Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
update 1

σημερα θα σας δειξω πως να φτιαξετε ενα παρομοιο κιτ σαν το 57i της k&n αλλα με λιγοτερα χρηματα

υλικα

μετα απο αρκετο ψαξιμο και πιο πολυ απο την μερια της χοανης αγορασα απο το ebay την παρακατω χοανη στην τιμη των 28 ευρω μαζι με τα μεταφορικα http://viewitem.eim.ebay.gr/Universal-Car-Air-High-Power-Flow-Induction-Filter-Sport-Red-Cone-Mesh-76-mm-New/221127780569/item?transId=1092981144012

η οποια ειναι ελαφρος μεγαλυτερη απο αυτην που δινει η k&n για το st και επιλεον εχει 76mm διαμετρο και την τρυπα στην μεση εναντι 70mm και την τρυπα στην ακρη

PB230056.jpg

PB230057.jpg



παμε να δουμε τα παρελκομενα

1 πλαστικη γωνια με διαμετρο 16mm 

PB230061.jpg


εναν πλαστικο συνδεσμο διαμετρου 16mm ο οποιος θα χρησιμοποιηθει για να βαλουμε τις αναθυμιασεις μεσα στη χοανη και μια λαστιχενια ροδελα για να ερθει ακριβως στο παχος της χοανης

PB230059.jpg

PB230060.jpg


η αξια τους μηδαμινη κοστος 0,20 ευρω http://www.e-agroshop.gr/catalog.php?cat=141&ppage=1

ενα λαστιχενιο απλο κολλαρο διαμετρου 76mm αξιας 12 ευρω το οποιο μετρηθηκε και κοπηκε στις διαστασεις που χρειαζεται για να χωρεσει στον χωρο του κινητηρα

PB230055.jpg


μια σωληνα σιλικονης διαμετρου 16mm και μηκους περι τα 60 cm αξιας 16 ευρω
εδω θα ανοιξω μια παρενθεση και θα σας πω οτι μπορειτε ν αντικαταστησετε την παραπανω σωληνα με μια πιο απλη (νιτριλιου) πολυ χαμηλοτερου κοστους

PB230063.jpg



συνολικο κοστος 28+0,20+12+16=56.20 ευρω


παμε να δουμε πως την τοποθετουμε

αρχικα πρεπει να κανουμε μια μετατροπη στο φιλτρο ωστε να δεχεται τις αναθυμιασεις
με ενα τρυπανι διαμετρου 12mm ανοιγουμε μια τρυπα στο πανω μερος της χοανης

PB230064.jpg


υστερα περνουμε τον συνδεσμο και τοποθετουμε την ροδελα ωστε να μοιαζει καπως ετσι

PB230066.jpg


μετα κουμπωνουμε τον συνδεσμο στην τρυπα που ανοιξαμε στην χοανη
το αποτελεσμα πρεπει να ειναι καπως ετσι

PB230067.jpg


αφου αφαιρεσουμε ολο το ογκωδη και δαιδαλωδες φιλτροκουτι του st κραταμε απο αυτο μονο το επανω λαστιχενιο γωνιακο σωληνακι που βγαινει απο το καπακι του κινητηρα και πανω σ αυτο κουμπωνουμε την πλαστικη γωνια-συνδεσμο

PB230068.jpg


ολο αυτο το τοποθετουμε ξανα στη θεση του

υστερα κουμπωνουμε την ελαστικη σωληνα πανω στη χοανη

PB230069.jpg


στη συνεχεια τοποθετουμε την χοανη στο κολλαρο και ολο μαζι στην εισαγωγη του κινητηρα (πεταλουδα γκαζιου)

PB230073.jpg


στη συνεχεια τοποθετουμε και τον σωληνα των αναθυμιασεων ως εξης

PB230071.jpg


και το αποτελεσμα ειναι αυτο

PB230072.jpg


σε λιγο καιρο θα βαλω και μια αλουμινενια σωληνα για να φερω κρυο αερα απο κατω διαμετρου 70 η 75mm οποτε στην παραπανω τιμη υπολογιστε πανω κατω κανενα 10ευρω επιπλεον


οπως βλεπεται το κοστος σε σχεση με το 57i ειναι αρκετα κατω στο ebay εχει κοντα κανενα 100αρι μαζι με τα μεταφορικα και εδω θεσσαλονικη την τελευταια φορα που ρωτησα πριν 1 μηνα ηταν170 ευρω
επισεις οι τιμες που εγραψα πιο πανω, εκτος του φιλτρου μπορει να μεταβληθουν προς τα κατω αν καποιος κανει μια καλυτερη ερευνα αγορας πραγμα το οποιο εγω δεν εκανα
ελπιζω να βοηθησα και να ημουν κατατοπιστικος αλλωστε το παραπανω κιτ εγινε με γνωμονα την αποδοση σε σχεση με την τιμη μιας και οι καιροι ειναι δυσκολοι

ευχαριστω
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ωραιος ο αρκας! παρομοια το κανα και στο δικο μου!το κιτ εκανε 170,αγορασα τη χοανη(50ε) και αλλα 50ε εκαναν τα σωληνακια,κολλαρα,ανταπτορες,φιλτρο αναθυμιασεων κ σωληνα για αερα!
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
το φιλτρο αναθυμιασεων ηταν η ευκολη λυση εγω το εκανα ετσι γιατι ηθελα να μοιαζει οσο το δυνατον στο 57 για να φανει και η διαφορα στην τιμη γι αυτο κι επελεξα χοανη της kn
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εμενα μου κανε εντυπωση παντως οτι δεν εχει κα8ολου χωρο κατω απο το καπο το στ!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
άψογος ο Κώστας...
έχεις δει διαφορές με πριν η ακόμα δεν έχεις κάνει πολλά χιλιόμερα για να διαβάσει ο εγκέφαλος?
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
χιλιομετρα δεν προλαβα να κανω πολλα μεχρι τη δουλεια πηγα και γυρισα αλλα πλεον δεν εχει εκεινον τον καγκουρικο μπασο ηχο της simota και μου φαινεται λιγο πιο γραμμικο και πιστευω οτι ειναι επειδη η πρωην (χοανη) ηταν διπλου κωνου ενω αυτην οχι, στο μελλον παντως ειδωμεν

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]27, Νοέμβριος, 2012, 00:09:28[/time]
update 2

για οσους παλι δεν θελουν να τρυπησουν την χοανη υπαρχει η λυση του να τρυπησουν το κολλαρο σ αυτο εδω το σημειο
PB230072-1.jpg


και να βαλουν εκει τον συνδεσμο και την σωληνα των αναθυμειασεων οπως ακριβως στο κιτ της mountune,
να φερουν δηλαδη τις αναθυμιασεις πριν ακριβως απο την πεταλουδα, πραγμα το οποιο εγω δεν θα το συνιστουσα γιατι τα st εχουν θεμα με την βρωμικη πεταλουδα και ετσι θα βρωμιζει πολυ πιο συχνα

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1362677949[/time]
update 3

σημερα τοποθετηθηκε και ο σωληνας που φερνει κρυο αερα απο την μπροστα γρυλια στην χοανη
P3070128_zpsc26e2599.jpg

P3070126_zps170e553c.jpg

P3070127_zps9d87baaa.jpg

P3070125_zps11004d9a.jpg
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Ωραίος φίλε κάτι παρόμοιο έχω κάνει και στο δικό μου...

Θα δεις διαφορά
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
την είχα κάνει και εγώ αυτή την μόντα αλλά μετά τα 160 χιλ. χάλαγε τον κόσμο από την φασαρία....και μετά σταμάτησα να τρέχω
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Κώστα έβαλες σκέτη την γωνία μέσα στην χοάνη και απλά τα έσφιξες μεταξύ τους με τον σφυκτήρα? Απ ότι μπορώ ν καταλάβω από τις φωτογραφίες μάλλον κάτι τέτοιο έχεις κάνει.
Φοβάμαι μη σου έχει παραμορφωθεί το κολάρο στο εσωτερικό μέρος της χοάνης με αποτέλεσμα να φρενάρει την ομαλή ροή του εισερχόμενου αέρα. Ααα και κάτι άλλο το έχεις τσέκαρε καλά μήπως σου τραβάει αέρα και γύρο από τον σφυκτήρα??

Ο σωλήνας τον αναθυμιάσεων θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερα να ήταν χωρίς την γωνία (Γ) που έχεις βάλει. Εάν το πέρναγες από την άλλη μεριά του πολλαπλασιαστή και έβαζες ένα U η ένα J αντί για Γ νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα.
Η σωλήνα που φέρνεις κρύο αέρα εάν θέλεις και σε παίρνει απομάκρυνε την λίγο από την χοάνη.. καλύτερα θα είναι.




Υ.Γ Ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις φιλικά στα γράφω….
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
Το ξέρεις οτι δεν σε παρεξηγω  οποτε γραφε οπως θελεις
την παραμορφωση του κολλαρου την φοβαμαι κι εγω γι αυτο καποια στιγμη θα βαλω ενα μεταλικο συνδεσμο που να τα συνδεει αυτα τα δυο για να μην εχω τετοια θεματα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread