Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
Όχι δεν θα αλλάξω ζάντες μου αρέσουν οι δικές μου. Θα βάλω μάλλον το πολύ 1.5 σε κάθε μεριά μπρος πίσω και με ελατήρια χαμηλώματος και όλα καλα
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
υπαρχουν αποστατες που βιδωνουν πανω στα μουαγιε και βγαζουν μπουλονια και ειναι η καλυτερη λυση σε αυτα τα αυτοκινητα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
MadMan said:
Ελπιζω να βοηθησα αγαπητε Νιτρομπουκαλε  :p :p

φυσικα και βοηθησες και σε ευχαριστω πολυ ;) αρα προχωραμε στην μοντα :)

yannis_s said:
υπαρχουν αποστατες που βιδωνουν πανω στα μουαγιε και βγαζουν μπουλονια και ειναι η καλυτερη λυση σε αυτα τα αυτοκινητα

Γιαννη δεν ξερω γιατι ρε φιλε αλλα δεν μου καθεται καλα στο μυαλο μου να πιασω τα μπουλονια μου πανω σε αλουμινενιο σπυρωμα !!!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
δεν παθαινει τπτ μην σκεφτεσαι οτι ειναι αλλουμινιο. σκεψου οτι βαζεις απλα και σφιγγεις μπουλωνια αλλουμινιου στο αμαξι σου
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Για αυτό δεν τα έχω αλλάξει τα μπουλόνια μου  tease
Απο την άλλη σε 1,5 πόντο σπυρωμα και μάλιστα αλουμινίου τι να εμπιστευτώ...Αυτό λογικά πάει σε ποιο χοντρό αποστάτη!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
MadMan said:
Υπαρχουν αποστατες που εφαρμοζουν/τοποθετουνται μεταξυ ακρου και ακρομπαρου που σου φερνουν πιο εξω το μουαγιε ωστε να αποφυγεις την τοποθετηση αποστατη τροχου οταν το 1.5 δεν σου ειναι αρκετο.Περισσοτερες πληροφοριες μπορει ο Kostg να σε ενημερωσει μιας και ειναι πιο εμπειρος στο κομματι αυτο ωστε να σε συμβουλεψει  :)

Υπάρχουν, αλλά ταιριάζουν σε mk5, mk6, puma, δεν έχουν κατασκευαστεί για mk7 και μετά.

ilias86 said:
Δηλαδή και για αποστάτες της τάξης του 1.5 cm  χρειάζονται καινούρια μπουλονια;

Ηλία, το παξιμάδι βιδώνει πάνω στο μπουζόνι του αυτοκινήτου και σφίγγει π.χ. στο σπείρωμα 1-1,5cm περίπου. Αν εσύ βάλεις π.χ. 1,5cm αποστάτη ή ζάντα με 1,5cm μεγαλύτερο offset, τότε δε μένει σπείρωμα για να σφίξει το παξιμάδι. Έχει ήδη καλυφθεί από τον αποστάτη ή τη ζάντα την ίδια.
Σε αυτή την περίπτωση αλλάζεις μπουζόνια με μακρύτερα κατά 1,5cm (x16 που έχει το αυτοκίνητο σε όλους τους τροχούς) ή αν βάλεις αποστάτες προμηθεύεσαι αυτούς που έχουν δικά τους μπουζόνια.

wheel_studs.jpg


nos7 said:
Απο την άλλη σε 1,5 πόντο σπειρωμα και μάλιστα αλουμινίου τι να εμπιστευτώ...Αυτό λογικά πάει σε ποιο χοντρό αποστάτη!!!

Το σπείρωμα σε αυτούς τους αποστάτες δεν είναι αλουμινίου αλλά κανονικό ατσάλι/σίδερο. Όπως και τα παξιμάδια. Ο αποστάτης ο ίδιος είναι αλουμινίου φυσικά.

Μπορείτε να μπείτε στην Eibach και να δείτε σχετικά, με τους αποστάτες, βίντεο και να διαβάσετε πληροφορίες:
https://eibach.com/de/en/products/street-performance/wheel-spacers/pro-spacer

Η ίδια εταιρεία παράγει αποστάτες με ενσωματωμένα μπουζόνια (S90-4-15-007 για 1,5cm που συζητάμε):
http://www.eibachshop.co.uk/eibach-prospacer-kit-pair-of-spacers-15mm-per-spacer-system-4-s90415007_p31222609.htm

2015-02-17%20Eibach_Produktbild_Spacer4-v1.jpg


Υπάρχουν βέβαια και άλλες εταιρείες με αντίστοιχα προϊόντα, μην νομίσετε ότι κάνω διαφήμιση στην Eibach  qq

Όσον αφορά την αντοχή τους (που αναφέρει και ο nos7 παραπάνω), δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω ένα προϊόν μιας επώνυμης εταιρείας. Και γιατί να σπάσει για παράδειγμα ο αποστάτης της Eibach και να μην σπάσει αντίστοιχα ένα αμορτισέρ της. Ίδιο καταστροφικό αποτέλεσμα θα έχει έτσι κι αλλιώς...
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
δηλαδη με μια μικρη μοντα 1,5 cm την συνηστεις στα αμαξια μας. δεν ειναι οτι θα γινει χαμος σε γεωμετρια σε ρουλεμαν και δεν ξερω και γω που πανω στο αμαξι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Θοδωρή, θα περιμένεις αλλαγή στο πάτημα του αυτοκινήτου σου. Το αν θα είναι χειρότερο ή καλύτερο με 1,5cm σε κάθε τροχό, το αφήνω να το κάνεις αφού είσαι αποφασισμένος και να μας πεις.
Τα ρουλεμάν θα φθαρούν πιο γρήγορα. Το πόσο πιο γρήγορα πάλι δεν το ξέρω. Εγώ για παράδειγμα είχα τους αποστάτες που φαίνονται στο προηγούμενο post στο αυτοκίνητό μου πίσω. Και στον 1 χρόνο άλλαξα ένα ρουλεμάν. Το δεύτερο ευτυχώς άντεξε.
Εδώ και κανένα εξάμηνο έχω άλλες ζάντες με 40 offset. Είναι σαν να έχω 1cm περίπου αποστάτες. Το πόσο θα αντέξουν τα υπόλοιπα ρουλεμάν, θα δείξει...
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
https://eibach.com/de/en/products/street-performance/pro-alignment με αυτο εδω δεν φτιαχνεται ομως η αλλαγη που κανεις με τους αποστατες? που παει να πει οτι οι αποστατες μπορει να κανουν και ελαχιστο κακο και απλα να μιλαμε για αστοχία υλικων οπως ρουυλεμαν κλπ για να μην αντεχουν τοσο πολυ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Tα Fiesta μας έχουν ημιάκαμπτο άξονα πίσω. Δεν δέχονται τέτοια καλούδια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Μόνο ο αποστάτης είναι αλουμίνιο, τα μπουζόνια είναι ατσάλι/σίδερο. Λογικό δεν είναι, υπάρχει αλουμινένιο μπουζόνι; Αν υπάρχει, αντέχει δυνάμεις;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread