Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
πριν λιγες μερες πηγα το αυτοκινητο για σερβις στην αντιπροσωπία. σημερα διαπιστωσα ότι δεν ανοιγει το καπο μου. τραβαω το λεβιε και δειχνει σανα εχει φυγει η ντιζα από το μανταλο του καπο. από μπροστα δλδ και όχι απ το λεβιε του καπο μεσα στο αυτοκινητο. γνωριζει καποιος μηπως πως μπορω να το ανοιξω? εψαξα λιγακι στο νετ αλλα δεν βρηκα τπτ. δεν θελω πραγματικα να το παω στην αντιπροσωπία γιατι θα πλακωθούμε. οποτε παω το αυτοκινητο για σερβις μου κανουν ζημιες. θεωρω ότι είναι η χειροτερη αντιπροσωπία στην ελλαδα από ολες τις αποψεις. δυστυχως είναι η μοναδικη στην βορεια ελλαδα και δεν υπαρχει άλλη επιλογή.....
 
  • Like
Αντιδράσεις: JimBala

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Για μένα μην προσπαθήσεις μόνο σου
Πήγε στην αντιπροσωπεία και να μην χαρίσεις τίποτα
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Αυτό θα κάνω απλά είπα μήπως υπάρχει κάποια λύση που θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Χωρίς πολλή σκέψη στην αντιπροσωπεία και να πλακωθείτε. Αν κάνεις κάτι μόνος σου 100% θα σου πουν ότι εσύ το χάλασες! Αύριο κι όλας πας αντιπροσωπεία. Έτσι για να ξέρουμε, σε ποιον πήγες;
 
Mar 2, 2020
8
0
0
30
Thessaloniki
gyiama said:
πριν λιγες μερες πηγα το αυτοκινητο για σερβις στην αντιπροσωπία. σημερα διαπιστωσα ότι δεν ανοιγει το καπο μου. τραβαω το λεβιε και δειχνει σανα εχει φυγει η ντιζα από το μανταλο του καπο. από μπροστα δλδ και όχι απ το λεβιε του καπο μεσα στο αυτοκινητο. γνωριζει καποιος μηπως πως μπορω να το ανοιξω? εψαξα λιγακι στο νετ αλλα δεν βρηκα τπτ. δεν θελω πραγματικα να το παω στην αντιπροσωπία γιατι θα πλακωθούμε. οποτε παω το αυτοκινητο για σερβις μου κανουν ζημιες. θεωρω ότι είναι η χειροτερη αντιπροσωπία στην ελλαδα από ολες τις αποψεις. δυστυχως είναι η μοναδικη στην βορεια ελλαδα και δεν υπαρχει άλλη επιλογή.....

Το ιδιο θεμα εχω κι εγω μετα το τελευταιο σερβις αλλα πηρα τηλ και μου ειπαν θα το λυσουν εννοειται οταν ξαναπερασω απο αντιπροσωπεια(Βροχιδης-Χατζης)... εγω το ανοιξα βαζοντας το μοχλο στην μεσαιαθ εση και επαναλαμβανωντας το τραβηγμα για να ανοιξει...του εριξα λιγο ςδ-40 και τωρα ανοιγει αμεσως...μεχρι να ξαναπαω αντιπροσωπεια δηλαδη...
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Το ότι πήγα στην ίδια αντιπροσωπεία είναι τυχαίο; Για περιέγραψε μου λίγο τι έκανες αν μπορείς. Δλδ τράβηξες τον μοχλό ως τη μέση και μετά; Τράβηξες το καπό προς τα πάνω;
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
2 ίδια προβλήματα απο την ίδια αντιπροσωπεία και μάλιστα στο καπό του αυτοκινήτου;;
Googlάρετε εαν υπάρχει ίδιο θέμα μάγκες στο εξωτερικό σε mk8. Εαν δεν υπάρχει και δεν είναι γνωστό, προσωπικά θα αγχωνόμουν και θα πήγαινε το μυαλό μου σε πολλά πράγματα..

Μην ξεχνάμε οτι στην κάθε αντιπροσωπεία, τα εργατικά χέρια πλέον αλλάζουν ανά μηνα με τους μισθούς που δίνουν οι περισσότεροι. Ετσι και πολλά χέρια πιάνουν τα αμάξια μας. Προσωπικά εχω παραδείγματα, αλλα ευτυχώς ακόμα οχι απο FORD. Αν και πλεον δεν μπορεί να αποδεικτεί τίποτα..
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Δυστυχώς δεν βρήκα τπτ στο ιντερνετ γι αυτό το θέμα. Δεν ξέρω απ τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία είμαι απόλυτα δυσαρεστημένος. Σε οτιδήποτε χρειάστηκα. Να φανταστείτε πρώτο σέρβις κατέβηκα Αθήνα να το κάνω......
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
gyiama said:
Δυστυχώς δεν βρήκα τπτ στο ιντερνετ γι αυτό το θέμα. Δεν ξέρω απ τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία είμαι απόλυτα δυσαρεστημένος. Σε οτιδήποτε χρειάστηκα. Να φανταστείτε πρώτο σέρβις κατέβηκα Αθήνα να το κάνω......

Μην "χαρίζεσαι" στην αντιπροσωπεία. Με συγχωρείς που επιμένω, πήγαινε λύσε το θέμα με το καπώ σε αυτούς που σου το δημιούργησαν, κι αν είναι δυνατόν αυτό να λυθεί παρουσία σου και μετά βρες άλλον εξουσιοδοτημένο στη Ford και ας κάνεις λίγα χιλιόμετρα παραπάνω λόγω τοποθεσίας ενδεχομένως. Έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με το Lancer μου από τον επίσημο αντιπρόσωπο της Mitsubishi στη Λαμία, έχω κακή εμπειρία. Σκέψου ότι για ακόμα πιο σοβαρά θέματα τι μπορεί να κάνουν. Βάζεις τη ζωή σου πάνω στο αυτοκίνητο και εξαρτάσαι από τα χέρια του μηχανικού.
 
Mar 2, 2020
8
0
0
30
Thessaloniki
Gyiama φερνω τον μοχλο ως την μεση και τον τραβαω συνεχομενα να τερματιζει για να ανοιξει δηλαδη και κανει το "κλακ" και ανοιγει...!! Στην ιδια αντιπροσωπεια πηγαινουμε??
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
geokats said:
gyiama said:
Δυστυχώς δεν βρήκα τπτ στο ιντερνετ γι αυτό το θέμα. Δεν ξέρω απ τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία είμαι απόλυτα δυσαρεστημένος. Σε οτιδήποτε χρειάστηκα. Να φανταστείτε πρώτο σέρβις κατέβηκα Αθήνα να το κάνω......

Μην "χαρίζεσαι" στην αντιπροσωπεία. Με συγχωρείς που επιμένω, πήγαινε λύσε το θέμα με το καπώ σε αυτούς που σου το δημιούργησαν, κι αν είναι δυνατόν αυτό να λυθεί παρουσία σου και μετά βρες άλλον εξουσιοδοτημένο στη Ford και ας κάνεις λίγα χιλιόμετρα παραπάνω λόγω τοποθεσίας ενδεχομένως. Έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με το Lancer μου από τον επίσημο αντιπρόσωπο της Mitsubishi στη Λαμία, έχω κακή εμπειρία. Σκέψου ότι για ακόμα πιο σοβαρά θέματα τι μπορεί να κάνουν. Βάζεις τη ζωή σου πάνω στο αυτοκίνητο και εξαρτάσαι από τα χέρια του μηχανικού.

Δυστυχώς όπως είναι τα πράγματα δεν γίνεται να βλέπω τι κάνουν. Συμφωνώ απόλυτα σε ότι λες και γι αυτό τα έχω πάρει στο κρανίο. Όσο αφορά την αντιπροσωπεία δυστυχώς η επόμενη πιο κοντινή είναι κοντά 200χλμ πιο μακριά. Απλά οκ άντε για σέρβις πάω και στην Αθήνα μια φορά το χρόνο, κάνω και βόλτα.αν γίνει κάτι πιο σοβαρό τι κάνω; Το βάζω φωτιά;

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 19 δευτερόλεπτα:
NorthFastFiesta said:
Gyiama φερνω τον μοχλο ως την μεση και τον τραβαω συνεχομενα να τερματιζει για να ανοιξει δηλαδη και κανει το "κλακ" και ανοιγει...!! Στην ιδια αντιπροσωπεια πηγαινουμε??


Ναι στην ίδια πηγαίνουμε.... αν και νομίζω εσυ είσαι ευχαριστημένος από αυτούς αν θυμάμαι καλά; Όχι εμένα δεν ανοίγει ότι και να το κάνω. Είναι σαν να έχει φύγει η ντιζα απ το μανταλο
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Η εξέλιξη στο παραπάνω θέμα έχει ως εξής:
Για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε ότι η αντιπροσωπεία εδώ πάνω είναι λίαν επιεικώς ανεπρκης( δεν θέλω να εκφραστώ χειρότερα).
Για το story τώρα: για καλή μου τύχη ευτυχώς μόλις πήγα, το καπό άνοιξε με το λεβιέ( δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν δεν άνοιγε και τι ζημιές θα μετρούσαμε). Αμέσως ασχολήθηκαν με το θέμα μου και κάναμε δοκιμές είτε μετακινώντας την κλειδαριά δεξιά αριστερά είτε με μια άλλη κλειδαριά που είχαν. Το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο, μια δούλευε μια δεν δούλευε και άλλες φορές άνοιγε με την δεύτερη φορά. Οι ενέργειες που έγιναν είναι να γεμίσουν την κλειδαριά και ότι άλλο είχε γύρω της σπρέι γράσου μέχρι που πλημμύρισε όλο το μέρος γράσο και τελικά δεν έγινε τπτ. Η λύση που δόθηκε ήταν να πιάσουν την ντιζα του καπό με ένα tie wrap ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΦΙΣΑ ΑΠ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ και οκ λύθηκε το πρόβλημα.
Μα, μου, να αλλάξουμε την ντιζα; Όχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα είναι κομπλέ. Φυσικά αφού γύρισα σπίτι το καπό ( ευτυχώς) άνοιξε με την δεύτερη φορά με αποτέλεσμα να καθίσω να τα ξηλώσω όλα απ την αρχή να βρω το πρόβλημα. Τελικό συμπέρασμα μάλλον πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος η της ντιζας η τις κλειδαριάς ( μάλλον το πρώτο) όπου η ντιζα είναι μεγαλύτερη απ όσο πρέπει με αποτέλεσμα να μη φτάνει να τραβήξει εντελώς το μάνταλο της κλειδαριάς. Αν βγει η ντιζα απ το κούμπωμα της και μείνει έξω 5mm πιο πίσω ανοίγει κανονικά με την μια το καπό. Έδωσα μια προσωρινή λύση πιάνοντας πίσω απ το βαρελάκι της ντιζας ένα μικρό tie wrap ώστε να μικρύνω το κενό απ το διχαλο της κλειδαριας και τώρα ανοίγει κανονικά. Σίγουρα θα φτιάξω κάτι καλύτερο και πιο μόνιμο αλλά τουλάχιστον τώρα ανοίγει.
Τώρα για τα σημάδια και τις φθορές κλπ που κάνανε δεν θέλω να αναφερθώ γιατί θα γράφω σελίδες.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Eίναι απαράδεκτοι σε καινούριες περιουσίες(τα αμάξια μας) να επεμβένουν με τέτοιους τρόπους. Να περνάνε τόσα αυτοκίνητα την μέρα απο την αντιπροσωπεία τους, να υπερχρεώνουν την κάθε ώρα που το αμάξι σου μένει εκεί μέσα και να μην μπορούν να λύσουν ενα θέμα με την ντίζα που το λυνεις εσυ μετα στο σπιτι σου.
Και εγώ πάνω κάτω σαν εσένα είμαι, πιστεύω θα κόλλαγα να κάνε μεγάλο θέμα..Κάτι ότι ανεβαίνουν δύσκολα οι παλμοί, κάτι οτι έχω περισσότερο σεβασμό απο οτι πρέπει στις περισσότερες υποθέσεις. Πηγαίνοντας σπίτι πάντως και συνειδητοποιώντας τι έχει γινει, αυριο το πρωί θα ήμουν πάλι εκεί απαιτώντας να αλλάξει η ντίζα μπροστά στα μάτια μου, να ανοίγει το καπό χωρίς 2ες προσπάθειες αλλιώς τηλέφωνο στα κεντρικά της FORD και θέμα...Δεν γίνεται να παίρνουν την ταμπέλα του εξουσιοδοτημένου με τέτοιες τεχνικές, να καρπώνονται περισσότερα λεφτά απο άλλους του χώρου επειδή θές να συντηρήσεις την εγγύηση σου και ναι φέρονται έτσι στην περιουσία σου.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Με τόσες μλ...ες που μου εχουν κάνει σκέφτομαι πολύ σοβαρά το mail στη Γερμανία, όχι εδώ. Γενικά μου έχουν κάνει πολλά, ίσως κάποια στιγμή να τα ποστάρω εδώ. Και μάλιστα έχω την έκδοση vignale που υποτίθεται έχεις και premium προνόμια (όχι στην Ελλάδα φυσικά)
Πραγματικά σκέφτομαι να αγοράσω εγώ την ντιζα να την περάσω. Τρέμω στην ιδέα και μόνο ότι θα χρειαστεί να ξηλώσουν μέσα τα πλαστικά και οτιδήποτε αλλο
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
gyiama said:
Με τόσες μλ...ες που μου εχουν κάνει σκέφτομαι πολύ σοβαρά το mail στη Γερμανία, όχι εδώ. Γενικά μου έχουν κάνει πολλά, ίσως κάποια στιγμή να τα ποστάρω εδώ. Και μάλιστα έχω την έκδοση vignale που υποτίθεται έχεις και premium προνόμια (όχι στην Ελλάδα φυσικά)
Πραγματικά σκέφτομαι να αγοράσω εγώ την ντιζα να την περάσω. Τρέμω στην ιδέα και μόνο ότι θα χρειαστεί να ξηλώσουν μέσα τα πλαστικά και οτιδήποτε αλλο

Δεν θα σου απαντήσει κανείς Παναγιωτη
Eγω ειχα στειλει για το γνωστο θεμα με το hill assistance και η απαντηση ηταν επικοινωνηστε με Ford Motor Hellas
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Εντάξει, πρόκειται για 'άχρηστους". Μου κάνει εντύπωση ακόμα πώς γίνεται μετά από σέρβις να έχεις αυτό το θέμα; Πείραξαν κάτι άλλο;;;
Έχω ανοίξει το καπώ μου πολλές φορές για συμπλήρωση νερού πλυσίματος παρπρίζ, δεν φάνηκε να έχει κάποιο θέμα το άνοιγμα.
Να απαιτήσεις να σου το φτιάξουν! Αν είναι δυνατόν δλδ να πιάσουν τη ντίζα πάνω στη φίσα του φαναριού. Έλεος!!!
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως ανεβάζω φωτογραφία θα ανεβάσω να δείτε πως το κάνανε και τι κάνανε. Να το πάω ξανά αποκλείεται. Σκέφτομαι να παραγγείλω ντιζα η θα φτιάξω την ίδια.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
gyiama said:
Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως ανεβάζω φωτογραφία θα ανεβάσω να δείτε πως το κάνανε και τι κάνανε. Να το πάω ξανά αποκλείεται. Σκέφτομαι να παραγγείλω ντιζα η θα φτιάξω την ίδια.

αν θυμαμαι καλα μπαινεις εδω https://www.flickr.com/
Κανε εγγραφη ,ανεβασε εκει μια φωτο και μετα παιρνεις το link και με copy paste to βαζεις εδω
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Θα το δοκιμάσω θανο ευχαριστώ
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
[mention]gyiama[/mention] υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να ανεβάσεις φωτογραφία από την επιφάνεια εργασίας
Κάτω από παραλληλόγραμμο κουτί που υπάρχει για να γράψεις το μήνυμά σου έχει την εξής φράση : Προσθήκη εικόνας προς δημοσίευσης....Πατάς εκεί και την ανεβάζεις
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread