Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μιάς και μου έλειπε αυτή η δυνατότητα, και αφού είχα δει ότι η διαδικασία είναι σχεδόν plug & play, αποφάσισα να προσθέσω το cruise control.

Μετά από λίγο ψάξιμο στο ebay, βρέθηκε το τιμονάκι που ήθελα:

IMG_0876.jpg


Η συνέχεια ήταν σχετικά απλή. Έπρεπε να αφαιρέσω τον αερόσακο, και στην συνέχεια το παλιό μου τιμόνι:

IMG_0877.jpg


Ένας πολύ χρήσιμος οδηγός που με βοήθησε στην αφαίρεση του τιμονιού ήταν αυτός εδώ : http://www.fordownersclub.com/forums/topic/37316-guide-fitting-cruise-control-aftermarket/

Το αποτέλεσμα ύστερα από την αλλαγή:

IMG_0885.jpg


Το τελευταίο βήμα ήταν η ενεργοποίηση του cruise control μέσω του Forscan.

Και τελικά, όλα δούλεψαν χωρίς κανένα πρόβλημα:

IMG_0879.jpg


Δεδομένου της πολύ απλής διαδικασίας, και του μικρού σχετικά κόστους για την αγορά του τιμονιού, θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Συνέχεια τώρα για εμένα έχει η κάμερα οπισθοπορείας... to be continued!!!
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μπράβο. Πολύ καλή κίνηση. Ελπίζω να ναι και αξιόπιστο! Αυτό με την κάμερα οπισθοπορειας πάντα το ήθελα και γω. Καλή συνέχεια στο mini projrct σου!!
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ. Αξιόπιστο, γιατί να μην είναι? Έκανα αρκετές δοκιμές σήμερα και λειτούργησε χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιο θέμα με το cruise control. Στα δικά μας αμάξια η δυνατότητα υπάρχει ήδη. Είναι απλά θέμα να προσθέσεις τα κουμπιά και να το ενεργοποιήσεις στον εγκέφαλο του αμαξιού. Λειτουργεί σαν να ήταν από το εργοστάσιο εγκατεστημένο.

Για την κάμερα, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να δουλέψει όπως πρέπει. Περιμένω να μου έρθει ένα καλώδιο, και μετά την βάζω. Έχω πάρει ήδη αυτή την κάμερα: https://www.amazon.de/gp/product/B0154O1YVK/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1
Θα ποστάρω όταν ολοκληρωθεί και αυτό.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Πολύ. Καλό!  Με γεια, έχω δουλέψει και εγώ το forscan. Και είναι πολύ καλο
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Πολύ ωραία προσθήκη. Σε όλα τα fiesta μπορεί να γίνει αυτό? Γιατί βλέπω έχεις το facelift. Στο δικό μου που είναι το sport του 2010 γίνεται?


Κάτι ακόμα...δεδομένου ότι οι αναμονές στις καλωδιώσεις υπάρχουν....πρέπει να αλλάξεις όλο το τιμόνι...δεν μπορείς απλά να πάρεις το πλαστικό με τα controls? :

IMG00089.jpg
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Κατάλαβα από αυτά που λένε τα παιδιά ότι οι αναμονες υπάρχουν....πώς μπορώ να το δώ?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αν η καλωδίωση που έχεις κάτω από το τιμόνι είναι κομπλέ, τότε η διαδικασία για να το βάλεις είναι η ίδια σε mk7. Θα χρειαστείς ένα τιμόνι από μκ7 με τα κουμπιά πάνω, ή μόνο τα κουμπιά και μετά ενεργοποίηση με το forscan και είσαι έτοιμος.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Έχω μπερδευτεί λίγο..αν πάρω μόνο το πλαστικό με τα κουμπιά (γιατί τιμόνι δεν χρειάζεται νομίζω) θα έχει και καλώδια πάνω ή αγοράζω καλώδια ξεχωριστά?

Επίσης τί ψάχνω για να δώ αν μπορεί να το πάρει? Κάποια κενή υποδοχή ή καλώδια που τώρα δεν πάνε πουθενά?

EDIT: Βρήκα στο ιντερνετ τι πρέπει να ψάξω..στη φίσα του τιμονιού τα 2 πρώτα καλώδια από αριστερά πρέπει να είναι άσπρο-πράσινο καφέ. Αν υπάρχουν το Forscan θα τρέξει σε MK7?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Θα πρέπει να βγάλεις το πλαστικό κάτω από το τιμόνι (τρεις βίδες είναι), και να δεις την καλωδίωση αριστερά του τιμονιού στο κάτω μέρος. Αν δεις ότι δεν λείπουν τα 2 πρώτα καλώδια τότε είσαι οκ. Η καλωδίωση θα πρέπει να είναι σαν αυτή:
2014-04-11165043_zpsae503879.jpg


Τώρα, όσον αφορά τα κουμπιά, αν πάρεις μόνο το πλαστικό με τα κουμπιά θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι τα κουμπιά έχουν και την καλωδίωση τους αλλιώς θα πρέπει να φτιάξεις εσύ καλωδίωση. Λογικά τα κουμπιά έρχονται στάνταρντ με την καλωδίωση τους, αλλά θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις αυτό αν τα πάρεις μεταχειρισμένα από κάπου. Νομίζω επίσης ότι πιο εύκολα βρίσκεις όλο το τιμόνι, παρά μόνο το πλαστικό με τα κουμπιά. Στην Αγγλία τα τιμόνια τα πουλάνε πολύ φτηνά, πιστεύω θα βρεις κάποιο γύρω στο 50 ευρώ.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ευχαριστώ Nexus δεν σε πρόλαβα....Βρήκα ποιά καλώδια θέλεις..Τα πρώτα από αριστερά είναι...

Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν το Forscan θα τρέξει σε MK7?  Αν δεν υπάρχουν μπορεί να γίνει κάτι ή το ξεχνάω?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
akiz90 said:
Έχω μπερδευτεί λίγο..αν πάρω μόνο το πλαστικό με τα κουμπιά (γιατί τιμόνι δεν χρειάζεται νομίζω) θα έχει και καλώδια πάνω ή αγοράζω καλώδια ξεχωριστά?

Επίσης τί ψάχνω για να δώ αν μπορεί να το πάρει? Κάποια κενή υποδοχή ή καλώδια που τώρα δεν πάνε πουθενά?

EDIT: Βρήκα στο ιντερνετ τι πρέπει να ψάξω..στη φίσα του τιμονιού τα 2 πρώτα καλώδια από αριστερά πρέπει να είναι άσπρο-πράσινο καφέ. Αν υπάρχουν το Forscan θα τρέξει σε MK7?

Το forscan υποστηρίζει το ΜΚ7 ναι. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έχε απλά υπόψιν ότι για να κάνεις αλλαγές με το forscan θα χρειαστείς ένα OBD Bluetooth adaptor που να υποστηρίζει το MS-CAN. Αν έχεις ένα απλό ELM327 δεν θα μπορέσεις να κάνεις αλλαγές. Εγώ έχω αγοράσει αυτόν τον adaptor που δουλεύει μια χαρά με το foscan: http://www.obdlink.com/mxbt/
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αν δεν υπάρχουν τα καλώδια, τότε μάλλον το ξεχνάς. Πιθανότατα να μην έχεις τον σωστό εγκέφαλο που να υποστηρίζει αυτήν την λειτουργία.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Αν κατάλαβα καλά εσύ μπήκες από το κινητό σου με bluetooh...το πρόγραμμα αυτό είδα βγαίνει και για windows..Αν το έχω δεν μπορώ να το δώσω στο μηχανικό που θα έχει καλώδια από pc σε OBD και να μου το περάσει?

Τέλος αυτή η διαδικασία γίνεται μόνο μία φορά? Δηλαδή μπαίνεις το ενεργοποιείς και τελείωσε ή κάθε φορά πρέπει να ανοίγεις το Forscan?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εγώ έχω εγκαταστήσει το forscan στο λαπτοπ μου (windows 10). Από το κινητό δεν μπορείς να κάνεις τις αλλαγές που χρειάζεται, δουλεύει μόνο σαν διαγνωστικό.

Η διαδικασία γίνεται μια φορά ναι. Το forscan γράφει απευθείας πάνω στο asbuild αρχείο του αμαξιού, όπως θα έκανε και το επίσημο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί η ford (IDS).

Η μόνη περίπτωση να σου σβηστούν οι αλλαγές που έχεις κάνει, είναι να γίνει επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων στην αντιπροσωπεία, φορτώνοντας ουσιαστικά Online το "μαμά" asbuild αρχείο. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί με το forscan να ξανακάνεις τις αλλαγές.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Άρα εσύ έκανες σύνδεση από το bluetooth του laptop. Άμα είχες καλώδια από την OBD στο laptop την ίδια δουλειά δεν θα έκανες?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το θέμα είναι να υποστηρίζει το forscan το chip που έχει το USB-OBD καλώδιο που έχεις. Αν το υποστηρίζει, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μπορείς να το δοκιμάσεις, και αν δεις ότι συνδέεται, τότε είσαι οκ.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Καταλαβα...θα κοιτάξω να δω αν έχω τα καλώδια και θα επανέλθω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread