Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

sudokos

Rookie
Nov 9, 2018
13
2
3
Υπάρχει κάποιος στην Πάτρα που μπορεί να βοηθήσει στην εγκατάσταση του cruise control;
 

radaristas

MK7.5
Newbie
Σεπτ. 30, 2022
1
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά... Ενδιαφέρομαι και εγώ για cruise control (Fiesta MK7.5 Diesel). Όσοι βάλατε από που αγοράσατε τους διακόπτες και πόσο? Γιατί στο ebay βρίσκω λίγες επιλογές και αρκετά ακριβές. Με αυτά που βλέπω δλδ ίσως να συμφέρει περισσότερο αγορά ολόκληρου τιμονιού.
 

sudokos

Rookie
Nov 9, 2018
13
2
3
Σχετικά με μία ενεργοποίηση που υπολείπεται σε εμένα ήθελα να ρωτήσω λίγο, επειδή τυχαίνει να είμαι το επόμενο ΣΚ Αθήνα (συγκεκριμένα Ταύρο με μία στην Παλλήνη το Σάββατο), υπάρχει κανείς που θα μπορούσε να μου την κάνει; Μερσί...
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Σχετικά με μία ενεργοποίηση που υπολείπεται σε εμένα ήθελα να ρωτήσω λίγο, επειδή τυχαίνει να είμαι το επόμενο ΣΚ Αθήνα (συγκεκριμένα Ταύρο με μία στην Παλλήνη το Σάββατο), υπάρχει κανείς που θα μπορούσε να μου την κάνει; Μερσί...
 

sudokos

Rookie
Nov 9, 2018
13
2
3
Εννοούσα κάποιον μέσα από το φόρουμ... αν είναι να πληρώνουμε 50άρια για μία απλή ενεργοποίηση, δηλ. 2 λεπτών δουλειά, να το κλείσουμε το «μαγαζί»... :cool:
Post automatically merged:

...
Post automatically merged:

Δύο ερωτήσεις σχετικά με την ενεργοποίηση:
  1. Στον οδηγό που είχε αναρτήσει ο jimisdrum (https://www.dropbox.com/s/d35zsmxngj86c0r/Activating cruise control.docx?dl=0) αναφέρει ότι πρέπει να μπούμε στο φόρουμ του FORScan και να κάνουμε εγγραφή για να ζητήσουμε μετά ένα License Key για το πρόγραμμα. Τώρα βλέπω όμως ότι υπάρχει στην ιστοσελίδα από την οποία κατεβάζουμε το FORScan (https://forscan.org/download.html) μία επιλογή που λέει «Get free Extended License - 2 months trial». Μήπως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό αντί να κάνουμε την παραπάνω διαδικασία;
  2. Σε ένα βίντεο που βρήκα στο youtube που δείχνει την ενεργοποίηση του Cruise σε ένα Fiesta mk7, η διαδικασία επαναλαμβάνεται τρεις φορές: Μία για Normal Mode, μία για Engineering 1 (+ all editable) και μία για Engineering 2 (+ hidden) και κάνει το ίδιο, εκτός για το JPC Central Configuration (Main) και για το BCMi Central configuration (Backup). Ενώ στον παραπάνω οδηγό που ανέφερα την κάνει μόνο μία φορά και αυτήν στο Normal Mode του JPC Central Configuration (Main). Ξέρεις κανείς κάτι σχετικό;
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

sudokos

Rookie
Nov 9, 2018
13
2
3
Κανείς Αθήνα και γύρω περιοχές που να μπορεί να μου κάνει μία ενεργοποίηση (είμαι σήμερα 7, αύριο 8 και μπορεί και Δευτέρα 09/01 Αθήνα). Έχω υπολογιστή με εγκατεστημένο το forscan και έχω ενεργοποιήσει και την σχετική άδεια, απλά μου λείπει το elm 327 obd II.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Τώρα το είδα το μήνυμα, υποθέτω ότι μπορούμε να το δούμε κάποια στιγμή, αλλά δυστυχώς έχουμε τους κουμπάρους σήμερα...
 

sudokos

Rookie
Nov 9, 2018
13
2
3
Ευχαριστώ τον The Ace για την πολύτιμη βοήθεια του στην ενεργοποίηση του cruise control μου, καθώς τελικά βρήκε χρόνο, ώστε να περάσω και να τη κάνουμε επιτόπου. Thanks!
Post automatically merged:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά... Ενδιαφέρομαι και εγώ για cruise control (Fiesta MK7.5 Diesel). Όσοι βάλατε από που αγοράσατε τους διακόπτες και πόσο? Γιατί στο ebay βρίσκω λίγες επιλογές και αρκετά ακριβές. Με αυτά που βλέπω δλδ ίσως να συμφέρει περισσότερο αγορά ολόκληρου τιμονιού.
Όντως, είτε σκέτο, είτε σε τιμόνι η τιμή του είναι συνήθως >100€. Μπορείς όμως να ρωτήσεις κάποιον που πουλάει τιμόνι με cruise control αν δέχεται να σου πουλήσει μόνο το εξάρτημα σε χαμηλότερη τιμή. Αυτό έκανα και εγώ και το πήρα από το car.gr στα 50€ + μεταφορικά (ολόκληρο το τιμόνι είχε 100€). Διαφορετικά αγοράζεις όλο το τιμόνι.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: radaristas

manthos_99

MK7.5
Newbie
Aug 31, 2022
4
0
1
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα στην ομάδα, έχω Fiesta 1.4 του 2013 και η καλωδίωση κάτω από το τιμόνι είναι άσπρο, πράσινο/καφέ, καφέ με 9 καλώδια, βάζω και την φωτό. Παίρνει cruise control γιατί βλέπω άλλες καλωδιώσεις είναι άσπρο πράσινο καφέ
 

Attachments

  • F6E577AE-2E3D-4D75-96E5-3D09F9290236.jpeg
    F6E577AE-2E3D-4D75-96E5-3D09F9290236.jpeg
    260.2 KB · Προβολές: 21

sudokos

Rookie
Nov 9, 2018
13
2
3
Δες στην 1η σελίδα, έχει φωτογραφία ο nexus για το πως πρέπει να είναι η καλωδίωση. Αναφέρει ότι πρέπει να είναι 9 τα καλώδια, να μην λείπει δηλ. κάποιο στην σειρά.
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
18
2
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα στην παρέα. Ψάχνω μέσω car ή ebay να βρώ cruise control. Στο car πουλάνε ολόκληρο το τιμόνι (και όχι χωριστά) στα 160 + 80 η τοποθέτηση και ρύθμιση. θεωρώ τα 240 € πάρα πολλά . Έχει βρει κανείς κάποιον που να είναι ποιο οικονομικός;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread