τη συμπεριφορα εχουν? το σκεφτομαι για την επομενη τετραδα ελαστικων μου.
μετα απο ενα χρονο που τα εχεις αν τα πιεσεις υπερβολικα πως συμπεριφερονται?


Τα είχα ζορίσει μια φορά στις στροφές στα Καλάβρυτα αλλά τότε ήταν ημερών το λάστιχο και πήγε καλά! Δεν τα ζορίζω γενικά οπότε συνήθως είμαι μέσα στην πόλη και κάνω καθημερινές μετακινήσεις. Οικονομικό λάστιχο είναι...δεν είναι φαντάζομαι και για πίστα.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Aπ ότι ακούω είναι πάρα πολύ καλά και με μικρές υποχωρήσεις στο στυλ οδήγησεις σε σχέση με τα καλοκαιρινά.
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
Καλημέρα,

Ήρθε η ώρα μετα απο 4 χρόνια να αλλάξω ελαστικά. Διάσταση 175/65/14 .Τι προτείνετε να κοιτάξω?Είχα πριν τα Premium Contact 5 απο Continental αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος -πολύ μαλακό πλαινό.Σκεφτόμουν για τα Michelin Energy Saver + .Τα χει δοκιμάσει κανείς να μου πεί καμιά γνώμη?
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλημερα παιδες! Εχω ακομα τα εργοστασιακα λαστιχα  εγω αν και το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο 67.000 χλμτρ το οποιο το οδηγουσε γυναικα σαν 2ο αυτοκινητο! Καταλαβαινετε  :'( Κανω καρνιβαλιες στο δρομο οποτε θα χρειαστω κατι σταθερο για αρχη! Ευχαριστω για τον χρονο σας  :)
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Καλησπέρα στην παρέα...οι ερωτήσεις μου είναι δύο..Επειδή από 15αρα ζάντα θα πάω σε 16αρα τί ελαστικά μου προτείνετε και σε τι διάσταση?195/45r16 ή 195/50r16?Για την διάσταση ρωτάω πιο πολύ γιατί διαβάζω οτι πολύ προτείνουν την δεύτερη..
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Πολλοι προτεινουν 50ρι προφιλ για μεγαλυτερη ανεση..με 45 ισως σε λακουβες να την ακους λιγο παραπανω μεσα στην καμπινα..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread