Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Γεωργία μπορεί να είναι και μπαταρία
Γενικά να ξέρετε ότι με αυτά τα συστήματα οι μπαταρίες δεν κρατάνε όπως στα απλά συστήματα που έχουν τα αμάξια
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Οι περισσότεροι που το έχουν, όταν μπαίνουν στο αμάξι το απενεργοποιούν. Δε βολεύει τόσο και ούτε θα δεις καμιά τρελή διαφορά σε καύσιμα. Εμένα αρκετούς μήνες δε δούλευε και τώρα κάνα δυμηνο ξεκίνησε μόνο του πάλι, ε και όταν μπαίνω στο αμάξι το απενεργοποιώ. Μην ανυσηχεις σχετικά με αυτό εαν δεν δουλεύει μερικές φορές. λίγο πολύ όλοι στα φιέστα το παθαίνουμε. :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To ότι δε δουλεύει το start-stop πάντως συνήθως είναι θέμα φόρτισης της μπαταρίας.
Αν για παράδειγμα Γεωργία βγάλεις τώρα τη μπαταρία σου (που δε δουλεύει το start-stop), τη βάλεις σε ένα φορτιστή να φορτίσει πλήρως και την ξαναδοκιμάσεις στο αυτοκίνητο, θα δεις ότι θα δουλεύει το start-stop.
Ίσως λόγω του a/c, κίνησης στο δρόμο (ενδεχομένως) που δε φορτίζει ικανοποιητικά η μπαταρία, φώτα αναμμένα το βράδυ με ρελαντί κλπ που ξεφορτίζουν τη μπαταρία να είναι λόγοι που συμβαίνει αυτό.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το Start-Stop για να δουλέψει πρέπει η εξωτερική θερμοκρασία να είναι μέχρι 30 βαθμούς. Με 31 και 32+ δεν δουλεύει καθόλου.
Αν με εξωτερική θερμοκρασία κάτω των 30, δεν δουλεύει, τότε ή η μπαταρία δεν είναι φορτισμένη επαρκώς, ή θα χρειαστείς update από την Ford (είχε βγει update για το start-stop). Καλύτερα θα ήταν να το πας να το δουν στην αντιπροσωπεία, μέσα στην εγγύηση είναι άλλωστε.
Να προσθέσω ότι το δικό μου start-stop λειτουργεί αψεγάδιαστα από την πρώτη μέρα που το πήρα το αμάξι μέχρι σήμερα 4 χρόνια μετά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αυτό με τη θερμοκρασία δεν το γνώριζα Nexus. Ενδιαφέρουσα πληροφορία.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
nexus said:
Το Start-Stop για να δουλέψει πρέπει η εξωτερική θερμοκρασία να είναι μέχρι 30 βαθμούς. Με 31 και 32+ δεν δουλεύει καθόλου.
Αν με εξωτερική θερμοκρασία κάτω των 30, δεν δουλεύει, τότε ή η μπαταρία δεν είναι φορτισμένη επαρκώς, ή θα χρειαστείς update από την Ford (είχε βγει update για το start-stop). Καλύτερα θα ήταν να το πας να το δουν στην αντιπροσωπεία, μέσα στην εγγύηση είναι άλλωστε.
Να προσθέσω ότι το δικό μου start-stop λειτουργεί αψεγάδιαστα από την πρώτη μέρα που το πήρα το αμάξι μέχρι σήμερα 4 χρόνια μετά.

Η αληθεια ειναι οτι περυσι στα Χανια σε θερμοκρασιες 40 βαθμων θυμαμαι οτι δουλευε  και μαλιστα μου εκανε εντυπωση. και τωρα σε  30 βαθμους δεν δουλεψε καν,και σημερα που το τεσταρα πηγαινοντας στη δουλεια. με βλεπω για αντιπροσωπεια καλού κακού για να αποκλεισω την μπαταρια για να μην τρεχω τελευταια στιγμη στα Χανια!!! σας ευχαριστω παιδια
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
και εγω δεν συμφωνω με την θερμοκρασια που αναφερεις . δηλαδη το δικο μου αμαξι σβηνει και με 35 βαθμους αλλα μπορει και σαν αμαξι να μην σβησει λογο μπαταριας οπως ειπατε η λογο στιγμιαιας θερμοκρασιας κινητηρα οταν το εχεις ζορισει λιγο. Στις μεγαλες ζεστες ακομα και οταν ξεχαστηκα να το απενεργοποιησω  με τοον κλιματισμο το αμαξι εσβησε κανονικα .
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ίσως κάτι να έχει αλλάξει στα πιο καινούργια μοντέλα, πάντως στο δικό μου μόλις περάσει τους 30, δεν σβήνει με τίποτε. Το λέει και στο manual που έχω, στην σελίδα 119:

fiesta.jpg
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Και εμένα σβήνει μέχρι τους 30 βαθμούς.απο 30 και πάνω δεν μου έχει σβήσει ποτέ.και στο manual που το είχα ψάξει αναφέρει ότι και στο manual του nexus που ανέβασε παραπάνω.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι το start-stop δεν λειτουργούσε. Παρά το γεγονός ότι το απενεργοποιώ πάντα είπα να το ψάξω και τελικά έμαθα ότι αν ο εγκέφαλος καταλάβει ότι στην μιζιά η μπαταρία είναι λίγο ανεπαρκής το απενεργοποιεί. Τελικά η μπαταρία ήταν στα τελευταία της και την άλλαξα. Οι πληροφορίες που χάνονται αν αποσυνδέσεις την μπαταρία είναι μόνο η ρύθμιση των παραθύρων . Τα ξαναρύθμισα όπως λένε οι οδηγίες (σελ 65). Τα άλλα δεν χρειάσθηκαν ρύθμιση, ούτε οι σταθμοί του ραδιοφώνου. Η λειτουργία του start-stop επανήλθε (και θα συνεχίσω να το απενεργοποιώ μόνος μου) . Μία καλή χρησιμότητα του start-stop είναι τελικά να σε ειδοποιεί γιά την κακή κατάσταση της μπαταρίας.
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
Παιδια αυτη η μαλακία μπορεί να κάνει κακό στο αμάξι; πχ απο το αναψε σβησε;
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Δε γνωρίζω αν κάνει σίγουρα κακό....
Πάντως δεν είναι και ότι καλύτερο.
Οι εταιρείες το έχουν βάλει για να "πιάνουν" χαμηλούς ρύπους, αλλά η πραγματική οικονομία στο καύσιμο είναι ελάχιστη.
Προσωπικά το απενεργοποιώ πάντα.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Εμενα ηταν απενεργοποίημενο κ το ενεργοποίησα, εχω γνωστους που εχουν εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα κ δεν επαθαν κατι.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
74
3
8
6
Βόλος
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το Start/Stop και τους κινδύνους που πιθανολογούμε πως μπορεί να επηρεάσουνε την μακροζωία του κινητήρα μας!
http://www.drive.gr/news/tehnologia/stopstart-apeilei-ti-zoi-toy-kinitira-mas
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αυτό για την απουσία λίπανσης δεν ισχύει, καθώς μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα που διαρκεί το σύνηθες "start-stop" δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν από το λιπαντικό οι επιφάνειες του κινητήρα. Το σίγουρο είναι ότι τα εξαρτήματα που καλούνται να υποστηρίξουν το start-stop (μίζα + μπαταρία) ζορίζονται παραπάνω, αλλά έχουν σχεδιαστεί εξαρχής για να δουλέψουν σωστά για τόσους κύκλους...
 

thess80

Newbie
Σεπτ. 19, 2014
7
0
1
Στο δικό μου Fiesta απενεργοποιώ πάντα το start/stop κατα την εκκίνηση. Δεν είμαι μηχανικός και δεν έχω τεχνικές γνώσεις επι του θέματος, όμως η προσωπική μου αίσθηση είναι οτι το συνεχές άναψε/σβήσε μπορεί μακροχρόνια να προκαλέσει φθορές στον κινητήρα. Ενδεχομένως να κάνω λάθος, αλλά προτιμώ να μην το ρισκάρω διότι σε μια ενδεχόμενη βλάβη του κινητήρα το κόστος επισκευής θα είναι σίγουρα υψηλό. Απο κει και πέρα, θεωρώ οτι η μείωση της κατανάλωσης μέσα στην πόλη, λόγω χρήσης του start/stop, είναι αμελητέα αφού, ούτως ή άλλως, η πραγματική κατανάλωση του Fiesta είναι  2-3 λίτρα παραπάνω απο την επίσημη εργοστασιακή τιμή.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
74
3
8
6
Βόλος
The Ace συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!
Σε 2 φίλους που έχουν Focus 1.0 Ecoboost και χρησιμοποιούν το Start/Stop συνεχώς και διαμένουν Αθήνα η μπαταρία βγήκε off στα 3 χρόνια με κόστος αντικατάστασης περί τα 150€.
Ορμώμενος από αυτό ρώτησα φίλο που έχει KIA Ceed του 2008 με Start/Stop που επίσης το χρησιμοποιεί από την πρώτη μέρα συνεχώς, μένει Βόλο αλλά έχει κάνει και 2 χρόνια Αθήνα, αν είναι όντως τόσο αξιόπιστο ως αυτοκίνητο όσο ακούγεται, μου απάντησε πως είναι σκύλος και δεν έχει μέχρι σήμερα κανάνα απολύτως πρόβλημα! Όταν τον ρώτησα πόσες μπαταρίες έχει αλλάξει μου απάντησε γελώντας πως έχει ακόμα την Εργοστασιακή!!!!!!!!!!!!
:D :D :D
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Εγώ το απενεργοποιώ πάντα. Στα ανωτέρω που αναφέρθηκαν συμφωνώ ότι ο κινητήρας δεν στεγνώνει από λάδια αλλά υπάρχει και το turbo που γυρίζει με μερικές δεκάδες χιλιάδες στροφών και με το σβήσιμο παραμένει ουσιαστικά χωρίς ροή λαδιού. Αρα το start-stop επιβαρύνει μπαταρία-μιζα-turbo.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread