Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

lagos12

Original poster
Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Ερώτηση : Γίνεται να εγκαταστησω χαρτες και κεραία gps στο mk8 titanium; Γιατί να έχει μόνο το Vignale :mad:
 

Kostaspilitsis

Hero Member
Rookie
Mar 16, 2018
20
0
0
Κάτοχος fiesta mk8 st-line 140ps χωρίς χάρτες gps.
Κατά την διάρκεια της παραγγελίας του αυτοκινήτου (μάρτιος 2018) ρώτησα πόσο κοστίζει η εγκατάσταση gps, μου απάντησαν 400€. Φυσικά δεν το εγκατέστησα. Σκέφτηκα, οθόνη αφής έχει, τον υπολογιστή τον έχει, 400€ κοστίζει ο δέκτης gps, η εφαρμογή και η χάρτες?
Με τα πολλά βρήκα το παρακάτω βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=7aVOJ-G-GcY
και ανακάλυψα ότι το αυτοκίνητο έχει δέκτη gps που σου δείχνει θέσεις δορυφόρων, ισχύς σήματος, ιστορικό ισχύς σήματος, υψόμετρο, γεωγραφικό μήκος και πλάτος και πολλά άλλα.
Έχω βγάλει φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω πως  να τις ανεβάσω εδώ για να σας δείξω αυτά που μου έβγαζε η οθόνη.
Πιστεύω, χωρίς να ξέρω πως όσοι έχουν το sync3 έχουν και δέκτη gps. Μπορούν πολύ έυκολα να το διαπιστώσουν ακολουθώντας τα βήματα του βίντεο για να μπεις στο κρυφό μενού.
Άρα.... 400€ οι χάρτες και το πρόγραμμα.
Πολλή κοροιδία...
τώρα αν κάποιος που δεν έχει εξ αρχής gps, θέλει να το βάλει μετά, δηλαδή να βάλει ουσιαστικά το πρόγραμμα και τους χάρτες ΧΩΡΙΣ να πληρώσει μία περιουσία δεν ξέρω αν γίνεται.
 

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
41
Βόλος
Φίλε μια απορία που την έχω ξαναρωτήσει αλλου. σε αμάξια χωρις χαρτες gps (σαν το δικό σου δηλαδή) στο android app της ford βλέπεις τη θέση στο αυτοκινητου σου; το έχεις δοκιμάσει; το υποπτεύτηκα κι εγω οτι θα εχει gps δέκτη ουτως ή άλλως. Για λόγους ασφαλείας. (σε περίπτωση ατυχήματος παίρνει τηλ τις αρχες και δίνει το στίγμα σου)
 

Gmts

Rookie
Nov 23, 2018
21
0
1
Kostaspilitsis said:
Κάτοχος fiesta mk8 st-line 140ps χωρίς χάρτες gps.
Κατά την διάρκεια της παραγγελίας του αυτοκινήτου (μάρτιος 2018) ρώτησα πόσο κοστίζει η εγκατάσταση gps, μου απάντησαν 400€. Φυσικά δεν το εγκατέστησα. Σκέφτηκα, οθόνη αφής έχει, τον υπολογιστή τον έχει, 400€ κοστίζει ο δέκτης gps, η εφαρμογή και η χάρτες?
Με τα πολλά βρήκα το παρακάτω βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=7aVOJ-G-GcY
και ανακάλυψα ότι το αυτοκίνητο έχει δέκτη gps που σου δείχνει θέσεις δορυφόρων, ισχύς σήματος, ιστορικό ισχύς σήματος, υψόμετρο, γεωγραφικό μήκος και πλάτος και πολλά άλλα.
Έχω βγάλει φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω πως  να τις ανεβάσω εδώ για να σας δείξω αυτά που μου έβγαζε η οθόνη.
Πιστεύω, χωρίς να ξέρω πως όσοι έχουν το sync3 έχουν και δέκτη gps. Μπορούν πολύ έυκολα να το διαπιστώσουν ακολουθώντας τα βήματα του βίντεο για να μπεις στο κρυφό μενού.
Άρα.... 400€ οι χάρτες και το πρόγραμμα.
Πολλή κοροιδία...
τώρα αν κάποιος που δεν έχει εξ αρχής gps, θέλει να το βάλει μετά, δηλαδή να βάλει ουσιαστικά το πρόγραμμα και τους χάρτες ΧΩΡΙΣ να πληρώσει μία περιουσία δεν ξέρω αν γίνεται.

To link που έχεις βάλει είναι για αλλαγή του theme. Δεν έχει καμία σχέση με gps-χάρτες. Έχω κι εγώ το ST-Line|(2018) 125άρι. Δεν έχει έτσι κι αλλιώς CD άρα ούτε και αντίστοιχο eject.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Όσο είχα ψάξει εγώ, αυτό που βρήκα είναι οτι οι μονάδες με Navigation είναι διαφορετικές από τις "απλές" ως προς το Hardware.
 

Kostaspilitsis

Hero Member
Rookie
Mar 16, 2018
20
0
0
Gmts πατάς ταυτόχρονα το κουμπί που ανοιγεις ή κλείνεις το ηχοσύστημα και το rewind.
το βιντεάκι το ανέβασα ενδεικτικά για να δεις πως μπαίνεις στο κρυφό μενού και τι πραγματάκια έχει. Δεν είπα ότι έχεi χάρτες. Έχει, απ ότι είδα στο δικό μου, εγκατεστημένο τον δέκτη gps και σου λέει διάφορα στοιχεία στοιχεία για τους δορυφόρους.
johnD ηλικρινά δεν ξέρω και δεν το έχω ψάξει. μπορεί να ισχύει... αλλά εμένα γιατί έχει δέκτη gps?
UltiMo_ δεν είδα θέση αυτοκινήτου πάνω σε χάρτη. είδα θέση δορυφόρων, ένταση σήματος δορυφόρων, ιστορικό σήματος δορυφόρων, ύψόμετρο, γεωγραφικό ύψος και πλάτος.
Αν κάποιος γνωρίζει πως ανεβάζουμε φωτογραφίες εδω θα βοηθούσε πολύ να σας δείξω τι είδα στο αυτοκίνητό μου.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Κι εμένα έχει δέκτη gps. Μπορεί να είναι για υπηρεσίες οδικής υποστήριξης, δορυφορικό ραδιόφωνο κλπ. Τα έχω δεί όλα όσα λες στο κρυφό μενού. Αλλά έχω ψάξει επίσης και αρκετά στο internet. Αμα δεις στο youtube τα βιντεάκια που βάζουν navigation αλλάζουν όλη τη μονάδα. Επίσης στο forum του forscan λενε οτι είναι διαφορετικές οι μονάδες.
Δεν έχω βρει κανέναν μέχρι τώρα που να προσθέτει σε Sync 3 το navigation απλώς ενεργοποιώντας το με Forscan χωρίς αλλαγή μονάδας.
Αμα το έχει δει κανείς, ας ενημερώσει.
 

Kostaspilitsis

Hero Member
Rookie
Mar 16, 2018
20
0
0
johnD σε κανά μήνα θα περάσω από αντιπροσωπία και θα ρωτήσω για πιο λόγο έχει δέκτη gps.
πάντος μου έκανε εντύπωση η ύπαρξή του.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το έχουμε συζητήσει και πιο παλιά στα mk7 facelift. Το αυτοκίνητο έχει gps ώστε να στείλει το σήμα της θέσης του σε περίπτωση ατυχήματος. Όλα έχουν, από την πιο απλή μέχρι την πιο πλούσια έκδοση.
To navigation είναι κάτι επιπλέον, extra με παραγγελία ή standard σε πιο πλούσια έκδοση.
 

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
41
Βόλος
UltiMo_ said:
Φίλε μια απορία που την έχω ξαναρωτήσει αλλου. σε αμάξια χωρις χαρτες gps (σαν το δικό σου δηλαδή) στο android app της ford βλέπεις τη θέση στο αυτοκινητου σου; το έχεις δοκιμάσει; το υποπτεύτηκα κι εγω οτι θα εχει gps δέκτη ουτως ή άλλως. Για λόγους ασφαλείας. (σε περίπτωση ατυχήματος παίρνει τηλ τις αρχες και δίνει το στίγμα σου)

kostg said:
Το έχουμε συζητήσει και πιο παλιά στα mk7 facelift. Το αυτοκίνητο έχει gps ώστε να στείλει το σήμα της θέσης του σε περίπτωση ατυχήματος. Όλα έχουν, από την πιο απλή μέχρι την πιο πλούσια έκδοση.
To navigation είναι κάτι επιπλέον, extra με παραγγελία ή standard σε πιο πλούσια έκδοση.

τελικά οχι. δεν έχει gps. όσα δεν έχουν χάρτες, δεν έχουν το gps module αρα δεν εχουν δέκτη gps.
στο ford pass δεν βλέπεις την θέση του αυτοκινήτου αλλα την θέση του κινητού (για να απαντήσω στον εαυτό μου) και σε περίπτωση ατυχήματος, την θέση σου την παίρνει απο το κινητό, όπως επίσης κάνει και την κλήση. χωρις κινητό, δεν μπορεί ούτε τη θέση σου να βρει, ουτε να πάρει τηλέφωνο.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Οσα έχουν SYNC 3 έχουν κανονικά δέκτη GPS. Στο secret menu εμφανιζει γεωγραφικες συντεταγμενες σε realtime χωρις να εχει κινητό συνδεδεμένο.

Αυτό που λείπει έιναι το Module για το Navigation που έχει 64GB μνημη αντί για 16 που έχει το απλό Module.
Τα Sync 2.5 δεν εχουν καθολου APIM αρα ούτε gps ουτε τίποτα.
 

ΝΩΝΤΑΣ

Newbie
Jan 5, 2015
6
0
0
Σε αυτό που λες με το APIM εγώ ενεργοποίησα το navigation αλλά δεν μου δείχνει τους χάρτες παρά μόνο το εικονίδιο
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Υπάρχει Apim με navigation και Apim χωρις Navigation. Αν δεν εχεις εργοστασιακό Navigation, για να βάλεις χρειάζεται αλλαγή Apim. Είναι θέμα Hardware, όχι software.
Η υπάρχουσα μονάδα δεν το υποστηρίζει ούτε έχει χάρτες μέσα ούτε τίποτα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread