Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
Καλησπέρα, πρόσφατα αντικατέστησα τα αμορτισέρ και τα ελατήρια με κάποια aftermarket και το αυτοκίνητο χαμήλωσε κατα 25mm, ωραία ως εδώ, κάποιους μήνες μετά πήρα την απόφαση να μετατρέψω το st σε lpg (υγρεριοκίνηση), αφού λοιπόν τοποθετήθηκε το σύστημα βάζοντας τη δεξαμενή στη θέση της ρεζέρβας το πίσω μέρος χαμήλωσε λίγο παραπάνω λόγω βάρους με αποτέλεσμα αισθητικά να μην μου αρέσει καθώς το αμάξι φαίνεται σαν να ειναι φορτωμένο.
Εδώ λοιπον θα ήθελα τα φώτα σας στο αν υπάρχει κάποια λάση ειτε να σηκωθεί λιγο το πίσω μέρος ειτε να χαμηλώσει το μπροστινό με σχετικά φθηνά τρόπο γιατι και φράγκα δεν υπάρχουν και το σετάρισμα που εχει η ανάρτηση μ αρέσει, το θέμα ειναι καθαρά αισθητικό.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
κώστα εγώ λέω να δοκιμάσεις τα μαμά ελατήρια που είχες πριν,αλλά άμα δεν τα τοποθετήσεις δεν ξέρεις αν θα βγει το αποτέλεσμα όπως θέλεις,πρέπει να το δοκιμάσεις
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
Το σκεφτηκα κι εγω αυτό Ιάκωβε αλλά νομίζω οτι θα ερθω παλι στα ιδια αλλα θα ειναι 1mm πιο ψηλο μπρος πισω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
arkas said:
Το σκεφτηκα κι εγω αυτό Ιάκωβε αλλά νομίζω οτι θα ερθω παλι στα ιδια αλλα θα ειναι 1mm πιο ψηλο μπρος πισω
μόνο το πίσω να αλλάξεις,αυτό εννοώ εγώ
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
δεν ειναι κακη ιδεα αλλα φοβαμαι μηπως χαλασει το σεταρισμα του αλλα οπως ειπες αν δεν το δοκιμασω δεν θα το μαθω ποτε
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φτιάξεις δύο ρυθμιζόμενα πιατέλα για τα πίσω ελατήρια. Θα πας σε έναν τορναδόρο και θα σου τα κατασκευάσει . δεν είναι τίποτα σαν κατασκευή.
Αν δεν θέλεις να πας σε τόρνο τότε κοίτα κάποιες έτυμες λύσεις που συνήθως τα δίνουν για μπροστά. (αποτελείτε από έναν σωλήνα με σπείρωμα και δυο (η και μια) μεγάλη βίδα όπου πατάει το ελατήριο επάνω. Αυτή η βίδα λειτουργεί σαν πιάτο που πατάει το ελατήριο.

Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις πίσω μια ρυθμιζόμενη σε ύψος ανάρτηση και με ένα απλό μέτρημα του ύψους το πας εκεί που σου αρέσει.


Κάτι τέτοιο δηλαδή:
http://www.drive.gr/drive/index.php?option=com_k2&view=item&id=1222:%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1&Itemid=151
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
StuparArt said:
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φτιάξεις δύο ρυθμιζόμενα πιατέλα για τα πίσω ελατήρια. Θα πας σε έναν τορναδόρο και θα σου τα κατασκευάσει . δεν είναι τίποτα σαν κατασκευή.
Αν δεν θέλεις να πας σε τόρνο τότε κοίτα κάποιες έτυμες λύσεις που συνήθως τα δίνουν για μπροστά. (αποτελείτε από έναν σωλήνα με σπείρωμα και δυο (η και μια) μεγάλη βίδα όπου πατάει το ελατήριο επάνω. Αυτή η βίδα λειτουργεί σαν πιάτο που πατάει το ελατήριο.

Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις πίσω μια ρυθμιζόμενη σε ύψος ανάρτηση και με ένα απλό μέτρημα του ύψους το πας εκεί που σου αρέσει.


Κάτι τέτοιο δηλαδή:
http://www.drive.gr/drive/index.php?option=com_k2&view=item&id=1222:%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1&Itemid=151
ξερεις κανεναν που εχει κανει κατι τετοιο;
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Κωστα εδω στην αθηνα ειναι πολλα μηχανουργια που μπορουν να κανουν αυτη τηνδουλεια που λεει ο Νικολας!! τωρα εκει σε σενα δεν ξερω!! γιατι δεν εβαζες απο την αρχη μια ρυθμιζομενη??
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread