Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

El7LaS

Rookie
Jun 2, 2011
23
0
0
42
Πειραιας
Ναι αλλα αμα τους πιεσεις δε θα υποχρεωθουν να σουκανουν την αλλαγη σε κατι που εκ των πραγματων μπορει να ειναι και επικινδυνο να μεινει ετσι???
Αλλα δυστηχως εδω στην Ελλαδα οι περισσοτεροι αντιπροσωποι ειναι στη καλυτερη περιπτωση ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!!
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
ειναι απο το σταυρο του τιμονιου η ειναι απο καμια κρεμαργιερα ο θορυβος?
 

dreamchaser9

Rookie
Jan 9, 2013
22
0
0
dimos said:
Θα ήθελα να ενημερώσω όλους τους κατόχους mk7 των οποίων χτυπάει το τιμόνι κατά την περιστροφή εν στάσει ή κατά το παρκάρισμα, ότι υπάρχει τεχνική οδηγία της Ford για γρασσάρισμα τησ κολώνας του τιμονιού,η οποία είναι σπαστή και αποτελείται από 3 κομμάτια για λόγους ασφαλείας.Όχι σπρευ, αλλά κλασσικό γράσσο πάστωμα με το χέρι εκεί που κουμπώνει αρσενικό-θηλυκό.Σε όσους δεν το κάνει είναι ζήτημα χρόνου.Προλάβετε τις εγγυήσεις

άρχισε να το κάνει και το δικό μου... :mad:
 

guide_gr

Newbie
Nov 13, 2013
1
0
0
Χαιρετώ την ομάδα είμαι νέο μέλος εχω ενα Ford fFiesta 1.6 2010 και έχω θόρυβο στο τιμόνι. Το πήγαινα στην αντιπροσωπεία και μόνο μου το λάδωναν σε ένα σημείο χαμηλά και σταματούσε ο θόρυβος. Όταν έληξε η εγγύηση μου είπαν σε άλλη αντιπροσωπεία που πήγα ότι πρέπει να πληρώσω 220 Ευρώ για επισκευή και εάν σταματήσει. Εκτός αυτού ο τελευταίος π@π@ρ@ς στην αντιπροσωπεία μου χαλασε την επαναφορά στο τιμόνι και το βλέπω τωρα και ποιο βαρύ το τιμόνι. Έχει αντιμετωπήσει κάποιος παρόμοι πρόβλημα;

EDIT : Προσέχουμε προς εκφραζόμαστε ;)
 
guide_gr said:
Χαιρετώ την ομάδα είμαι νέο μέλος εχω ενα Ford fFiesta 1.6 2010 και έχω θόρυβο στο τιμόνι. Το πήγαινα στην αντιπροσωπεία και μόνο μου το λάδωναν σε ένα σημείο χαμηλά και σταματούσε ο θόρυβος. Όταν έληξε η εγγύηση μου είπαν σε άλλη αντιπροσωπεία που πήγα ότι πρέπει να πληρώσω 220 Ευρώ για επισκευή και εάν σταματήσει. Εκτός αυτού ο τελευταίος παπάρας στην αντιπροσωπεία μου χαλασε την επαναφορά στο τιμόνι και το βλέπω τωρα και ποιο βαρύ το τιμόνι. Έχει αντιμετωπήσει κάποιος παρόμοι πρόβλημα;

Για κοιταξε την πιεση στα ελαστικα για την δυσκολη επαναφορα που σου εχει το τιμονι.
Ο μονος λόγος για να βαρύνει είναι η πίεση ή η αλλάγη της toe (σύγκλιση απόκλιση)
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Εμένα ακούγεται μόνο ένα τριξιματάκι όταν είναι ανώμαλος ο δρόμος ή σε λακούβες. Με ένα γρασάρισμα λογικά θα είναι εντάξει ε;
 

mitsaras13

Member
Jun 22, 2011
115
0
0
41
Σήμερα έκανα το 3ο μου service στην Ελφορ και επειδη  και εμενα το τιμονι μου κανει το κλασσικο θεματακι με τον γδουπο (περσι τι Φλεβαρη το χα παει στον Σφακιανακη και το γρασαραν), τους ειπα και εκει να το κοιταξουν. Το γρασαραν ξανα (πρωτα με σπρευ και επειτα επειδη ο γδουπος παρεμενε το παλικαρι εκει εβγαλε τη κολονα και εβαλε γρασσο). Η αισθηση του τιμονιου εγινε καλυτερη αλλα και ο γδουπος μειωθηκε αρκετα αλλα οχι τελειως. Ο υπευθυνος εκει μου ειπε οτι η κολονα καλυπτετε απο την εγγυηση και να παω απο Γεναρη καποια στιγμη να τγν αλλαξουνε. Οχι οτι ειναι κατι ανησυχητικο, αλλα απ τη στιγμη που καλυπτεται γιατι να μην την αλλαξω με μια καινουργια.
 

gio

Member
Σεπτ. 26, 2010
230
0
0
Μητσαρα βαλτο στο προγραμμα,ενας φιλος το κυνηγησε και την αλλαξε παντα μεσα στην εγγυηση!Η κολωνα αυτη δεν κανει διαχωρισμους..ο φιλος εχει το magnet  ;)
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
Παιδια κ εγω ειχα το ιδιο προβλημα κ μου αλλαξαν τον αξωνα του τιμονιου.
Οχι γρασαρισμα
 

mitsaras13

Member
Jun 22, 2011
115
0
0
41
Εννοειτε παιδια και εγω θα παω να την αλλαξω απο Γεναρη. Αλλωστε για αυτο αγοραζουμεκαινουργιο αυτοκινητο και το ακριβοπληρωνουμε για να μαστε καλλυμενοι απο την εγγυηση σε τετοιες περιπτωσεις.
 

temeteron

New member
Jan 17, 2013
81
0
0
Νίκαια
Καλησπέρα,
στην προσπάθεια μου να κατέβω μία ράμπα, βρηκε το fiestaki μου σε ενα κομμάτι μπάρας μεταλικής από κάτω , κάπου στην δεξιά ρόδα και στο σασί..από τότε μου κάνει ένα βαρύ "γκούπ" 'οποτε στρίβω το τιμόνι αριστερά ή δεξια σε χαμηλές ταχύτητες ή εν κινήση, σαν να ξεβιδώθηκε το τιμόνι...έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι προτού πάω συνεργείο και μου αραδιάσουν ένα κάρο παπατζιλίκια?
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
κατι παρομοιο εχω παθει και γω!δεν εβγαλε ακρη η αντιπροσωπεια και απο προσωπικο μου ελεγχο δεν βρηκα κατι ουτε κρεμαριερα ουτε αμορτισερ ουτε ψαλιδι  :mad: το αφησα ετσι και θα δειξει καποια στιγμη!βεβαια το κοιταξα για λογους ασφαλειας μη παθουμε καμια πλακα!την ιδια απορια εχω και γω!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Καλο θα ηταν να πας κατευθειαν για ελεγχο ... το ειχα παθει και εγω το ιδιο σε παλιο αμαξι-ματιζ- και μολις τερματιζα το τιμονι αριστερα ή δεξια ακουγα ενα "γκουπ" δυνατο...τ ο πηγα σε 3 διαφορετικα συνεργεια και μου ειπαν "μην ανησηχεις ΜΑΛΛΟΝ ειναι απο την αναρτηση" και τελικα σε αποτομο φρεναρισμα μου κοπηκε το ψαλιδι και κυνηγουσα την αριστερη ροδα :(
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
το πηγα αλλα δεν βρηκαν τιποτα ! και καθησα μια μερα και τα ελυσα οολα αλλα δε βρηκα κατι να αλλαξω,δε βρηκα ζημια!!
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
δε ξερω βρε φιλε!ελυσα αμορτισερ,top mount,ελατηριο,ψαλιδι,φρενα, μπαλακι, ημιμπαρο,ψαλιδι μεχρι και βασεις μηχανης!τιποτα!!!και ολα ξεκινησαν απο ενα πεζοδρομιο που ανεβηκα για να παρκαρω,εννοητε με τροπο!
 

giannis7

New member
Nov 17, 2013
57
0
0
καλημερα παιδια...εχω κι εγω ηχο απο το τιμονι και κυριως οταν χρησιμοποιω το φλας και τελικα λυνωντας το τιμονι διαπιστωσα οτι ειναι σπασμενα κατι πλαστικα αυτακια στο κατω μερος του πλαστικου καλυματος του τιμονιου.....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread