Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Diamapa

Original poster
Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από αρκετή σκέψη και υπολογισμούς αποφάσισα κι έβαλα σύστημα υγραερίου στο αμάξι, με μέχρι στιγμής θετικά αποτελέσματα. Σαν κατανάλωση έχει παραμείνει στα ίδια γύρω στα 9λ/100, αλλά με τα μισά έξοδα σε καύσιμο. Το σύστημα που τοποθετήθηκε είναι lovato τελευταίας τεχνολογίας, με δυνατότητα μικροψεκασμου βενζίνης από ορισμένες στροφές και πάνω. Προς το παρόν έφτιαξα χάρτη που μέχρι τις 3000 ψεκάζει μόνο αέριο, 3000 με 4000 90-10 και πάνω από τις 4000 85-15.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι στα χαμηλά να κάνει κάποια κομπιασματα, ειδικά αν το παντοφλιασεις και ότι δεν σηκώνει τόσο σκορτσαρισμα όσο με την βενζίνη.
Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται και στην πεταλούδα γκαζιού η οποία παρότι καθαριστήκε, μάλλον θα την αλλάξω για σιγουριά.
Περισσότερες εντυπώσεις σε λίγο καιρό που θα πάω για επανέλεγχο του συστήματος.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Diamapa said:
Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από αρκετή σκέψη και υπολογισμούς αποφάσισα κι έβαλα σύστημα υγραερίου στο αμάξι, με μέχρι στιγμής θετικά αποτελέσματα. Σαν κατανάλωση έχει παραμείνει στα ίδια γύρω στα 9λ/100, αλλά με τα μισά έξοδα σε καύσιμο. Το σύστημα που τοποθετήθηκε είναι lovato τελευταίας τεχνολογίας, με δυνατότητα μικροψεκασμου βενζίνης από ορισμένες στροφές και πάνω. Προς το παρόν έφτιαξα χάρτη που μέχρι τις 3000 ψεκάζει μόνο αέριο, 3000 με 4000 90-10 και πάνω από τις 4000 85-15.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι στα χαμηλά να κάνει κάποια κομπιασματα, ειδικά αν το παντοφλιασεις και ότι δεν σηκώνει τόσο σκορτσαρισμα όσο με την βενζίνη.
Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται και στην πεταλούδα γκαζιού η οποία παρότι καθαριστήκε, μάλλον θα την αλλάξω για σιγουριά.
Περισσότερες εντυπώσεις σε λίγο καιρό που θα πάω για επανέλεγχο του συστήματος.
Καλορίζικο να είναι φίλε μου..μεγειές
Θέλω να μας πεις εντυπώσεις μετα τον έλεγχο.
Η εγκατάσταση Αερίου πλεον εχει πάρει τα πάνω της και θα με ενδιέφερε η γνώμη σου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread