Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλησπέρα και πάλι παιδιά.
Σήμερα είχε βόλτα μέχρι τα χάνια και στο χιονοδρομικό κέντρο ! όπου η θερμοκρασία στο αυτοκίνητο πήγε μέχρι -2 ! ! ! :D
Ορίστε και 2-3 photos για να πάρετε και μια γεύση από χιονάκι :p





 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Εγώ προσωπικά την παρασκευή που δεν δουλεύω σκέφτομαι να πάω αράχωβα ((
η τρίκαλα κορινθίας
))
 ...ακόμα δεν ξέρω αλλα σίγουρα και τα 2 είναι ωραία :)






EDIT : Πάνο το μήνυμά σου επεξεργάστηκε από τον scorpion και διαγράφτηκαν οι 2 πρώτοι παράγραφοι επειδή το θέμα το άνοιξες πριν λίγες μέρες,όχι τώρα tease
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Τρικαλα Κορινθιας εχω παει και ειναι παρα πολυ ωραια.Δεν ανεβηκα βεβαια μεχρι το χιονοδρομικο γιατι γινοταν πανικος,αλλα στο χωριο που κατσαμε ηταν απιστευτα,με μπολικο χιονι!!!
Εκει να πας Πανο.. ;)
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Δεν εχω παει Τρικαλα Κορινθιας αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ωραια....

Αραχωβα, οπως εγραψα και πιο πισω θα ευχαριστηθεις στροφοδιαδρομη! Ωστοσο εχε υποψιν σου οτι μαλλον θα δεινοπαθήσεις απο αποψη κυκλοφοριακου και παρκινγκ... Σκεψου και τα Καλαβρυτα!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Δεν εχει και πολυ ωρα που γυρισα απο σέλι για 2η φορα!!! καταπληκτικο φετος το βουνο με πολυ χιονι και πολυ κοσμο!! Αξιζει
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
εγω σημερα το πρωι την κανω για αραχοβα :p θα έχει πολύ κόσμο αλλα ελπίζω να περάσω τέλεια :p
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Eγω που πηγα 2η μερα Χριστουγεννων ειχε πααααρα πολυ κοσμο, αλλα μια χαρα περασα...
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλησπέρα σε όλους :)
Τελικά σήμερα πήγα μια βόλτα μέχρι την στενή εύβοιας !! :) ωραίο μέρος και ακόμα ωραιότερο φαγητό :)
Αν θυμάμαι καλά είναι 110 χιλιόμετρα περίπου και ο δρόμος είναι αρκετά εύκολος και με ωραία τοπια :p
Ορίστε και 2 photos !



 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Καλα ρε Πανο που κατεβηκες εκει κατω να βγαλεις την φωτο??? Ξανανεβηκες η απο εκει την ποσταρες την φωτο?? :p :p
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Χιονισε χθες και δεν εχασα την ευκαιρια να κανω μερικες βολτες...
389372_2400700982331_1395249745_31961872_1882281130_n.jpg


383638_2400697142235_1395249745_31961868_1224391493_n.jpg
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εμεις φετος θα παμε στο zell am see-kaprun και για χριστούγεννα πήγαμε les trois valees/courchevel.

Οι τιμες είναι ανάλογες (μαζι με τα αεροποριικά) σαν να πηγαίναμε σε 3άστερο στα ζαγοροχώρια ή η την Αραχωβα. Για όποιον είναι λάτρης του σκι και δεν είναι μόνιμος κάτοικος Βεροιας, Νάουσας ή Βασιλίτσας ή Έδεσσας (γιατι τα υπόλοιπα  χιονοδρομικά στην Ελλάδα δεν θεωρούνται επαρκή για έμπειρους σκιερ)η λύση για εξωτερικό είναι μονόδρομος. Ψαξτε λίγο για προσφορες σε αεροπορικά και ξενοδοχεία και θα με θυμηθείτε.. Δεν είναι τίποτα, μερικές ώρες στο ιντερνετ.

Τονίζω, αυτα ισχύουν για όποιον κάνει σκι/σανίδα σε συνεχή βάση. Για τους άλλους που θελουν απλά να δούνε το χιόνι, η Ελλαδα έχει πολύ όμορφα μέρη, λίγο στους ανθρώπους τα πάμε άσχημα, που επι χρόνια κοίταγαν πως να τ΄αρπαξουν απο τους επισκέπτες σε καθε δραστηριότητα. Δεν είναι τυχαίο οτι ακόμα και τωρα ενα τριαστερο στην Αραχωβα είναι το ίδιο ακριβό με τριάστερο στο courchevel της Γαλλίας, ένα χιονοδρομικό με 600 χιλιόμετρα πίστες, δημοτικό αεροδρόμιο και χωριό στα 1850 μέτρα στο οποίο έχουν καταστήματα οι μεγαλύτεροι οίκοι μόδας και κοσμημάτων του κόσμου
 

PanosWhite

Original poster
Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλησπέρα παιδιά ! :p
Σήμερα πήγα μια βολτούλα μέχρι το ναύπλιο και μπορώ να πω ότι πέρασα τέλεια !! :)
είχε συννεφιά λιγάκι αλλα όλα καλά :)
Ορίστε και μερικές photos :)

BMW X-6 :)  από τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα :)



Φτάσαμε στο ναύπλιο :)





Φυσικά τιμήσαμε το γηροκομείο για τα καλά μπορώ να πω :)



Και αφού φάγαμε ήτανε καιρός να κάψουμε καμια θερμίδα και ανεβήκαμε στο παλαμίδi !




PS. Όσοι πάτε ναύπλιο ξανά να φάτε παγωτό από τον ιταλό !!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ πριν από λίγες ώρες γύρισα από το πολύ όμορφο χωρίο Δημητσάνα,μία απόσταση περίπου 200 χιλιομέτρων από την Αθήνα με εξαιρετικό οδικό δίκτυο ok234 ok234
Χιονισμένη η Δημητσάνα κατά την άφιξη μου το βράδυ της Παρασκευής,το πρωί του Σαββάτου είχε στις άκριες του δρόμου και φουλ χιόνι κατά την διαδρομή προς το χιονοδρομικό κέντρο,Κυριακή το πρωί έβρεχε ασταμάτητα και μετά το έριξε στην ομίχλη όπου δεν έβλεπες στα 2 μέτρα
Σε απόσταση περίπου 10 με 15 χιλιομέτρων έχει και άλλα χωριά,όπως Στεμνίτσα-Καρύταινα-Ελληνικό-Βυτίνα-Χιονοδρομικό κέντρο Μαίναλος
Έχει να δείτε τις Μονές Φιλοσόφου-Προδρόμου-Κρυφό σχολειό, μουσείο υδροκίνησης, το φαράγγι του Λούσιου (έχει και ποτάμι για rafting), το σπίτι του Πατρών Γερμανού
Το φαγητό δεν ξεπερνούσε τα 30e το ζευγάρι
Φωτογραφίες θα ανεβάσω αύριο ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μερικές φωτογραφίες
Η διαδρομή προς το χιονοδρικό Μαίναλος


η Δημητσάνα και οι ομορφιές της
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
χαχα ήρθες ιακωβε απο τα μέρη μου!!!!

Ωραία είναι εδω κάτω και το χιονοδρομικό είναι πλέον αρκετά αξιόλογο (για τα ελληνικά δεδομένα).

Κυρίως είναι για τους λάτρεις του απάτητου, αυτην την επόχη, μιας και τωρα έχει περίπου 3 μετρα χιονι στην κορφή και 2 στην βάση.

Αν θέλετε να πάτε εκδριομή και να αποφύγετε τα διόδια, στειλτε πμ

επίσις ξέρω πολύ καλά την περιοχή και ότι θέλετε για φαγητό κμπορω να σας προτείνω.
 

ratatui

Pro Member
May 31, 2010
847
0
0
37
ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ
Είναι η καταγωγή της μητέρας μου από κει και πάω συχνά... έχει σπίτι ο αδερφός της εκεί... μπορεί να έχει στροφές άλλα είναι απίστευτα...
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Αααα Ευρυταν και εσυ... Μηπως να ανεβω κ εγω Καρπενησι το 3ημερο??? Με εβαλες σε σκεψεις...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread