Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Hero Member
μην σκιαζεσαι μιχαλη....θα γινει δοκιμη με προγραμμα και χωρις προγραμμα και θα το δειτε σε βιντεο......θεωρω για μενα ακυρο να το δυναμομετρησω τωρα αφου εχω βαλει το προγραμμα εδω και 2 χρονια και ειμαι ευχαριστημενος.......πεταμενα λεφτα για μενα.............στους καιρους που διανυουμε.............εδω τωρα πια κατα 99,9% κινουμαι με το παπακι μου(modenas gt 135).. AR15firing AR15firing AR15firing..τα αμαξια τα φαγανε τα πεζοδρομια........... :'(
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
vagma said:
δεν εχω δυναμομετρησει.......το stage 2 θα το δεις στο κουτι της συσκευασιας μου  tease tease tease........ειναι προγραμμα φτιαγμενο για αμαξι με εισαγωγη και ολοσωμη εξατμιση(που δεν εχω).........αν βαλω εκκεντρα και οτι αλλο θελω (δεν προκειται να κανω τιποτα αλλο περαιτερω) στελνεις μειλ στην εταιρεια(αγγλια) τους δινεις afr και δυναμομετρηση τους λες ΑΚΡΙΒΩΣ  τι εχεις βαλει στο αμαξι και σου φτιαχνουν αλλο προγραμμα(αρχειο)...στο στελνουν με μειλ εχεις κουμπωμενο το μηχανακι της bluefin στον Η/Υ περναει μεσα....το περνας στο αμαξι μεσω θυρας OBD και τελος........



και για να δουν οι συμφορουμιτες τοτι κανει απλα ενα προγραμμα μεσω ενος βιντεο πρεπει να μου βρεις ενα fiestast μπλε(?) χαμηλωμενο με 17αρες ζαντες με τα φρενα που εχω πανω με το φιλτρο που εχω πανω με το σπιραλ που εχω πανω και το τελικο εξατμισης...........οταν το βρεις σφυρα μου κλεφτικα για να ανοιξουμε και να καταλαβουμε  ΑΚΡΙΒΩΣ τι κανει ενα προγραμμα της superchips.............εως τοτε.............. tease tease tease

Το πρόγραμμα που σου έφτιαξαν με τι AFR το έφτιαξαν? Πως τους έδωσες τα σωστά στοιχεία του AFR σου? απ ότι κατάλαβα δεν ανέβηκες σε κάποιο δυναμόμετρο… τότε πως μπόρεσαν με βάση ποιας καμπύλης και με βάση ποιων στοιχείων του αυτοκινήτου σου να σου φτιάξουν το δικό σου πρόγραμμα και λέω δικό σου μιας και αναφέρεσαι σε stage 2 το οποίο θα το βρούμε μόνο στο κουτί της συσκευασίας σου!?

Μακάρι ένα κονσέρβα η ότι άλλο είναι αυτό το πρόγραμμα να αποδίδει σωστά στο αμάξι σου!

Εγώ μόνο και μόνο από περίεργα μιας και δίνεις λεφτά για πρόγραμμα δεν θα λυπόμουν άλλα 40 – 50€ για να δυναμομετρήσω το αμάξι μου, με και χωρίς πρόγραμμα. Θα έβλεπες και τις καμπύλες και τις ροπές τα afr σου (έστω και στο περίπου αν και δεν συμφωνώ με αυτόν τον τρόπο μέτρησης). Το κάνεις καθαρά για σένα όχι για το forum και το κάθε forum.
Έτσι και αλλιώς σου τα βγάζουν με το τσιγκέλι… εάν δεν θέλεις να τα πεις τα πράγματα από μόνος σου.. εμείς οι υπόλοιποι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Απλά θα σου πω ότι ακόμα και εσύ για να κατέληξες σε αυτό το πρόγραμμα κάπου κάτι θα διάβασες.. κάποιος σε βοήθησε!! Στα τόσα χρόνια που κυκλοφορεί το ST έχεις δει προγράμματα και προγράμματα τα οποία ενδεχομένως να μην έχουν δουλέψει καλά με αποτέλεσμα να την έχουν πατήσει η ιδιοκτήτες τους! Όλοι αυτή εσένα σου άνοιξαν τα μάτια… εσύ γιατί να μη το κάνεις??




Τελείως φιλικά σε ρωτάω μιας και προσπαθώ εδώ και καιρώ γενικά να καταλάβω το σκεπτικό σου??
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
vagma said:
εγω ιακωβε φωναζω χρονια,λεω την αποψη μου και δεν με ακουει κανεις και πατε σαν ντουρβαδες και τρωτε τα κεφαλια σας στον καθε ανεκδιηγητο προγραμματιστη........εγω τι αλλο να κανω?............οποιος ενδιαφερεται ας με ρωτησει προσωπικα.............

Αυτο σε ρωταμε ρε Βαγγελη προσωπικα αλλα δεν μας λες η μας τα λες μισα.
Παμε οπως λες στους εδω προγραμματιστες,μπας και βρουμε καποια ακρη μιας και με τους βελτιωτικους οικους του εξωτερικου εχουμε και μια αποσταση.Και δυστυχως απο αυτους τους ντουρβαδες εχουμε βγαλει ακρη εμεις οι υπολοιποι για να το παιζουμε εξυπνοι.

Εσυ Βαγγελη απ'οτι εχω καταλαβει,εχεις βαλει ενα προγραμμα κονσερβα που ειναι μεν για st,αλλα που φοραει καποια πραγματα παραπανω.Αρα πολυ πιθανον να μην δουλευει σωστα και να μην αποδιδει.Τωρα αν υποστηριζει η superchips το προγραμμα που πουλαει και αν μπορει να το βελτιωσει στου εκαστοτε αγοραστη το αμαξι,αυτο ειναι αγνωστο μεχρι να το δουμε στην πραξη.
Εγω στα τοσα χρονια που παρακολουθω αξιοπιστο προγραμμα,με αποδηξεις και οχι λογια για το οποιοδηποτε fiesta δεν εχω δει.
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
vagma said:
αν διαβασεις προσεκτικα αυτο το ποστ που παραθεσες θα σου λυθουν ολες οι αποριες..... ok234

Τελικα δουλευει ή οχι η superchips? Ιδου η απορια..
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
vagma said:
αν διαβασεις προσεκτικα αυτο το ποστ που παραθεσες θα σου λυθουν ολες οι αποριες..... ok234
Το έχω διαβάσει αρκετές φορές και το μόνο νόημα που βγάζω είναι ότι μας δουλεύεις.. δεν μου λύνετε καμία απορία ισα ισα!!!

Είναι απλά τα πράγματα 1+1 = 2. Με σένα πρέπει να λύσουμε όλοι την άλγεβρα για να καταλάβουμε τι λες!

Λες ότι: δεν έχεις δυναμομετρήσει (άρα δεν ξέρεις τι καμπύλες δίνει αυτό που έβαλες και δεν ξέρεις εάν αποδίδει σωστά παρόλο που ισχυρίζεστε άλλα πράγματα!!)

Λες ότι: το stage 2 θα το δούμε στο κουτί της συσκευασίας σου (άρα αποφεύγεις να βοηθήσεις και να πεις τα πράγματα με το όνομα τους!)

Λες ότι: το πρόγραμμα είναι φτιαγμένο για αμάξι με εισαγωγή και ολόσωμη τα οποία δεν τα έχεις απ ότι λες (τότε πως στο καλό λες ότι δουλεύει καλά αφού λες και από μόνος σου ότι είναι φτιαγμένο για αυτοκίνητα με ολόσωμη κλπ?)

Λες ότι: ΑΜΑ βάλεις τα έκκεντρα κλπ τα οποία ΔΕΝ πρόκειται να βάλεις με τα λεγόμενα σου (δηλαδή τότε θα μπεις σε αυτήν την διαδικασία στο να το δυναμομετρήσεις και να τους στείλεις AFR όταν δηλαδή θα κάνεις την βελτίωση την οποία δεν θα κάνεις ποτέ απ ότι λες!!)



Δηλαδή για να δούμε το αμάξι σου πρέπει να περιμένουμε το βίντεο από ένα άλλο fiesta ίδιο με το δικό σου το οποίο δεν υπάρχει!!! Τότε δηλαδή θα δούμε τι κάνει το αμάξι σου??

Ωραία βοήθεια προσφέρεις στα forum’s!


Aααα και παρεμπιπτόντως δεν μπερδεύεις καθόλου τους αναγνώστες… είσαι πολύ ξεκάθαρος και κατατοπιστικότατος!!!

Σε ευχαριστούμε για αυτό….!




Υ.Γ Ρε Βαγγέλη γράψε μια φορά σαν άνθρωπος και άσε το δούλεμα ρε φίλε!

Στο προηγούμενο μου ποστ σε ρώτησα κάποια πράγματα και δεν απάντησες ούτε σε ένα από αυτά. Το ίδιο κάνεις και με άλλους.. νομίζω ότι δεν σε τιμά αυτό!
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Συγγνωμη τον παραγοντα βαρομετρικο στις κονσερβες τον εχετε υπολογισει?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
vagma said:
εγω ιακωβε φωναζω χρονια,λεω την αποψη μου και δεν με ακουει κανεις και πατε σαν ντουρβαδες και τρωτε τα κεφαλια σας στον καθε ανεκδιηγητο προγραμματιστη........εγω τι αλλο να κανω?............οποιος ενδιαφερεται ας με ρωτησει προσωπικα.............
και σε είδαμε τώρα που αντί να βοηθάς μας βγάζεις την πίστη,όπως λένε και άλλα παιδιά

Εγώ τουλάχιστον έχω το κεφάλι μου καθαρό,έχω χάσει και έχω κερδίσει,όσο μπορώ βοηθάω με αυτά που συναντώ αρνητικά και θετικά και αν οι άλλοι (προγραμματιστές) δεν μπορούν θα τους κάνω εγώ να μπορέσουν γιατί αυτό που θέλω να κάνω....θα το κάνω....
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Staros said:
Συγγνωμη τον παραγοντα βαρομετρικο στις κονσερβες τον εχετε υπολογισει?

worthy worthy worthy
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Κατι τετοιο μου θυμιζει.....συγγνωμη για το offtopic αφηστε το λιγο να το δουμε σας παρακαλω ολοι!

bluefin.jpg
click-movie-posters-2006.jpg


Και ολα γινονται! ;D ;D ;D ;D
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τι είναι αυτό το βαρομετρικό?? Έλα μωρέ το ίδιο θα είναι παντού! Τι Αγγλία τι Πειραιάς και τα δυο μπόλικη υγρασία έχουν ;D
 

vagma

Hero Member
StuparArt said:
Το έχω διαβάσει αρκετές φορές και το μόνο νόημα που βγάζω είναι ότι μας δουλεύεις.. δεν μου λύνετε καμία απορία ισα ισα!!!

Είναι απλά τα πράγματα 1+1 = 2. Με σένα πρέπει να λύσουμε όλοι την άλγεβρα για να καταλάβουμε τι λες!

Λες ότι: δεν έχεις δυναμομετρήσει (άρα δεν ξέρεις τι καμπύλες δίνει αυτό που έβαλες και δεν ξέρεις εάν αποδίδει σωστά παρόλο που ισχυρίζεστε άλλα πράγματα!!)

Λες ότι: το stage 2 θα το δούμε στο κουτί της συσκευασίας σου (άρα αποφεύγεις να βοηθήσεις και να πεις τα πράγματα με το όνομα τους!)

Λες ότι: το πρόγραμμα είναι φτιαγμένο για αμάξι με εισαγωγή και ολόσωμη τα οποία δεν τα έχεις απ ότι λες (τότε πως στο καλό λες ότι δουλεύει καλά αφού λες και από μόνος σου ότι είναι φτιαγμένο για αυτοκίνητα με ολόσωμη κλπ?)

Λες ότι: ΑΜΑ βάλεις τα έκκεντρα κλπ τα οποία ΔΕΝ πρόκειται να βάλεις με τα λεγόμενα σου (δηλαδή τότε θα μπεις σε αυτήν την διαδικασία στο να το δυναμομετρήσεις και να τους στείλεις AFR όταν δηλαδή θα κάνεις την βελτίωση την οποία δεν θα κάνεις ποτέ απ ότι λες!!)



Δηλαδή για να δούμε το αμάξι σου πρέπει να περιμένουμε το βίντεο από ένα άλλο fiesta ίδιο με το δικό σου το οποίο δεν υπάρχει!!! Τότε δηλαδή θα δούμε τι κάνει το αμάξι σου??

Ωραία βοήθεια προσφέρεις στα forum’s!


Aααα και παρεμπιπτόντως δεν μπερδεύεις καθόλου τους αναγνώστες… είσαι πολύ ξεκάθαρος και κατατοπιστικότατος!!!

Σε ευχαριστούμε για αυτό….!




Υ.Γ Ρε Βαγγέλη γράψε μια φορά σαν άνθρωπος και άσε το δούλεμα ρε φίλε!

Στο προηγούμενο μου ποστ σε ρώτησα κάποια πράγματα και δεν απάντησες ούτε σε ένα από αυτά. Το ίδιο κάνεις και με άλλους.. νομίζω ότι δεν σε τιμά αυτό!

ρε παιδια εχω μιλησει ανοιχτα..............και σε καφεδες............εγω φταιω που δεν ειστε παροντες?...... giggle.....το προγραμμα που εχω βαλει ειναι το stage 2 της  superchips........δεν θα το βρειτε πουθενα γραμμενο και σε κανενα σαιτ.....οκ?.........εχω μιλησει με μειλς και με την βοηθεια του ελληνα αντιπροσωπου με την σουπερτσιπς αγγλιας να μου στειλουν ενα προγραμμα που να κανει σε αμαξι που να διαθετει εισαγωγη και ολοσωμη εξατμιση(αυτο εγινε πριν 2 χρονια ακριβως που σκεφτομουνα να φτιαξω την ολοσωμη εξατμιση οπωσ και εγινε!!!!!!)...εγω εχω μονο εισαγωγη(βαρελακι bmc cda ναι αυτο νικο που σε μια αλλαγη 3ης-4ης σου ριξε μια κολωνα στην τιθορεα εαν θυμασαι) ενα σπιραλ 51 χιλιοστα και ενα τελικο εξατμισης............

τωρα καταλαβατε?

εγω παιδια μου δεν ψαχνω αμαξι να ανοιξω............εγω το μονο που θελω να δω ειναι τι διαφορα εχει το αμαξι μου και μονο με το προγραμμα και χωρις το προγραμμα.............πως θα το δω? θα ανοιξω καπου μυστικα  redface με ενα φιλο που εχει ενα αμαξι αντιστοιχων επιδοσεων με εμενα(πολυ φιλος ...κολληταρι....εμπιστοσυνη η μεγιστη...)θα βγαλω το προγραμμα που εχω με σω της συσκευης που εχω(bluefin) και θα βαλω το μαμα...........θα δοκιμασω.....πχ  θα εχω διαφορα κατα μου ενα αμαξι............οκ?...........θα ξαναβαλω το προγραμμα.............θα ξαναανοιξω..........ας πουμε υποθετικα οτι η διαφορα υπερ μου ειναι 5 αμαξια...........αρα ποιο το αποτελεσμα? διαφορα με προγραμμαα και χωρις 6 αμαξια.............ενα παραδειγμα εδωσα μην βαρεσετε ολοι............αυτο θελω.........δεν με ενδιαφερει τι κανει το αμαξι μου σε σχεση με να αλλο διλιτρο...............γιατι απλα εμπιστευομαι μονο τους κολλητους μου............εγινα κατανοητος? ευχαριστω πολυ............ :)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Σεβαστή η άποψη σου Βαγγελη!!! ok234




Αχαχα ρε φίλε στην τιθορέα το αμάξι μου ήταν 132  όπου μου έριξες πάνω στην εθνική με τα 15αρια που φόραγες 4-5 αμάξια. Άντε πες ότι έφαγα το παραδέχομαι ;)


Στα Καλάβρυτα από στάση το ξεχνάς ??…. για να ανεβάσει κάποιος το βιντεάκι το καλό!!  Εκεί ήμουν 136 και 16,8 ροπή

Τότε στον Αγ. Στέφανο γιατί δεν ανήγες φίλε βαγγελη μαζί μου αλλά προτιμήσατε και εσύ αλλά και ο Δημήτρης να ανοίξετε μόνοι σας. Πάντα έλεγες έστω και για χαβαλέ ότι κερνάς κολώνες… περίμενα να μου το αποδείξεις έστω εκείνο το βράδυ. ;)
To Mk7 μου το έχεις και σε κάτι δικά σου βιντεάκια εκείνης της βραδιάς. Ήμουν φουλ ντυμένος στα 138+ και ροπή μυστικό. Αααα και που είσαι πάντα με 18αρες.


Υ.Σ με 16αρια team dynamics και ξυλωμένος πίσω  έχω κάνει δοκιμές και ήμουν +2 με 2,5 αμάξια απ ότι έχεις δει το αμάξι μου!!! Για σκέψου λοιπόν τι θα γινόταν φίλε βαγγέλη..?



@Κατά τα άλλα δεν κάνεις κόντρες στους δρόμους εσύ giggle giggle
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Ποιος κερνάει κολώνες είπαμε;; Μας κάνατε πλάκα;

Πάμε μία στάση αντρίκια πράγματα δλδ να δούμε ποίος κάνει κολωνα σε ποιόν
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Μονο κατανοητος δεν γινεσαι οταν λες οτι θα πατησεις με ST και μετα το γυρνας τουμπα χωρις λογο. Εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει τι κανεις με αλλο αμαξι γιατι δεν υπαρχει μετρο συγκρισης και παρομοιως δεν σε εμπιστευομαι ουτε και εγω..

Και που ξερω εγω οτι φορας superchips? Στην ουσια φορας ενα προγραμμα ( και αν φορας κιολας) για 1ο σταδιο μονο που δεν εισαι καν 1ο σταδιο οπως λες και βαζεις σαλτσες για stage 2.. Stage 2 με φιλτρο και τελικο δεν υπαρχει πουθενα..

Εγω πιστευω οτι δεν φορας καν προγραμμα γιατι αν φοραγες δεν θα περιμενες 2 χρονια για να μαθεις πως πας και αν δουλευει, ξερεις ομως να δηλωνεις οτι εισαι ενα αμαξι πισω απο mp165 την εποχη που δεν ειχε ερθει καν στην Ελλαδα αυτο το κιτ, αλλιως θα με εψαχνες να δοκιμασουμε τοτε που το ειχα εγω mp165..

Αυτο που περιγραφεις με τον κολλητο σου το ιδιο μπορει να γινει με το ST..

Οταν δεχεσαι να πατησεις με ST και ταζεις βιντεακια παντου και εχεις ολα τα μετρα (μονο test drive που δεν το εκανες  ::) ) και μετα το γυρνας στο καλαματιανο εγω ειμαι ο πρωτος που δεν σε εμπιστευομαι καν.. Κριμα τις ''φωνες'' που εχεις βαλει στους, οπως τους ειπες εσυ, ντουρβαδες που θες και να βοηθησεις..

Υ.Γ. εγω μεσα ειμαι για σταση..  whistling

Υ.Γ.2 βαλτε το βιντεο
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το βιντεο δυστυχως δεν υπαρχει,εχει κατεβει.Δεν ξερω αν εχει καποιο αλλο παιδι τα τοτε ντοκουμεντα.

offtopic:παντως Νικολα,ολοι θυμουνται την εισοδο απο το πουθενα που εκανε το κτηνος σου ??? .Οπως θυμουνται και τον πονο που εδωσε  :D
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Αν και δέν έχω θέση εδώ,προβληματίζομαι με τον "κολλητό".Πόσο πιο φερέγγυος μπορεί να είναι ο αδελφικός μου φίλος σε σχέση με μια...χμ...κάμερα;
Το αμάξι που χάνεται απο το πλάνο πάει χειρότερα.Ξηγημένα πράγματα.

Όσο για την περιβόητη superchips.Είδα τι σουπερ επαγγελματίες είναι με το e-mail που έστειλα.Ας όψεται που έσβησα την δεύτερη απάντηση πάνω στο συφίλιασμα,για να έχω ολόκληρη την αλληλογραφία.Θα γέλαγαν και οι πέτρες...
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Για πες μας ρε συ τουλαχιστον μερικες πληροφοριες εστω και απο email.. Αν θες γραψτο στο mk7.. :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread