Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Είχες έξοδα, το καταλαβαίνω, αφού το έχεις κάνει τούμπανοοοο..... 😀
 
  • Love
Αντιδράσεις: dimitrinho

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, σίγουρα με ενα βάψιμο θα δείξουν όπως πρέπει. Κόστος στο περίπου? Ώρες εργασίας?
 
  • Love
Αντιδράσεις: dimitrinho

dimitrinho

Original poster
New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, σίγουρα με ενα βάψιμο θα δείξουν όπως πρέπει. Κόστος στο περίπου? Ώρες εργασίας?
Ευχαριστώ πολύ 2-3 μέρες για σωστή μετατροπή.150 ευρώ η εργασία και μετά τα ανταλλακτικά εξαρτάται τον μηχανικό
 
  • Love
Αντιδράσεις: dtsef

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
Ωραια η παρουσιαση σου φιλος

ωραιο το αμαξι σου, βεβαια δεν ειμαι φαν του αυτοματου αλλα γουστα ειναι αυτα!!!

εκανες καλη επιλογη στο 1000/125, εχει πολλα περιθωρια εξελιξης το μοτερακι αυτο και τωρα με το 1ο σταδιο θα εισαι πολυ καλα. τα 25 κιλα ροπη ειναι καλα, μπορει και (πολλα) παραπανω το μοτερακι με καποιο custom πιο επιθετικο προγραμμα αλλα και με καποια περιφερειακα....!

θα ηθελα να το ακουσω πως δουλευει στην αλλαγη παντως ενα σβελτο φιεστακι
 
  • Love
Αντιδράσεις: dimitrinho

dimitrinho

Original poster
New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
Ωραια η παρουσιαση σου φιλος

ωραιο το αμαξι σου, βεβαια δεν ειμαι φαν του αυτοματου αλλα γουστα ειναι αυτα!!!

εκανες καλη επιλογη στο 1000/125, εχει πολλα περιθωρια εξελιξης το μοτερακι αυτο και τωρα με το 1ο σταδιο θα εισαι πολυ καλα. τα 25 κιλα ροπη ειναι καλα, μπορει και (πολλα) παραπανω το μοτερακι με καποιο custom πιο επιθετικο προγραμμα αλλα και με καποια περιφερειακα....!

θα ηθελα να το ακουσω πως δουλευει στην αλλαγη παντως ενα σβελτο φιεστακι
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε είναι όντως πολύ γρήγορο ακόμα και σε αυτόματο και δεν το καταλαβαίνεις ότι τρέχει ακόμα και στις υψηλές ταχύτητες
 

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
ισχυει οτι δεν του φαινονται τα χλμ. στο τεστ ντραιβ που ειχα κανει τοτε αυτο με τα 100 αλογα ειχε πολυ καλη αισθηση.

οσο για το σασμαν σαφως και θα ειναι γρηγορο και ισως και πιο γρηγορο (δεν ξερω τι αυτοματο εχουν αυτα αλλα εαν εχει φιλοσοφια dsg θα εχει καλυτερους χρονους)
 

dimitrinho

Original poster
New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
ισχυει οτι δεν του φαινονται τα χλμ. στο τεστ ντραιβ που ειχα κανει τοτε αυτο με τα 100 αλογα ειχε πολυ καλη αισθηση.

οσο για το σασμαν σαφως και θα ειναι γρηγορο και ισως και πιο γρηγορο (δεν ξερω τι αυτοματο εχουν αυτα αλλα εαν εχει φιλοσοφια dsg θα εχει καλυτερους χρονους)
Εγώ έχω το κλασσικό αυτόματο με μετατροπέα ροπής αλλά έχω και αυτακια στο τιμόνι για αλλαγές στην επιλογή sport.το τελευταίο αυτόματο που υπάρχει αυτό με τα 125 άλογα είναι διπλου συμπλέκτη δηλαδή dsg είναι το καλύτερο και πιο γρήγορο κιβώτιο που υπάρχει γενικά για αυτό και γενικά οι κορυφαίες εκδόσεις στα supercars το έχουν
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Κάθε φορά που βλέπω κάποιον να έχει κάνει αυτή τη μετατροπή, (ξανα)σκέφτομαι τρόπους να πείσω τη γυναίκα μου να κάνω τα πίσω -και τα μπροστινά- φρένα....ακόμα και το remap κρυφά το έκανα στο Fiesta :D :D :D
 
  • Haha
Αντιδράσεις: dimitrinho and dtsef

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
Κάθε φορά που βλέπω κάποιον να έχει κάνει αυτή τη μετατροπή, (ξανα)σκέφτομαι τρόπους να πείσω τη γυναίκα μου να κάνω τα πίσω -και τα μπροστινά- φρένα....ακόμα και το remap κρυφά το έκανα στο Fiesta :D :D :D
εχεις δρομο ακομα

η δικια μου νομιζει οτι εχουμε το 1000αρι :LOL::ROFLMAO::cool:
 
  • Haha
Αντιδράσεις: dimitrinho

dimitrinho

Original poster
New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
Κάθε φορά που βλέπω κάποιον να έχει κάνει αυτή τη μετατροπή, (ξανα)σκέφτομαι τρόπους να πείσω τη γυναίκα μου να κάνω τα πίσω -και τα μπροστινά- φρένα....ακόμα και το remap κρυφά το έκανα στο Fiesta :D :D :D
Δυστυχώς πέρα από το κόστος που θέλει σου κόβουν την εγγύηση αν το ψάξουν για αυτό προσοχή να το σκεφτεί καλά πρώτα ο καθένας.εγω το ήθελα πολύ πέρασα 11 χρόνια με το προηγούμενο μου αυτοκίνητο με ταμπούρα δεν ήθελα να περάσω αλλα τόσα και με αυτο
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Για το Fiesta έχω ήδη περάσει τα 5 χρόνια, οπότε δεν υπάρχει εγγύηση έτσι και αλλιώς. Τα μπροστινά θέλω να τα κάνω οπως και δήποτε, για τον πίσω άξονα υπάρχει θέμα με το να βρω και το κόστος του πίσω άξονα....
 

nikolas1989

Rookie
Feb 5, 2021
18
4
3
Μοντέλο
MK8 ST
Για το Fiesta έχω ήδη περάσει τα 5 χρόνια, οπότε δεν υπάρχει εγγύηση έτσι και αλλιώς. Τα μπροστινά θέλω να τα κάνω οπως και δήποτε, για τον πίσω άξονα υπάρχει θέμα με το να βρω και το κόστος του πίσω άξονα....
στα μπροστα τι παραπονο εχεις?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Είναι έτσι και αλλιώς μικρά και λόγω πίσω ταμπούρων τραβάνε πολύ ζόρι και κουράζονται πολύ εύκολα και γρήγορα. Ήδη με τα 100 άλογα είχα αλλάξει τα πρώτα τακάκια στα 15Κ χλμ, έκανα το remap και ξαναάλλαξα τακάκια στα 30Κ χλμ, ελπίζω τα Yellowstuff που έχω τώρα να αντέξουν παραπάνω χλμ, αλλά γενικά το ντουέτο μπροστά δίσκοι-πίσω ταμπούρα είναι πλέον οριακό. Άρα εξαρχής είχα σχέδιο να βάλω τα μπροστά του ST (όπως άλλωστε προτείνει και η Puma) και στη συνέχεια να δω για πίσω άξονα ST....
 

dimitrinho

Original poster
New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
Είναι έτσι και αλλιώς μικρά και λόγω πίσω ταμπούρων τραβάνε πολύ ζόρι και κουράζονται πολύ εύκολα και γρήγορα. Ήδη με τα 100 άλογα είχα αλλάξει τα πρώτα τακάκια στα 15Κ χλμ, έκανα το remap και ξαναάλλαξα τακάκια στα 30Κ χλμ, ελπίζω τα Yellowstuff που έχω τώρα να αντέξουν παραπάνω χλμ, αλλά γενικά το ντουέτο μπροστά δίσκοι-πίσω ταμπούρα είναι πλέον οριακό. Άρα εξαρχής είχα σχέδιο να βάλω τα μπροστά του ST (όπως άλλωστε προτείνει και η Puma) και στη συνέχεια να δω για πίσω άξονα ST....
Σωστά όλα είναι και θέμα οικονομικών.με μεγαλύτερα δισκόφρενα θα είσαι οκ κοίταξε και για Brembo.εγω τον πίσω άξονα με τα δισκόφρενα τον βρήκα με 150 ευρώ οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν έχασα χρόνο
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
150€ κομπλέ άξονας ?!?!? Και εγώ το ίδιο θα έκανα, μόνο τη λύση από Puma (500+250 μεταφορικά) και ένα Θεσσαλονικιό (που το δίνει 1000αρικο !!) έχω υπόψη μου....
 

dimitrinho

Original poster
New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
150€ κομπλέ άξονας ?!?!? Και εγώ το ίδιο θα έκανα, μόνο τη λύση από Puma (500+250 μεταφορικά) και ένα Θεσσαλονικιό (που το δίνει 1000αρικο !!) έχω υπόψη μου....
Ναι χρειάστηκαν βέβαια κάποια ανταλλακτικά αλλα όντως εξαιρετική τιμή.απο puma να υπολογίσεις και το τελωνείο λογικά αν το φέρνει από την Αγγλία
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Είναι έτσι και αλλιώς μικρά και λόγω πίσω ταμπούρων τραβάνε πολύ ζόρι και κουράζονται πολύ εύκολα και γρήγορα. Ήδη με τα 100 άλογα είχα αλλάξει τα πρώτα τακάκια στα 15Κ χλμ, έκανα το remap και ξαναάλλαξα τακάκια στα 30Κ χλμ, ελπίζω τα Yellowstuff που έχω τώρα να αντέξουν παραπάνω χλμ, αλλά γενικά το ντουέτο μπροστά δίσκοι-πίσω ταμπούρα είναι πλέον οριακό. Άρα εξαρχής είχα σχέδιο να βάλω τα μπροστά του ST (όπως άλλωστε προτείνει και η Puma) και στη συνέχεια να δω για πίσω άξονα ST....
Πάρα πολύ νωρίς οι αλλαγές στα τακάκια. Έχω 25000χλμ και τα τακάκια μου έχουν πολύ ψωμί ακόμα, έχω κάνει επίσης πολλά χιλιόμετρα σε βουνά. Εντύπωση μου κάνει αυτή η διαφορά λόγω ταμπούρων.
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Είναι και πως οδηγαει ο καθένας. Σε κάποιον που οδηγαει γρήγορα λογικό να δουλεύει πιο πολύ τα φρένα. Εγώ τα αλλάζω συνήθως στα 80.000. Θα δω και το βιβλίο μου για σιγουριά και θα ενημερώσω.
 

Christos1

Newbie
Jan 2, 2021
1
1
3
Μοντέλο
MK8
Microchips tuning δεν έχει καμμία σχέση με την ford μονο προγραμματισμό εγκεφάλου.σου έστειλα pm
Καλημέρα Δημήτρη. Όντας πολύ νέος στο forum διάβασα την ανάρτηση σου για τις βελτίωσεις που έκανες στο αυτοκίνητο σου και ομολογώ ότι με εντυπωσίασαν. Μπράβο σου!!!!!
Μήπως θα μπορούσες να με ενημερώσεις για την αναβάθμισηγ του κινητήρα σου πόσο σου πήγε, αν υπάρχουν τυχόν προβλήματα μέχρι τώρα, και γενικά κάποιες συμβουλές που θα πρέπει να ξέρω????
Εγώ έχω ένα Fiesta St line 1.5 Diesel του 20 . Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
  • Love
Αντιδράσεις: dimitrinho

dimitrinho

Original poster
New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Δημήτρη. Όντας πολύ νέος στο forum διάβασα την ανάρτηση σου για τις βελτίωσεις που έκανες στο αυτοκίνητο σου και ομολογώ ότι με εντυπωσίασαν. Μπράβο σου!!!!!
Μήπως θα μπορούσες να με ενημερώσεις για την αναβάθμισηγ του κινητήρα σου πόσο σου πήγε, αν υπάρχουν τυχόν προβλήματα μέχρι τώρα, και γενικά κάποιες συμβουλές που θα πρέπει να ξέρω????
Εγώ έχω ένα Fiesta St line 1.5 Diesel του 20 . Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Καλημέρα φίλε σε ευχαριστώ.
Ναι παει πολύ καλά και απροβληματιστα σου έστειλα πμ για περισσότερες πληροφορίες
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread