Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Βάζω και εδώ την δυναμομέτρηση... τελείως στοκ.



Επειδή από maha δεν σκαμπάζω... ποια η διαφορά διορθωμένης και αδιόρθωτης ισχύος;;
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Μην το υπολογιζεις... μου εχουν πει πως γενικοτερα βγαζει οτι να ναι τροχο τα maha
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
με πρωτο σταδιο 1,6 μκ7 τι κανεις εχεις πατήσει πχ με του panosd?
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Με του panosd έχω πατήσει μόνο από μκ7.. είμαι 3 αμάξια πίσω από 2ες... αλλά έχει και το κοντύτερο κορωνοπήνιο οπότε είναι 1ο στάδιο +  giggle giggle tease
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Θα σου προτεινα το δυναμομετρο του φωτεινελη. Ειναι στον πειραια αυτο και ειναι απο τα πιο αντικειμενικα κατα την γνωμη μου. Unlimited Exelixis λεγεται και βρισκεται στην Λεωφόρο Αθηνών - Πειραιώς 19. Το κόστος ειναι στα 40 ευρώ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μιας και σε λίγες μέρες παραλαμβάνω το MR165, ήθελα να κάνω μια δυναμομέτρηση όπως είμαι τώρα με το MP135. Να πω ότι στο αμάξι έχω το μαμά φίλτρο αντί για το K&N που ήταν στο πακέτο της Mountune, καθώς όσες φορές το δοκίμασα δεν μου καθόταν καλά..:

IMG_1200_1.jpg


Αν μετατρέψουμε τα 132.4 bhp, αυτό μας δίνει 134.2 PS, που είναι πολύ κοντά στο 135PS που υπόσχεται η mountune. Η καμπύλη ισχύος καλή μου φαίνεται, και γενικά είμαι ευχαριστημένος από το πως πάει το αμάξι στο δρόμο.

Για τις απώλειες στον τροχό, δεν γνωρίζω αν έπαιξε καθόλου ρόλο ότι τα λάστιχα ήταν κρύα και σχετικά βρεγμένα, αλλά όπως και να έχει είναι αναμενόμενες στο maha (φωτεινέλης).

Επόμενο ραντεβού με το dyno σε λίγες μέρες όταν βάλω το mr165.

IMG_1201_1.jpg
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Κάτι τέτοια βλέπω και με τρώει (η τσέπη μου και ο κ@λ@ς μου :D ) να βάλω το Rica...δεν αντέχω αυτή την "ισιάδα" από 2Κ μέχρι 4,5Κ σαλ....
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Χα χα...!! Η Rica 140 δίνει για το 100αρι? Πιστεύω ότι θα δεις άλλο αμάξι αν το βάλεις, και θα ευχαριστηθείς και το αμάξι πολύ περισσότερο. Εγώ περιμένω τώρα πως και πως να δω πως θα είναι με τα 165.. AR15firing. Ελπίζω μόνο το αμάξι να παραμείνει όσο απροβλημάτιστο είναι τώρα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Νομίζω ότι ο Center βάζει Rica, και όντως δίνει 140HP και 22,5 κιλά, κάτι σαν ψιλοπειραγμένο μαμά 140αρι το χαρακτηρίζουν. Αν σκεφτείς ότι το 100αρι με το μαμά 140αρι απέχουν σχεδόν 2" στο 0-100 και 20χαω στην τελική, όντως είναι εντελώς άλλο αυτοκίνητο. Τώρα το αίσθημα φιμωμένου μοτέρ και απόδοσης είναι τόσο έντονο που ειλικρινά ώρες-ώρες με χαλάει απίστευτα....
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ πλέον και καινούργιο αμάξι να είχα πάρει,θα πήγαινα στον dtm στον Πειραιά.Μου ρύθμισε το fiesta στο δρόμο και μου έφτιαξε και το mondeo...Άλλα αυτοκίνητα και τα 2
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
nexus said:
Χα χα...!! Η Rica 140 δίνει για το 100αρι? Πιστεύω ότι θα δεις άλλο αμάξι αν το βάλεις, και θα ευχαριστηθείς και το αμάξι πολύ περισσότερο. Εγώ περιμένω τώρα πως και πως να δω πως θα είναι με τα 165.. AR15firing. Ελπίζω μόνο το αμάξι να παραμείνει όσο απροβλημάτιστο είναι τώρα.
θελουμε αναλυτικη περιγραφη για το MR165  :p
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Να πω και εγω μια παρατηρηση.Η διαφορα των ιππων του μοτερ με αυτη του τροχου εδω ειναι χαοδης.Καποιο λαθος υπηρξε στο στησιμο του αυτοκινητου πανω στο δυναμομετρο ,το οποιο οι περισσοτεροι ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΝ.
Οταν θελουμε πραγματικες ενδειξεις τροχου ,παμε σε δυναμομετρο με πλημες.
Ειναι τα δυναμομετρα ,οπου το αυτοκινητο σηκωνεται στον αερα και δενονται οι μετρητες ισχυος
επανω στις πλημες αφου φυσικα βγουν οι τροχοι.
Υπαρχει ενα τετοιο δυναμομετρο στην Ελλαδα και ειναι για τετρακινητα και δικινητα αυτοκινητα.
Εκει καποιος πραγματι μπορει να δει ,την πραγματικη δυναμη στους τροχους.
Ολα τα φιεστα χανουν πολυ δυναμη στον τροχο απο δυο σημαντικους λογους.
Ενας ειναι η μεσαια τριβη που βρισκεται στο δεξι ημιαξονιο για να εχουν και τα δυο το ιδιο
μηκος, για να αποφευγεται το torgue vectoring του τιμονιου.
Ο αλλος πονηρος λογος ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΑΛΒΟΛΙΝΕς.
Με ποιο καταληλες βαλβολινες μπορει καποιος να δει στον τροχο μεχρι και 4 αλογα παραπανω.
Και τελος ,με ελαφρυτερες ζαντες ,αυξανεται και η ροπη στρεψης στο τροχο εκτος απο την ιπποδυναμη.Μην ξεχναμε οτι ο μαθηματικος τυπος περιλαμβανει στην εξισωση ασκησης δυναμης
του τροχου στο δρομο και την μαζα, που εχει σχεση με το βαρος.
Αρα παιζουν πολλα ρολο για το απογοητευτικο νουμερο στους τροχους σε σχεση με το μοτερ.
Και το καλλιτερο απ ολα που κανουν οι Ιαπωνες ,ειναι να μετρανε τα μοτερ στον παγκο
σκετα ,αλλα εκει τα αλογα ειναι JIS και οχι DIN η PS.
Τελος τα περισσοτερα δυναμομετρα στην Ελλαδα εχουν χρονια να καλιμπραριστουν και δειχνουν
λαθος ενδειξεις ,οχι επι σκοπο ,αλλα απο αφραγκια που εχουν οι ιδιοκτητες τους.
Το δυναμομετρο που ανεφερα πριν ,με τις πλημες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ
ΠΛΕΟΝ εχω χασει τα ιχνη του εδω και μερικα χρονια.
Οσο για τον φιλο που ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΒΕΛΤΙΩΤΗ ΕΚΑΝΕ ΑΡΙΣΤΑ
ΓΙΑ ΛΟΓΟΥς ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΩ ΕΔΩ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το δυναμόμετρο που λες είναι ένα που βγάζουν τροχούς και βάζουν κάποιο μηχάνημα πάνω στους άξονες?
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Άμα φύγουν οι τροχοί από πάνω όμως δεν θα δεις απλά ένα νούμερο που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα? Αφου τα ζαντολάστιχα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στις απώλειες που θα έχεις. Εκτός αν εννοείς ότι βγαίνουν οι τροχοί, μπαίνει το μηχάνημα που λες, και ξαναμπαίνουν..
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
http://extremeperformance.ae/DYNO-Tuning/preview/JEEP-SRT8-Dyno.jpg

Αυτό εννοεί...
Νομίζω ο extreme πρέπει να είχε ένα τέτοιο. Δεν ξέρω τώρα αν το έχει ακόμη...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
tabas said:
http://extremeperformance.ae/DYNO-Tuning/preview/JEEP-SRT8-Dyno.jpg

Αυτό εννοεί...
Νομίζω ο extreme πρέπει να είχε ένα τέτοιο. Δεν ξέρω τώρα αν το έχει ακόμη...
Αν εννοεί αυτό υπάρχει ένα στον Πειραιά που μέτρησα το fiesta μου και δεν ήταν αξιόλογο...με αυτά που έχω δει
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread