Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
mk1 Stelios said:
είχε βουλώσει το φίλτρο κ πρεσάριζε η αντλία για αυτό έκανε θόρυβο?
Ναι ακριβως και απο το φιλτρο εβγαλα ολα τα σκουπιδια του πλανητη! Ασε
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
CherokeeXj said:
Ναι ακριβως και απο το φιλτρο εβγαλα ολα τα σκουπιδια του πλανητη! Ασε

ταπεινη μου γνωμη είναι πρωτα να πηγαινετε στα απλα και μετα να ψαχνετε για τα δυσκολα.

Πχ, φίλτρο βενζίνης και μπουζί είναι η αιτια για το 60% των εμφανιζόμενων ρεταρισμάτων του κινητήρα. Η αντλια απο τα μκ6-μκ7 είναι πολύ γερή. Την δουλευω απο το 2004 με 5ο μπεκ 600αρι και δεν έχει κάνει κιχ. νομίζω είναι μαμα walbro.
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Εχεις δικιο και πολυ μαλιστα! Ξερεις το το πειρα και τρελαθηκα ρε φιλε λεω οχι ρε γμτ και αλλα λεφτα αλλα τελικα ηταν το φιλτρο!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
turbomaniac said:
ταπεινη μου γνωμη είναι πρωτα να πηγαινετε στα απλα και μετα να ψαχνετε για τα δυσκολα.

Πχ, φίλτρο βενζίνης και μπουζί είναι η αιτια για το 60% των εμφανιζόμενων ρεταρισμάτων του κινητήρα.
Συμφωνώ.Το πιο κλασικό σε αυτά τα αυτοκίντα είναι πολλαπλασιαστής, μπουζί, μπουζοκαλώδια αν ρετάρει...
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
αν δεν κανω λαθος ο φιλος μας, μας μιλησε για θορυβο και οχι για ρεταρισμα!!! μπορει βεβαια κ κατι να μην διαβασα καλα και να μην καταλαβα καλα εγω!!!
 

Staros

Original poster
Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Ρεταρισμα καθολου ουτε καν στα ψηλα ουτε στην πιεση! Θορυβο εκανε μονο! Αλλα παει τελειωσε και ολα καλα! Φτου φτουυ!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Andreas19 said:
αν δεν κανω λαθος ο φιλος μας, μας μιλησε για θορυβο και οχι για ρεταρισμα!!! μπορει βεβαια κ κατι να μην διαβασα καλα και να μην καταλαβα καλα εγω!!!

ναι, γενικά μιλάω εγω. Απο θορυβο στην αντλία πάντα ή αντλία είναι ή φίλτρο. κανονικά στην ελλάδα με τις κολοβενζίνες που χουμε πρέπει καθε 10000 χλμ όλοι να αλλάζουμε φίλτρο βενζίνας, ότι και αμάξι να χουμε. Και ας φαίνεται καθαρό. Βοηθαει και στην μακροζωϊα της τρομπας βενζίνης αυτό.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Έχω θέμα με την αντλία βενζίνης. Εκ πρώτης όψεος μου ειπαν οτι θέλει "ολόκληρη αλλαγή" (πολλά τα χλμ μου, 10ετίας το αμάξι) και όχι μόνο το τρομπάκι (; ), αλλά όλος ο μηχανισμός (αν κατάλαβα καλά).

Μαμά φορδ μου ειπε ένα "αστρονομικό" ποσό. Έχει κανείς εμπειρία από αξιόπιστο ανταλλακτικό ημιτασιόν ή άλλου κατασκευαστή;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Λογικό είναι μετά από τόσα χιλιόμετρα...
Αλλά με το υγραέριο θα σου την ξαναβγάλει αλλά δεν θα αντέξει όσο τώρα
Η ford την δίνει κομπλε...και δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις κομπλε αντλία από το εμπόριο.Εγώ τουλάχιστον δεν μου έχει τύχει για να ψάξω να βρω κάτι

Μόνο με σκέτο αντλιάκι θα ρίξεις πάρα πολύ.το κόστος....μπορεί με 30-40  να χρειαστείς για το ανταλλακτικό μόνο
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Ευχαριστώ πολύ Θοδωρή. Μου είπανε ότι αλλάζοντας το τρομπάκι μόνο, δε θα αντέξει πάρα πολύ ξανά.

Να πω σχετικά με το αέριο ότι ναι μεν είμαι προσεκτικός (πλέον), αλλά κακό μου συνήθειο ήταν να αδειάζω όσο δε πάει το ντεπόζιτο (πριν βάλω αέριο) ως, όχι μονο λαμπάκι, αλλά να μηδενιστεί σχεδόν η αυτονομία... Καλά να πάθω. (Μιλάμε γεμίσματα 43 λίτρα στα 45...)

Επειδή είμαι άσχετος, αυτό:

https://www.onparts.gr/ford-fiesta-v-jh_--jd_-st150-150hp-150hp/antallaktika/trofodosia-anaflexi/antlia-kausimon/antlia-kausimon-sidat-sd72487.html

είναι ολόκληρος ο μηχανισμός ή μόνο το τρομπάκι;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Eίναι για ST αυτή η αντλία; Νομίζω είναι διαφορετική από του απλού fiesta.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Eίναι για ST αυτή η αντλία; Νομίζω είναι διαφορετική από του απλού fiesta.
Εγώ που την ξέκαρα δίνει αντιστοιχία σε καλής ποιότητας  κομπλε
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
sidat εβαλα και εγω και βγαζει κωδικο κανονικα για st

Στην τιμη που βλεπεις στο on parts ειναι κομπλε οπως την βλεπεις και νομιζω πως μου ειχανε πει πως το φλοτερ ειναι γνησιο.

Μεγεια σου και καλο ειναι να μην το αφηνουμε κατω απο την μεση γιατι ζεστενετε η τρομπα.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Τελικά τοποθετήθηκε η αντίστοιχη της Hoffer η οποία μετά από 1500 χλμ λειτουργει υποδειγματικά, άψογα και αθόρυβα.

Συνολικό κόστος τοποθετημένη <350 ευρώ διαφορά.

Και ναι ειναι part number αντικατάστασης.  Ευχαριστώ τον Ιάκωβο ιδίως (που τον είπα κ Θοδωρή) κ τα υπόλοιπα μέλη.

(Και ναι, κομμένα προ πολλού τα αδειάσματα ρεζερβουάρ μέχρι να μηδενίσει το trip computer.)
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
επισης καλο θα ειναι να τσεκαρεις οταν το δουλευεις γκαζι αν σταματαει η τρομπα γιατι σε καπια αμαξια υπαρχει αυτο το προβλημα δεν σταματαει και χαλαει η τρομπα η ο ρυθμηστεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread