Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

hristos

Rookie
Σεπτ. 16, 2013
10
0
0
Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς το HANKOOK K425 kinergy eco;
Με ενδιαφέρει η απόδοση στο χρόνο επειδή δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα επομένως θα τα κρατήσω 4-5 χρόνια. Για διάσταση θα πάω από 195-50-15 σε 185-55-15.
Δεύτερη επιλογή TOYO cf2
Τρίτη επιλογή αν και ξεπερναει τα 300 (340 για την ακρίβεια) premium contact 5.
Επειδη μένω επαρχία καταλαβαίνετε οι επιλογές σε τοπικά καταστήματα είναι λίγες και ο καθένας προωθεί τη μάρκα του.

Για τα μικρά αυτοκίνητα μικρής ισχύος και για τους ελληνικούς δρόμους θα πρότεινα δείκτη ταχύτητας όσο το δυνατό μικρότερο για καλύτερα αποτελέσματα στο βρεγμένο.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Nikitoudis

New member
Apr 3, 2016
51
0
6
Πύργος
Μοντέλο
MK6.5
Με αφορμή την αλλαγή ζάντας που θα κάνω τις επόμενες μέρες λέω να αλλάξω και ελαστικά και να πάω σε falken . Τα θεωρώ αξιόπιστα και χωρίς να ξεκουπηθώ. Τι λέτε?
 

Kostas_Fiesta

Member
Σεπτ. 21, 2013
135
0
0
32
χαλκιδικη
καλησπερα .. ηρθε καιρος να αλλαξω λαστιχα και ειμαι αναμεσα σε brigestone και toyo ... εχει βαλει κανεις αυτα ?  τι λενε για το δρομο?
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Kostas_Fiesta said:
καλησπερα .. ηρθε καιρος να αλλαξω λαστιχα και ειμαι αναμεσα σε brigestone και toyo ... εχει βαλει κανεις αυτα ?  τι λενε για το δρομο?

Τα προηγούμενα λάστιχα που φόραγα στο fiestaro ήταν τα Toyo T1R, σε γενικές γραμμές ήμουν αρκετά ευχαριστημένος με την απόδοσή τους και σε βρεγμένο και σε στεγνό, πιστεύω είναι ένα αρκετά τίμιο ελαστικό. Τώρα με bridgestone προσωπική εμπειρία δεν έχω.
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
εγω δεν ξερω τι συμβαινει αλλα νομιζω εχω θεμα με το abs....το χειμωνα ειχα χειμερινα ελαστικα στο αυτοκινητο και το abs "εμπαινε" σπανια(λογικα οταν υπηρχε λογος).
τωρα που εβαλα τα καλοκαιρινα vredestein sportrac 5 (τα ελαστικα ειναι του 2015 με ελαχιστα χιλιομετρα) το abs μπαινει ολη την ωρα......δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει....το ελαστικο?δεν παταει σωστα το αμαξι?

να πω οτι τα χειμερινα μου ειναι 185/60/14
ενω τα καλοκαιρινα 195/50/15
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
Εχε υποψη σου οτι τα χειμερινα ειναι πολυ μαλακα λαστιχα και στο στεγνο κρατανε πολυ καλυτερα απ οσο νομιζουμε σε γλυστερη ασφαλτο.Εχουν θεμα στην βροχη και στην φθορα.

Δωσε στα Vredestein λιγο χρονο αν τα εβαλες μολισ.Εγω φοραω τα Vredestein τα 5αρια τα 4season και κραταν παντου..Να δουμε ποσο θα αντεξουν βεβαια..
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
hristos said:
[..]
Με ενδιαφέρει η απόδοση στο χρόνο επειδή δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα επομένως θα τα κρατήσω 4-5 χρόνια.[..]

Φίλε Χρήστο, 4-5 χρόνια είναι πολλά ακόμα και αν δε κάνεις χιλιόμετρα. Φρόντισε τουλάχιστον να τα προστατέψεις απο τον ήλιο όσο μπορείς.
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
κοιτα,ερχονται 1 κλικ πιο κατω απο τα p zero nero που φορανε οι σπορτακηδες 1.6 ως προς την σκληροτητα μονο αναφερω οκ,? και 2 κλικ κατω απο τα re050a.αυτα τα λεω διοτι τα δευτερα ειναι η μαμα επιλογη κ τα πρωτα,πρωτα σε προτιμηση εδω..στο προφιλ βλεπω πως εισαι 1.400cc αν δεν κανω λαθος,οποτε θεωρω οτι δεν θες uhp ελαστικα δεν σημαινει ομως οτι δεν μπορεις να τα βαλεις.αλλο κομματι αυτο.μετα τα πανακριβα αντιστοιχα μισελιν,ειναι κ για μενα η δευτερη καλυτερη επιλογη!!τα χω σε c max 1.6 100hp βγαζουν χλμ και ταριαζουν γαντι για το ελληνικο λακουβοδρομιο.τιμια επιλογη αξιζουν τα λεφτα τους.  ok234
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Και τα δυο fiesta ecoboost 1000cc/100Hp που έχω από το 2015,  φοράνε τα Hankook Ventus Sp1 Evo 195/50/15 82H. Λίαν επιεικώς... απαράδεκτα. Γλιστράνε για πλάκα παντού.

Ψαχνό λάστιχα  για  Ελληνικούς δρόμους κατά προτίμηση να αντέχουν σε βρεγμένο δρόμο. Τι θα μου προτείνατε ; τα Michelin Energy Saver πως σας φαίνονται ;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
πραγματι, δεν βγαζει. Μεγάλο λάθος κατα τη γνώμη μου.

βαλε 185/55/15.

θα έχεις και μείωση στην κατανάλωση καυσίμου.
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
turbomaniac said:
πραγματι, δεν βγαζει. Μεγάλο λάθος κατα τη γνώμη μου.

βαλε 185/55/15.

θα έχεις και μείωση στην κατανάλωση καυσίμου.

Θα κοιτάξω αρχικά κάτι σε... μαμά διάσταση και αν δεν βρω, ίσως τότε να  κινηθώ προς κάτι τέτοιο.
 

likos

Newbie
Jan 26, 2012
5
1
3
Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι σε αναζήτηση ελαστικών αυτήν την περίοδο και έχω κάνει μια έρευνα αγοράς αλλά ακόμα δεν ξέρω τι μάρκα και τύπο ελαστικών να διαλέξω. Για αρχή έχω ένα fiesta trend 1.4 μοντέλο του 2011 με 27000χλμ στο κοντέρ (ναι καλά διαβάσατε :p). Δεν πρόκειται να αλλάξω ζάντες οπότε θα αφήσω τα μαμά με τα τασια απάνω γιατί οδηγείτε και από γυναίκα και δεν προσέχει στα πεζοδρόμια καθώς παρκάρει. Οι ιαστάσεις είναι οι κλασσικές που φοράει (175/65/14 ) και μέχρι τώρα έχω τα εργοστασιακα (Continental eco contact 3) στα οποία τα έχω κάνει μπρος πίσω πριν κάτι μήνες. Επειδή είναι καιρός να τα αλλάξω παρόλο που δεν έχουν πολλά χιλιόμετρα κοίταξα και οι επιλογές είναι :
1) continental eco contact 5 στα 235
2) pirelli pi Verde στα 220
3) Goodyear efficient grip στα 230
4) michellen energy στα 230 (δεν διευκρηνησα ακριβώς το μοντέλο του ελαστικου)

Η χρήση θα είναι απλή και θα κάνουν λίγα χιλιόμετρα. Σκέφτομαι να πάω πάλι σε Continental καθώς έχω μείνει ευχαριστημένος από τα κράτηματα αν και έχω ακούσει ότι φθειρονται γρήγορα λόγο μαλακης γομας. Γενικά κοιτάζω και την κατανάλωση στις βαθμολογίες που έχουν. Εσείς τι λέτε?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
444
3
18
37
likos said:
Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι σε αναζήτηση ελαστικών αυτήν την περίοδο και έχω κάνει μια έρευνα αγοράς αλλά ακόμα δεν ξέρω τι μάρκα και τύπο ελαστικών να διαλέξω. Για αρχή έχω ένα fiesta trend 1.4 μοντέλο του 2011 με 27000χλμ στο κοντέρ (ναι καλά διαβάσατε :p). Δεν πρόκειται να αλλάξω ζάντες οπότε θα αφήσω τα μαμά με τα τασια απάνω γιατί οδηγείτε και από γυναίκα και δεν προσέχει στα πεζοδρόμια καθώς παρκάρει. Οι ιαστάσεις είναι οι κλασσικές που φοράει (175/65/14 ) και μέχρι τώρα έχω τα εργοστασιακα (Continental eco contact 3) στα οποία τα έχω κάνει μπρος πίσω πριν κάτι μήνες. Επειδή είναι καιρός να τα αλλάξω παρόλο που δεν έχουν πολλά χιλιόμετρα κοίταξα και οι επιλογές είναι :
1) continental eco contact 5 στα 235
2) pirelli pi Verde στα 220
3) Goodyear efficient grip στα 230
4) michellen energy στα 230 (δεν διευκρηνησα ακριβώς το μοντέλο του ελαστικου)

Η χρήση θα είναι απλή και θα κάνουν λίγα χιλιόμετρα. Σκέφτομαι να πάω πάλι σε Continental καθώς έχω μείνει ευχαριστημένος από τα κράτηματα αν και έχω ακούσει ότι φθειρονται γρήγορα λόγο μαλακης γομας. Γενικά κοιτάζω και την κατανάλωση στις βαθμολογίες που έχουν. Εσείς τι λέτε?
μπορεις να δεις και τα bridgestone b280 τα εχω βαλει προσφατα στο δικο μου το mk6 λογω αλλαγης ζαντας απο 15 σε 14 (τις αλλαξα γτ επεσαν στα χερια μου κατι ωραιες απο fiesta του 12 με μπουλονια σε τιμη τζαμπα και επειδη οι 15 ηθελαν ισιωμα της εβαλα στην ακρη)  200 ευρω με εκπτωση τα ελαστικα. Απο οδηγηση σουπερ πολυ καλα κρατηματα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
http://www.tyrereviews.co.uk/

συγκριτικά/δοκιμές/κριτικές για όλα τα λάστιχα της αγοράς.  Πριν την επιλογή νεου ελαστικού το συμβουλευομαι πάντα και δεν έχει πέσει έξω ποτε, αρκει να μην μείνεις μόνο σε ένα συγκριτικό, αλλα να διαβάσεις πολλά καθώς αι προσωπικές μαρτυρίες
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
likos said:
Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι σε αναζήτηση ελαστικών αυτήν την περίοδο και έχω κάνει μια έρευνα αγοράς αλλά ακόμα δεν ξέρω τι μάρκα και τύπο ελαστικών να διαλέξω. Για αρχή έχω ένα fiesta trend 1.4 μοντέλο του 2011 με 27000χλμ στο κοντέρ (ναι καλά διαβάσατε :p). Δεν πρόκειται να αλλάξω ζάντες οπότε θα αφήσω τα μαμά με τα τασια απάνω γιατί οδηγείτε και από γυναίκα και δεν προσέχει στα πεζοδρόμια καθώς παρκάρει. Οι ιαστάσεις είναι οι κλασσικές που φοράει (175/65/14 ) και μέχρι τώρα έχω τα εργοστασιακα (Continental eco contact 3) στα οποία τα έχω κάνει μπρος πίσω πριν κάτι μήνες. Επειδή είναι καιρός να τα αλλάξω παρόλο που δεν έχουν πολλά χιλιόμετρα κοίταξα και οι επιλογές είναι :
1) continental eco contact 5 στα 235
2) pirelli pi Verde στα 220
3) Goodyear efficient grip στα 230
4) michellen energy στα 230 (δεν διευκρηνησα ακριβώς το μοντέλο του ελαστικου)

Η χρήση θα είναι απλή και θα κάνουν λίγα χιλιόμετρα. Σκέφτομαι να πάω πάλι σε Continental καθώς έχω μείνει ευχαριστημένος από τα κράτηματα αν και έχω ακούσει ότι φθειρονται γρήγορα λόγο μαλακης γομας. Γενικά κοιτάζω και την κατανάλωση στις βαθμολογίες που έχουν. Εσείς τι λέτε?
Έχω φορέσει σε διασταση 185/60/14 σε Yaris ι1 φορά τα Continental και 2 φορέςς τα Energy. Τα Continental είναι ελάχιστα καλύτερα άλλα βγάζουν λιγότερα χιλιόμετρα. Και τα 2 τα συνιστώ ανεπιφύλακτα, φρενάρουν και στρίβουν πάρα πολύ καλά για το χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Μόνο μειονέκτημα αν θα ήθελα να επισυνάψω κάτι στα Michelin είναι τα μαλακά τους πλαινά που τα κάνουν να μαγουλιάζουν στα πολύ έντονα στροφιλίκια.
 

likos

Newbie
Jan 26, 2012
5
1
3
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το tyrereview το έχω διαβάσει όλο και το καλύτερο ελαστικό βγαίνει το pirelli από την άλλη στο ίντερνετ από αλλά φόρουμ λένε τα Goodyear πιο καλά αν και στο tyre review δεν έχει και τις καλύτερες κριτικές. Τέλος πάντων όσο ψάχνομε τόσο θα μπερδεύομαι. Επίσης τα Bridgestone b280 δεν τα βρίσκω καθόλου στο tyrereview. Michelin τα απέκλεισα λόγο μαλακων πλαινων δεν είναι καλός φίλος με τα πεζοδρόμια αν και τα συγκεκριμένα ελαστικά είναι αν γενικά το πατάς το αμάξι. Γενικά λέτε να παίξω με τις διαστάσεις των ελαστικών και αν ναι τι κερδίζω?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Babis.M

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
αναλογα πως θα παιξεις, μπορει να κερδισεις ισως λιγο στις τιμες των ελαστικων αλλα θα χασεις σε οικονομια, μπορει να κερδισεις σε ανεση, μπορει και να χασεις

εγω θα ελεγα αφου κανει ελαχιστα χλμ μην το ρισκαρεις , δεν υπαρχει λογος
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread