Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimos

Original poster
New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Παιδιά καλησπέρα.Έχει κανείς διαπιστώσει ένα ψιλο ήχο σαν κάποιο παστικό να ακουμπάει στην κολώνα του τιμονιού στο mk7?Ενα τσιπ,τσιπ όταν γυρίζει το τιμόνι, με ταχύτητες μικρές και εν στάσει.
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Φίλε έχεις κοιτάξει μήπως έχει σπάσει ο διακόπτης των φλας;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #3
μηπως εχεις αναμενο φλας την ωρα που το κανει και γυρνας το τιμονι σου και ''οπλιζει'' ο διακοπτης των φλας ετσι ωστε το επαναφερεις στην ευθεια να ''ξεοπλισει'' το φλας???
 

dimos

Original poster
New member
Oct 29, 2010
58
1
8
όχι παιδιά,τίποτα από τα δυο δε συμβαίνει.Ο ήχος είναι πολύ πιο χαμηλός από τα φλας, σαν κάπου να ακουμπάει η κολώνα όπως γυρίζει,κλικ-κλικ-κλικ
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Οι επαφές των φλας είναι… σκέψου ότι έχει δυο ψιλά λαμάκια τα ποία ακουμπάνε στον κώνο του τιμονιού και την ώρα που γυρνάς το τιμόνι «ξύνουν» πάνω στο τιμόνι. Αν βγάλεις το τιμόνι και βάλεις λήγω γράσο η wd-40 αν και είναι πιο ψιλό θα στρώσει ok234
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Εμενα μου κανει εναν ηχο παλι εν στασει σαν να τριβονται δυο πλαστικα...Ισως να εννοει αυτο..Που το ειχα ρωτησει μου ειχαν πει οτι δεν ειναι κατι...Μηπως εννοεις αυτο?
 

dimos

Original poster
New member
Oct 29, 2010
58
1
8
ναι κάπως έτσι ακούγεται.σαν να σφίγγεις ένα tire rap.Τι θα πει δεν είναι τίποτα?
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Νομιζω στο δικο μου το εχει ακουσει και ο μιχαλης...Το κανει πολυ καιρο...ΕΙναι σαν να εχει πετσικαρει καποιο πλαστικο και να ακουμπαει σε αλλο πλαστικο...Το εχω παρατηρησει μονο οταν ειναι κρυο το αμαξι...Δεν ξερω μηπως παιζει κατι με το δοχειο του υδραυλικου τιμονιου ομως...Παντως ο τεχνικος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Δημητρη αυτο που εκανε εσενα και ειχα ακουσει ειναι επειδη το χτυπαγε ο ηλιος και ειχαν κανει διαστολη τα πλαστικα του τιμονιου(εκει που εχεις τα λεβιεδακι του φλας) και  οταν γυρναγες το τιμονι σου εβρισκε ΕΛΑΧΙΣΤΑ!!!μετα δεν στο ξαναεκανε εαν θυμαμαι καλα!!Οσο για εσενα Διμο Η λυση ειναι 1:δυναμωσε λιγο το ραδιο σου ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ΦΙΛΕ!!!
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
και σε βροχη μου το εχει κανει...Δεν ειχε ηλιο δεν το κοπαναγε...και μου το εκανε... tease
 

dimos

Original poster
New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Λοιπόν δεν έχει σχέση με καιρικές συνθήκες.Πρόκειται για "ωρολογιακό ελατήριο" που βρίσκεται πίσω από το τιμόνι.Βγάζεις τις 3 βίδες τορκς του καπακιού των φλας και ρίχνεις σπρευ σιλικόνης.(όχι γράσσο γιατί μαζεύει σκόνη και φθείρει τα πλαστικά)

Θα ήθελα να ενημερώσω όλους τους κατόχους mk7 των οποίων χτυπάει το τιμόνι κατά την περιστροφή εν στάσει ή κατά το παρκάρισμα, ότι υπάρχει τεχνική οδηγία της Ford για γρασσάρισμα τησ κολώνας του τιμονιού,η οποία είναι σπαστή και αποτελείται από 3 κομμάτια για λόγους ασφαλείας.Όχι σπρευ, αλλά κλασσικό γράσσο πάστωμα με το χέρι εκεί που κουμπώνει αρσενικό-θηλυκό.Σε όσους δεν το κάνει είναι ζήτημα χρόνου.Προλάβετε τις εγγυήσεις
 

dimos

Original poster
New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Αν σας κάνουν τους δύσκολους πείτε τους ότι ητεχνική οδηγία Technical Service Bulletin είναι η TSB 19/2010 και θα πάνε στο Τουμπεκιστάν
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Και σε μενα εκανε ενα τετοιο θορυβο, πηγα στην αντιπροσωπεια, μου εριξαν σπρευ στο σταυρο και τελος... ενα τεταρτο δουλεια ειναι... Τιποτα το ανησυχητικο παντως...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
οταν το πηγα για την ανακληση για το σωληνακι των φρενων μου ειπαν οτι ακουγαν εναν θορυβο απο το τιμονι και μου γρασσαρανε και εμενα την κολονα χωρις να τους πω τπτ....οντως εκανε εναν μικρο θορυβο ο οποιος δεν με ενοχλουσε και τον θεωρουσα τελειως φισιολογικο να τον κανει οπως τα περισσοτερα αμαξια που εχουν μια μικρη χαλαρωτητα στον σταυρο του τιμονιου!!!
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Είχα πάει βόλτα στην καλαμάτα και στο παρκάρισμα εντόπισα και εγώ αυτό τον θόρυβο, το πηγα αμέσως στην εκεί αντιπροσωπεία και μου είπαν είναι η κολόνα του οδηγού, φέρ'το από σεπτέμβρη να παραγγείλουμε το ανταλλακτικό να το αλλάξουμε.. Τους είπα είμαι από τον πύργο και θα το παω εκεί.. Το παω τελικά στον πύργο και τους λέω τι μου είπαν στην καλαμάτα και εκεί μου λένε ναι ξέρουμε, ένα γράσωμα θέλει και όχι αλλαγή! Και τελικά απλά μου το γράσαραν, ο θόρυβος συνεχίζει να υπάρχει αλλά ελάχιστος.. Τι έχετε να πείτε;

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1313577523[/time]
* κολόνα τιμονιού
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
οτι ο ηχος προερχεται απο τον σταυρο του τιμονιου και να μην σε ανησηχει καθολου!!!ειναι φυσιολογικο να κανει λιγο θορυβο!!
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
dimos said:
Λοιπόν δεν έχει σχέση με καιρικές συνθήκες.Πρόκειται για "ωρολογιακό ελατήριο" που βρίσκεται πίσω από το τιμόνι.Βγάζεις τις 3 βίδες τορκς του καπακιού των φλας και ρίχνεις σπρευ σιλικόνης.(όχι γράσσο γιατί μαζεύει σκόνη και φθείρει τα πλαστικά)

Θα ήθελα να ενημερώσω όλους τους κατόχους mk7 των οποίων χτυπάει το τιμόνι κατά την περιστροφή εν στάσει ή κατά το παρκάρισμα, ότι υπάρχει τεχνική οδηγία της Ford για γρασσάρισμα τησ κολώνας του τιμονιού,η οποία είναι σπαστή και αποτελείται από 3 κομμάτια για λόγους ασφαλείας.Όχι σπρευ, αλλά κλασσικό γράσσο πάστωμα με το χέρι εκεί που κουμπώνει αρσενικό-θηλυκό.Σε όσους δεν το κάνει είναι ζήτημα χρόνου.Προλάβετε τις εγγυήσεις
γεια σου φιλε!! επειδη αρχισε και εμενα να ακουγεται ο ηχος αυτος (κλικ-κλικ μεταλλικος) και ακουγεται να ειναι απο ψηλα στο υψος των φλας μπορεις να μου πεις πως το εφτιαξες γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα στα συνεργεια...δεν ειναι τιποτα και δεν ειναι τιποτα...αφου εγω το ακουω...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread