Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

BLiTzER

Original poster
New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Είχε ποτέ κανείς πρόβλημα με τον φωτισμό των scuff plates του ST; Αναφέρομαι στα κόκκινα γράμματα στις φωτογραφίες του Nikol@r@s παραπάνω. Καμιά ιδέα αν βγαίνουν/επισκευάζονται εύκολα; Του συνοδηγού δεν ανάβει καθόλου, και του οδηγού, το μισό ανάβει κανονικά και το υπόλοιπο μισοανάβει.

Ρώτησα σε αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν επισκευάζονται, αλλά κάτι μου λέει ότι απλά βαριούνται να ασχοληθούν.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Πρέπει να είναι κολλημένα με ταινία διπλής όψης στο αυτοκίνητο. Τα ξεκολλάς προσεκτικά, δίνοντας προσοχή στη μέση περίπου που πρέπει να περνάει το καλωδιάκι που τους δίνει ρεύμα (μπορείς να σηκώσεις το λάστιχο χαμηλά και να δεις το σημείο. Στη συνέχεια βλέπεις αν είναι fixed η κατασκευή ή μπορεί να ανοίξει και να αλλαχτούν τα leds. Αν δεν ανοίγει, τότε ή τα αφήνεις έτσι ή προμηθεύεσαι καινούρια (είναι ακριβούτσικα).
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #3
Να έχουν καεί το βλέπω δύσκολο,μήπως έχει καεί καμιά ασφάλεια ή έχει πειραχθεί καμιά καλωδίωση?Πριν επιχειρήσεις να το κάνεις μόνος σου θα σου πρότεινα να το πας Καρανικόλα, αν τώρα δεν βγάλεις άκρη,ότι είπε ο Κώστας. Ελπίζω να έχει κολλήσει κάτι και να φτιάξει γιατί αν όντως χαλάνε τόσο γρήγορα θα ξενερώσω κι εγώ, ο Τόμας έλεγε ότι κάνει 500€ το ένα,ο Χριστός και η μάνα του δηλαδή  :mad:
 

BLiTzER

Original poster
New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Καλά, δεν υπάρχει καμία περίπτωση, όχι 500€ να δώσω, ούτε 100. Αν καταφέρω να το κάνω μόνος ή σε συνεργείο με ένα λογικό κόστος, καλώς.

Στον Καρανικόλα ρώτησα και μου είπαν ότι "δε φτιάχνεται". :p Χωρίς να το δουν καν, βέβαια, μόνο από την περιγραφή μου.

Θα προσπαθήσω να ρίξω μια ματιά το απόγευμα, ίσως είναι κάποια φίσα, αν είμαι τυχερός. Με μια πρόχειρη ματιά, πάντως, φαίνεται ότι είναι συχνό πρόβλημα και στο εξωτερικό, τουλάχιστον με τα πρώτα μοντέλα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Εντάξει ρε παιδιά, δεν είναι και κάτι τόσο τραγικό, έναν έλεγχο θέλουν, αφού ανάβουν έστω μερικώς κάτι παίζει με την τάση ή με τα LED. Πάντως δεν νομίζω να επισκευάζεται, τουλάχιστον σίγουρα όχι σε επίσημο, αν το πάρεις στο χέρι και το πας σε ηλεκτρολόγο, ίσως....

To επίσημο kit περίπου στα 200€
https://accessories.ford.com/kit-10592.html

Και ένα μεταχείρο στο ebay που βρήκα πρόχειρα, στα 50€
https://www.ebay.co.uk/itm/ford-fiesta-st-180-mk8-sill-kick-plates-genuine-2016/263701025844?hash=item3d65ce5434:g:U5QAAOSwcxVawP6q
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
BLiTzER said:
Το 2ο δεν είναι φωτιζόμενο, δυστυχώς.

Sorry, λάθος link

https://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-OEM-FORD-FIESTA-ST-KICK-TRIM-SILL-PLATE-ILLUMINATED-SCUFF-DOOR-PANEL/282955378542?hash=item41e1746f6e:g:BPIAAOSw8S9a77hy
 

BLiTzER

Original poster
New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Αυτό είναι μόνο ένα. :p

Θα κάνω τον μάστορα το βραδάκι και θα επανέλθω. Μου φαίνεται περίεργο ότι δεν έχει τύχει σε κανέναν σας όμως.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
μην τα ξεκολησεις μονος σου θελει φανοποιο να το κανει με νημα γιατι θα το καταστρεψεις αν το τραβιξεις με το χερι παραμορφονετε γινετε ραφλες το  αλουμινιο.
 

BLiTzER

Original poster
New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Διάβασα κάπου ότι έχεις πρόσβαση στο καλώδιο χωρίς να βγάλεις το plate, απλά μετακινώντας το λάστιχο. Θα δω αυτό για αρχή.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Καλά, ακούγεται τραγικό leds και να χαλάνε τόσο γρήγορα, ούτε κινέζικα να ήταν. Πάντως αφού μισο-ανάβουν, μάλλον αυτά είναι καμμένα και όχι κάποια ασφάλεια. Τι να πω, σου έτυχε μάλλον προβληματική παρτίδα. Κι εγώ δεν κράτησα πολλά χρόνια το ST για να έχω μια άποψη...
 

BLiTzER

Original poster
New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Τελικά μετακίνησα λίγο το λάστιχο της πόρτας, για να δω από ποιο σημείο περνάει το καλώδιο και δεν υπάρχει απολύτως τίποτα. Είτε παίρνει ρεύμα με τρύπα ακριβώς από κάτω του, είτε είναι με μπαταρίες. lol
 

ANDREW

Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
Eπειδη εγω το εχω βγαλει εχει μπριζα και τα καλωδια του ειναι σαν ταινια.Βγαινει ευκολα προσοχη στα κλιπς μονο.
 

BLiTzER

Original poster
New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Τελικά σήμερα βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ πιο διεξοδικά. Μετακίνησα το λάστιχο της πόρτας, καθάρισα τους 3 τόνους βρωμιάς που είχαν παγιδευτεί ενδιάμεσα και, ΘΑΥΜΑ, τελικά υπήρχε μια μικρή καλωδιοταινία από κάτω. Έβγαλα το πλαστικό κάλυμμα, βρήκα τη φίσα, φαίνεται συνδεδεμένη κανονικά. Δε βρήκα νόημα στο να προχωρήσω κι άλλο, 99% φταίνε τα λεντ. Ή η καλωδιοταινία. Ίσως κάποια στιγμή ξηλώσω τελείως τα plates και τα δώσω σε κάποιον σχετικό, μήπως τα σώσω. Κρίμα, γιατί είναι όμορφα.

Η φίσα βγαίνει απλά τραβώντας τη; Δεν πρόσεξα κάποιο κλιπάκι, αλλά έκανα μια μικρή δοκιμή και δεν κουνήθηκε καν. Δεν ήθελα να πιέσω περισσότερο χωρίς να γνωρίζω.
 

mplithas

Newbie
Jun 2, 2016
6
0
1
Συνέβη και στο δικό μου, 2 χρόνια μετά. Του οδηγού δεν ανάβει καν πλέον. 7 μέρες μια άναβε μια όχι. Τρελή ξενέρα
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Έχουν αρχίσει και με ζώνουν τα φίδια ελπίζω να μην τριτώσει  :(
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread