Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Εχτες πηγα να βαλω στο βυσμα του αναπτηρα εναν φορτιστη usb για την ακριβεια αυτον...



και παρατηρησα οτι δεν αναβε το φωτακι του...το εψαξα λιγο να δω μηπως δεν κανει καλη επαφη  αλλα τιποτα...εβγαλα και ξαναεβαλα το βισμα που δινει ρευμα αλλα και παλι τιποτα...δοκιμασα να βαλω τον αναπτηρα να δω αν ζεσταινεται και δεν λειτουργουσε....Στην ουσια δηλαδη απ οτι καταλαβα δεν δινει ρευμα στον αναπτηρα...Τι μπορω να κανω γι αυτο???Υπαρχει ανταλλακτικο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δες ποια ασφάλεια αντιστοιχεί στον αναπτήρα του αυτοκινήτου σου και τσέκαρε αν είναι καμμένη. Ο αναπτήρας παλιά δούλευε; Μήπως όταν έβαλες τον φορτιστή σου έκαψε την ασφάλεια δηλαδή...




EDIT:
1.
Σου διόρθωσα λίγο το link της φωτογραφίας.




2.
Φαντάζομαι ότι η μηχανή ήταν ανοιχτή όταν το δοκίμασες, έτσι;
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Τον ανταπτορα τον χρησιμοποιουσα και παλιοτερα...Συνηθως τον εβαζα να φορτισει το κινητο μου....Στην αρχη φανταστηκα οτι εχει χαλασει και γι αυτο δοκιμασα με τον αναπτυρα...Παντα με ανοιχτη μηχανη....Πως θα τσεκαρω αν εχει καψει την ασφαλεια???η ασφαλειοθηκη δεν ειναι στο ντουλαπακι απο πισω???Και που θα βρω ποιο καλωδιο παει στον αναπτυρα???
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
kostg said:
Δες ποια ασφάλεια αντιστοιχεί στον αναπτήρα του αυτοκινήτου σου και τσέκαρε αν είναι καμμένη. Ο αναπτήρας παλιά δούλευε; Μήπως όταν έβαλες τον φορτιστή σου έκαψε την ασφάλεια δηλαδή...
+1 Τσέκαρε την αντίστοιχη ασφάλεια!
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Η (μία) ασφαλειοθήκη είναι στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου.Για να έχεις πρόσβαση πρέπει να βγεί το ντουλαπάκι οπότε άδειασε το, και πίεσε τις δύο άκρες-αυτάκια που θα βρείς προς τα μέσα δηλάδή έτσι:    --->          <--- τότε θα σου βγεί το ντουλάπι. η ασφάλεια λογικα θα είναι μια 15Amp αλλά έχει σχέδιο εκεί που χρησιμοποιείται η κάθεμια, ψάξε τις 15αρες πρώτα, εννοείται φαίνονται και οπτικά όποια έχει διακομμένη τη συνέχεια απο το συρματάκι της είναι η καμμένη.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
και εγω ειχα ενα τετοιο προβλημα μετα απο κανενα 4μηνο αοφυ το πηρα το αμαξι,δεν ειχε καψει ασφαλεια απλα δεν εκανε καλη επαφη και δεν μου δουλευαν τιποτα απο τα εξαρτηματα που εβαζα,φορτιστης κινητου και φορτιστης gps.ολα αυτα ειχαν γινει εξαιτιας του τσιγαρου,χρησιμοποιουσαν τον αναπτηρα του αυτοκινητου.
το αλλαξα στην εγγυηση και απο τοτε δεν τον εχω ξαναχρησιμοποιησει
απλα μητσο,εσυ δεν καπνιζεις....αλλος καπνιζει?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Δες ποια ασφάλεια αντιστοιχεί στον αναπτήρα του αυτοκινήτου σου και τσέκαρε αν είναι καμμένη. Ο αναπτήρας παλιά δούλευε; Μήπως όταν έβαλες τον φορτιστή σου έκαψε την ασφάλεια δηλαδή...





EDIT:
1.
Σου διόρθωσα λίγο το link της φωτογραφίας.




2.
Φαντάζομαι ότι η μηχανή ήταν ανοιχτή όταν το δοκίμασες, έτσι;


Σωστός!!! Βγάλε το ντουλαπάκι και διάβασε το σχεδιάγραμμα που χει για να βρείς που είναι η ασφάλεια του αναπτήρα. Αν είναι καμένη, βάλε απο ένα βενζινάδικο μία λίγο μεγαλύτερη (Πχ απο 15Α 20Α)
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
scorpion said:
και εγω ειχα ενα τετοιο προβλημα μετα απο κανενα 4μηνο αοφυ το πηρα το αμαξι,δεν ειχε καψει ασφαλεια απλα δεν εκανε καλη επαφη και δεν μου δουλευαν τιποτα απο τα εξαρτηματα που εβαζα,φορτιστης κινητου και φορτιστης gps.ολα αυτα ειχαν γινει εξαιτιας του τσιγαρου,χρησιμοποιουσαν τον αναπτηρα του αυτοκινητου.
το αλλαξα στην εγγυηση και απο τοτε δεν τον εχω ξαναχρησιμοποιησει
απλα μητσο,εσυ δεν καπνιζεις....αλλος καπνιζει?


Μεσα στο αμαξι δεν καπνιζει κανεις...Τον αναπτυρα τον χρησιμοποιω αποκλειστικα για τον φορτιστη αυτον που φορτιζω η το κινητο μου η το mp3 μου...
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Τελικα οντως ηταν η ασφαλεια του αναπτηρα..Ηταν 20αρα τελικα...Μου ειπε το παλικαρι οτι εγινε επειδη ο φορτιστης ειναι μικροτερης διαμετρου απο τον αναπτυρα και "παιζει" μεσα στην τρυπα....
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Nαι καλα σου τα ειπε....λογο μικροτερης διαμετρου του φορτηστη εχει σαν αποτελεσμα να κανει σπινθηρισμους(arch) και να ανεβαζει αμπερ και να σου καψει την ασφαλεια!!!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Ρε παιδια την κυριακη οταν εβαλα το GPS να φορτισει διαπιστωσα οτι δεν δουλευει ο αναπτηρας στο αμαξι, κοιταξα σημερα μηπως ειχε βγει καμια φυσσα αλλα ειναι ολα οκ.. Τι παιζει?
 

black thunder

New member
Jul 25, 2011
93
0
6
39
ειναι μυστικο
φιλε μου για να σιγουρευτεις δοκιμασε και κανα αλλο εξαρτημα που να συνδεεται στον αναπτηρα (πχ φορτιστη κινητου) γιατι πιθανον να φταιει και ο φορτιστης του gps σου.την εχω παθει ετσι παλιοτερα σε αλλο αυτοκινητο γιαυτο στο λεω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν δουλεύει καθόλου ο αναπτήρας Γρηγόρη (δε ζεσταίνει); Ή απλά δε φορτίζει το GPS; Αν είναι το πρώτο, τότε δες τις ασφάλειες πίσω από το ντουλαπάκι, πιθανότατα έχει καεί αυτή του αναπτήρα. Αν είναι το δεύτερο, τότε μάλλον φταίει ο φορτιστής του GPS σου...
 
grigoris mk7 said:
Ρε παιδια την κυριακη οταν εβαλα το GPS να φορτισει διαπιστωσα οτι δεν δουλευει ο αναπτηρας στο αμαξι, κοιταξα σημερα μηπως ειχε βγει καμια φυσσα αλλα ειναι ολα οκ.. Τι παιζει?
αν δεν έχει καεί η ασφάλεια του αναπτήρα , ξεβίδωσε την μύτη από τον φορτιστή του gps οπού κρύβει μία γυάλινη ασφάλεια μέσα. Δες αν έχει καεί αυτή. Αν ναι βάλε το ίδιο νούμερο που αναγράφει (πχ 1Α, 2Α κτλ)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πρέπει να είναι πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού, το ανοίγεις, το πιέζεις δεξιά-αριστερά ώστε να "πέσει" εντελώς (τουλάχιστον έτσι είναι στα mk6) και βρίσκεις βάσει του σχεδιαγράμματος που έχει πίσω από εκεί ποια είναι η ασφάλεια του αναπτήρα. Στα mk7 έχει και ασφάλειες μέσα στο χώρο του κινητήρα, αλλά δε νομίζω να βρίσκεται εκεί η ασφάλεια του αναπτήρα...

Υ.Γ. Για σίγουρα ας μας πει κάποιο μέλος που έχει mk7 και το έχει ξαναψάξει το θέμα αυτό. Αλλά 99% η ασφάλεια φταίει...
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
mk1 Stelios said:
Γύρισες τον διακόπτη στο 2(πριν την μίζα) μην τυχόν κ λειτουργεί με ανοιχτό διακόπτη?
Παντου!!! σε ολες τις θεσεις.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
γρηγορη την εχει πατησει ο Βουτς ετσι!!του καικε η ασφαλεια του αναπτηρα!!!οι ασφαλειες μας ειναι εκει που σου ειπε ο Κωστας,πισω απο το ντουλαπακι ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread