Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

georgemps

Original poster
Member
Apr 6, 2015
137
6
18
σκεφτομαι να βαλω xenon στο st,
οποτε οποιος φιλος εχει βαλει, καλοδεχουμενη καθε προταση σχετικα με μαρκες , τιμες κλπ.
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Έχω βάλει εγώ.

Σου προτείνω το εξής:
ΜΑΚΡΙΑ! ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ, ΣΤΑ ΞΕΝΑ!

Φαίνονται εντυπωσιακά, αλλά η διασκέδαση (φωτός) και η διάθλαση που προκαλούν, είναι εις βάρος της εμβέλειάς τους.

Μιλάμε πάντα για αφτερμάρκετ. Άλλο τα εγοστασιακά.

Σε σοβαρές χώρες μάλιστα, απαγορεύονται τα αφτερμάρκετ ξένα.

Εγώ δεν τα βγάζω ξανά, δεν μπαίνω πάλι στη διαδικασία. Εννοείται όμως, ότι έχω φυλάξει ΟΛΕΣ τις μαμίσιες λάμπες για τον επόμενο ιδιοκτήτη, όταν έρθει η ώρα, κι ας αποφασίσει εκείνος.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Nordvinden said:
Σε σοβαρές χώρες μάλιστα, απαγορεύονται τα αφτερμάρκετ ξένα.
Και στην Ελλάδα απαγορεύονται αν δεν έχουν σύστημα πλύσης φώτων.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Nordvinden said:
Έχω βάλει εγώ.

Σου προτείνω το εξής:
ΜΑΚΡΙΑ! ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ, ΣΤΑ ΞΕΝΑ!

Φαίνονται εντυπωσιακά, αλλά η διασκέδαση (φωτός) και η διάθλαση που προκαλούν, είναι εις βάρος της εμβέλειάς τους.

Μιλάμε πάντα για αφτερμάρκετ. Άλλο τα εγοστασιακά.

Σε σοβαρές χώρες μάλιστα, απαγορεύονται τα αφτερμάρκετ ξένα.

Εγώ δεν τα βγάζω ξανά, δεν μπαίνω πάλι στη διαδικασία. Εννοείται όμως, ότι έχω φυλάξει ΟΛΕΣ τις μαμίσιες λάμπες για τον επόμενο ιδιοκτήτη, όταν έρθει η ώρα, κι ας αποφασίσει εκείνος.
Νομίζω ότι αυτό που λες συμβαίνει περισσότερο σε φανάρι χωρίς προτζέκτορα. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από τα ξένον και στα 2 μου αυτοκίνητα τα οποία έχουν όμως προτζέκτορες και η διάχυση του φωτός είναι πολύ καλή. Δε θα έβαζα ποτέ σε απλό φανάρι. Όπως έχω ξαναγράψει το αποτέλεσμα δε μου αρέσει ούτε αισθητικά αλλά ούτε και πρακτικά. Στο επόμενο θα βάλω μαμίσια (ζαχαρώνω πολύ τα afl του astra diesel αλλά είναι πανάκριβα τα άτιμα) ή λάμπες piaa αν πάρω αυτο με απλό φανάρι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ειναι και θεμα ποιοτητας της λαμπας, γιατι υπαρχουν κινεζιες και κινεζιες καλυτερης ποιοτητας. Επισης παιζει ρολο και η θερμοκρασια χρωματος. Αν βαλεις 6000Κ ή 8000Κ δε θα βλεπεις εξισου καλα με τα 4300Κ. Δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι κατασκευαστες αυτοκινητων δουλευουν εργοστασιακα τις λαμπες με 4300Κ (αν και η philips πλασαρε προσφατα στην αγορα d2s λαμπα 5000Κ). Στα 4300 κελβιν ειναι το daylight, το λεγομενο φως της ημερας, που ειναι και πιο ξεκουραστο για τα ματια μας. Βεβαια για τους καγκουρες κιτρινιζει λιγο, αλλα τι να κανουμε, δε γινεται να εχεις λευκο-μπλε φως και να βλεπεις. Αυτο διαχεεται "περιεργα" στο δρομο και χανεται.
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Αμ, τώρα τα μαθαίνω αυτά.

Εγώ νόμιζα ότι όσο περισσότερα Κ, τόσο περισσότερο βλέπεις. Φαντάσου, ψαχνόμουν και για 12.000Κ...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα kelvin ειναι αντιστροφως αναλογα της φωτεινοτητας της λαμπας. Προσωπικα, θα επελεγα 4300Κ για να βλεπω και 5000Κ για να βλεπω αλλα και να ψιλο-καγκουρευω. Στα παραπανω, χανεις την ουσια.

Υ.Γ. Με 12000Κ θα εβλεπες το δρομο καπως "μωβ".
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
kostg said:
Ειναι και θεμα ποιοτητας της λαμπας, γιατι υπαρχουν κινεζιες και κινεζιες καλυτερης ποιοτητας. Επισης παιζει ρολο και η θερμοκρασια χρωματος. Αν βαλεις 6000Κ ή 8000Κ δε θα βλεπεις εξισου καλα με τα 4300Κ. Δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι κατασκευαστες αυτοκινητων δουλευουν εργοστασιακα τις λαμπες με 4300Κ (αν και η philips πλασαρε προσφατα στην αγορα d2s λαμπα 5000Κ). Στα 4300 κελβιν ειναι το daylight, το λεγομενο φως της ημερας, που ειναι και πιο ξεκουραστο για τα ματια μας. Βεβαια για τους καγκουρες κιτρινιζει λιγο, αλλα τι να κανουμε, δε γινεται να εχεις λευκο-μπλε φως και να βλεπεις. Αυτο διαχεεται "περιεργα" στο δρομο και χανεται.


Σκεφτομαι και εγω μολις παρω το st να του βαλω xenon. Ειχα βαλει στην alfa μου aftermarket φυσικα γυρω στα 60 ευρω,  κ6000 ( καπου στο νεο ηρακλειο) μεσαια και μικρη σκαλα και στα 6-7 χρονια εκανα αλλαγη μια φορα τις λαμπες που κάηκαν. Προβληματα ηλεκτρολογικα κανενα συν οτι πραγματικα η οδηγηση την νυχτα ηταν αλλη αισθηση ασφαλειας και χωρις να ενοχλω τον απεναντι ουτε να κανγκουριζουν.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread