Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπέρα,

Ο φωτισμός στο fiesta μας ή ειναι δύσκολη υπόθεση ή απλά στην αθήνα δεν ψήνεται να ασχοληθούν οι ηλεκτρολόγοι με τον φωτισμό. Εχω πάει σε 3-4 τυχαίους, άκρη δεν βρήκα. Κάτι για led μου λένε μου δείχουν κάτι λάμπες που λένε πάνω 2000LM και μου λένε 100 ευρώ. αα και πρόβλημα με το canbus.

Τέλος πάντων. Μην πολυλογώ. Η πιο αξιόπιστη λύση μάλλον ειναι η autobeam. Η οποία autobeam όμως χρησιμοποιεί απο όσο καταλαβαίνω κινεζιές τις οποίες πλασάρει για δικιές της κατα κύριο λόγο. Για παράδειγμα:

1. https://autobeam.co.uk/collections/fiesta-mk7-5-2013-2017/products/h7-led-performance

2.https://www.ebay.com/itm/2PCS-H7-LED-Headlight-Bulbs-ZES-Chips-Kit-High-Low-Beam-6500K-16000LM-60W-12-24V/222812577822?hash=item33e0aa201e:g:vAYAAOSwCtJabCqh

Μιλάμε για το ίδιο κιτ.Απλά η autobeam λεει οτι ειναι 50w και το ebay 60w. Στην μια περίπτωση απο autobeam με μεταφορικά και ισοτιμία έρχεται κοντά στα 90 ευρώ. Στην λύση του ebay έρχεται στα 23. Όμως θα ήθελα να ξέρω τί γινεται με το canbus. Ακόμα και η ίδια η autobeam λέει οτι μπορεί να υπάρχει θέμα και να έχεις ειδοποίηση στο αυτοκίνητο σου. To canbus διαβάζει τα Watt?
Πως μπορώ εαν πάρω το συγκεκριμένο κιτ απο το ebay να ξεπεράσω το θέμα με το διάβασμα του canbus εαν μου παρουσιαστεί;;

ΥΓ. Εαν μου πείτε "γιατί δεν πάς σε HID(xenon) θα σας προλάβω να σας πω οτι επειδή ειμαι άσχετοςμε αυτά και επειδή φοβάμαι τις θερμοκρασίες του για τον projector αλλα και το πλαστικό του φαναριού. Αλλα οπως ξαναείπα ειμαι άσχετος.



Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1580487331[/time]
Bonus το νέο κιτ που έβγαλε η autobeam για τους καθρέπτες(φλάς) που αναβοσβήνει σε μορφή "dynamic".

1.https://autobeam.co.uk/collections/fiesta-mk7-5-2013-2017/products/fiesta-indicator

2.https://www.ebay.com/itm/Pair-Black-LED-Dynamic-Turn-Signal-Light-Mirror-Indicator-For-Ford-Fiesta-B-Max/323952245270?hash=item4b6d0efa16:g:4IAAAOSwr-hdqnuL

Vid: https://www.youtube.com/watch?v=kAoq8BEpB18&feature=emb_title
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Η Autobeam δίνει 5 χρόνια εγγύηση όμως.

Επίσης τα Sequential-Dynamic φλας δεν εχουν καμια ποιοτική επαφή. Δεν είναι καν ίδια.

Μονο στα φώτα έχεις δίκιο.
Και επίσης δεν είναι ούτε 50W ούτε 60W αλλά 20-25 βαριά βαριά. Δεν υπάρχει ούτε ένα Led πάνω από 25W.

Τα 2000LM επίσης ξέχνα τα. Είναι πολύ λιγότερα στην πράξη.

Μη πάρεις αυτά τα LED η δέσμη τους δεν είναι σωστή. Τα βάλαμε σε φίλο και σαν συνολικό αποτέλεσμα ήταν χειρότερο από τις μαμά λάμπες.

Καλά κάνεις που φοβάσαι τα Xenon εκτός αν σκοπευεις σε 2-3 χρόνια να αλλάξεις τους καμμένους προτζέκτορες.
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
johnD said:
Η Autobeam δίνει 5 χρόνια εγγύηση όμως.

Επίσης τα Sequential-Dynamic φλας δεν εχουν καμια ποιοτική επαφή. Δεν είναι καν ίδια.

Μονο στα φώτα έχεις δίκιο.
Και επίσης δεν είναι ούτε 50W ούτε 60W αλλά 20-25 βαριά βαριά. Δεν υπάρχει ούτε ένα Led πάνω από 25W.

Τα 2000LM επίσης ξέχνα τα. Είναι πολύ λιγότερα στην πράξη.

Μη πάρεις αυτά τα LED η δέσμη τους δεν είναι σωστή. Τα βάλαμε σε φίλο και σαν συνολικό αποτέλεσμα ήταν χειρότερο από τις μαμά λάμπες.

Καλά κάνεις που φοβάσαι τα Xenon εκτός αν σκοπευεις σε 2-3 χρόνια να αλλάξεις τους καμμένους προτζέκτορες.

Κάποια αντιπρόταση όμως για led? Όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω την κατάλληλη λύση. Θέλω δυνατό, λευκό φως(6500κ) και να μην έχω θέμα με το canbus. Τι προτείνεις
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Με Canbus δε θα εχεις έτσι κι αλλιώς θέμα διότι το Fiesta δεν έχει έλεγχο καμμένης λάμπας.

Η μοναδική λάμπα που με άφησε ευχαριστημένο σε LED είναι η Philips Xtreme Ultinon.

Η μοναδική που δημιουργεί ακριβώς ίδια δέσμη με την αλογόνου. Έχοντας δοκιμάσει πάνω από 5 Led kits.

Έχει κόστος τριψήφιο αλλά αξίζει τα λεφτά της.
Μια άλλη εναλλακτική που έχω ακούσει αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία είναι η Samsung Mover(μόνο αν έχεις προτζέκτορες)
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Καλημέρα στην ομάδα!
Εγώ προσωπικά φοράω εδώ και 6 μήνες σε MK7 με reflector (Δεν έχει προτζέκτορα το δικό μου) τις Novsight H7 A386 N9.

Έχω δοκιμάσει πάνω από 4 ζευγάρια led και το συγκεκριμένο δεν το αλλάζω. Λογικό κόστος, αρκετά δυνατή ένταση ώστε να οδηγείς σωστά χωρίς να σκοτώνουν τους μπροστά και απέναντι!
Από δέσμη έχει ελάχιστη απόκλιση από τις λάμπες αλογόνου.

Κανείς δε μου έπαιξε ποτέ φώτα όυτε παραπονέθηκε. Και σε έλεγχο αστυνομίας πάλι μια χαρά.
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
BillMk7 said:
Καλημέρα στην ομάδα!
Εγώ προσωπικά φοράω εδώ και 6 μήνες σε MK7 με reflector (Δεν έχει προτζέκτορα το δικό μου) τις Novsight H7 A386 N9.

Έχω δοκιμάσει πάνω από 4 ζευγάρια led και το συγκεκριμένο δεν το αλλάζω. Λογικό κόστος, αρκετά δυνατή ένταση ώστε να οδηγείς σωστά χωρίς να σκοτώνουν τους μπροστά και απέναντι!
Από δέσμη έχει ελάχιστη απόκλιση από τις λάμπες αλογόνου.

Κανείς δε μου έπαιξε ποτέ φώτα όυτε παραπονέθηκε. Και σε έλεγχο αστυνομίας πάλι μια χαρά.

Με προτζέκτορες θα είναι κομπλε; Η πιο διάσημη "κινεζιά" ειναι αυτή απλα δεν ξέρω εαν είναι τόσο δυνατό το φώς της..

Επίσης ποιο κιτ προτέινεις απο όλα της novsight? έχει με ανιμιστηράκια πίσω και χωρίς και γενικά πολλές διαφορετικές λάμπες τουλάχιστον ως προς την σχεδίαση. Θα χρειαστώ και κανένα κλιπάκι ή κουμπώνουν έτοιμα όπως είναι;


Aυτά πρέπει να είναι τα πιο "καινούρια" τους  ας πούμε

https://www.ebay.com/itm/NOVSIGHT-60W-16000LM-H7-CREE-LED-Headlight-Globe-Bulb-Replacement-Kit-Xenon-Lamp/163791991801?fits=Model%3AFiesta&hash=item2622c373f9:g:f~4AAOSwePtdO62m
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Αυτο ειναι ιδιο με τα Autobeam πριν λιγους μηνες. Για πέταμα η δέσμη, επίσης δοκιμασμένο.
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
johnD said:
Αυτο ειναι ιδιο με τα Autobeam πριν λιγους μηνες. Για πέταμα η δέσμη, επίσης δοκιμασμένο.

Η δέσμη δεν ρυθμίζεται; Είτε με το στρίψιμο της ίδιας της λάμπας είτε με τις "βίδες" που έχει πιο ψηλά και ρυθμίζουν;
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Οχι βεβαια. Δε ρυθμίζεται η δέσμη. Αρχικα σε αυτες τις λάμπες δεν υπάρχει στρίψιμο λάμπας, μια θέση έχει. Και αφετέρου είναι θεμα γεωμετρίας λάμπας.
Μια led λάμπα θες να μιμείται γεωμετρικά τη λάμπα αλογόνου ωστε να έχει δέσμη σωστή.
Αυτή όχι απλώς δεν μιμείται, αλλά δεν έχει καμια σχέση. Η πρώτη  που ανέβηκε της Autobeam είναι πιο κοντά, αλλά και παλι επειτα απο δοκιμές είναι μέτρια.

Το ύψος ρυθμίζεται όμως το εύρος (αριστερά-δεξιά), και το Hotspot(η ένταση του φωτος πάνω στη ¨γωνία" που κάνει το beam pattern) που ορίζει πόσο μακριά θα φτάνει το φως, εξαρτώνται καθαρά απο τη γεωμετρία. Και προφανώς δεν ρυθμίζονται. 
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Αα κατάλαβα.. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread