Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Τα πάντα κοντρολάρονται. Ο BW, του οποίου το πρόγραμμα θα αναλάβω, θα είναι ακριβώς έτσι σε λίγο καιρό. Μεγάλη πεταλούδα και έκκεντρα. Το πόσο καλή δουλειά θα γίνει θα εξαρτηθεί από την ποιότητα/ποσότητα του data logging που θα γίνει.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpokwsths said:
Τα πάντα κοντρολάρονται. Ο BW, του οποίου το πρόγραμμα θα αναλάβω, θα είναι ακριβώς έτσι σε λίγο καιρό. Μεγάλη πεταλούδα και έκκεντρα. Το πόσο καλή δουλειά θα γίνει θα εξαρτηθεί από την ποιότητα/ποσότητα του data logging που θα γίνει.

αφου είναι έτσι, θα πεσει πολύ μόντα. Τα ΣΤ έχουν τσαμπα εκκεντρα-πιστόνια. Ωραίο θα ναι ένα ΣΤ με δικιά μου πολλαπλή (ή cosworth), 70αρα πεταλούδα, μπεκ, εξατμιση, 12:1 αυμπίεση. Οι μπιέλες αντέχουν μέχρι 280 άλογα. τα 200 ρόδα είναι αρκετα εφικτό, μονοπετάλουδο, πιστεύω.
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
turbomaniac said:
αφου είναι έτσι, θα πεσει πολύ μόντα. Τα ΣΤ έχουν τσαμπα εκκεντρα-πιστόνια. Ωραίο θα ναι ένα ΣΤ με δικιά μου πολλαπλή (ή cosworth), 70αρα πεταλούδα, μπεκ, εξατμιση, 12:1 αυμπίεση. Οι μπιέλες αντέχουν μέχρι 280 άλογα. τα 200 ρόδα είναι αρκετα εφικτό, μονοπετάλουδο, πιστεύω.
Ειναι.....
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpokwsths said:
Τα πάντα κοντρολάρονται. Ο BW, του οποίου το πρόγραμμα θα αναλάβω, θα είναι ακριβώς έτσι σε λίγο καιρό. Μεγάλη πεταλούδα και έκκεντρα. Το πόσο καλή δουλειά θα γίνει θα εξαρτηθεί από την ποιότητα/ποσότητα του data logging που θα γίνει.

και απο το σωστο ταιριασμα εκκεντροφορου-συμπίεσης-ροϊκής.
 

enkefalos

Rookie
May 16, 2010
11
0
0
41
Ηρακλειο
Ε και εγώ θέλω πρόγραμμα μην με αφήνετε απέξω και να βρεθούμε καμιά μέρα να κάνουμε κανένα πάτημα ξανά 
 

vonz

Rookie
Mar 10, 2012
18
0
0
ρε παιδια να κανω μια ερωτηση τοu st ο εγκεφαλος ο μαμα  προγραματιζεται ?
 

kost1227

Rookie
Jun 21, 2011
25
0
1
ναι vonz προγραματιζεται οπως ολοι :)...


EDIT : Μεταφέρθηκε πλέον στο σωστό θέμα ;)
 

vonz

Rookie
Mar 10, 2012
18
0
0
τελεια μ φενετε πρεπει να αρχισω να το σκεφτομαι σοβαρα για προγραμματακι.. αντε κ καμια εξατμηση.. :p
 

kost1227

Rookie
Jun 21, 2011
25
0
1
για κοιτα λιγο την λυση της montoune...ακριβουτσικη μεν αλλα αξιοπιστη κ βγαζει σε αποτελεσμα ολα οσα υποσχεται και ακομα παραπανω...  ;)
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
enkefalos said:
Ε και εγώ θέλω πρόγραμμα μην με αφήνετε απέξω και να βρεθούμε καμιά μέρα να κάνουμε κανένα πάτημα ξανά 
Εισαι Αθηνα φιλε μου?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
vagma said:
επειδη περικλη εγω δεν ορκιζομαι για την δουλεια κανενος και δεν διαφημιζω κανεναν(οχι το οτι το κανουν αλλα παιδια του φορουμ...προς θεου) υπαρχει site τηλεφωνα διευθυνσεις να παρετε τηλ τον αυστραλο nick speis....να μιλησετε μαζι του και να βγαλετε τα συμπερασμα σας.....εγω περαιτερω δεν εχω να πω τιποτα αλλο....τιμες internet κανει ο τυπος γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι!!!!!!!

Κανείς δεν ορκίζεται φίλε,αλλά εσύ που έβαλες πρόγραμμα στο αμάξι σου,αν δεν μας πεις την άποψή σου,δεν βοηθάς έτσι κάποιους άλλους που θέλουν να βάλουν πρόγραμμα
Με τους προγραμματιστές έχουμε φάει το κεφάλι μας
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εγω απ'οτι εχω καταλάβει απο τις κουβεντες που κανετε(μιας και δεν εχω ασχοληθει με προγραμματα) είναι πως είτε βάζεις ενα προγραμμα κονσερβα γνωστου οικου του εξωτερικου που θα δωσει καποια μικροπραγματα ή μην βαλεις καθολου!
Αποψη μου παντως ειναι να μπει προγραμμα, αν υπαρχει όμως και ολοσωμη εξατμιση και αλλη εισαγωγη ώστε να δεσει το γλυκο! οπότε ή που το παιρνει καποιος αποφαση(οσον αφορα τα μκ7 offtopics offtopics) και σκάει το μαρουλι για mountune Φ-Π-Ε(μιας και εχει αποδειχθει οτι δινει) για να χει το κεφαλι του υσηχο ή να μην ασχοληθει με Φ-Π-Ε και να παιξει μονο με Φ-Ε.
 

vagma

Hero Member
scorpion said:
Κανείς δεν ορκίζεται φίλε,αλλά εσύ που έβαλες πρόγραμμα στο αμάξι σου,αν δεν μας πεις την άποψή σου,δεν βοηθάς έτσι κάποιους άλλους που θέλουν να βάλουν πρόγραμμα
Με τους προγραμματιστές έχουμε φάει το κεφάλι μας

εγω ιακωβε φωναζω χρονια,λεω την αποψη μου και δεν με ακουει κανεις και πατε σαν ντουρβαδες και τρωτε τα κεφαλια σας στον καθε ανεκδιηγητο προγραμματιστη........εγω τι αλλο να κανω?............οποιος ενδιαφερεται ας με ρωτησει προσωπικα.............

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1360771831[/time]
moican said:
εγω απ'οτι εχω καταλάβει απο τις κουβεντες που κανετε(μιας και δεν εχω ασχοληθει με προγραμματα) είναι πως είτε βάζεις ενα προγραμμα κονσερβα γνωστου οικου του εξωτερικου που θα δωσει καποια μικροπραγματα ή μην βαλεις καθολου!
Αποψη μου παντως ειναι να μπει προγραμμα, αν υπαρχει όμως και ολοσωμη εξατμιση και αλλη εισαγωγη ώστε να δεσει το γλυκο! οπότε ή που το παιρνει καποιος αποφαση(οσον αφορα τα μκ7 offtopics offtopics) και σκάει το μαρουλι για mountune Φ-Π-Ε(μιας και εχει αποδειχθει οτι δινει) για να χει το κεφαλι του υσηχο ή να μην ασχοληθει με Φ-Π-Ε και να παιξει μονο με Φ-Ε.


λαθος.............μονο Φ-Π-Ε............απλα οι επιλογες που εχεις και ο καθενας σας ειναι......πραγραμμα ετοιμο απο γνωστο οικο(κονσερβα το λεμε) το οποιο ειναι safe στην λειτουργια του δινει αυτα που δινει και τελος..........προγραμμα custom απο προγραμματιστη που γινεται εκεινη την ωρα που θες με μετρησεις δοκιμες στο δρομο κλπ...........αποτελεσμα πιθανων μεγαλυτερη αποδοση του αυτοκινητου αλλα και πιθανη αποτυχια του ολου εγχειρηματος....+ το οτι σιγουρα δεν ειναι και πολυ safe για το αυτοκινητο σας.......... bored bored bored
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
vagma said:
εγω ιακωβε φωναζω χρονια,λεω την αποψη μου και δεν με ακουει κανεις και πατε σαν ντουρβαδες και τρωτε τα κεφαλια σας στον καθε ανεκδιηγητο προγραμματιστη........εγω τι αλλο να κανω?............οποιος ενδιαφερεται ας με ρωτησει προσωπικα.............
εσύ πως το βλέπεις το πρόγραμμα του αυτοκινήτου σου?
τι πείραξε? και πως το προγραμμάτισε αφού δεν είναι Ελλάδα?
 

vagma

Hero Member
ειναι ετοιμο προγραμμα(stage 2 ετσι το ονομαζει) που εφτιαξε η supechips αγγλιας και ηρθε μαζι με το flash unit programmer της bluefin.....τοποθετηθηκε στο αμαξι μεσω της obd θυρας και αποθηκευτηκε το μαμα προγραμμα στην συσκευη της bluefin........
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
ωραιος....οποτε εχεις δει θετικα αποτελεσματα στο αμαξι σου??εχεις δυναμομετρηση δικια σου?το οτι λεει κατι το site δεν σημαινει οτι ειναι κ τοσα..ειτε λεγεται mountune ειτε superchips ή μπαρμπαθωμας...ολα τα site με προγραμματα γραφουν ποσα αλογα παιρνει ενα αμαξι αλλα ειναι αυτα που υποσχονται?

ψαχνω να βρω στο site για το stage 2 που λες αλλα δεν βρισκω κατι...σε ειχα ξαναρωτησει αλλα μαλλον δεν καταλαβα την διαφορα του stage 2 απο του stage 1 της superchips..δινει κ εκκεντρα ή περαιτερω βελτιωσεις αν θες?

moican θα συμφωνησω μαζι σου..απο εκει κ περα ο βελτιωτικος οικος ή ο βελτιωτης που θα επιλεξεις να ειναι σε θεση να σου παρεχει κ περα απο το Φ.Π.Ε βελτιωσεις κ υποστηριξη..η βελτιωση δεν σταματαει στο Φ.Π.Ε παντα  ;)
 

vagma

Hero Member
δεν εχω δυναμομετρησει.......το stage 2 θα το δεις στο κουτι της συσκευασιας μου  tease tease tease........ειναι προγραμμα φτιαγμενο για αμαξι με εισαγωγη και ολοσωμη εξατμιση(που δεν εχω).........αν βαλω εκκεντρα και οτι αλλο θελω (δεν προκειται να κανω τιποτα αλλο περαιτερω) στελνεις μειλ στην εταιρεια(αγγλια) τους δινεις afr και δυναμομετρηση τους λες ΑΚΡΙΒΩΣ  τι εχεις βαλει στο αμαξι και σου φτιαχνουν αλλο προγραμμα(αρχειο)...στο στελνουν με μειλ εχεις κουμπωμενο το μηχανακι της bluefin στον Η/Υ περναει μεσα....το περνας στο αμαξι μεσω θυρας OBD και τελος........



και για να δουν οι συμφορουμιτες τοτι κανει απλα ενα προγραμμα μεσω ενος βιντεο πρεπει να μου βρεις ενα fiestast μπλε(?) χαμηλωμενο με 17αρες ζαντες με τα φρενα που εχω πανω με το φιλτρο που εχω πανω με το σπιραλ που εχω πανω και το τελικο εξατμισης...........οταν το βρεις σφυρα μου κλεφτικα για να ανοιξουμε και να καταλαβουμε  ΑΚΡΙΒΩΣ τι κανει ενα προγραμμα της superchips.............εως τοτε.............. tease tease tease
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Βαγγελη δεν ειναι αναγκη να βρουμε ενα ακριβως ιδιο...καλο θα ηταν να ειχες μετρηθει πριν με καποιον και μετα το προγραμμα ξανα το ιδιο για να ξερεις και εσυ που βρισκεσαι!!!πλεων η μονη αποδηξη ειναι η δυναμομετρηση στο ιδιο δυναμομετρο με πριν....γιατι με το να λες εσυ παει καλα δεν μου λεει εμενα τιποτα....εδω τελικο βαζεις και λες οτι το αμαξι πεταει και τελικα ειναι ιδεα μας γιατι κανει λιγο παρα πανω βρουμ βρουμ....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread