Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Η διαδικασια ειναι απλη αλλα θελει πολυ προσοχη στον καθαρισμο του αισθητηρα.

Mπορουμε ειτε απλα,να αφαιρεσουμε τον αισθητηρα χωρις να πειραξουμε καθολου το κολαρο η να βγαλουμε το κομματι αυτο που ειναι ο αισθητηρας(η και ολοκληρο το κολαρο) και μετα να τον αφαιρεσουμε.Οτι βολευει τον καθενα.

Αυτο που θα χρειαστουμε ειναι ενα σταυροκατσαβιδο και ενα καθαριστικο ηλεκτρικων επαφων.Πρωτα αφαιρουμε την φισα και μετα βγαζουμε τον αισθητηρα.Ο αισθητηρας εχει επανω του βελακι ως προς την φορα του αερα,για να μην μπερδευτουμε μετα που θα τον βαλουμε.

   

Αφου τα εχουμε βγαλει ολα ερχεται η σειρα του καθαρισμου.Στην φωτογραφια παρακατω παρατηρηστε πως
ειναι ενας λερωμενος maf.Αυτα ειναι τα "καλα" της φιλτροχοανης.


Παιρνουμε το καθαριστικο μας και αρχιζουμε να ψεκαζουμε μεχρι να γυαλισει.Τσιγκουνιες δεν κανουμε.
 

Αφου τον εχουμε καθαρισει καλα,το αποτελεσμα θα πρεπει να ειναι καπως ετσι.


Επι της ευκαιριας κανουμε και ενα καθαρισμα στο κολαρο μας αν θελουμε και μετα μπορουμε να το δεσουμε,
οπως ακριβως το λυσαμε  κανοντας την διαδικασια αντιστροφα.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
pumaspeed said:
παιδια τερμα οι αρρυθμιες στο ρελαντι  για το δικο μου μκ7 !!!πριν 4 μερες εβγαλα τη πεταλουδα και τη καθαρησα ..ναι εννοιτε πως ηταν πνιγμενη στη μαυριλα μιασ και δεν ειχε καθαριστει ποτε !! επρεπε να ειχε γινει εδω και καιρο τουλαχιστον αποκλεισαμε προβλημα με τα ρευματα και της μπαταριες..πλεον ζεστο η κρυο οταν σκαει δουλευει ρολοι !!ευχαριστω και τον pitbull για τον κατατοπιστικο οδηγο γτ μονος δισταζα να το δοκιμασω !!


Ριξε μια ματια και σε τι κατασταση ειναι ο maf σου,πιθανον να θελει καθαρισμα.
Σε αμαξι με χοανη ο maf ηθελε καθαρισμα μιας και ειχε πιασει πολυ βρωμα ενω σε αντιθεση στο δικο μου που με μαμα φιλτρο και 38.000χλμ ηταν καθαρος.
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
o maf που τον ειδα ηταν καθαρος !!απλως φοβηθηκα να τον καθαρισω γτ μου ειπαν οτι ειναι ευαισθητοι πολλοι και λεω ασε μη μου κανει κανα μπαμ και δε ξερω τι να χρησιμμοποιισω γτ διαβασα οτι αλλοι χρησιμοποιουν  οινοπνευμα και ισοπροπυλικη αλκοολη !!!!
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Μια σημαντική σημείωση.
Το contact cleaner πρέπει να ειναι ΧΩΡΙΣ λάδι αλλιώς στην ουσια κάνεις μια τρυπα στο νερό
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δίκιο έχεις, το θέμα είναι να τον καθαρίσεις από τη μαυρίλα και τα λάδια (αναθυμιάσεις) που έρχονται από την εισαγωγή...
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Ναι, θα είναι καλύτερα, αλλά και πάλι δεν θα είναι όπως πρέπει + ότι υπάρχουν πιθανότητες να κάψεις και τον maf με cleaner λαδιού.
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
Μια χαζή ερώτηση...το 1,4 mk7 έχει maf? Γιατί δυσκολεύομαι λίγο να τον εντοπίσω giggle...λίγο που το έψαξα πρέπει να έχει MAP...σε περίπτωση που έχω map υπάρχει λόγος να αλλάξω το φίλτρο με καλύτερο ή δεν θα έχει αντίστοιχη "βελτίωση " όπως με φίλτρο και maf?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Map έχει το 1.4. Αν αλλάξεις φίλτρο, θα δεις διαφορά, δεν έχει να κάνει με το τι αισθητήρα έχει το αυτοκίνητο..
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Καθάρισα και εγώ το MAF σήμερα με σπρέι επαφών (χωρίς λάδι) αφού όταν τον έβγαλα οι επαφές βγήκαν κατάμαυρες από τα καυσαέρια.

Η ερώτηση είναι η εξής: Διάβασα σε ξένο φόρουμ ότι όταν καθαρίζεις το MAF καλό είναι να βγάλεις την μπαταρία για κανα 20λεπτο για να κάνει reset και το ECU πριν ξαναμπεί ο MAF. Ισχύει?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν ξέρω αν ισχύει. Αλλά δε θα πάθει και κάτι το αυτοκίνητο αν το κάνεις...
 

asthenosphere

Rookie
Jul 24, 2012
15
0
1
Ηθελα να καθαρισω και εγω τον map αλλα δεν φαινονται οι φωτογραφιες για να δω ποιος ειναι κ που ειναι , εχω ενα fiesta 1600  του 2009
 

asthenosphere

Rookie
Jul 24, 2012
15
0
1
παίζει να φτιαχτεί αυτό το ποστ? η απλά θα υπάρχει χωρίς φωτογραφίες/επεξηγήσεις και όποιος κατάλαβε κατάλαβε?
όπως και άλλα DIY...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Καλή η παρατήρησή σου αλλά η αλλαγή ρυθμίσεων του photobucket μας ανάγκασε να χάσουμε μεγάλο μέρος των φωτογραφιών. Αν κάποιος έχει τα τότε αρχεία πρέπει να τα βρει ώστε να φτιαχτούν τα θέματα και αυτό θέλει πάρα πολύ χρόνο
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread