Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Aνοιγω ενα θεμα,με κυρια συζητηση τι βλαβες εχει περασει ο καθενας μας στην εγγυηση του αυτοκινητου του απο την ημερα που τα αγορασε
Ευχομαι να ειμαι μονο εγω αυτος που θα γραψει εδω .......

Στο δικο μου μεχρι στιγμης τα προβληματα ειναι δυο:
Tο πρωτο ( επιλυθηκε) , λογο νοθευμενης  βενζινης με 5086 χλμ ,αλλαχθηκε η αντλια βενζινης και καθαριστηκε το ρεζερβουαρ.
Το δευτερο (αλυτο) το γνωστο προβλημα  με το hill assist (εχει αναφερθει σε αλλη συζητηση)
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Μπαταρία,με άφησε μία εβδομάδα από όταν το παρέλαβα! Κακή αρχή αλλά από τότε, 2 χρόνια,όλα καλά.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Δυστυχώς φίλοι μου μανιακοί προέκυψαν 2 θέματα στο αυτοκίνητό μου:
1) Κτύπημα στρίβοντας το τιμόνι, έχω αναφερθεί ήδη σε σχετικό θέμα
2) Σκουριά (!) στη "γέφυρα" ψαλιδιών - βάσης μηχανής, η οποί φαίνεται με την αφαίρεση της προστατευτικής ποδιάς της μηχανής.

Την Τετάρτη πάω Βροχίδη να δούμε τι συμβαίνει. Η Ford Λαμίας, ούτε που έδωσε σημασία στη σκουριά κι επίησης σχετικά με το πρόβλημα του κτυπήματος παρά λίγο να δημιουργήσει κι άλλο ξεσφίχνοντας το σταυρό του τιμονιού.

Ελπίζω να είναι οι πρώτες και οι τελευταίες βλάβες του αυτοκινήτου, ήδη άρχισα να απογοητεύομαι με αυτά τα θέματα.

Σκουριά:



Μιας και το αυτοκίνητο σε λίγες μέρες κλείνω χρόνο, είναι εντός εγγύησης. Θα υπάρξει σχετική ενημέρωση με τις ενέργειες όταν αυτές πραγματοποιηθούν.
 

iplaynaked

Rookie
Nov 5, 2018
11
5
3
Χαίρεται χαίρεται !
MK8 diesel 120 εδώ, αγορασμένο τον 04/2018.
Ας μην αναφερθούμε στα κλασικά τριξίματα πλαστικών στο εσωτερικού του αυτοκινήτου, πάμε στα πιο ουσιώδη.

1)Παράθυρα που δεν ανέβαιναν (τα 2 μπροστικά μόνο), μετά από 4 μήνες περίπου εμφανίστηκε και στάλθηκε 2 φορές για επιδιόρθωση. Και τις 2 φορές απλά λιπάνθηκαν οι οδηγοί των παραθύρων, χωρίς να αλλαχθούν τα μοτεράκια εννοείται, λερώνοντας διαρκώς τα τζάμια μου σε κάθε ανεβοκατέβασμα και για 1 μήνα αργότερα. Μάλιστα, κατά τα λεγόμενά τους βγήκε εγκύκλιος για τα μοτεράκια, κατά την οποία σου κάλυπτε τη λίπανση μόνο.
Ευτυχώς δεν χρέωσαν τίποτα σε καμία από τις 2 επισκέψεις.

2)Θόλωμα στον λεβιέ ταχυτήτων σε στάδιο σχεδόν σκουριάς. Κατόπιν ραντεβού, περάστηκε στην εγγύηση.

3)Χτύπημα κατά το στρίψιμο τιμονιού από τις πρώτες 2000 χλμ. που προέρχεται από τα τακάκια, δεν το κυνήγησα να το επιδιορθώσω γιατί θα επανεμφανιστεί.

4)Στο τιμόνι, στην "γωνία-σχέδιο" που έχει πέρα ως πέρα κάτω από το σήμα FORD, με τη ζέστη δημιουργήθηκε έντονη γωνία άσχημη στο μάτι - στην ουσία το ένα πλαστικό "καβάλισε" το άλλο. Έγινε αλλαγή εντός εγγύησης.

5) Ξάσπρισμα μαύρων πλαστικών (αυτοκόλλητα είναι στην ουσία) εξωτερικά-περιμετρικά των παραθύρων. Όταν απευθύνθηκα στις εγγυήσεις μου πρότειναν να αλλάξω σαμπουάν. Δεν λύθηκε ακόμη.

Αυτά προς το παρόν μπορώ να θυμηθώ έτσι πρόχειρα ....
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
iplaynaked said:
Χαίρεται χαίρεται !
MK8 diesel 120 εδώ, αγορασμένο τον 04/2018.
Ας μην αναφερθούμε στα κλασικά τριξίματα πλαστικών στο εσωτερικού του αυτοκινήτου, πάμε στα πιο ουσιώδη.

1)Παράθυρα που δεν ανέβαιναν (τα 2 μπροστικά μόνο), μετά από 4 μήνες περίπου εμφανίστηκε και στάλθηκε 2 φορές για επιδιόρθωση. Και τις 2 φορές απλά λιπάνθηκαν οι οδηγοί των παραθύρων, χωρίς να αλλαχθούν τα μοτεράκια εννοείται, λερώνοντας διαρκώς τα τζάμια μου σε κάθε ανεβοκατέβασμα και για 1 μήνα αργότερα. Μάλιστα, κατά τα λεγόμενά τους βγήκε εγκύκλιος για τα μοτεράκια, κατά την οποία σου κάλυπτε τη λίπανση μόνο.
Ευτυχώς δεν χρέωσαν τίποτα σε καμία από τις 2 επισκέψεις.

2)Θόλωμα στον λεβιέ ταχυτήτων σε στάδιο σχεδόν σκουριάς. Κατόπιν ραντεβού, περάστηκε στην εγγύηση.

3)Χτύπημα κατά το στρίψιμο τιμονιού από τις πρώτες 2000 χλμ. που προέρχεται από τα τακάκια, δεν το κυνήγησα να το επιδιορθώσω γιατί θα επανεμφανιστεί.

4)Στο τιμόνι, στην "γωνία-σχέδιο" που έχει πέρα ως πέρα κάτω από το σήμα FORD, με τη ζέστη δημιουργήθηκε έντονη γωνία άσχημη στο μάτι - στην ουσία το ένα πλαστικό "καβάλισε" το άλλο. Έγινε αλλαγή εντός εγγύησης.

5) Ξάσπρισμα μαύρων πλαστικών (αυτοκόλλητα είναι στην ουσία) εξωτερικά-περιμετρικά των παραθύρων. Όταν απευθύνθηκα στις εγγυήσεις μου πρότειναν να αλλάξω σαμπουάν. Δεν λύθηκε ακόμη.

Αυτά προς το παρόν μπορώ να θυμηθώ έτσι πρόχειρα ....


Γιατί τόσα μικροθέματα τα mk8? Eπίσης μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για τα παράθυρα γύρω γύρω οτι ειναι αυτοκόλλητα. Επειδή το mk7.5 μου είναι μαύρο το αμάξωμα και τα παράθυρα γύρω γύρω ειναι και αυτά μαύρα αλλα σε ματ, σκεφτόμουν να βάλω αυτοκόλλητο gloss black, ωστόσο το ξανασκέφτηκα γιατί πιάνοντας τα είδα οτι ειναι αρκετά καλή ποιότητα(δεν είναι πλαστικό) και δεν ήθελα απο τις θερμοκρασίες κλπ να κολλήσουν οι μεμβράνες και να δημιουργήσουν θέμα. Στο μκ8 γίνεταινα το έχουν κάνει αυτό με ζελατίνες;
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Για τη σκουριά μου είπαν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ίσως τελικά το κυνηγήσω με βάψιμο μόνο, έχω κλείσει και ραντεβού. Ίσως τελικά να το ακυρώσω! Όλα καλά!
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
εγω ειμαι υπερ του να γινει σωστη δουλεια δηλαδή αντικατάσταση, το χρώμα μπορεί να ξεφτύσει , η να σου πετάξει καινούργια σκουριά σε άλλο σημείο.. τι θα κάνεις θα πηγαίνεις καθε λιγο και λιγάκι να το βάφεις ; αυτοι την ευκολη δουλειά θέλου να κάνουν.
 

Giorgosdam

Rookie
May 15, 2019
30
1
8
Μετα απο 47.000χλμ:
1) start stop: έγινε επαναφορά
2) σωληνα εισαγωγής αέρα: αντικαταστάθηκε κ μετα απο 8 μήνες παλι τα ιδια. Λυση στο σπιτι με χοντρά δεματικα
3) χτύπος σε κολώνα τιμονιού: αλλαγη σταυρου
4) φθορά σε λεβιέ ταχυτήτων: αντικατάσταση

Δεν τα λες κ λίγα, μεσα σε 2 μολις χρονια
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
mk6car said:
εγω ειμαι υπερ του να γινει σωστη δουλεια δηλαδή αντικατάσταση, το χρώμα μπορεί να ξεφτύσει , η να σου πετάξει καινούργια σκουριά σε άλλο σημείο.. τι θα κάνεις θα πηγαίνεις καθε λιγο και λιγάκι να το βάφεις ; αυτοι την ευκολη δουλειά θέλου να κάνουν.

Το ραντεβού το ακύρωσα τελικά, θα το αφήσω ως έχει. Έχω δει κι άλλες φωτογραφίες από φίλους μας και το εκπληκτικό είναι ότι εμφανίζεται η ίδια σκουριά. Επικοινώνησα με Ford Θεσσαλονίκης, μου εξήγησαν ότι είναι καταγεγραμμένο, αν στα επόμενα σέρβις επιδεινωθούν οι σκουριές τότε ζητάω πλήρη αντικατάσταση.
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Συνεχίζω με διακόπτες παραθύρων, βασικά δεν δουλεύει του οδηγού μόνο αλλά πρέπει να είναι fix.Να δούμε πότε θα τους φέρουν, μέχρι τότε κλειστό το παράθυρο καλοκαιριατικα!
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Έχει χαλάσει σε κάποιον άλλο εδώ ηλ.παραθυρο; Σε 2,5 χρόνια ρε γμτ!! Τι κάνουν εκεί στη ford, μόνο με το στήσιμο ασχολούνται;
 

GEOZOTO

Newbie
Σεπτ. 24, 2020
2
0
1
39
Σήμερα μου μπλόκαρε το παράθυρο του οδηγού ,μετά από αρκετά πατήματα του διακόπτη έκλεισε. Τώρα δε δουλεύει καθόλου..
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Πεθανε το μοτερακι του γρυλου; καηκε ασφαλεια; προβλημα με τη φυσα; το τζαμι "σκαλωσε" στα λαστιχα της πορτας;
 
Apr 17, 2020
41
3
6
GEOZOTO said:
Σήμερα μου μπλόκαρε το παράθυρο του οδηγού ,μετά από αρκετά πατήματα του διακόπτη έκλεισε. Τώρα δε δουλεύει καθόλου..

Εαν μιλας για τελευταίας γενιας fiesta, στατιστικά κολλαει το μοτερ του γρυλου λόγω θερμοκρασιας και κολλαει το ρελε στην μοναδα πορτας που διαχειρίζεται τα ρευματα.
Καποιες φορες ενα απο τα 2 που ανεφερα, καποιες φορες και τα 2
 

gerontas

Rookie
Σεπτ. 10, 2018
15
1
3
Παιδιά καλησπέρα,
fiesta diesel mk8 120 ps, στο αμάξι μέχρι πρότεινος έκανα τα σέρβις αποκλειστικά στη βελμαρ Ερυθραίας, με εξόφθαλμα κοροϊδευτικές τιμές (αλλαγή λαδιών-φίλτρου 140ε). Στο 4ο κατά σειρά σέρβις στις 60.000 το πήγα στο Κακλαμάνο όπου και τοποθετήθηκαν γνήσια ανταλλακτικά ford, όμως διαπιστώθηκε μικρή διαρροή από το σασμάν. Πήγα κατευθείαν στη βελμαρ, και η πρώτη τους αντίδραση ήταν "γιατί το πήγες στο Κακλαμάνο, δε ξέρουμε τι θα γίνει με την εγγύση". Και ερωτώ, υπάρχει έστω ένας σοβαρός λόγος να μην ισχύσει η εγγύηση;
 
  • Wow
Αντιδράσεις: mk6car

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread