Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

housas08

Original poster
Newbie
Dec 1, 2013
8
0
1
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Πριν 20 μέρες αγόρασα ένα ζευγάρι weissenfels επειδή υπήρχε περίπτωση να τις χρειαστώ λόγω χειμερινής εξόρμησης. Αν και δεν μου χρειάστηκαν ακόμα, κοιτώντας το εγχειρίδιο χρήσης του Fiesta απ' ό,τι κατάλαβα μπαίνουν μόνο σε διάσταση 175/65/14 και εγώ έχω 195/50/16 (αρχικά υπέθεσα ότι μπαίνουν σε όλες τις εργοστασιακές διαστάσεις)...

Να επιχειρήσω να τις φορέσω για δοκιμή ή να τις επιστρέψω; Φαντάζομαι ο κίνδυνος είναι να βρίσκει πάνω στον θόλο όταν στρίψει ο τροχός στο τέρμα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Εγω εχω βαλει σε 195/45-16 πανια (αντιολισθητικα) και δουλευουν μια χαρα. Γνωμη μου, γυρνα πισω τις αλυσιδες (αφου δε χρειαστηκαν) και παρε πανια.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Και εγώ πανιά έχω.Τα αγόρασα για την συγκεκριμένη διάσταση ελαστικών που έχω 195-45-16
Οι αλυσίδες καταπονούν το αμάξι,άλλαξε τις αν μπορείς και πάρε πανιά στην συγκεκριμένη διάσταση σου
 

vagma

Hero Member
αν δεν ειναι χαμηλωμενο παρε αλυσιδες καταλληλες για τις διαστασεις των ελαστικων σου.........12 χιλιοστα παχος αλυσιδας.......με αυτες μπορεις να πας μεχρι 50 χλμ/ωρα........με τα πανια το μεγιστο 30 χλμ/ωρα συν το τοι δεν εχουν τοσο μεγαλη αντοχη οπως οι αλυσιδες.........
 

housas08

Original poster
Newbie
Dec 1, 2013
8
0
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

9χιλ είναι οι συγκεκριμένες αλυσίδες (οπότε δεν έχουν τόσο μεγάλο πάχος), απλά έτυχα σε έκδοση από το εργοστάσιο Titanium X με το 50αρι προφίλ και όχι το 45αρι γι' αυτό και φοβάμαι περισσότερο για τους θόλους (λόγω μεγαλύτερης διαμέτρου). Το αμάξι είναι μαμά, δεν έχω πειράξει κάτι. Πήγα σε αλυσίδες σκεπτόμενος την αντοχή σε σύγκριση με τα πανιά. Για ταχύτητες στο χιόνι δε με νοιάζει να πηγαίνω ακόμα και με 20χλμ/ω (στο στεγνό είναι άλλη ιστορία  :D). Ζημιά στους θόλους με απασχολεί να μη γίνει...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
...και στις αλουμινενιες ζαντες που θα γρατζουνιστουν standard απο τις αλυσιδες.
 

housas08

Original poster
Newbie
Dec 1, 2013
8
0
1
Η πρώτη μου ανησυχία ήταν αυτή και "έσκασα" ένα κατοστάρικο για να έχει πλαστικά προστατευτικά για τις ζάντες στα σημεία που κουμπώνουν (κανένα μεταλλικό μέρος δεν ακουμπάει πάνω τους, αν και δεν ξέρω στην πράξη αν αυτό θα τις προστατεύει 100%).
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
δεν υπαρχει περιπτωση να βρισκει αφου ειναι μαμα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
vagma said:
με τα πανια το μεγιστο 30 χλμ/ωρα συν το τοι δεν εχουν τοσο μεγαλη αντοχη οπως οι αλυσιδες.........
μέχρι 50 είναι και τα πανιά,
πανιά ή αλυσίδες πάνω από 50 δεν πας καθόλου γιατί δεν μπορείς λόγω των καιρικών συνθηκών
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Πάντως φίλε housas08, στη διάσταση που τις πήρες, δε μπαίνουν στα λάστιχά σου που να κοπανιέσαι!!!! Το καλύτερο είναι να τις γυρίσεις και να πάρεις πανιά. Με έχουν βγάλει απο πολύ δύσκολη θέση μια φορά σε βαρύ suv (X3) με 35cm παγωμένο χιόνι!!! Δεν το πίστευα οτι βγήκε το αυτοκίνητο!!!
 

housas08

Original poster
Newbie
Dec 1, 2013
8
0
1
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά... Οι αλυσίδες είναι για 195/50/16 (Νο 6) που έχει τώρα το αμάξι. Το εγχειρίδιο χρήσης του αυτοκινήτου αναφέρει μόνο τη διάσταση ελαστικού 175/65/14 σαν τη μοναδική κατάλληλη για να τοποθετήσει κάποιος αλυσίδες.

Πριν επιλέξω ανάμεσα σε αλυσίδες και πανιά, έκανα μια αναζήτηση και διάβασα πως οι περισσότεροι είχαν θέματα αντοχής με τα πανιά (είτε γυρνούσαν οι ρόδες μετά από λίγο μέσα από τα πανιά είτε σκίζονταν εύκολα). Βέβαια για την περιορισμένη χρήση που θέλω ίσως να μην ήταν η καλύτερη επιλογή τελικά οι αλυσίδες...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread