Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
scorpion said:
@gyiama υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να ανεβάσεις φωτογραφία από την επιφάνεια εργασίας
Κάτω από παραλληλόγραμμο κουτί που υπάρχει για να γράψεις το μήνυμά σου έχει την εξής φράση : Προσθήκη εικόνας προς δημοσίευσης....Πατάς εκεί και την ανεβάζεις

Έχω μείνει στο παλιό forum.
Δν το είχα παρατηρήσει.
Ευχαριστώ πολύ
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Και γω δεν το πρόσεξα καθόλου. Μερικές φωτογραφίες πως κάνανε το αμάξι όταν το πήγα και η «πατέντα» με το tie wrap στην φισα των φώτων






 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Το πρόβλημα δεν είναι ότι έπιασαν τη ντίζα, άλλωστε όλες οι ντίζες κάπου στηρίζονται, το πρόβλημα είναι που την έπιασαν. Ακόμα και αν εκεί που την έπιασαν είναι η βάση της φύσας (δηλαδή είναι στερεωμένη πάνω στο αμάξωμα), είναι το λεγόμενο disaster-waiting-to-happen...
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Μα αυτό είναι το θέμα. Ο τρόπος και φυσικά το μέρος. Παιδιά μη λέμε χαζά. Αν ήταν η ντιζα να πιάνει κάπου θα την είχαν πιάσει απ το εργοστάσιο. Και σίγουρα δεν θα την πιάνανε πάνω στη φισα απ το φανάρι. Greek πατέντα άλλη μια φορά όπως και το πλημμυρισμένο γράσο που βλέπετε στην άλλη φωτογραφία που σημαίνει ότι αν το πνίξουμε στο λάδι θα δουλέψει. Ίδια λογική και με την ντιζα. Αν την πιάσουμε όπου βρούμε θα δουλέψει!!
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Λύθηκε το θέμα με το άνοιγμα του καπώ με καθαρή λύση και όχι πατέντες;
Και εγώ έχω απορία, πιά η κατάληξη;
Τοση φασαρία για το οτι η ντίζα ηταν πιο μακριά απ οτι έπρεπε. 🤦‍♂️🤦‍♂️
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Αν και καθυστερημένη η απάντηση, το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά ( ουδέν μονιμότερο του προσωρινού ) πιάνοντας ακριβώς πίσω απ το βαρελάκι της ντίζας ακριβώς πριν το μάνταλο του καπό, με ένα tie wrap μικρό, οποτε μάζεψε το κενό που χρειάζονταν ώστε να ανοίγει. Κάποια στιγμή ( έχουν περάσει τόσοι μήνες και ακόμα έτσι το έχω) θα βάλω ένα μολυβένιο βαρελακι πρεσαριστο και θα τελειώσει το θέμα.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Αν και καθυστερημένη η απάντηση, το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά ( ουδέν μονιμότερο του προσωρινού ) πιάνοντας ακριβώς πίσω απ το βαρελάκι της ντίζας ακριβώς πριν το μάνταλο του καπό, με ένα tie wrap μικρό, οποτε μάζεψε το κενό που χρειάζονταν ώστε να ανοίγει. Κάποια στιγμή ( έχουν περάσει τόσοι μήνες και ακόμα έτσι το έχω) θα βάλω ένα μολυβένιο βαρελακι πρεσαριστο και θα τελειώσει το θέμα.
Δυστυχώς αυτό δεν αποτελεί λύση, αλλά πατέντα. Κρίμα που το συνεργείο (εύχομαι όχι η Ford) δεν σου έλυσε το πρόβλημα με τον προβλεπόμενο τρόπο.
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Ειναι αστείος ο λόγος του προβληματος. Απλα η ντίζα ειναι μακρύτερη. Αρα; Προβλεπόμενος τρόπος, αλλαγή ντίζας;
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Ειναι αστείος ο λόγος του προβληματος. Απλα η ντίζα ειναι μακρύτερη. Αρα; Προβλεπόμενος τρόπος, αλλαγή ντίζας;
Εννοείται. Ό,τι χρειάζεται να γίνει χωρίς τη λύση δεματικών, σπρέυ κλπ. Νταξ, έλεος, ειτε σ καινούριο είτε σε παλιό αυτοκίνητο είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ τέτοιες λύσεις.
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
geokats geokats μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν έχουν έτοιμες λύσεις σε κάτι τέτοια μικροθεματάκια. Θα έπρεπε από τη Ford να υπάρχει οδηγία σε κάθε τι που συμβαίνει πως πρέπει να αντιμετωπιστεί. Αμάξια τους είναι πρέπει να να ξέρουν απ' έξω.
G gyiama έτσι από περιέργεια δε ρώτησες κάποιo άλλο Ford συνεργείο;
Δεν μπορεί να είσαι ο μόνος με αυτό το θέμα.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Δυστυχώς Θεσσαλονίκη μόνο μια αντιπροσωπεία υπάρχει και ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο που είναι αρκετά μακρυά εκτός πόλης. Ο ένας πηγαίνει τα αυτοκίνητα στον άλλον, όποτε δεν έχει νόημα να αλλάξεις συνεργείο. Είναι το μόνο πράγμα που δεν είχα ψάξει πριν πάρω το αυτοκίνητο. Αν το ήξερα ,πραγματικά, ίσως να μην το έπαιρνα!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread