Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Jim Verde

Original poster
Newbie
Dec 21, 2019
8
0
1
Καλημέρα, Χριστός Ανέστη.
Χρόνια πολλά και υγεία σε όλο το κόσμο εύχομαι.

Περιμένω την άλλη εβδομάδα να παραλάβω το St μου και με απασχολεί πάρα πολύ η πιθανότητα κλοπής του μια και δεν έχω πάρκινγκ.
Ειδικά μετά αφού μου είπε ο πωλήτης της Ford ότι οι κλέφτες έχουν μια αδυναμία στα St. Μου είπε μάλιστα ότι οπωσδήποτε να πάρω ένα μπαστούνι αντικλεπτικό, αυτό που δένει πεντάλ και τιμόνι μαζί.
Μετά από αρκετή έρευνα στο internet βρήκα ότι φυσικά αν είναι κάποιος αποφασισμένος να στο κλέψει, θα στο κλέψει.
Τα μπαστούνια λειτουργούν αποτρεπτικά και αποθαρρυντικά και ο στόχος είναι να δείξει του κλέφτη ότι θα καθυστερήσει πολύ.
Τα πιο δύσκολα για παραβίαση είναι τα disklok & stoplock pro elite (>5' για να παραβιαστούν με εργαλεία απαραίτητα), τα οποία δυστυχώς δεν πουλιούνται στην Ελλάδα. Μόνο μέσω amazon.co.uk.

Σας έχει απασχολήσει το θέμα? Έχει κάποιος εμπειρία με τα μπαστούνια ? Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

Υ.Γ. Παρακαλώ οι mods να μεταφέρουν το θέμα όπου πρέπει. Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Η καλύτερη ασφάλεια είναι...η ασφάλεια. Μεικτή σε καλή ασφαλιστική μέσω γνωστού πρακτορείου. Επίσης ένα καλό αντικλεπτικό με συναγερμό και εντοπισμό (αν και όλα παρακάμπονται). Για τέλος θα έλεγα να πάρεις και ένα μπαστούνι, αν και αυτά είναι πολύ φασαρία για μικρή -σχετικά- ασφάλεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: aft3rgl0w

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Στην Αγγλία υπάρχει τεράστιο θέμα με τις κλοπές και τα fiesta.
Γι αυτό διαβάζω ότι προκειμένου να ασφαλίσει κανείς το fiesta του απαιτείται να έχει ένα ή και δύο αντικλεπτικά συστήματα.
Το disklok όπως έγραψες κι εσύ είναι από τα πιο καλά.
Είχα μπει σε πειρασμό να το αγοράσω παλιότερα αλλά τελικά δεν μπήκα στον κόπο.

Επίσης πολύ χρήσιμο και φθηνό είναι το obd relocation καθότι συνήθως μέσω της obd τα παραβιάζουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: aft3rgl0w
Apr 17, 2020
41
3
6
Αυτό ακριβώς που είπε και ο TheAce, αν θες να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια βάλε στην ασφάλεια σου ολική κλοπή και μερική κλοπή.
Disclock παίζει πάρα πολύ Αγγλία, γιατί τα fiesta st180 τα κλέβανε για πλάκα, τα mk8 όχι...ακόμα.
gps tracker με ειδοποίηση στο κινητό, αν θες, άπειρες μάρκες στο εμπόριο, αν θες πας και εκεί.
Και εγώ παθών στο παρελθόν δυστυχώς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: aft3rgl0w

Jim Verde

Original poster
Newbie
Dec 21, 2019
8
0
1
Η ασφάλεια για ολική και μερική κλοπή είναι αυτονόητη. Αλλά είναι και το ψυχολογικό να σου κλέψουν το αμάξι που έκανες οικονομίες τόσο καιρό να το πάρεις και είναι και το πρακτικό να μένεις 3 μήνες χωρίς αυτοκίνητο .
Το mk8 έχει modem το οποίο λειτουργεί σαν gps tracker (έτσι πληροφορήθηκα από Ford).
Το disklok όντως φαίνεται ότι καλύτερο αλλά είναι ακριβό (~ 200 Ε από amazon.co.uk) και δύσχρηστο . Φοβήθηκα ότι μετά από λίγο καιρό δεν θα το χρησιμοποιώ.
Προτίμησα και παρήγγειλα το ελαφρύτερο και εξίσου αποτελεσματικό stoplock pro elite.
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Οκ σε καταλαβαίνω, υπάρχουν πολλά πράματα στο εμπόριο αν θες να σπάσεις τα @@ του κλέφτη χεχεχεχε.
Συναγερμό και gps το θεωρώ απαραίτητο προσωπικά, μετa διακοπτάκια για να κόβεις τρόμπες-obd κλπ επίσης ενδιαφέρον, αμα ειναι να αρχίσει να ψάχνει τι έχεις κόψει και που, άστα να πάνε. Όσο μπορείς να κλέψεις χρόνο από τον κλέφτη καλώς, θα προτιμήσει κάτι πιο εύκολο από το δικό σου, εκτός και αν ειναι παραγγελία, και ειναι και γατονι :p
 

ybdiel

Rookie
Nov 6, 2022
16
6
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK8 ST
Εγω τοποθέτησα συναγερμό (Pandora V3) που πέρα απο GPS Tracker / Ειδοποιήσεις στο κινητό κλπ υποστηρίζει και remote engine blocking καθώς και 2 Tags τα οποία αν δεν βρίσκονται εντός εμβέλειας, το αυτοκίνητο αν ειναι σε κίνηση θα σβήσει μόνο του και θα γίνει disable μετά απο περίπου 30 δευτερόλεπτα. Αυτό και σε συνδυασμό με μια έξτρα μπαταρία και έχω το κεφάλι μου κάπως ήσυχο. Πονάει όμως λίγο το νεφρο που μου λείπει γιατι κοστίσε αρκετά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: aft3rgl0w

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Ενταξει ορθως επραξες.
Post automatically merged:

Αποτελεσματικο ειναι και η αντικλεπτικη ραβδος (μπαστουνι), ιδιως αυτο που φραζει στο ταμπλω.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: ybdiel

ybdiel

Rookie
Nov 6, 2022
16
6
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK8 ST
Ενταξει ορθως επραξες.
Post automatically merged:

Αποτελεσματικο ειναι και η αντικλεπτικη ραβδος (μπαστουνι), ιδιως αυτο που φραζει στο ταμπλω.
Εχω και ενα φθηνο μπαστουνι και θελω να παρω ενα καλυτερο. Με ενδιαφερει πολυ παντως το διακοπτακι που γραφει ο GiannisAggelis GiannisAggelis παραπανω. Γνωριζει κανεις καποιο συνεργειο στην Αθηνα που να κανει τοποθετηση;
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
42
Cholargos
Μοντέλο
MK8
Εγω τοποθέτησα συναγερμό (Pandora V3) που πέρα απο GPS Tracker / Ειδοποιήσεις στο κινητό κλπ υποστηρίζει και remote engine blocking καθώς και 2 Tags τα οποία αν δεν βρίσκονται εντός εμβέλειας, το αυτοκίνητο αν ειναι σε κίνηση θα σβήσει μόνο του και θα γίνει disable μετά απο περίπου 30 δευτερόλεπτα. Αυτό και σε συνδυασμό με μια έξτρα μπαταρία και έχω το κεφάλι μου κάπως ήσυχο. Πονάει όμως λίγο το νεφρο που μου λείπει γιατι κοστίσε αρκετά.

αυτόν εδω λες ε? https://www.pancarshop.gr/synagermos-aytokinitoy-pandora-smart-pro-v3/
καλο φαινεται στο χαρτί....αν ειναι αξιοπιστο κιολας και δουλευει τότε ακόμα καλύτερα. το σκεφτομαι κ εγω οτι πρεπει να βαλω κατι στο Fiesta ST-Line αλλα και τα 720€ ειναι καπως μπολικά....απο την αλλη θα μου πεις θα εχεις το κεφαλι σου καπως ησυχοτερο απο κατι αλλους..... ιδιαίτερα τώρα που τραντάχτηκα περισσότερο καθώς πριν 2 βδομάδες το Ford Kuga του διπλανου παρκαρισμένο κλασσικά απέξω στο δρομο εκανε φτερα ενα βράδυ.... o_O😱


επίσης υποστηρίζει canbus απ ότι γράφει επομένως οσο να ναι το integration με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινητου πρεπει να ειναι καλύτερο.

απο τις πρόσφατες ερευνες σας...υπάρχει κάτι που πρεπει να προσεξουμε για αντικλεπτικά μιας και εχω καιρο να ασχοληθω με το αθλημα...?

Επίσης, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συναγερμός που απενεργοποιεί και την παροχή βενζίνης στην αντλία?
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
το pandora που λεει το παιδι πιο πανω το εχω και γω.
Αυτο που λες για την παροχη βενζηνης δεν το ξερω αλλα το pandora νεκρωνει ολο το αμαξι, εγκεφαλος τα παντα ολα
δεν νομιζω πως υπαρχει κατι πιο εξελιγμενο απο τον pandora. εγω εδωσα 670 μαζι με τοποθετηση στον Δραγκιωτη (Αψογη δουλεια!)
 
  • Like
Αντιδράσεις: aft3rgl0w

ChristosIX

Newbie
May 3, 2023
1
1
3
Μοντέλο
MK8 ST
Επειδή και εγώ είχα αυτόν τον προβληματισμό σε ST mk8.5 πέρα από ασφάλεια κλοπής (ολικής και μερικής) έβαλα και τον Pandora Elite..έτσουξε από άποψη τιμής αλλα η αλήθεια είναι πλέον ότι κοιμάμαι καλύτερα τα βραδια και μπορώ να το αφήνω το αυτοκίνητο και παρκαρισμένο χωρίς να είμαι μέσα στο άγχος. Γιατί πριν όπου πήγαινα έπρεπε να έχει κοντά και κλειστό παρκινγκ και είχε καταντήσει κουραστικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: aft3rgl0w

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread