Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
φιλοι μου εχω ενα φιεστα 79 μοντελο.Δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι σημερα το πρωι 7/1/22
Πηγα να το βαλω εμπρος αλλα δεν παιρνει.
Εριξα σπρευ στα μπουζοκαλωδια αλλα δεν εγινε τιποτα ενω αλλες φορες αυτο βοηθουσε.
Αν ξερει κανεις κατι ας απαντησει
ευχαριστω πολυ
Γιωργος
Ναυπλιο
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
φιλοι μου εχω ενα φιεστα 79 μοντελο.Δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι σημερα το πρωι 7/1/22
Πηγα να το βαλω εμπρος αλλα δεν παιρνει.
Εριξα σπρευ στα μπουζοκαλωδια αλλα δεν εγινε τιποτα ενω αλλες φορες αυτο βοηθουσε.
Αν ξερει κανεις κατι ας απαντησει
ευχαριστω πολυ
Γιωργος
Ναυπλιο
Καλημέρα, υποθέτω οτι έχεις βενζίνη στο ρεζερβουάρ και ρέυμα για να γυρίσει η μίζα. Δεν μας είπες αν έχει αυτόματο τσόκ ή μηχανικό και αν έχει ηλεκρονική ή πλατίνες.
Για αρχή βγάλε τα μπουζοκαλώδια και ακούμπησε τα σε κάτι μεταλλικό π.χ στο κεφαλάρι και δες αν φέρνει ρέυμα. Αν όχι τότε βγάλε το καπάκι του ντιστριμπιτέρ και δές αν είναι ραγισμένο ή το καπάκι ή το ράουλο. Αν έχει πλατίνες θα δείς ένα βαρελάκι (πυκνωτής) βιδωμένο δίπλα στις πλατίνες, δες αν έχει κοπεί η παίζει. Πάλι δίπλα στις πλατίνες έχει κάτι πλαστικά (fiber) με ένα μικρό βιδάκι, δές αν είναι σπασμένα ή λείπουν/έχουν πέσει όταν βγάλεις το καπάκι, μπορεί να κάνει υπερπήδηση εκεί. Αν είναι όλα καλά τότε βγάλε το καλώδιο του πολλαπλασιαστή και πάλι σε μέταλλικη επιφάνεια δές αν φέρνει ρέυμα. Αν τώρα έχεις ηλεκρονική και όχι πλατίνες αλλά έχει ρέυμα ο παλλαπλασιαστής τότε το πρόβλημα είναι στην ηλεκρονική πλακέτα ή στο φωτοκύτταρο, αν δεν έχει ρέυμα τοτε φταίει ο πολλαπλασιαστης.

Αν είναι όλα καλά, έχουν ρέυμα τα μπουζοκαλώδια τότε δές αν φέρνει βενζίνη στο καρμπιλατέρ βγάζοντας την παροχή καυσίμου. Αν φέρνει τότε το πρόβλημα είναι στο καρπιλατέρ, αν όχι τότε φταίει η πόμπα βενζίνης.
Σε όλα τα παραπάνω υποθέτω ότι έχει σωστές γειώσεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread