Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
κοιτα και αλλου γιατι υπαρχουν και αντιπροσωπείες με γενειοφόρους αντιπρόσωπους  που κανουν την ιδια δουλεια με αρκετα λιγότερα ευρω.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Το θέμα αυτό έχει ξανασυζητηθεί παλαιότερα. Επειδή το έψαξα και εγώ αλλά και από εμπειρία σε turbo άλλων εταιρειών, η άποψή μου (εκτίμηση) είναι ότι το σώμα της τουρμπίνας σε όλα τα μοντέλα (100, 125, 140 ) είναι ίδιο. Θα ήταν αντιοικονομικό η Ford να κατασκευάσει τουρμπίνες με διαφορετικέ φτερωτές η άλλα εξαρτήματα γιά κάθε ιπποδύναμη.  Οι διαφορετικοί κωδικοί ίσως οφείλονται στην διαφορετική φούσκα λειτουργίας της waste gate , η οποία πάει πακέτο με το κυρίως σώμα. Στα μοντέλα δηλ. με μεγαλύτερη ισχύ να τοποθετεί λίγο πιό μαλακό ελατήριο, ώστε να διευκολύνει το κλείσιμο της waste gate μέσω της υποπίεσης
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Νομιζω ειναι λιγο ακριβη η τιμη τους, επειδη στο παρελθον ειχα ενδιαφερθει και γω για αλλαγη ιπποδυναμης στα 140 απο 100 ecoboost, μου ειχαν πει στα 380 ευρω στην velmar, θα παιρναγαν την χαρτογραφηση του 140 + ενα σωληνακι μια συνδεση αυτο δεν το πολυ καταλαβα, και μου ειπαν οτι δεν χανεται και καμια εγγυηση! Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι ψαξτο λιγο!
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Στο συνεργειο της Ford στην Αμφιθεα ( car center)  με τιμη γυρω στα 600 ευρω το Fiesta 100hp το αναβαθμιζουν σε 140 χωρις να χαθει η εγγυηση του κατασκευαστη
Δεν ρωτησα βεβαια αν η τιμη εκτος του προγραμματος περιλαμβανει κι αλλαγη σε καποια εξαρτηματα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Θανος68 said:
Στο συνεργειο της Ford στην Αμφιθεα ( car center)  με τιμη γυρω στα 600 ευρω το Fiesta 100hp το αναβαθμιζουν σε 140 χωρις να χαθει η εγγυηση του κατασκευαστη
Δεν ρωτησα βεβαια αν η τιμη εκτος του προγραμματος περιλαμβανει κι αλλαγη σε καποια εξαρτηματα

Δεν είναι ακριβώς έτσι, το έχουμε συζητήσει πλείστες φορές εδώ μέσα, ψάξε λίγο τα σχετικά threads για να δεις τι ακριβώς συμβαίνει, τι βάζει και τι εγγύηση έχεις...
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
The Ace said:
Δεν είναι ακριβώς έτσι, το έχουμε συζητήσει πλείστες φορές εδώ μέσα, ψάξε λίγο τα σχετικά threads για να δεις τι ακριβώς συμβαίνει, τι βάζει και τι εγγύηση έχεις...

Εγω απλα σου λεω τι μου ειπαν εκει
Ηδη πιο πανω ενας φιλος ( Γιωργος79) λεει οτι στη Velmar η αλλαγη ιπποδυναμης  δεν χανει την εγγυηση
Τωρα να με κοροιδεψαν δεν ξερω τι να πω 
Αν θες μονο πες μου που να κοιταξω σε ποια  threads ετσι  ωστε οταν παω ξανα εκει να του πωw η να τους ρωτησω 
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=0

Ριξε μια ματια εδω... ;) ;)
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
MadMan said:
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=0

Ριξε μια ματια εδω... ;) ;)

Aπο οτι διαβαζω εδω οντως το σερβις του Καρανικολα στην Αμφιθεα που ειναι κι επισημο  συνεργειο της Ford δεν αναιρει καμμια εγγυση με τν αναβαθμιση που κανει
Αρα δεν διαφωνουμε πουθενα για το συγκεκριμενο συνεργειο
Αν κανω λαθος διορθωσε με
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Διάβασε λίγο καλύτερα, η αλήθεια κρύβεται στις λεπτομέρειες ;)
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
The Ace said:
Διάβασε λίγο καλύτερα, η αλήθεια κρύβεται στις λεπτομέρειες ;)
Αν θες κι αν δεν σε ζαλιζω απλα κανε μου ενα copy paste το κομματι που φαινεται η υπονοειται η μη καλυψη εγγυησης απο τον Καρανικολα

Σ'ευχαριστω εκ των προτερων
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δεν χρειάζεται να φαίνεται ή να υπονοείται κάπου η μη κάλυψη, είναι αρκετά ξεκάθαρο το τι ισχύει: ο κατασκευαστής δεν δέχεται καμία απολύτως παρέμβαση από οποιονδήποτε τρίτο (πόσο μάλλον αν αλλοιώνονται βασικά χαρακτηριστικά του κινητήρα), πλην του επισήμου βελτιωτή (Mountune στην περίπτωσή μας) ο οποίος είναι και ο μόνος που μπορεί να δηλώνει ότι "δεν καταργείται η αρχική εγγύηση του κατασκευαστή". Άρα σε αυτή τη περίπτωση, σε οποιοδήποτε επίσημο/εξουσιοδοτημένο και αν πάμε, συνεχίζει να ισχύει η εργοστασιακή εγγύηση.

Οποιοσδήποτε άλλος βελτιωτής, είτε λέει ότι το λογισμικό δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό (η Rica το λέει ως "100% dealer compliant"), είτε ότι προσφέρει ο ίδιος ο βελτιωτής κάποιου είδους εγγύηση. Άρα οι κατά τόπους dealers προσφέρουν την ίδια εγγύηση, αλλά μόνοι αυτοί και κανένας άλλος.

Στην περίπτωση που ο dealer τυγχάνει να είναι και επίσημος ή εξουσιοδοτημένος του κατασκευαστή, τότε υπεισερχόμαστε σε μια ιδιαίτερη κατάσταση, όπου η εγγύηση παρέχεται από το ίδιο πρόσωπο, καθώς είναι ταυτόχρονα επίσημος συνεργάτης τόσο του κατασκευαστή όσο και του βελτιωτή. Το τι θα κάνει ο dealer/επίσημος για να μας παράσχει την εγγύηση, δεν μας ενδιαφέρει. Το σίγουρο όμως είναι ότι, σε περίπτωση που γίνει αντιληπτή η παρέμβαση, η εργοστασιακή εγγύηση δεν ισχύει σε οποιοδήποτε άλλο επίσημο/εξουσιοδοτημένο.

Από όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση που το CarCenter δεν παρείχε τις προσφερόμενες υπηρεσίες και εγγύηση.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
The Ace said:
Δεν χρειάζεται να φαίνεται ή να υπονοείται κάπου η μη κάλυψη, είναι αρκετά ξεκάθαρο το τι ισχύει: ο κατασκευαστής δεν δέχεται καμία απολύτως παρέμβαση από οποιονδήποτε τρίτο (πόσο μάλλον αν αλλοιώνονται βασικά χαρακτηριστικά του κινητήρα), πλην του επισήμου βελτιωτή (Mountune στην περίπτωσή μας) ο οποίος είναι και ο μόνος που μπορεί να δηλώνει ότι "δεν καταργείται η αρχική εγγύηση του κατασκευαστή". Άρα σε αυτή τη περίπτωση, σε οποιοδήποτε επίσημο/εξουσιοδοτημένο και αν πάμε, συνεχίζει να ισχύει η εργοστασιακή εγγύηση.

Οποιοσδήποτε άλλος βελτιωτής, είτε λέει ότι το λογισμικό δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό (η Rica το λέει ως "100% dealer compliant"), είτε ότι προσφέρει ο ίδιος ο βελτιωτής κάποιου είδους εγγύηση. Άρα οι κατά τόπους dealers προσφέρουν την ίδια εγγύηση, αλλά μόνοι αυτοί και κανένας άλλος.

Στην περίπτωση που ο dealer τυγχάνει να είναι και επίσημος ή εξουσιοδοτημένος του κατασκευαστή, τότε υπεισερχόμαστε σε μια ιδιαίτερη κατάσταση, όπου η εγγύηση παρέχεται από το ίδιο πρόσωπο, καθώς είναι ταυτόχρονα επίσημος συνεργάτης τόσο του κατασκευαστή όσο και του βελτιωτή. Το τι θα κάνει ο dealer/επίσημος για να μας παράσχει την εγγύηση, δεν μας ενδιαφέρει. Το σίγουρο όμως είναι ότι, σε περίπτωση που γίνει αντιληπτή η παρέμβαση, η εργοστασιακή εγγύηση δεν ισχύει σε οποιοδήποτε άλλο επίσημο/εξουσιοδοτημένο.

Από όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση που το CarCenter δεν παρείχε τις προσφερόμενες υπηρεσίες και εγγύηση.
Αν μπεις στο επισημο site της Mountune δινει  για Ελλαδα επισημο dealer τον Καρανικολα .
Ισως γι αυτο και ο Καρανικολας να επιμενει οτι ισχυει η αρχικη εγγυηση  οπου και ν πας.
Σ'ευχαριστω πολυ  παντως γι ακομη μια φορα .....
 

Yiorgos_Arch

Newbie
Nov 15, 2018
8
0
0
Στις διαφορές μεταξύ 100 ps και 125 ps βάλτε και τα πίσω δισκόφρενα στο 125ps έναντι των ταμπούρων στο 100 ps!
 

flyinggeorge

Newbie
Jun 16, 2018
7
0
1
Καλησπέρα στην παρέα,
σχετικά με αναβάθμιση για τον 125hp βρήκα και αυτό http://www.superchips.co.uk/search?make=9&fueltype=3&model=1&variant=3774&fbclid=IwAR2CES8twy8KxybHiAoSxNk0wzzwtqpuGOHtHjBbZK_epPvQ8_1levXXMWs
Μηπως το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος. Να μας δώσει τα φώτα του; Μπορείς να το βάζεις και να το βγάζεις όταν πηγαίνεις το (ι)fiest(ιδιο)a για service στην αντιπροσωπεία.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Το οτι μπορείς να το βγάζεις και να το ξαναβάζεις δεν σημαίνει τίποτα.
Ο εγκέφαλος μετράει πόσες φορές έχεις γράψει και έχεις σβήσει πάνω του.

Στο σέρβις έτσι και αλλιώς δεν νομίζω οτι κοιτάνε τέτοιο πράγμα.

Όμως αν κάποια στιγμή χρειαστεί να βρεθεί, βρίσκεται η παρέμβαση.
 

Ntik

Rookie
Feb 27, 2019
18
0
0
Καλησπερα κι απο μενα.λεγομαι νικος.ευχομαι σε ολους πολλα καλα και απροβλιματιστα χλμ.σε λιγες μερες θα γινω κατοχος ενος titanium 1000 100ps.πιστευω να εκανα καλη επιλογη.κοιτουσα το ιδιο στα 125ps αλλα η χρηματικη διαφορα ηταν μεγαλη για μενα.και.μετα απο αυζητηση με τον πωλητη μου διαβεβεωσε οτι δεν θα εχω τεραστιες διαφορες απο τα 100 στα 125 ps.εκτος κι αν πηγαινα στα 140ps.εχω βεβαια καπως ανχωθει μηπως θα πρεπε να πηγαινα στην εκδοση με τα 125ps.αλλα πιστευω να μην το μετανιωσω καθοτι εκανα τεστ το titanum με τα 100ps και το βρηκα αποδεκτο.απο καταναλωση βεβαια δεν ξερω τι διαφορα υπαρχει αναμεσα στις δυο εκδοσεις.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Διαφορές υπάρχουν, αλλά όντως δεν τις λες και τεράστιες. Πάντως η διαφορά 100 με 125 και 140 είναι σαφώς μικρότερη στο ΜΚ8 από ότι ήταν στο ΜΚ7.5, όπου τα 125 και 140 είναι σχεδόν άλλα αυτοκίνητα σε σχέση με το 100αρι.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Ntik said:
Καλησπερα κι απο μενα.λεγομαι νικος.ευχομαι σε ολους πολλα καλα και απροβλιματιστα χλμ.σε λιγες μερες θα γινω κατοχος ενος titanium 1000 100ps.πιστευω να εκανα καλη επιλογη.κοιτουσα το ιδιο στα 125ps αλλα η χρηματικη διαφορα ηταν μεγαλη για μενα.και.μετα απο αυζητηση με τον πωλητη μου διαβεβεωσε οτι δεν θα εχω τεραστιες διαφορες απο τα 100 στα 125 ps.εκτος κι αν πηγαινα στα 140ps.εχω βεβαια καπως ανχωθει μηπως θα πρεπε να πηγαινα στην εκδοση με τα 125ps.αλλα πιστευω να μην το μετανιωσω καθοτι εκανα τεστ το titanum με τα 100ps και το βρηκα αποδεκτο.απο καταναλωση βεβαια δεν ξερω τι διαφορα υπαρχει αναμεσα στις δυο εκδοσεις.
Καταρχας σου ευχομαι να ειναι καλοταξιδο κι εσυ παντα γερός να το χαιρεσαι
Επειδη εχω το 100αρι εδω και τεσσερις μηνες ( 1600χλμ)  εκτος απο το θεμα που εχω με το Hill assisatnce γενικα ειμαι ευχαριστημενος
Για την καταναλωση μν περιμενεις να δεις πολλα τωρα στην αρχη.
Πιστευω και μου το ειπαν τοσο στη Ford οσο κι αρκετοι αλλοι κατοχοι σε μια ομαδα στο Facebook οτι διαφορες θα δω μετα τις 5000χλμ στην καταναλωση
Βεβαια αν  ανεβοκατατεβαζεις ταχυτητες  συμφωνα με το πινακα ελεγχου (δυσκολο γιατι ολο εκει πρπει να κοιτας )θα δεις μεσα στη πολη απο 6 μεχρι 6,8 λιτρα.
Εγω μια φορα το εκανα και εβγαλα τετοια καταναλωση ,αλλιως 8 με 9 λιτρα τουλαχιστον οπως ειμαι συνηθισμενος να οδηγαω εγω  
Εκτος πολης δεν εχω βγει
Επειδη ειχα οδηγησει και το 125αρι δεν μπορω να πω οτι ειδα τρελες διαφορες,κι  εγω με τη παροτρυνση του πωλητη που ειναι κι φιλος πηρα το 100αρι
Τυχαια ομως προχθες οδηγησα ενα  1500 ντιζελ 125 αλογων  και εμεινα εκπληκτος απο τις επιδοσεις του κυριως σε ροπη
 

Ntik

Rookie
Feb 27, 2019
18
0
0
Ευχαριστώ Παιδιά για τις απαντησεις.δλδ ειναι φαγανο το μοτερ στα 100ps?
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Ntik said:
Ευχαριστώ Παιδιά για τις απαντησεις.δλδ ειναι φαγανο το μοτερ στα 100ps?
Δεν το λες κι φαγανο ,αλλα δεν το λες κι οικονομικο οπως αναφερεται στις προδιαγραφες .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread