Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
λοιποοοοον καταρχην καλησπερα σε ολους, νεους και παλιους φιλους !
η ιστορια μου εδω κραταει περιπου στα 8-9 χρονια και η ιστορια ξεκιναει ως εξης. το 2009 πηρα το πρωτο μου αμαξι ενα ford fiesta mk7 1,6 sport
05102009011 by χρηστος ........., on Flickr

05102009012 by χρηστος ........., on Flickr

το φιεστακι λοιπον το κρατησα 3 χρονια και μεσα απο αυτο γνωρισα την παρεα εδω, εφυγα, ξαναγυρισα ( ατιμη εξουσια  giggle) και του εβαλα και ζαντες και το εβαψα και το εκανα και πρωτο σταδιο
IMG_2559[1] by χρηστος ........., on Flickr
και αφου του τα εκανα ολα αυτα ειχε ερθει η ωρα να το ανταλλαξω με ενα honda civic type r ep3 το οποιο βελτιωθηκε ΠΟΛΥ ! δηλαδη αφου το εκανα πρωτο σταδιο και ειχα φτασει αισιως τα 250 αλογα εγω ηθελα αλλα τοσα οποτε και το εκανα turbo και ετσι φτασαμε τα 530 αλογα

IMG_2558[1] by χρηστος ........., on Flickr
IMG_2556[1] by χρηστος ........., on Flickr
IMG_2557[1] by χρηστος ........., on Flickr

το honda ηταν φανταστικο αλλα καπου και εγω ηθελα να σοβαρευτω  :D και ετσι το πουλησα και πηρα ενα audi s4 v6 biturbo κοντα στα 400 αλογα

399579_0_b by χρηστος ........., on Flickr
399579_1_b by χρηστος ........., on Flickr

αλλα το κρατησα και αυτο πολυ λιγο και πριν κανα μηνα το πουλησα και ετσι παρθηκε η μεγαλη αποφαση να γυρισω πισω στην μαρκα που τοσο πολυ αγαπησα, την ford !! εδω και κατι μερες λοιπον εχω στην κατοχη μου αυτο :

IMG_2553[1] by χρηστος ........., on Flickr
IMG_2554[1] by χρηστος ........., on Flickr
IMG_2555[1] by χρηστος ........., on Flickr

το focus λοιπον ειναι το 1,5 ecoboost με τα 150 αλογα και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι φανταστικες ! δεν το εχω στην κατοχη μου καιρο οποτε περισσοτερο feedback θα εχω σε λιγο καιρο
καλως σας βρηκα και παλι λοιπον και θα χαρω να τα πουμε και σε καποια συναντηση
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Xρήστο καλορίζικο το νέο όχημα και καλοτάξιδο
Μόνο η ζάντα με χαλάει...αλλά δεν σε φοβάμαι :D :D :D


Το Μ3 ξέχασες να πεις
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Ευχαριστώ πολύ ιακωβε (και για τα σηματάκια) ! Χαχαχ μόνο σε εμένα αρέσει αυτή η ζάντα τελικά

Όχι δεν το ξέχασα αλλά δεν είχα καθόλου φωτό όποτε το παρέλειψα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Έκατσαν μπόμπα?

Το φανάρι μπροστά τα σπάει...
Σε περιμένω από το μαγαζί να το δω... ;D ;D
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #5
Αυτό το Fiesta το θυμάμαι πολύ καλά, ήταν μόνιμος θαμώνας του Stardust κάποτε!Κρίμα που το έδωσες,αλλά αυτά που ακολούθησαν απλά...δεν συγκρίνονται!Welcome back και καλορίζικο το εργαλείο
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Με γεια και καλοτάξιδο το καινούργιο σου αυτοκίνητο!  mka

Μιας και είμαστε fiesta club όμως δεν κάνεις εδώ και μια συγκεντρωτική αποτίμηση της εμπειρίας σου με το fiesta?

Επειδή βλέπω ασχολήθηκες με stage 1 δώσε μας τα φώτα σου. Θέλω να πω:

- Τι έβαλες πάνω?
- Πόσο στοίχισε το Stage 1?

Και το σημαντικότερο που πιστεύω "καίει" και άλλα παιδιά που έχουν mk7 και σκέφτονται να ασχοληθούν:

- Ο χρόνος και το χρήμα που επένδυσες σε άφησαν ευχαριστημένο από θέμα επιδόσεων ή περίμενες περισσότερα που τελικά δεν τα είδες στο δρόμο?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
akiz90 said:
Με γεια και καλοτάξιδο το καινούργιο σου αυτοκίνητο!  mka

Μιας και είμαστε fiesta club όμως δεν κάνεις εδώ και μια συγκεντρωτική αποτίμηση της εμπειρίας σου με το fiesta?

Επειδή βλέπω ασχολήθηκες με stage 1 δώσε μας τα φώτα σου. Θέλω να πω:

- Τι έβαλες πάνω?
- Πόσο στοίχισε το Stage 1?

Και το σημαντικότερο που πιστεύω "καίει" και άλλα παιδιά που έχουν mk7 και σκέφτονται να ασχοληθούν:

- Ο χρόνος και το χρήμα που επένδυσες σε άφησαν ευχαριστημένο από θέμα επιδόσεων ή περίμενες περισσότερα που τελικά δεν τα είδες στο δρόμο?
Βασικά είμαστε fiestamaniacs.....
Έχει γράψει ο Χρήστος τις αλλαγές του στα αντίστοιχα θέματα....
 
  • Like
Αντιδράσεις: JimClark

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Συγνώμη fiesta forum ήθελα να γράψω! Για να μην ψάχνουμε που και πότε έκανε τα ποστ πριν χρόνια, για αυτό ρώτησα να τα γράψει εδώ συγκεντρωμένα.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Χρηστο αλλοι αλλαζουν γυναικες,άλλοι φανελες και εσυ αμαξια!!!
Πολλα και ασφαλη χιλιομετρα να χεις
να σαι σιγουρος το φοκους δεν θα σε απογοητεύσει (των γονιων μου μολις έκλεισε 300.000χλμ σε 15χρονια)

akiz90 ακομα πιο σωστα fiestamaniacs forum  ;)
Διπλα στην αρχικη εχει την επιλογη αναζητηση  ::)  μπορεις να γραψεις κατι απο αυτα που ψαχνεις και να σε βγαλει στο θεμα.
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
ακη σε ευχαριστω πολυ ! οπως προειπε ο ιακωβος οντως σχεδον ολες τις αλλαγες που ειχα κανει στο φιεστα τις εχω γραψει στο φορουμ. Αν πας και στο section με το vs θα δεις και αρκετα πατηματα που καναμε τοτε (κυριως στις πρωτες σελιδες ) παρολαυτα δεν ειναι κακη ιδεα να γραψω μια περιληψη των τοτε "πειραγματων"¨οποτε εχουμε και λεμε:

1) η εξατμιση ηταν το πρωτο πραγμα που αλλαξα στο φιεστα και μαλιστα εβαλα ολοσωμη χειροποιητη απο exhaust center με χταποδι μεσαιο καταλυτη και τελικο και αν θυμαμαι καλα ηταν φ60 η διαμετρος και η διατομη της 4-2-1 ! ο θορυβος με ειχε ξετρελανει τοτε αλλα ηταν αρκετα αδειο στα μεσαια
2) η δευτερη μοντα ηταν το kn57i kit και αμεσως πηρε τα πανω του στα χαμηλομεσαια

ξεχασα να αναφερω οτι πριν βαλω την φιλτροχοανη ειχα παει δυναμομετρο (ΤΑΤ) και ειχα βγαλει 132 αλογα και αφου εβαλα την χοανη νομιζω εβγαλα 138

3)εγινε μια προσπαθεια με αντικατασταση της πολλαπλης εισαγωγης της εργοστασιακης με αυτη απτο puma (1,7) μαζι με προγραμματισμο εγκεφαλου, οπου αποδειχτηκε fail στην πραξη

4) οσον αφορα το ρυθμισμα ειναι μια πολυ πονεμενη ιστορια αφου και εγω και ο stuparart ψαχτηκαμε πολυ με αυτο αλλα τουλαχιστον ΕΓΩ καταληγω στο οτι δεν υπαρχει κανενα νοημα για προγραμμα εφοσον φιλτρο-εξατμιση το αμαξι αποδιδει εντυπωσιακα καλα !

Οποτε εν κατακλείδι εγω αν ειχα τωρα mk7 θα εβαζα μια ολοσωμη 4-1-1 55Φ και ενα kn57i και θα το αφηνα ετσι ! Α θα ξανα εβαζα επισης ενα κοντο κορονωπηνιο οπως και ειχα βαλει,  το κανει πολυυυυ παιχνιδιαρικο!
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Georgia89 said:
Χρηστο αλλοι αλλαζουν γυναικες,άλλοι φανελες και εσυ αμαξια!!!
Πολλα και ασφαλη χιλιομετρα να χεις
να σαι σιγουρος το φοκους δεν θα σε απογοητεύσει (των γονιων μου μολις έκλεισε 300.000χλμ σε 15χρονια)

akiz90 ακομα πιο σωστα fiestamaniacs forum  ;)
Διπλα στην αρχικη εχει την επιλογη αναζητηση  ::)  μπορεις να γραψεις κατι απο αυτα που ψαχνεις και να σε βγαλει στο θεμα.
χαχα ετσι ακριβως γεωργια ! να σαι καλα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι αξιοπρεπεστατο το φοκους σε ολα του (ηδη ειναι)
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Από τα πιο ωραία mk7 που είχαμε τότε στo fiestamaniacs.. έχω κάτι φωτογραφίες στο αρχείο μου να ξέρεις σε πολλά στάδια που είχες το αμάξι...


Ps: αυτή η χονταρα ρε φίλε............
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Κοίτα να δεις τι ανακαλύπτει κανείς μετά από πολλά χρόνια! Χαχαχα ρε Χρήστο κανένα πάτημα θα κάνουμε, έβγαλα τους προκαταλύτες στο πούλμαν και πρέπει να έχει κόψει χαμηλά 😂


Μεγεια, καλά, ασφαλή και ευχάριστα χιλιόμετρα να έχεις!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Όπα και εσύ με άσπρο? Είπαμε μόνο μαύρο χαχαχαχα. Καλά χιλιόμετρα αγορίνα.

Εγώ μετά το φιέστα ένα ignis το οποίο έσπερνε τρόμο σε ένα λευκό mk7 (κάτι για MR155 λέει ο ιδιοκτήτης) μετά πήρα τα βουνά φίλε. Ένα rav4 εκδρομικό και επειδή δεν με έφτανε εκεί που ήθελα να πάω πήρα ένα pajero sport. Τέρμα το άγχος για λακούβες. Χαχαχα
Μπες στο κανάλι μου στο YouTube να δείς πως δουλεύουν τα μπλοκέ διαφορικά χαχαχα
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Ευχαριστώ πολύ! Ναι 4,5 χρόνια σχεδόν έχω άσπρο.. Α ωραίο εργαλείο πήρες!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread