Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
καλησπερα σας
Εχω ενα προβλημα με το ψυγειο του Φιεστα.
Βασικα κοιταω παντα αν εχει νερο και παντα του ριχνω αλλα οχι πολυ.
ομως εδω και 3 μερες ξεχασα να το κοταξω και αφου ειχα κανει μερικα χιλιομετρα ειπα να ριλω  μια ματια.
Ενα μπετονακι γεματο νερο του εριξα μεχρι να γεμισει.το ψυγειο  ςδεν χανει απο καπου και μου εκανε τρομερη εντυπωση που πηγε ολο αυτο το νερο.Εξατμιστηκε και πως εγινε αυτο?
Αν με διαβαζει ο καλος φιλος mk1 stelios ας μου δωσει μια απαντηση που ειμαι σιγουρος οτι την εχει.
πρεπει να ειμαι πολυ τυχερος που δεν επαθα καμια μεγαλη ζημια
σας ευχαριστω πολυ
fiesta 1300 mod 79
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Είχα κ εγώ μια μικρή διαρροή, η οποία  μάλλον ειναι μικρότερη από τη δική σου. Έχασε το δικό μου ψυγείο κάπου μισο με 0,6 λτ σε ένα μεγάλο διάστημα χιλιομέτρων, κάπου 8-10.000 χλμ.

Σκύβοντας και βλέποντας κάτω είδα τη διαρροή, το κάτω μέρος του ψυγείου ήταν όλο νοτισμένο, κ φαντάζομαι όσο ζεσταινόταν, τόσο χειρότερο το κακό...

Στο σέρβις ο "σερβισάς" μου πρότεινε ένα υγρό πράσινο ματζούνι το οποίο το βάζεις στο δοχείο του παραφλού κ αυτό έχει κάποια ειδικά βαριά στοιχεία μέσα του τα οποία οδεύουν προς στο σημείο διαρροής, πήζουν, κάνουν μια στρώση και τη σταματάνε.

Για εμένα που είχα μικρό πρόβλημα δούλεψε μια χαρά , θα δούμε για πόσο.

Κόστος 10 - 12 ευρώ
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
πως το ζηταω αυτο το ματζουνι που λες φιλε μου?και η τιμη που αναφερεις ειναι μαζι με το παραφλου?
Παντως  εγω δεν βλεπω οτι χανει απο καπου το ψυγειο..παλια ναι αλλα αφου το  κολλησα ηταν οκ.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Γιατί δεν το αλλάζεις?
10+10 κάποια στιγμή θα φτάσεις τα λευτά του ψηγείου..
Αν το δώσεις μια και καλή θα είσαι ήσυχος μετά και θα είσαι και το fiestaki σου υγιές...
Περίπου στα 30 θα σου πάει με την μίξα και παραφλού νερά κτλ. Τόσο μου είχαν πεί πρίν περίπου 1 μήνα..
 
Κατα πάσα πιθανότητα (αν δεν χάνει η αντλία ή δεν έχει πρόβλημα η φλάτζα) το πρόβλημα μπορεί να είναι στην τάπα του ψυγείου. Αν "χαλαρώσει" με τα χρόνια η τάπα, στέλνει τα νερά στο δοχείο υπερχείλισης , που αυτά με τον καιρό μπορεί να έχουν κάποια ρωγμή και να μην τα κρατάνε. Στα μοντέλα φιέστα 76-80  το δοχείο υπερχείλισης είναι ακριβώς δίπλα από το ψυγείο. Στα επόμενα μοντέλα μέχρι 83 το ανέβασαν πιο ψιλά και το τοποθέτησαν μεταξύ κλειδαριάς καπο και φτερού.
Θα κάνετε ένα έλεγχο στα λάδια του αυτοκινήτου και θα ανοίξετε την τάπα πλήρωσης λαδιού για να σιγουρευτείτε πως δεν έχει θέμα η φλάτζα.
Αλλη μια περίπτωση είναι να χάνει ο σωλήνας ο μεταλλικός που βρίσκεται ανάμεσα στο ψυγείο και την μηχανή. Εν κινήση μπορεί να χάνει μικρή ποσότητα νερού και επειδή πέφτει πάνω στο μοτερ και εξάτμιση να τα εξατμίζει κατευθείαν. 
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
φιλε Στελιο
την ταπα την ειδα αρκετα ταλαιπωρημενη και πηγα σε ενα γνωστο μου που εχει ανταλακτικα.Την κοιταξε και μου ειπε
οτι δεν εχει προβλημα..
κατι αλλο Στειλιο.τραβηξα την ταπα του λαδιου.εκει δηλαδη που ριχνουμε το λαδι.
την κοιταξα στο στομιο της και ειδα κατι κολλημενα συρματακια.Νομισα οτι ειναι βρωμια και πηγα να τα τραβηξω εξω.
ευτυχως καταλαβα αμεσως οτι θα εχουν το λογο τους που ειναι εκει και  δεν τα πειραξα.Κανα δυο που ειχα τραβηξει τα εβαλα παλι στη θεση τους...δεν πιστευω να δημιουργησα καινουργιο προβλημα....κι αν ναι τι πρεπει να κανω?
Αχ βρε Στελιο .Οπου φτωχος και η μοιρα που λεει και ο σοφος λαος μας.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Google "στεγανοποιητικο ψυγειου αυτοκινητου" για το υγρό αυτό, η τιμή εννοείται για το μπουκαλάκι, μόνο του, όχι παραφλού.

Γω που κοιτάω πάντως κάθε 1 φορά τη βδομάδα, ήδη στα 5.000 χλμ (ή 1 μήνα χρήσης του αμαξιού) δεν έχει χάσει ξαναεμφανίσει διαρροή.

Προσοχή, όπως τόνισε κ ο "σερβισάς", ενδείκνυται μόνο για μικρές διαρροές.
 
plaster46 said:
φιλε Στελιο
την ταπα την ειδα αρκετα ταλαιπωρημενη και πηγα σε ενα γνωστο μου που εχει ανταλακτικα.Την κοιταξε και μου ειπε
οτι δεν εχει προβλημα..
κατι αλλο Στειλιο.τραβηξα την ταπα του λαδιου.εκει δηλαδη που ριχνουμε το λαδι.
την κοιταξα στο στομιο της και ειδα κατι κολλημενα συρματακια.Νομισα οτι ειναι βρωμια και πηγα να τα τραβηξω εξω.
ευτυχως καταλαβα αμεσως οτι θα εχουν το λογο τους που ειναι εκει και  δεν τα πειραξα.Κανα δυο που ειχα τραβηξει τα εβαλα παλι στη θεση τους...δεν πιστευω να δημιουργησα καινουργιο προβλημα....κι αν ναι τι πρεπει να κανω?
Αχ βρε Στελιο .Οπου φτωχος και η μοιρα που λεει και ο σοφος λαος μας.

Καλημέρα!
Οπτικά δεν μπορει να δει κάποιος αν έχει πρόβλημα ή όχι η τάπα (ούτε εγώ που έχω κάνει και κανω χιλιάδες χιλιόμετρα...με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο , δεν μπορω να βγάλω διάγνωση οπτικα) . Ξεχειλώνει το διπλό λάστιχο που έχει και μόλις αυξηθεί η πίεση στο κύκλωμα από θερμοκρασία και λόγο λειτουργείας της αντλίας τα χάνει σιγά σιγα...
Τα συρματάκια που βγάλατε είναι φίλτρο αναθυμιάσεων. Προβλημα θα υπάρχει αν φύγουν από την θέση τους και μπουν στο καπάκι. Αν ειναι μικρά κομμάτια αυτά που βγάλατε και έχουν κίνδυνο να μουν μέσα τότε βγάλτετα ξανά.

Το μοτέρ μην το φοβάστε! Είναι ένα από τα πιο ανθεκτικά που έχουν βγει στην αγορά και αντέχουν αρκετές κακουχίες!
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με το "όπου φτωχός και η μοίρα του" και θα πω με την σειρά μου πως στις δύσκολες εποχές που ζούμε  "είναι τυχερός όποιος έχει τέτοιο αυτοκίνητο" , γιατί τα έξοδα συντήρησης είναι σχεδόν 
μηδαμινά.
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Φιλε Στελιο εισαι απο τους καλυτερους ανθρωπους που εχω γνωρισει στη ζωη μου.Με τις απαντησεις σου με
εχεις βοηθησει πολυ να καταλαβω το Φιεστακι μου και δεν σου κρυβω οτι περιμενω με αγωνια τις συμβουλες σου.
Ο Θεος να ειναι παντα διπλα σου στο καθε σου βημα .
Δεν μου εχεις πει αν εχεις δικη σου οικογενεια.Εγω δυο αγορια εχω .Ο μεγαλος ειναι διδακτορας χημικος μηχανικος και εργαζεται στο πανεπιστημιο της Λωζανης στον τομεα της ερευνας,και ο μικρος ειναι συνθετης και τραγουδιστης,αν θα ηθελες καμια φορα να ακουσεις τα τραγουδια του που εχει βαλει στο you tube δεν εχεις παρα να μου το πεις..
και παλι σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Aγαπητοι φιλοι
Εχω ενα ford fiesta 1.3 και συν τα οποια προβληματα που μπορει να εχει ενα αυτοκινητο του 1979
εχω και προβλημα με το ψυγειο.Χανει νερο και σχεδον καθε μερα το γεμιζω.
Αγορασα μια κολλα και το κολλησα στα σημεια των διαρροων,
Ακουστε τωρα το προβλημα μου.και την απορια μου.Οταν η ταπα ειναι κλειστη δεν τρεχει καθολου και ουτε το νερο κανει φουσκαλες,Οταν ομως βγαζω την ταπα για να δω αν εχασε καθολου νερο,αρχιζει να τρεχει σαν μια βρυση που σταζει Πρεπει να υπαρχει μια λογικη εξηγηση για το γεγονος δεν μπορει να τρελαθηκε το ψυγειο.
Οποιος φιλος γνωριζει ας μου απαντησει τον παρακαλω πολυ.
Μηπως βγαζοντας την ταπα παιρνει αερα και ξεκιναει η διαρροη?
Σας ευχαριστω πολυ
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Καμμένη φλαντζα μήπως;

Χάνει απο κάποιο σημείο απο το καπάκι μήπως ; (Απο καμια αντλία πχ )
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τωρα αυτο με μοτερ του 1979, μπορει να χάνει απο παντού και απο τα μπουλώνια της κεφαλής ακόμα...

το οτι τρεχει πιο πολύ οταν ανοιγεις την τάπα είναι σχεδόν φυσιολογικό. Κάπου έχει σοβαρή διαρροή και όταν ανοίγεις ταπα εξισώνει με την ατμοσφαιρική πίεση το κύκλωμα.

Για να δεις αν εχει θεμα με την φλάντζα παρε μια κομπρεσιόν κατ' αρχην, αν και γω πιστευω οτι χανει και απο αλλού εκτός απο εκει που κόλησες.
 
Σε αυτά τα μοντέλα, το δοχείο υπερχείλισης είναι πιό ψηλά από την τάπα του ψυγείου. με το που ανοίγει η τάπα τρέχει νερό από το σωληνάκι υπερχείλησης, χωρίς να υπάρχει θέμα διαρροής του ψυγείου! Είναι φυσιολογικό. Το πρόβλημα είναι αλλού στο μοτέρ.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Κι αντι να ασχολεισαι με κολλες και αλλα ματζουνια που μπορει να εισχωρησουν στο κυκλωμα ψυξης και να σου κανουν ζημια σε αντλια νερου η να σου βουλωσουν τους αυλους του μοτερ, γιατι δεν αγοραζεις ενα καινουργιο ψυγειο νερου να ξερεις οτι εισαι οκ απο εκει? Τα παλια αμαξια θελουν χρηματα για τη συντηρηση τους.. Οσο τα αφηνεις σε αφηνουν..
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες.
Εχω ενα Φιεστα 79 μοντελο με αλλαγμενη μηχανη στα 1300.
Το προβλημα μου ειναι το ψυγειο νερου.Στην αρχη εσταζε και απλα συμπληρωνα λιγακι νερο.Τωρα ομως χανει αρκετο νερο.Το εχω βγαλει  3 φορες και το κολλησα με σιδεροκολα .ματαια ομως ,οποτε σκεφτηκα να αγορασω μια "φωκια"μπας και κανω δουλεια.Εβαλα μπρος τη μηχανη και μολιις αρχισε να γυριζει ο ανεμιστηρας εβγαλα προσεκτικα την ταπα και
εριξα μεσα το  υγρο.Του  εκανα 2-3 χιλιομετρα για να δουλεψει σωστα το υγρο της φωκιιας και τωρα βλεπω πως
σταματησε να τρεχει νερο.
Η ερωτηση μου ειναι......Θα παραμεινει ετσι 'η σε λιγο καιρο θα αρχισει παλι να χανει νερο?
αν εχει καποιος την ιδια εμπειρια με μενα ας μου απαντησει παρακαλω πολυ
Και παλλη Χρονια πολλα.
Γιωργος
Ναυπλιο Αργολιδας
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread