Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Stevegrivas

Original poster
Newbie
Aug 24, 2020
5
1
1
Καλησπερα παιδια, εχω ενα fiesta 2015, 1.0 ecoboost 100ps. σημερα και ενω μολις εχω αλλαξει απο δευτερα σε τριτη ηρεμα και ωραια καθως εχω νεογεννητα αναψε το πορτοκαλι λαμπακι με το γαλλικο κλειδι και στο infο εδωσε μηνυμα engine service now. Ξαφνικα ακουσα και το τουρμπο να ακουγεται εντελος διαφορετικα απο τα συνηθισμενα. Εκανα στην ακρη , εσβηασα ξανανοιξα, εξαφανιστηκε η ενδειξη βλαβης, μολις ξαναπιασα 3.000 στροφες και θεωρητικα επεμβαινει το τουρμπο η ενδειξη ξαναανοιξε και αρχισε παλι να μην ακουγεται σωστα. Προγραμματισα σερβις για δευτερα πρωι πρωι . Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει ?
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Συμβουλή μου είναι να μην το κινήσεις καθόλου αν είναι δυνατόν και σε περίπτωση που πρέπει μην φτάνεις τις 3000 στροφές, γιατι μπορεί να κανείς χειρότερη ζημιά. Από όσα καταλαβαίνω και με τον ήχο και με τις στροφές κάποια ζημιά στην τουρμπίνα αλλά σου εύχομαι να μην ειναι τίποτα!
Καλησπερα παιδια, εχω ενα fiesta 2015, 1.0 ecoboost 100ps. σημερα και ενω μολις εχω αλλαξει απο δευτερα σε τριτη ηρεμα και ωραια καθως εχω νεογεννητα αναψε το πορτοκαλι λαμπακι με το γαλλικο κλειδι και στο infο εδωσε μηνυμα engine service now. Ξαφνικα ακουσα και το τουρμπο να ακουγεται εντελος διαφορετικα απο τα συνηθισμενα. Εκανα στην ακρη , εσβηασα ξανανοιξα, εξαφανιστηκε η ενδειξη βλαβης, μολις ξαναπιασα 3.000 στροφες και θεωρητικα επεμβαινει το τουρμπο η ενδειξη ξαναανοιξε και αρχισε παλι να μην ακουγεται σωστα. Προγραμματισα σερβις για δευτερα πρωι πρωι . Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stevegrivas

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Μήπως απλά πέταξε κανένα κολάρο και δεν λειτουργεί σωστά το κύκλωμα; Πάντως επειδή οι τουρμπινες μας έχιυν γενικα τα ψιλοθεματάκια τους, εαν μπορείς γράψε μας τελικά τι σου είπαν στο service..
Και εαν γινεται γράψε μας και ποσα χλμ έχει το αμάξι συνολικά.. Γενικά οι τουρμπίνες στα 100χιλιάδες χλμ κοντά καλό ειναι να γίνονται σέρβις η αλλαγή οπως γίνεται στο εξωτερικό αλλα στην Ελλάδα δεν το έχουμε συνηθίσει ακόμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stevegrivas

Stevegrivas

Original poster
Newbie
Aug 24, 2020
5
1
1
Καλημερα αγαπητοι συνοδοιποροι, εν τελη ο φιλος δημητρης ειχε δικιο, το κολαρο που κρατα τον σωληνα εισαγωγης απο το τουρμπο στον κινητηρα ειχε κοπει και το αμαξι δεν ανεπνεε.το επιδιορθωσαν σε λιγοτερο απο 20'. Πραγματικα πολυ στεναχωρο ομως για ενα οχημα του 2015 με μολις 50000 χλμ και με ολα του τα σερβις on time ..... παλι καλα που με 50ευρω την γλυτωσα....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dimitris

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλημερα αγαπητοι συνοδοιποροι, εν τελη ο φιλος δημητρης ειχε δικιο, το κολαρο που κρατα τον σωληνα εισαγωγης απο το τουρμπο στον κινητηρα ειχε κοπει και το αμαξι δεν ανεπνεε.το επιδιορθωσαν σε λιγοτερο απο 20'. Πραγματικα πολυ στεναχωρο ομως για ενα οχημα του 2015 με μολις 50000 χλμ και με ολα του τα σερβις on time ..... παλι καλα που με 50ευρω την γλυτωσα....
Πάλι καλά να λες φίλε, δεν είναι καν ζημιά η συγκεκριμένη. Πίστεψε με ολα τα κολάρα απο τις εταιρίες ειναι τα ΄ιδια απο το εργοστάσιο σαν υλικά. Απλά κάποιες φορές λογω αστοχίας υλικού, θερμοκρασίες, τριβή με αλλα πράγματα στο μηχανοστάσιο κλπ δημιουργούνται μικρές φθορές. Τιποτα ανησυχητικό.!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread