Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
Υπαρχει βρε παιδια επισημη ανακληση απο την Ford σχετικα με την κολονα του τιμονιου στα MK7?ετσι ωστε και εμεις που βρισκομαστε εκτος εγγυησης να επωφεληθουμε της ευκαιριας? ::)
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
παιδια εχω παρατηρησει οτι εδω και 2 εβδομαδες εχει ελαφρυνει αισθητα το τιμονι απο το μκ7  ειναι σαν πουπουλο  ..ξερει κανεις τι μπορει να ειναι ? γτ δε μπορω να πω οτι μ αρσει  αυτη η αισθηση .... δοκιμασα και να  αλλαξω το υψος της κοιλοβερ μπασ και γινει τπτ αλλα δεν αλλαζει κατι.. επισης κατι αλλο αν πατησω καμια ανωμαλια σε κανονικη ευθεια το τιμονι παει πολυ ευκολα να στριψει προς την ανωμαλια... και οταν λεω ανωμαλια δεν εννοω λακουβα κατι απαλο σαν εξογκωματακι στι δρομο...
 

fotisbasm

Newbie
Jul 21, 2015
9
0
0
45
pumaspeed said:
παιδια εχω παρατηρησει οτι εδω και 2 εβδομαδες εχει ελαφρυνει αισθητα το τιμονι απο το μκ7  ειναι σαν πουπουλο  ..ξερει κανεις τι μπορει να ειναι ? γτ δε μπορω να πω οτι μ αρσει  αυτη η αισθηση .... δοκιμασα και να  αλλαξω το υψος της κοιλοβερ μπασ και γινει τπτ αλλα δεν αλλαζει κατι.. επισης κατι αλλο αν πατησω καμια ανωμαλια σε κανονικη ευθεια το τιμονι παει πολυ ευκολα να στριψει προς την ανωμαλια... και οταν λεω ανωμαλια δεν εννοω λακουβα κατι απαλο σαν εξογκωματακι στι δρομο...

Μια απο τα ιδια.  Τελικα τι εκανες.;;;;;

Πολυ εκνευριστικό παντος. Με ενα χερι δυσκολα οδηγεις.

Παιζει σεναριο αισθητήρα γωνιας τιμονιού; 
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
εμενα ειναι μερες που το κανει και μερες που δε το κανει σα να μην εχει τπτ... ωστοσο ναι ξενερωνεις... μια ευθυγραμιση το εκανα δεν αλλαξε κατι...  στο συνεργειο που το παω βαριουνται γενικα να το ψαξουν... εκ πρωτης εικονας δε φαινετε να υπαρχουν τζογοι και τα λοιπα .. εναν εκει μεσα που το περιεγραψα μου ειπε για τον αισθητηρα ροπης ο οποιος ομως λεει ειναι στη κολωνα του τιμονιου και εχει φασαρια γενικα για αλλλαγη  .. μαλλον μιλαμε για τον ιδιο αισθητηρα
 

fotisbasm

Newbie
Jul 21, 2015
9
0
0
45
ναι σωστα και σε εμενα δεν το κανει παντα , ναι αυτον λεω αισθητηρας γωνια τιμονιου . δεν ειναι μανικι απλα βαριουνται , θα δω οταν παω για σεβις στον Arampatzh στην Θεσσαλονικη τι θα μου πει και να δω εαν δεν βαριετε να το δει.
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
εμενα δεν ειναι αποκλειστικα φορντ το συνεργειο .. ισως αν πας σε αντιπροσωπεια φορντ να εχουν δει παρομοια βλαβη .μου ειπαν γενικα οτι ειναι ακριβο σαν ανταλλακτικο ...το θεμα ειναι οτι αναγκαστικα εμπειρικα θα αλλαχτει  γτ κανενας δε μπορει με σιγουρια να σου πει οτι φταιει αυτο .. αν εχεις καποιο νεο ενημερωσε μας...  ;) :) ασχετο μηπως σου κανει και καμια ηχητικη ειδοποιηση οταν το βαζεις μπροστα το πρωι ..γ μου το κανει καμια φορα και δε ξερω μηπως εχει σχεση και αυτο !
 

maltas

Newbie
Jul 14, 2016
1
0
0
Γνωριζει κανεις τελικα αν υπαρχει επισημη ανακληση απο την Ford σχετικα με την κολονα του τιμονιου στα MK7. ΕΛΕΟΣ με αυτο το θεμα μου εχει σπασει τα νευρα αυτος ο ηχος....κι ολοι λενε δεν ειναι τιποτα και βαζουν γρασο....επρεπε να μπω σε ξενα κι ελληνικα φορουμ για να δω τι ειναι και οτι ειναι προβληματικη η κολωνα.
Anyway αν καποιος μπορει να βοηθησει ας το κανει γιατι εχω αγανακτησει!! Ξερω γω να μας πει αν εχει γινει αναλκηση για το συγκεκριμενο προβλημα η αν το χει αλλαξει ποσο κοστισε.
Ευχαριστω!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1468530123[/time]
Και για οποιον θελει να το κανει μονος του...υπαρχει ενα how to στο youtube
https://www.youtube.com/watch?v=CP6xxJtH9S0
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Από τι ξέρω δεν υπάρχει ανάκληση.Το κόστος είναι κάπου στα 200e το ανταλλακτικό τουλάχιστον
 

S.M

Rookie
Dec 26, 2011
19
1
1
Για να γνωριζετε και να μην σας πιανουν κορόιδα .... Η λύση σε αυτο το προβλημα ειναι απλη...αντιμετωπιζα το ιδιο ακριβως προβλημα.....πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν τα γνωστα κρεμαριερες κλπ κλπ....Πηγα σε  φιλο  μηχανικό...μου έβγαλε  την κολωνα τιμονιου
...στο σημειο που ανεβοκατεβαίνει σαν αμορτισέρ προσαρμοσε ανοιγοντας μικρη τρυπα γρασαδορο....πεταξε το παλιο γρασοοο ...εβαλε νεοοο κ εδω κ 1 χρονο το τιμονι ειναι καλυτερο απο ποτε....γρασο θελει σε αυτο το σημειο οχι κατω στον σταυρο ..
 

gkmanos21

Rookie
Apr 17, 2013
11
0
0
καλησπερα παιδια

εχω και εγω το προβλημα με το γκαπ γκουπ απτη κολόνα του τιμονιου. το εφτιαξε κανεις?
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Αν διαβασεις απο την αρχη τις σελιδες θα μαθεις αρκετα για τις βλαβες στο τιμονι πχ ο dimos έγραψε: Θα ήθελα να ενημερώσω όλους τους κατόχους mk7 των οποίων χτυπάει το τιμόνι κατά την περιστροφή εν στάσει ή κατά το παρκάρισμα, ότι υπάρχει τεχνική οδηγία της Ford για γρασσάρισμα τησ κολώνας του τιμονιού,η οποία είναι σπαστή και αποτελείται από 3 κομμάτια για λόγους ασφαλείας.Όχι σπρευ, αλλά κλασσικό γράσσο πάστωμα με το χέρι εκεί που κουμπώνει αρσενικό-θηλυκό.Σε όσους δεν το κάνει είναι ζήτημα χρόνου.Προλάβετε τις εγγυήσεις
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Θεσσαλονικη το χει φτιαξει καποιος το προβλημα οριστικα σε καποιο μαγαζι ?Τι αλλαξε και ποιο το κοστος...
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Λοιπον το θεματακι με την κολωνα την εχω και εγω..2 λυσεις υπαρχουν ουσιαστικες..η 1η ειναι να αλλαξεις ολη την κρεμαγιερα που το κοστος μαζι με εργατικα θα σου παει 400-500 ευρω.Η 2η λυση και πιο οικονομικη ειναι να πας σε τορνο να σου φτιαξουν το ανταλλακτικο εκει γιατι η ford δεν το δινει ξεχωριστα,το δινει σετ με ολη την κρεμαγιερα.το κοστος αυτου θα παει γυρω στα 150 με 200..τσεκαρισμενο γιατι και εγω στο αμεσο μελλον ειμαι για επισκευη..παντως μην αγχωνεσαι δεν ειναι κατι ανυσηχητικο ή επικινδυνο..απλως ενοχλητικο..
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Astral said:
Λοιπον το θεματακι με την κολωνα την εχω και εγω..2 λυσεις υπαρχουν ουσιαστικες..η 1η ειναι να αλλαξεις ολη την κρεμαγιερα που το κοστος μαζι με εργατικα θα σου παει 400-500 ευρω.Η 2η λυση και πιο οικονομικη ειναι να πας σε τορνο να σου φτιαξουν το ανταλλακτικο εκει γιατι η ford δεν το δινει ξεχωριστα,το δινει σετ με ολη την κρεμαγιερα.το κοστος αυτου θα παει γυρω στα 150 με 200..τσεκαρισμενο γιατι και εγω στο αμεσο μελλον ειμαι για επισκευη..παντως μην αγχωνεσαι δεν ειναι κατι ανυσηχητικο ή επικινδυνο..απλως ενοχλητικο..
Πιασε το αυγο και κουρευτω δηλαδη...
Μαλλον ετσι θα το αφησω αμα ειναι να πληρωσω τετοιο κοστος.
Εντος εγγυησης η Ford την επισκευαζε την ζημια ή οχι?Αν οχι ειναι απαραδεκτη γιατι προκειται για ενα γενικευκεμενο προβλημα.
Ευχαριστω για την απαντηση παντως...
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Mπορεί κάποιος να μας στειλει φωτογραφία η έστω περιγραφή ποιος είναι ο ελαττωματικός σύνδεσμος που πρέπει να φταχτεί σε τόρνο η έστω θέλει γρασσάρισμα ;
 
Mar 22, 2017
5
0
1
32
Καλησπέρα σε όλους,
Είχα και εγώ ενα τσιπ τσιπ όταν γυρίζει το τιμόνι με ταχύτητες μικρές και εν στάσει και τριξιμο σε ολη την τιμονιέρα οταν επεφτα σε λακούβες. Το πήγα συνεργείο και απλα μου βιδώσανε μια βιδα πάνω απο τα πετάλια (στον σταυρό νομίζω).
 

geovad

Rookie
Dec 10, 2015
22
0
0
GeorgeTheGreat said:
Καλησπέρα σε όλους,
Είχα και εγώ ενα τσιπ τσιπ όταν γυρίζει το τιμόνι με ταχύτητες μικρές και εν στάσει και τριξιμο σε ολη την τιμονιέρα οταν επεφτα σε λακούβες. Το πήγα συνεργείο και απλα μου βιδώσανε μια βιδα πάνω απο τα πετάλια (στον σταυρό νομίζω).
Ο θόρυβος εξαφανίστηκε?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread