Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Στρατηςς

Original poster
Member
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Σημερα ξαναεβαλα μπρος το αμαξι με την καινουργια μπαταρια αλλα προσεξα την σταθμη στο δοχειο διαστολης να πεφτει 1-2 δαχτυλα μετα απο 5 λεπτα χωρις προφανη λογο. Η ταπα ειναι κλειστη, το δοχειο αλλαχτηκε πριν κατι μηνες οποτε δε παιζει ραγισμα, και τα 2 σωληνακια που εχει πανω πατανε καλα και δεν μπορω να καταλαβω απο που μπορει να χανει. Καμια ιδεα;
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Εμένα όταν έχανε την μία φορά ήταν από το καβουκι του θερμοστάτη και μια άλλη από αντλία νερού. Έχω ακούσει και για απώλεια αντιψυκτικου από το ψυγειακι του καλοριφέρ που είναι μέσα στην καμπίνα, αλλά εκεί θα σου μυριζε.
 

Στρατηςς

Original poster
Member
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Θα τα κοιταξω τα 2 πρωτα αλλα μου φαινεται περιεργο, μπορει να εγινε αυτο απο την ακινησια γιατι μονο στο ρελαντι το δουλευω αυτο τον καιρο εκτος απο καποιες ελαχιστες μετακινησεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: Στέφανος

Στρατηςς

Original poster
Member
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Εμ οχι, αυτο ειναι το θεμα, και χωρις κινηση ή ζορι, μονο σε λειοτυργια ρελαντι να χαθει τοσο αντιψυκτικο χωρις προφανη λογο.
 

Στρατηςς

Original poster
Member
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Ε ναι, προς το παρον αυτο θα κανω και μετα βλεποντας και κανοντας
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Εμένα όταν έχανε την μία φορά ήταν από το καβουκι του θερμοστάτη και μια άλλη από αντλία νερού. Έχω ακούσει και για απώλεια αντιψυκτικου από το ψυγειακι του καλοριφέρ που είναι μέσα στην καμπίνα, αλλά εκεί θα σου μυριζε.
το τρίπτυχο της καταστροφής... τόσο το καβούκι όσο και η αντλία είναι κοινό πρόβλημα στα MK6 .. όσο το ψυγειάκι του καλοριφέρ παίζει και αυτό σαν σενάριο.. όταν λες θα μύριζε τι μυρωδιά να περιμένει κανείς αν συμβεί κάτι τέτοιο ;;
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKYLINE
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Μυρίζει αντιψυκτικο μέσα η καμπίνα, γιατί και από αυτό το ψυγειακι περνάει το υγρό το κυκλώματος. Το έχω δει στο συνεργείο που πάω, συγκεκριμένα σε ένα fiesta fusion.
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
το τρίπτυχο της καταστροφής... τόσο το καβούκι όσο και η αντλία είναι κοινό πρόβλημα στα MK6 .. όσο το ψυγειάκι του καλοριφέρ παίζει και αυτό σαν σενάριο.. όταν λες θα μύριζε τι μυρωδιά να περιμένει κανείς αν συμβεί κάτι τέτοιο ;;
Ομοιοπαθης! Οχι ομως ακριβως το ιδιο.. Εχανε ψυγειο νερου και καπακι,φτιαχτηκαν και εβγαλε τωρα ψυγειο καλοριφερ!
Επειδη εχει εργασια(κοστος) για αλλα ψυγειου καλοριφερ εχετε να μου προτεινετε καποια καλη εταιρια after market? Η nissens ειναι καλη??? Εχετε εμπειρια?
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Πως το κατάλαβες ότι είναι το ψυγείο του καλοριφέρ, μυριζει ή είναι νωπη η μοκετα; Πάντως εγώ θα διάλεγα το δικό του γιατί κρατάει πολλάαααααα χρόνια. Γιατί αμάξι μιλάμε;
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Πως το κατάλαβες ότι είναι το ψυγείο του καλοριφέρ, μυριζει ή είναι νωπη η μοκετα; Πάντως εγώ θα διάλεγα το δικό του γιατί κρατάει πολλάαααααα χρόνια. Γιατί αμάξι μιλάμε;
fiesta mk6 του 06. Στην αρχη απλα μυριζε αντιψυκτικο διακριτικα οταν αναβα το καλοριφερ.. Κανοντας χρηση τοσο περισσοτερο μυριζε μεχρι που καποια στιγμη ειδα αντιψυκτικο στο δρομο στη μεση του αυτοκινητου.. Τωρα πλεον ειναι στην φαση που οταν ανοιγω το καλοριφερ νεφελοποιει το αντιψυκτικο απο τους αεραγωγους και θαμπωνει εντονα το παμπριζ του συνοδηγου.. Υπαρχει αποχετευση και οταν μαζεψει μια ποσοτητα την πεταει κατω.. ετσι και βρηκα αντιψυκτικο στο δρομο! Το εχουν κανει ετσι για να μην παει στην καμπινα.. αν και στα πλαινα της μοκετας πηγε λιγο.. Τελικα τα ford δεν ειναι καθολου τιμια σε σχεση με παλια ιαπωνικα!
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Έπεσες στην περίπτωση γιατί σπάνια συμβαίνει να χάνει υγρά το ψυγειακι του καλοριφέρ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread