Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Γεια σας. Δε ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο νήμα για αυτό, αλλά σε 2 ημέρες γίνομαι κάτοχος ενός 1.5 TDCI και με τα τόσα που έχω ακούσει περί αναγέννησης και προβλημάτων με τα DPF, είπα να ρωτήσω ουσιαστικά εδώ, που το θέμα αφορά όσους έχουν Fiesta. Όσο και αν έψαξα (πριν γραφτώ στο φόρουμ) στο διαδίκτυο, δεν βρήκα ιδιαίτερες αναφορές σε προβλήματα από τους χρήστες.
Ανησυχώ ιδιαίτερα καθώς ως τώρα με το βενζινοκίνητο που είχα, δεν χρειάζονταν να ασχολούμαι με τέτοιες παραμέτρους αλλά έχω θορυβηθεί.

Αντιμετωπίσατε ποτέ κάποιο θέμα με το DPF? Υπάρχει ένδειξη για να καταλάβει κανείς πότε χρειάζεται αναγέννηση? Όσοι διανύεται αρκετά χιλιόμετρα σε αστικό περιβάλλον είχατε προβλήματα? Επίσης, ξέρει κανείς πόσο κοστίζει αυτό το φίλτρο στην περίπτωση του Fiesta?

Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσω πριν το πάρω αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ!  :)
 
Dec 14, 2019
2
0
1
Καλησπέρα φίλε μου ...είδα ότι το έχεις καιρό το μνμ εχθές μου έκανε αναζωογόνηση για πρώτη φορά έχω το fiesta to1600 του 13 .έχεις βγάλει άκρη τι παίζει ?αν το σβήσεις όταν το κάνει ?
 

theoanag

Member
May 23, 2018
115
49
28
Εχω fiesta 1.6 πετρελαιο 2012 και μεχρι σημερα δεν εχει βγαλει προβλημα εως τα 139χιλ χλμ.
1. εταιρικο πετρελαιο κατα προτιμηση 2 φορες απλο 1avio για καλυτερη λιπανση στα μπεκ
2.δυο τρεις φορες τον μηνα εθνικη για κανα μισαωρο σταθερο γκαζι στις 3χιλ περιπου
3 μην βαζεις προσθετα,καλο ειναι καθε 50-60χιλ ενα καθαρισμο στο ρεζερβουαρ κοστος κανα 60-70αρι
4 εαν προκυψει προβλημα με το dpf εχει ενδειξη δες το manual
5 ειναι προγραμματισμενο ανα καποια χιλ.να κανει μονο του η εαν περασει απο καποιο οριο η πληρωση του dpf .η μονη ενδειξη ειναι τα βεντιλατερ που δουλευουν στο φουλ και η αυξημενη καταναλωση.καλο ειναι να μην σβησεις κινητηρα εως οτου σταματησει.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Χαζεύοντας στο internet είδα πως υπάρχουν εφαρμογές για smartphone για σύνδεση με OBD II, που δείχνουν σε τι ποσοστό έχει γεμίσει το φίλτρο DPF. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάτι αξιόπιστο για την παρακολούθηση του; Προβληματίζομαι λίγο, γιατί παλιότερα έκανε αναγέννηση περίπου κάθε 800 χιλιόμετρα, ενώ πλέον κάνει περίπου κάθε 300 ή και λιγότερο. Κοντεύω τις 87.000 χλμ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread