Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω πως έχει να κάνει με τη ποιότητα κύλισης. Συγκεκριμένα μετράει η αντίσταση κύλισης του ελαστικού δηλαδή πόση δύναμη θα χρειαστεί για να διατηρήσει το λάστιχό μας, σταθερά, μια ταχύτητα χ σε ευθεία πορεία. Εντάξει δεν είναι και ο μεγαλύτερος παράγοντας οικονομίας καυσίμων αλλά υποτίθεται πως μπορείς να γλυτώσεις μακροπρόθεσμα κάποια χρήματα θυσιάζοντας όμως καλύτερα κρατήματα και μικρότερες αποστάσεις φρεναρίσματος - ακινητοποίησης.
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Swordman said:
Αν είναι έτσι, πολύ καλά σου βγάλανε λοιπόν. Extreme στροφιλίκια δεν κάνω, απλά το πατάω λίγο καμιά φορά 130-140χαω. Πίεση 35 psi μπρος-πίσω έβαλα, για το λόγο ότι έχουμε εδώ στη Κρήτη και κάθε 5 μέτρα και μια λακκούβα. Μου το πρότεινε και ο λαστιχάς για να τα προσέχω. Το κακό είναι ότι με την παραπάνω πίεση δε πατάει τόσο καλά στο δρόμο και νιώθω το αμάξι ότι "πετάει" σαν να οδηγώ με φουσκωμένα μπαλόνια από κάτω... :p
Επειδή είναι καινούργια θα το αφήσω έτσι να δω πως θα συμπεριφερθεί και στο βρεγμένο, τώρα που θα πιάσουνε οι βροχές κι εδώ, γιατί ο καιρός μας ξέχασε στο καλοκαίρι και έχουμε ακόμα φαινόμενα ..."Σεπτέμβρη" για να μη πω "Ιουνίου"...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, χρειάζεται οπωσδήποτε μετά από κάθε αλλαγή ελαστικών, (μιας που είναι το αμάξι ακόμα καινούργιο 4 ετών-41.000χλμ) εκτός τη ζυγοστάθμιση που την κάνει ο λαστιχάς, να κάνω ΚΑΙ ευθυγράμμιση, ή αν δεν έχω πρόβλημα, που δεν έχω (π.χ. τρέμουλα στο τιμόνι στις μεγάλες ταχύτητες ή να φεύγει αριστερά - δεξιά ενώ το τιμόνι είναι ευθεία, κλπ..) να το αφήσω, να γλιτώσω και το 30άρι ευρώ;
Το τρέμουλο στο τιμόνι που λες έχει να κάνει με ζυγοστάθμιση όχι ευθυγράμμιση. Αν τα λάστιχα σου τρώγονται ανομοιόμορφα τότε χρειάζεσαι. Γνώμη μου είναι να κάνεις, αν το αμάξι δεν είναι ευθυγραμμισμένο τότε θα φθείρει τα καινούρια πολύ γρήγορα .

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1451226030[/time]
Ηλίας said:
Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω πως έχει να κάνει με τη ποιότητα κύλισης. Συγκεκριμένα μετράει η αντίσταση κύλισης του ελαστικού δηλαδή πόση δύναμη θα χρειαστεί για να διατηρήσει το λάστιχό μας, σταθερά, μια ταχύτητα χ σε ευθεία πορεία. Εντάξει δεν είναι και ο μεγαλύτερος παράγοντας οικονομίας καυσίμων αλλά υποτίθεται πως μπορείς να γλυτώσεις μακροπρόθεσμα κάποια χρήματα θυσιάζοντας όμως καλύτερα κρατήματα και μικρότερες αποστάσεις φρεναρίσματος - ακινητοποίησης.
Έχει να κάνει με την αντίσταση κύλισης , όσο μικρότερη τόσο μικραίνει η τριβή αρά καις λιγότερο. Εγώ πάντως δεν θα θυσίαζα το κράτημα και τα φρένα για μία πολύ μικρή μύωση στην κατανάλωση. Βέβαια αυτά τα λάστιχα εξελίσσονταν συνέχεια αρά σε λίγα χρόνια ίσος να είναι το ίδιο με τα κανονικά 
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
θα ηθελα να ρωτησω απο αυτα τα 3 ελαστικα ποιο λαστιχο θα επιλεγατε!
pireli pzero gt 350 ευρω  βαθμολογια στιν βροχη B στο καυσιμο F
goodyear effisien 340    βαθμολογια στιν βροχη C  στο καυσιμο C
και continental sport contact 3 360  βαθμολογια στιν βροχη B στο καυσιμο F
και ενα ακομα ελαστικο που μου αρεσε ειναι αυτο Michelin Pilot Sport 3  αλλα δεν ξερω τι τιμη θα μου το δωσει  ! βαθμολογια στιν βροχη Α στο καυσιμο E
τα continendal sport contact 3  ειναι τα ελαστικα που εχω καλο δεν ειναι να αλλαζεις ελαστικο και να πηγαινεις σε διαφορετικες εταιριες ωστε να εχεις διαφορες αποψεις!
και κατι ακομα τα ελαστικα που θα περασω τι dot να ειναι!
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
στα ελαστικα ειμαι αναμεσα σε αυτα σε ασχετο θεμα το βαζω αλλα το βαζω και εδω !
τα ελαστικα μου ειναι εινα τα continental sport contact 3

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις μαρκες 1)dunlop sport bluresponce 195/45/16 84v

2)goodyear efficientgrip 195/45/16 84 v

3) michelin pilot sport 3 195/45/16 84 v

4) toyo proxes cf 2 195/45/16 84 v

5)continental sportcontact 3 80 v

ποια μαρκα μου προτεινεις ευχαριστω!
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Τα pilot sport 3 τα έχω εγώ σε 195/50/15, πολύ καλό φρένο και κράτημα στις στροφές θα τα βάλει και ένα μέλος ακόμα από το φόρουμ οπότε αναμένουμε και την δική του άποψη. Για την χιλιομετρική τους απόδοση όμως δεν ξέρω να σου απαντήσω, πάντως θέλουν την προσοχή τους σε λακκούβες και πεζοδρόμια γιατί τα πλαϊνά τους είναι σχετικά μαλακά . Τα continental τα έχει φίλος μου σε golf αρκετά καλό λάστιχο με καλό κράτημα. Από αυτά τα δυο δεν νομίζω να μην μήνις ευχαριστημένος. Τα άλλα δεν τα γνωρίζω για να σου πω .
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
τα continendal sport contact 3 τα εχω στο αυτοκινητο μου μια χαρα λαστιχα ειναι αλλα σκεφτομαι να παω σε αλλη εταιρεια και να  δω διαφορες απο αλλα ελαστικα!
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Ανάλογα και το κόστος των ελαστικών αποφασίζεις, γιατί αν είναι μεγάλη η διαφορά σε κάτι παρόμοιο δεν αξίζει η δοκιμή
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
ειμαι αναμεσα σε dunlop sport bluresponce και continendal sport contact 3 μαλλον στο πρωτο βλεπω να καταληγω! μαρεσαν  τα ελαστικα ! και ειδα οτι εχουν καλα σχολια!
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
παραγγειλα τα dunlop bluresponce αυριο το πρωι θα παω νατα  περασω ! θα σας πω εντυπωσεις!

340 ευρω βγηκαν διασταση 195/45/16
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
fiestasports1 said:
παραγγειλα τα dunlop bluresponce αυριο το πρωι θα παω νατα  περασω ! θα σας πω εντυπωσεις!

340 ευρω βγηκαν διασταση 195/45/16
Και εγώ αυτά θα βάλω σε λίγο καιρό...στην ίδια διάσταση βέβαια αλλά τα βρήκα στα 330 μαζί με την ευθυγράμμιση μετά από μερικά χιλιόμετρα
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
scorpion said:
Και εγώ αυτά θα βάλω σε λίγο καιρό...στην ίδια διάσταση βέβαια αλλά τα βρήκα στα 330 μαζί με την ευθυγράμμιση μετά από μερικά χιλιόμετρα
για pireli τι τιμή βρήκες;
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
επειδη κι εγω θα αλλαξω ελαστικα σε λιγο καιρο σε 195/45/16 ψαχνοντας βρηκα αυτα:
Falken Ziex ZE914 Ecorun https://www.skroutz.gr/s/7317637/Falken-Ziex-ZE914-Ecorun-195-45R16-84V.html

εχει κανεις αποψη για αυτη τη μαρκα?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Crazy said:
για pireli τι τιμή βρήκες;
στα 380 τα βρήκα αλλά δεν τα θέλω επειδή δεν είναι καλά στην βροχή

tzimo said:
επειδη κι εγω θα αλλαξω ελαστικα σε λιγο καιρο σε 195/45/16 ψαχνοντας βρηκα αυτα:
Falken Ziex ZE914 Ecorun https://www.skroutz.gr/s/7317637/Falken-Ziex-ZE914-Ecorun-195-45R16-84V.html

εχει κανεις αποψη για αυτη τη μαρκα?

τα ΖΕ912 τα έχει βάλει ο panosd και έχει καλά σχόλια
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Τα ze 914 εχω και εγω σε 205/40/17 και εχω την καλυτερη αποψη για αυτα παρόλο που τους κανω κάκιστη χρήση  !Εχω γραψει και σε προηγούμενα ποστ την αποψη μου http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/ZE914.htm
Ενα site με καποια συγκριτικά!
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Εγώ φοράω αυτά εδώ  

http://www.mytyres.gr/product_det.asp?catid=4&prid=133&f=2604
Yokohama S.Drive 195/45/16

η γνώμη μου είναι ότι στο στεγνό μόλις ζεσταθούν πατάνε ωραία ( δεν είμαι τελείως ικανοποιημένος ) αλλα πραγματικά στο βρεγμένο είναι ότι χειρότερο έχω δει. όπου έχει νερά ο δρόμος με το παραμικρό τσίμπημα στο τιμόνι η στο γκάζι αναβοσβήνει το ESP.

Δεν νομίζω πάντως να είναι  μέσα στις επιλογές μου στην επομενη αλλαγή ελαστικών.
( ΥΓ . Τα είχα πάρει πακέτο μαζί με τις ζάντες )

Νομίζω τα είχε βάλει και ο ιάκωβος κάποια στιγμή,jacob πια είναι η γνώμη σου εσένα?
 

Dark knight

Hero Member
PanosWhite said:
Εγώ φοράω αυτά εδώ  

http://www.mytyres.gr/product_det.asp?catid=4&prid=133&f=2604
Yokohama S.Drive 195/45/16

η γνώμη μου είναι ότι στο στεγνό μόλις ζεσταθούν πατάνε ωραία ( δεν είμαι τελείως ικανοποιημένος ) αλλα πραγματικά στο βρεγμένο είναι ότι χειρότερο έχω δει. όπου έχει νερά ο δρόμος με το παραμικρό τσίμπημα στο τιμόνι η στο γκάζι αναβοσβήνει το ESP.

Δεν νομίζω πάντως να είναι  μέσα στις επιλογές μου στην επομενη αλλαγή ελαστικών.
( ΥΓ . Τα είχα πάρει πακέτο μαζί με τις ζάντες )

Νομίζω τα είχε βάλει και ο ιάκωβος κάποια στιγμή,jacob πια είναι η γνώμη σου εσένα?
scorpion said:
Μακριά....

Εγω Πανο και Ιακωβε αυτα φοραω και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!!
Με μια γκαζια απο το μαγαζι σου ως το φαναρι,ειναι ετοιμα για ολα!!!  AR15firing AR15firing
Στο βρεγμενο Πανο δεν μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος αλλα δεν ψαρευει και το αμαξι ακομα και σε πατηματα...
Εμενα παντος ειναι η πρωτη μου επιλογη στην επομενη αλλαγη.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
τα περασα σημερα το πρωι 340 τελικη τιμη ευθυγραμιση δεν ηθελε το αυτοκινητο μου ειπε δεν χρειαζεται ειναι οκ ! μονο στιν μια ζαντα εχει ενα χτυπηματακι και μου ειπε κοστος επισκευης 25 με 30 ευρω αλλα μου ειπε μιν τιν φτιαξεις ακομα  τιν εβαλε στα  πισω τα ελαστικα τιν ζαντα και μου ειπε αν νοιωσεις τρεμουλο στο τιμονι ελα να τιν βγαλουμε να  τιν φτιαξεις!

γενικα ευχαριστημενος ειμαι μαρεσαν τα ελαστικα! απο οτι μου ειπε το αυτοκινητο τα μαμα τα λαστιχα που φορουσε ειναι τα goodyear ! και οι dunlop συνεργαζεται με τιν goodyear!

επισης μου ειπε το μικρο προφιλ στα λαστιχα φθηρονται πιο ευκολα οσοι δεν το γνωριζουν να το ξερουν !
και σε 16 αρες ζαντες και πανω δεν φθειρονται τοσο ευκολα!
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
fiestasports1 said:
στα ελαστικα ειμαι αναμεσα σε αυτα σε ασχετο θεμα το βαζω αλλα το βαζω και εδω !
τα ελαστικα μου ειναι εινα τα continental sport contact 3

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις μαρκες 1)dunlop sport bluresponce 195/45/16 84v

2)goodyear efficientgrip 195/45/16 84 v

3) michelin pilot sport 3 195/45/16 84 v

4) toyo proxes cf 2 195/45/16 84 v

5)continental sportcontact 3 80 v

ποια μαρκα μου προτεινεις ευχαριστω!


Τα Michelin pilot sport 3 τα φοραω εδω και 5 χρονια σε διασταση 195/45-16... Γενικα ειναι ενα ελαστικο για αυτοκινητα υψηλοτερων επιδοσεων απο το δικο μας (δεν ξερω βεβαια αν εχεις καμια 150-170 αλογα οποτε παω πασο),ζεσταινεται δυσκολα και φαγωνεται σχετικα ευκολα,δε θα στο συνιστουσα γιατι ειναι και πανακριβο...Σου προτεινω τα Uniroyal Rainsport 3 ή τα Dunlop Sport BluResponse  :)  Και τα δυο κοστιζουν γυρω στα 320 με 340 μαζι με περαστικα (τιμες Θεσσαλονικης αναφερω).
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
με αυτη την λογικη ομως, τοτε για το σπορτ τα re050a εινα μονο για φιγουρα?αρα ουτε τα nero gt k conti sport 5 δεν κανουν.τοτε τι μενει? οι δικες μου προτασεις ειναι για 205/40/17 goodyear eagle f1 ac2 k dunlop sport maxx.  ok234 οποιο επιλεξεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread