Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ANDREW

Original poster
Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
Εχει αλλαξει κανεις τσιμουχες ημιαξονιων στο stακι του η ειμαι ο μονος γκαντεμης που εχω διαρροη απο εκει?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έτσι από μόνο του χάνει βαλβολίνες; Μήπως κάνατε καμιά εργασία στο σασμάν, στα ημιαξόνια, σε ρουλεμάν;
Αν όχι, τότε μάλλον έπεσες σε ελαττωματικές τσιμούχες...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
χαλάει συνήθως απο ατσούμπαλο βγάλσιμο του ημιαξονίου, όπως είπε και ο Κώστας, αλλα ακόμα και μια πετρούλα να χτυπήσει τη τσιμούχα, μπορει να γίνει αυτό (αμα είσαι πολύ γκαντέμης). Ευκαιρία να βάλετε και καμια πιο της προκοπής βαλβολίνη.
 

ANDREW

Original poster
Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
Τιποτα απο αυτα!Το αμαξι εχει 3500χλμ και χανει οχι απο εκει που φωλιαζουν τα ημιαξονια αλλα  γυρω γυρω απο τι τσιμουχα που εχει το χειλακι.Τεσπα θα το φταξουμε 46ευρω και οι δυο εχουν.Μαλλον απο το εργοστασιο ειναι γιατι δεν ειναι πατημενες οπως πρεπει.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Συμφωνώ με τον kostg!!!
Ψάξτο και μην σου λένε διάφορες δικαιολογίες στην αντιπροσωπεία.

Αλλά και για το αλφα ή βήτα λόγο που δεν σε καλύπτει εγγύηση (αδιανόητο), κοστίζουν οι δύο τσιμούχες 10ευρω (πρόσφατα τις άλλαξα).
Φαντάζομαι η τιμή που λές είναι με εργασία τουλάχιστον.
 

ANDREW

Original poster
Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
Πηρα σημερα τηλ και μου ειπαν τιμη ανταλλακτικου και καλα συναδερφος γιατι και γω μηχανικος ειμαι.Αλλα θα το παω να μου τις αλλαξουν αν και μου ειναι δυσκολο να βαζει χερι αλλος.Και το ειδα τυχαια για να δω πως καθεται ο σωληνας της εισαγωγης που εβαλα.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Επιμένω να ψαχτείς και σε άλλη αντιπροσωπεία περί εγγύησης πάντως!!

Αν δεν βγάζεις άκρη, αφού είσαι μηχανικός μην αφήσεις να βαλει χέρι αλλος και μάλιστα να τον πληρώσεις κιόλας.
Αλλαξε τις μόνος σου να ξέρεις τι σου γίνεται.
Αλλωστε ειναι σε σημείο που δεν μπορεί να κανείς να δεί οτι αλλάχθηκαν για να σου κόψουν την εγγύηση.
Ποια εγγύηση.......??  χαχαχαχαχα για γέλια και για κλάματα είναι καποιες φορές οι αντιπροσωπείες.
 

ANDREW

Original poster
Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
John_V said:
Επιμένω να ψαχτείς και σε άλλη αντιπροσωπεία περί εγγύησης πάντως!!

Αν δεν βγάζεις άκρη, αφού είσαι μηχανικός μην αφήσεις να βαλει χέρι αλλος και μάλιστα να τον πληρώσεις κιόλας.
Αλλαξε τις μόνος σου να ξέρεις τι σου γίνεται.
Αλλωστε ειναι σε σημείο που δεν μπορεί να κανείς να δεί οτι αλλάχθηκαν για να σου κόψουν την εγγύηση.
Ποια εγγύηση.......??  χαχαχαχαχα για γέλια και για κλάματα είναι καποιες φορές οι αντιπροσωπείες.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!Και μονο η ταλαιπωρια φερτο αστο να το ξαναδουμε και δεν τις εχω να της παραγγειλω κτλ για μια δουλεια το πολυ μιας ωρας λεω να τις βαλω μονος μου να εχω το κεφαλι μου ησυχο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εννοειται εγγυηση!! 3500 χιλιομετρα και χάνουν και οι δύο χωρις να έχει πειραχτει ποτε?

μη διαννοηθείς να πληρώσεις τίποτα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
ANDREW said:
Πηρα σημερα τηλ και μου ειπαν τιμη ανταλλακτικου και καλα συναδερφος γιατι και γω μηχανικος ειμαι.Αλλα θα το παω να μου τις αλλαξουν αν και μου ειναι δυσκολο να βαζει χερι αλλος.Και το ειδα τυχαια για να δω πως καθεται ο σωληνας της εισαγωγης που εβαλα.

46 ευρώ; Τόσο ακριβές είναι οι τσιμούχες του ST; Στο mk6 πάντως που τις άλλαξα πριν καιρό, 10 ευρώ είχα δώσει, όπως και ο John_V παραπάνω...
 

ANDREW

Original poster
Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
kostg said:
46 ευρώ; Τόσο ακριβές είναι οι τσιμούχες του ST; Στο mk6 πάντως που τις άλλαξα πριν καιρό, 10 ευρώ είχα δώσει, όπως και ο John_V παραπάνω...
Nαι! 23 η μια.Περιπου σε ολα τα αυτοκινητα τοσο παιζουν γυρω στα 10 και εμενα μου φανηκε περιεργο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
23 χρόνια να την έχουνε στο ράφι!!!! Παρε τη μαμα τσιμουχα και πηγαινε σε έναν που πουλαει τσιμουχες να σου δώσει μία SKF με 5 ευρω
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
turbomaniac said:
23 χρόνια να την έχουνε στο ράφι!!!! Παρε τη μαμα τσιμουχα και πηγαινε σε έναν που πουλαει τσιμουχες να σου δώσει μία SKF με 5 ευρω

:) Ωραία ευχή!!! Χαχαχαχα

Με 46 Ευρώ αλλάζεις όλες τις τσιμούχες που φοράει το αμάξι!!
Μη σου πώ θα μείνουν ρέστα για κανένα πανσετάκι στα κάρβουνα!!
 

ANDREW

Original poster
Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
John_V said:
:) Ωραία ευχή!!! Χαχαχαχα

Με 46 Ευρώ αλλάζεις όλες τις τσιμούχες που φοράει το αμάξι!!
Μη σου πώ θα μείνουν ρέστα για κανένα πανσετάκι στα κάρβουνα!!


[/τελικα ειχα τσιμουχες στο μαγαζι!Οποτε και για προβατινα με κοβω να ψηνω για μεζε καθως τις αλλαζω!
 

ANDREW

Original poster
Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
  Μια συμβουλη!Αν δεν εχετε αλλαξει βαλβολινες καλο ειναι να το κανετε στο δικο μου ειχε πολυ ψιλα γρεζια που τις αδειασα σε ενα δοχειο για να τις δω
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
ANDREW said:
  Μια συμβουλη!Αν δεν εχετε αλλαξει βαλβολινες καλο ειναι να το κανετε στο δικο μου ειχε πολυ ψιλα γρεζια που τις αδειασα σε ενα δοχειο για να τις δω
Με μονο 3.500 χιλιομετρα οπως αναφερεις παραπανω?
 

ANDREW

Original poster
Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
ilias86 said:
Με μονο 3.500 χιλιομετρα οπως αναφερεις παραπανω?
Ναι!Και χωρις βαρβαροτητες πολυ νορμαλ αλλαγες να πεις πως φταιω σε κατι.Εγω της αλλαξα γιατι σε μερικες χιλιαδες χιλιομετρα θα χουμε γραναζοσουπα!
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Πολύ σωστή η παρατήρηση του ilias86 αλλα και εμένα κάτι δεν μου κολλάει...

Καινούριο αυτοκίνητο και 3,500χιλ που χάνουν οι τσιμούχες, τις οποίες δεν τις καλυπτε εγγύηση ενω έχει και γρέζια κατα την αλλαγή της βαρβολίνης είναι κάπως υπερβολικό.
Σίγουρα πρόκειται για καινούριο αυτοκίνητο ή μήπως το είχαν ξεσκίσει κάποιοι  και το πλάσαραν για καινούριο?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread