Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PatRinos

Original poster
Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Πλέον που αρχίζουν σιγά σιγά οι ζέστες ψάχνομαι για να τοποθετήσω Αντηλιακές Μεμβράνες σε 3πορτο Mk8.
Επειδή δεν ξέρω καθόλου από μάρκες και δεν είχα ποτέ, μπορεί κάποιος να με κατευθύνει ?
Ακούω για Llumar, Madico, 3M, ASWF κυρίως.
Και αν έχετε κανένα δοκιμασμένο εγκαταστάτη σε Πάτρα ή Αθήνα, ακόμη καλύτερα.
Ευχαριστώ πολύ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αυτές που λες είναι και οι καλύτερες. Περίμενε την προσφορά της Carglass, που βάζει νόμιμες MADICO, και μπροστά βάζει τις καλύτερες NanoCeramic.
 

PatRinos

Original poster
Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Έχεις βάλει Madico ? 
H carglass ξέρεις μήπως πότε βγάζει την προσφορά και σε τι τιμές παίζει περίπου ?  Για 3πορτο είναι.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Στο Fiesta, ναι. Δεν έχουν σημασία οι πόρτες αλλά ο αριθμός παραθύρων, ίδια τιμή είναι 5θυρο και 3θυρο. Αν θυμάμαι καλά είναι 135€, λογικά βγαίνει όπου να'ναι, συνήθως τρέχει Απρίλιο-Μάιο.
 

PatRinos

Original poster
Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Ευχαριστώ πολύ. Είσαι ευχαριστημένος δηλαδή από τις Madico ?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Βάσει χαρακτηριστικών και specs, ειδικά οι WinCos που έχω βάλει εγώ είναι από τις καλύτερες. Το ίδιο ισχύει και για τις NanoCeramic που πλέον βγάζει αντί για τις WinCos. Ευχαριστημένος είμαι, και απολύτως νόμιμος. Πάντως γενικά τα αυτοκίνητα θέλουν και μια UVA/B στο parebrise, για να κόβει υπέρυθρη/υπεριώδη.
 

PatRinos

Original poster
Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Ευχαριστώ. Θα κοιτάξω κι εγώ λίγο τα χαρακτηριστικά τους μήπως καταλάβω.
UVA/Β εννοείς εντελώς διάφανη ή έχει και χρωμα ? Νόμιζα οτι στο παρμπρίζ είναι παράνομο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Στο parebrise μπορείς σίγουρα να βάλεις διάφανη, και βάσει ερμηνείας της ΚΥΑ που κάνουν οι περισσότεροι (όπως και η Carglass) μεμβράνη που δεν πέφτει αθροιστικά κάτω από το 75% φωτοδιαπερατότητας. Τέτοιες υπάρχουν μόνο στη MADICO και νομίζω στην 3Μ.
 

PatRinos

Original poster
Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Τι είναι το Αθερμικό παρμπρίζ  αρχικά ?
 

Amak

Newbie
Apr 1, 2019
3
0
0
Μυτιλήνη
Δεν νομίζω να έχει αθερμικό το fiesta.
Αν κανω λάθος ας με διορθώσετε, αλλά το αθερμικό έχει ενσωματωμένη προστασία από τη ζέστη-ηλιακή ακτινοβολία και γι αυτό δεν μπορεί να εφαρμοστεί μεμβράνη επάνω του.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Συνήθως τα γαλλικά έχουν τέτοια parebrise, π.χ. σίγουρα έχουν οι Citroen C4 και C5 που ξέρω προσωπικά, νομίζω και τα Clio έχουν. Μπορούμε να το καταλάβουμε αν τα κοιτάξουμε με polarised γυαλιά, οπότε τα βλέπουμε σαν να είναι γεμάτα με ισομεγέθεις ρόμβους. Ένα side-effect των αθερμικών είναι ότι δεν δουλεύουν με τίποτα τα διάφορα τύπου-epass, παρά μόνο αν τα βάλουμε στο κατάλληλο σημείο γύρω από τον καθρέπτη.
 

PatRinos

Original poster
Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Amak said:
Δεν νομίζω να έχει αθερμικό το fiesta.
Αν κανω λάθος ας με διορθώσετε, αλλά το αθερμικό έχει ενσωματωμένη προστασία από τη ζέστη-ηλιακή ακτινοβολία και γι αυτό δεν μπορεί να εφαρμοστεί μεμβράνη επάνω του.

Ευχαριστώ.

The Ace said:
Συνήθως τα γαλλικά έχουν τέτοια parebrise, π.χ. σίγουρα έχουν οι Citroen C4 και C5 που ξέρω προσωπικά, νομίζω και τα Clio έχουν. Μπορούμε να το καταλάβουμε αν τα κοιτάξουμε με polarised γυαλιά, οπότε τα βλέπουμε σαν να είναι γεμάτα με ισομεγέθεις ρόμβους. Ένα side-effect των αθερμικών είναι ότι δεν δουλεύουν με τίποτα τα διάφορα τύπου-epass, παρά μόνο αν τα βάλουμε στο κατάλληλο σημείο γύρω από τον καθρέπτη.

Το e-pass το έχω στη διακεκριμένη περιοχή οπότε θα δοκιμάσω με Polarised γυαλιά.

The Ace said:
Στο parebrise μπορείς σίγουρα να βάλεις διάφανη, και βάσει ερμηνείας της ΚΥΑ που κάνουν οι περισσότεροι (όπως και η Carglass) μεμβράνη που δεν πέφτει αθροιστικά κάτω από το 75% φωτοδιαπερατότητας. Τέτοιες υπάρχουν μόνο στη MADICO και νομίζω στην 3Μ.

Δεν ήξερα οτι υπάρχει εντελώς διάφανη για παρμπρίζ.
 

Amak

Newbie
Apr 1, 2019
3
0
0
Μυτιλήνη
The Ace said:
Συνήθως τα γαλλικά έχουν τέτοια parebrise, π.χ. σίγουρα έχουν οι Citroen C4 και C5 που ξέρω προσωπικά, νομίζω και τα Clio έχουν. Μπορούμε να το καταλάβουμε αν τα κοιτάξουμε με polarised γυαλιά, οπότε τα βλέπουμε σαν να είναι γεμάτα με ισομεγέθεις ρόμβους. Ένα side-effect των αθερμικών είναι ότι δεν δουλεύουν με τίποτα τα διάφορα τύπου-epass, παρά μόνο αν τα βάλουμε στο κατάλληλο σημείο γύρω από τον καθρέπτη.

Δε γνώριζα για τα γυαλιά. Θα το δοκιμάσω.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
μάγκες περυσι που πηρα το 5πορτο mk8 εβαλα αρχες καλοκαιριου madico nanoceramic μονο στα 2 πισω παραθυρα, ειδα μικρη διαφορα ως καθολου.μετα φετος εβαλα και οδηγου/συνοδηγου και ειδα αρκετα παραπανω διαφορα...ευτηχως που τις εβαλα ειπα...το αμαξι ητανε λιγοτερο τσουρουφλιστο οταν το αφησα σε καυτο 40αρι και μπηκα μεσα μερα μεσημέρι. θεωρώ αξίζει.τωρα προσανατολιζομαι μηπως βαλω και στο πισω τζαμι...σιγα σιγα το ντύνω το αμαξι :)
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
aft3rgl0w said:
μάγκες περυσι που πηρα το 5πορτο mk8 εβαλα αρχες καλοκαιριου madico nanoceramic μονο στα 2 πισω παραθυρα, ειδα μικρη διαφορα ως καθολου.μετα φετος εβαλα και οδηγου/συνοδηγου και ειδα αρκετα παραπανω διαφορα...ευτηχως που τις εβαλα ειπα...το αμαξι ητανε λιγοτερο τσουρουφλιστο οταν το αφησα σε καυτο 40αρι και μπηκα μεσα μερα μεσημέρι. θεωρώ αξίζει.τωρα προσανατολιζομαι μηπως βαλω και στο πισω τζαμι...σιγα σιγα το ντύνω το αμαξι :)

Καλυτερα να επιλεξεις μια καλη μαρκα γιατι εχω προσεξει σε πολλα αυτπκινητα οτι στο πισω τζαμι "σκαει" η ζελατινα επειδη ειναι θερμενομαινο.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
ε αυτο εχω κανει, madico θεωρουντε κορυφαιες.και οντως δεν εχω παραπονο σε τιποτα εδω και 1,5 χρονο.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Προσωπικά, έχω εμπιστευτεί έναν επαγγελματία στο Νεο Ηράκλειο στην Αθήνα(τον γνωστό "Σάκη) στον οποίο έκανα με 100 ευρώ ολο το φιέστα(εκτός παρμπρίζ).
Μεσα στο καλοκαίρι τα πλαστικά δεν έκαιγαν καν μέσα απο ζέστη 35 βαθμούς και στον αντίστοιχο ήλιο ενω έχεις τρομερή ορατότητα απο μέσα προς τα έξω για την σκουρότητα που έχουν('εχω βάλει την 3η απο τις 4 "σκάλες").
Στις γνωστές μάρκες με χάλαγε ο μεγάλος τιμοκατάλογος, οτι πλήρωνες μεμβράνες με έξτρα πρ'αγματα και οτι υπήρχαν διάφορες ποιότητες απο την ίδια εταιρία πχ.
Στον ίδιο επαγγελματία το οικογενειακό μας αυτοκίνητο είχε και συνεχίζει να έχει 18 χρόνια τις ίδιες μεμβράνες χωρίς να έχει σκάσει πουθενά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread