Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πολύ σωστή η παρατήρηση του pitbull. Τόσος καιρός και κανένας να ρωτήσει το παλικάρι τι έχει κάνει στο αμάξι του?

Teoe: εάν βάλεις αυτή τη διάσταση θα μακρύνεις το βήμα σου 8,6% το οποίο είναι πάρα πολύ. Σκέψου ότι όπως είσαι τώρα με αυτή την διάσταση εάν Βάλης 18αρες ζάντες με 35αρη προφίλ θα μάκραινες το βήμα για 3,3%.
Όπως καταλαβαίνεις θα ξεφύγεις παααααρα πολύ και το αμάξι θα χάσει πάρα πολύ σε επιδόσεις.

Σαν λάστιχο το R1R είναι πάρα πολύ καλό αλλά δυστυχώς  για 16αρια του fiesta δεν κάνει!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Riordian said:
Άμα σου πω πως τώρα είδα το μνμ εγώ, γιατί το ξέθαψες ;  :D

Ρε εχω μυτη και φωτογραφικη μνημη εγω,τους μηνες που περασαν εκτοξευσα καινουργιο δορυφορο.
Σας παρακολουθω ολους και δεν μου ξεφευγει τπτ  tease
 

manager

Member
Σεπτ. 8, 2011
209
0
16
37
πριν 1 μηνα εβαλα τα dunlop 195/45/16 μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
σε δοκιμη στο βρεγμενο αλλα και στο στεγνο τα παει πολυ καλα..στο φρεναρισμα ακομα δεν το εχω τεσταρει πληρως..και εχω και 1 χρονο εγγυηση!!
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Λίγο δεν είναι 1 χρόνο εγγύηση?
Έβαλα στο glanza τα barum bravuris 205/45/16(300€) και μου έδωσε 3χρόνια εγγύηση...
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Η TOYO, όπως και η Pirelli, αν θυμάμαι καλά δίνουν τον πρώτο χρόνο αντικατάσταση 100% ακόμα και με υπαιτιότητα του οδηγού και τον 2ο χρόνο 60%.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Εγώ βάζω και στα 4 32, άντε στο τσακίρ κέφι ν'ανεβάσω τα μπροστινά στο 34.
Φοράω τα Conti. Sport Contact 3 ( 195/45 16 ). Δεν έχω παράπονο, ακόμα και τώρα που έχουν γίνει σαπούνι, τα'χω λιώσει κυριολεκτικά, το αμάξι κρατάει. Το θέμα είναι πως μεθαύριο πάω για αλλαγή και θα ήθελα τη γνώμη σας. Βασικά με προβληματίζει ο δείκτης V . Θα προτιμούσα κάτι σε δείκτη Η. Δε ξέρω αν φέρνουν τα PremiumContact σε 195/45 16. Εσείς τι λέτε ; Να μείνω στη δοκιμασμένη συνταγή ή υπάρχει κάτι στα μέτρα και στα θέλω μου ;
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Δεν ξερω καν αν υπάρχει κάτι σε 195 45 16 σε Η, θα σε προέτρεπα να κοιτάξεις κάτι σε 80V παρά 84V, έτσι όπως καταλαβαίνω τι πραγματικά θες
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Υπάρχουν τα premium contact σε Η, αλλά θα τα λιώσεις ακόμα πιο νωρίς απ' ότι τα sport contact. Kάποια fiesta sport (παλιά mk6) αλλά και καινούρια ecoboost έρχονται από το εργοστάσιο με premium contact στην 16άρα ζάντα.
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
kostg said:
Υπάρχουν τα premium contact σε Η, αλλά θα τα λιώσεις ακόμα πιο νωρίς απ' ότι τα sport contact. Kάποια fiesta sport (παλιά mk6) αλλά και καινούρια ecoboost έρχονται από το εργοστάσιο με premium contact στην 16άρα ζάντα.
Όπως το δικό μου. 2 spare λάστιχα υπάρχουν όποιος θέλει. Αλλά τα PremiumContact2 δεν τα βγάζουν πια. Τουλάχιστον όχι με extra load.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Tελικά του φόρεσα σήμερα μιά φρέσκια τετράδα Continental Sport Contact 3 ( 195/45 16 ) 80V.
Έμεινα στη δοκιμασμένη λύση.

-edit- Είναι κρίμα πάντως που στην ελληνική αγορά δε φέρνουν περισσότερους τύπους ελαστικών. Έβλεπα πως στο εξωτερικό η Continental εκτός απο τα SportContact κυκλοφορεί στις διαστάσεις μου τουλάχιστον άλλους τρείς τύπους. Tα Premium5 , EcoContact και τα χειμερινά TS850. ( εκτός συναγωνισμού για την Αθήνα νομίζω ).
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Καλησπέρα Ηλία καλοταξιδα τα λάστιχα. Εχω το ιδιο λάστιχο και δν εχω κανενα παράπονο. Ελπιζω να μεινεις και εσυ ευχαριστημενος. Και οπως ειπες δν έχουμε πολλές επιλογές και ειδικά σε αυτό το προφίλ.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Σας ευχαριστώ. Δυστυχώς δε τα χάρηκα. Πρίν λίγο γύρισα σπίτι με μιά ζάντα στο πορτ μπαγκάζ χτυπημένη και ένα λάστιχο κλαταρισμένο. Η λακούβα - τάφρος στο παράδρομο της Μαλακάσας έκανε καλά τη δουλειά της.
Δυστυχώς, μέσα στη βροχή, δε μπόρεσα να δώ αν σκίστηκε το λάστιχο ή τί ζημιά έπαθε τέλος πάντων. Αυτό θα φανεί αύριο που θα πάω τη ζάντα για επισκευή.
20' στη βροχή, μουσκίδι δεν είχα και πολύ όρεξη να το ψάξω παραπάνω...
Πάντως τα εργαλεία στο Fiesta έκαναν σωστά τη δουλειά τους και δε με ταλαιπώρησαν καθόλου.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Κρίμα ρε γαμώτο. Εσύ να είσαι καλά και αυτά με λίγο υπομονή (και οικονομικό ζόρι) ξαναγίνονται.
Θεωρητικά μπορείς να διεκδικήσεις τα χρήματα της ζημιάς, αλλά δεν αξίζει τον κόπο. Περισσότερα θα δώσεις σε δικηγόρους και θα περάσουν χρόνια να αποζημιωθείς.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ηλια περαστικά σου παλι καλα δεν ειχες τπτ σοβαρότερο. Δυστυχώς υπάρχουν λακουβες που κάνουν καλα τ δουλεια τους και τν πληρώνουμε διπλά. Ελπιζω τα οικονομικά σου να σε βοηθήσουν να ξεμπερδέψεις γρήγορα.
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
καλησπερα παιδια!μεσα στις επομενες μερες θα πεταχτουν τα παλια λαστιχα 175/14 του τρεντ κ θα μπουν καινουρια 195/45/16 μαζι με τις ζαντες του σπορ τις οποιες αγορασα μεταχειρισμενες..εχω το 1.25..θα κρεμασει πολυ το αμαξι?και επισης εχετε να προτεινετε λαστιχα?εχω βρει μεχρι στιγμης σε καλες τιμες τις παρακατω μαρκες: barum (bravuris), falken, bf goodrich, hankook και dunlop και απο κει κ μετα ανεβαινουμε...
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
τουλαχιστον θα ναι ωραιος κ στολισμενος σαν επιταφιος χαχα
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
ναι , μη με κακολογείς αν σου έπεσε "κάπως" το σχόλιο, το έκανα κ εγώ στο 1.25 που είχα. Και τότε είχαν 75 άλογα μόνο. Δυσκολότερες κυρίως θα είναι οι ρεπρίζ σε ανηφόρα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread