Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Αγαπητοι φιλοι-φιλες
εχω ενα σαραβαλακι φορντ φιεστα 79 με αλλαγη μηχανης στα 1300 μοντ.90
οταν εχει υγρασια δεν  παιρνει μπρος
εχω αγορασει ενα υγρο σπρευ για την υγρασια και παραλληλα μου εχουν πει να παιρναω με πετρελαιο τα καλωδια του ντρισιμπιτερ.
Μετα απο καποια ωρα παιρνει μπρος.
σημερα ομως ενω  εκανα αυτο που πρεπει εχει μουλαρωσει και με εχει αγχωσει τρομερα.
ευχαριστω πολυ
ας απαντησει καποιος φιλος
Γιωργος
Ναυπλιο
 

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
καθαρισε απο μεσα το καπακι του διανομεα και τις  4 ακιδες που εχει γυρω γυρο ισως εχει παρει υγρασια και με ενα πανακι ποτισμενο με οινοπνευμα καθαρισε τις ακιδες απο την πλατινα μεσα στον διανομεα, εκει συνηθως πονανε απο υγρασια .Εαν το ξανακανει ελεξε το διακενο της πλατινας.Τα παλια αυτικινητα εκει συνηθως πονανε και δεν περνουν ευκολα μπροστα.
 
Κανονικά τα 1.3 του '90 έχουν ηλεκτρονική.
Επειδή έχουν κάνει μετατροπή έχουν αφήσει πλατίνες επάνω ακόμα?

Αν έχουν αφήσει πλατίνες ακόμα θα πρέπει να ελεγχθεί το διάκενο(όπως σωστά προανέφερε ο theonag) και να ελεγχθεί σε τι κατάσταση είναι το καπάκι του διανομέα. Τι διανομέα έχει επάνω(ντισιμπριτερ)? Ford ή Bosch? Το μαύρο χοντρό καπάκι είναι Ford και το κεραμιδί που είναι πιο λεπτό είναι της Bosch. Η ρύθμιση στο διάκενο είναι 0.45mm για τα Bosch και 0.64mm για τα Ford. Υπάρχει και ένα γκρι καλώδιο προαντίστασης(0.95-1.60 Ohms) που συνήθως αυτά χαλάνε, όπως και επίσης ο πυκνωτής του διανομέα.

Αν έχει ηλεκτρονική πρέπει να βγει το καλώδιο της προαντίστασης και να γεφυρωθεί με καλώδιο.
Πρέπει να γίνει έλεγχος στα μπουζί(αν έχουν τοποθετήσει το σωστό νούμερο και αν ειναι σε καλή κατάσταση) και να γίνει ρύθμιση στις βαλβίδες.

Να γίνει έλεγχος στον χρονισμό των ρευμάτων(αβάνς).

Αν "επιμένει" πρέπει να γίνει έλεγχος στο καρμπιρατέρ και ειδικά στο ζίγκλερ του ρελαντί.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread