Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestaf1

Original poster
New member
Aug 29, 2018
85
1
8
καλησπερα σε ολους.επιτελους βγηκε κατι αξιοπιστο για το Fiesta MK7 (αν ειχα το MK7,5 προσωπικά θα ειχα κανει αλλη επιλογη)
το μονο κακο ειναι οτι επειδη ειναι καινουργιο προιον δεν βρισκεις υποστηριξει σε διάφορα forum.ωστόσο μετα απο πολυ ψαξιμο μπορω να πω οτι ειναι μονοδρομος για καποιον που θελει να βαλει κατι καλο. (εννοω παντα πηγη costumes).αν καποιος θελει να βαλει κατι aftermarket και να καταργησει την κονσολα,εκει αλλαζει το θεμα....τωρα επειδη δεν ειμαι φαν του ηχου και τον chips,μπορει καποιος να πει αν τα χαρακτηρα ειναι καλα??
αξιζει τα λεφτα του?
και πανω απο ολα,σε σχεση με το εργοστασιακο θα εχουμε καλυτερο ηχο??

https://www.aliexpress.com/item/TEYES-SPRO-Car-Multimedia-Video-Player-Navigation-GPS-Android-4G-head-Unit-For-Ford-Fiesta-6/32971159793.html?spm=a2g0o.cart.0.0.4b3d3c008FF43n
 

JohnSavvas

Newbie
Apr 6, 2019
2
0
0
26
Athens
θελω να το παρω και εγω αυτο αλλα δεν ξερω αν αξξιζει!! και αν υπαρχει ασφαλεια γενικα.. στο πως το βαζουμε και αν τελικα δεν γινει δουλεια!
 

fiestaf1

Original poster
New member
Aug 29, 2018
85
1
8
JohnSavvas said:
θελω να το παρω και εγω αυτο αλλα δεν ξερω αν αξξιζει!! και αν υπαρχει ασφαλεια γενικα.. στο πως το βαζουμε και αν τελικα δεν γινει δουλεια!
εγω πιστευω οτι για τα χαρακτηριστικα που προσφερει αξιζει. 4gb ram 64 rom και ολα τα αλλα.απλα πεταει...ο μονος λογος που προσωπικα εχω μια επιφυλάξει ειναι το αισθητικό κομμάτι.αλλα αν δεις fiesta mk8 λιγο πολύ έχει το ίδιο σκεπτικό.επίσης από τι φαίνεται σε σχεση με το εργοστασιακο η οθονη θα είναι πολύ πιο εξω,που σημαίνει ότι μπορείς να το λειτουργείς μεσος touch....εντωμεταξύ πριν καποιες μηνες ειχα παρει μια πηγη android mk7,5 το οποιο ειμαι σε φαση προσαρμογή στο δικο μου.αν δεν εχω το αποτελεσμα που θελω θα παρω το παραπάνω διχως σκεψη.η τοποθέτηση ειναι εντελως plug&play...τι εννοεις <<<αν υπαρχει ασφαλεια γενικα.>>>?????
 

fiestaf1

Original poster
New member
Aug 29, 2018
85
1
8
τελικα μετα απο πολυ κοψε ραψε και πολυ πονοκεφαλο ολοκλήρωσα αυτο που ειχα στο μυαλο

https://www.youtube.com/watch?v=zkTJq4KXa_M&feature=youtu.be

τι θα αλλάζατε παιδες??Τι θα διορθώνατε?????
 

jonic

Member
Mar 6, 2011
205
0
0
εμενα μου αρεσει ,, μπραβο σου ..αξιοζηλευτω !!! αν ησουν χανια θα σε εβρισκα :D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ωραίο! Απ' ότι κατάλαβα το android hu δουλεύει αυτόνομα και δίνει σήμα line in στο εργοστασιακό ηχοσύστημα; Και επομένως τα χειριστήρια του τιμονιού και της κεντρικής κονσόλας επιδρούν πάνω στο εργοστασιακό ηχοσύστημα και όχι στο android. Σωστά;
Το μόνο που με απασχολεί με αυτό, είναι ο έλεγχος του android που παραμένει μόνο μέσω touch screen και άρα είναι λίγο "δύστροπος" κατά τη διάρκεια της οδήγησης...
 

dimitridegrecia

New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Τι έχεις φτιάξει ρε φίλε! Χαρά στο κουράγιο σου (και το μεράκι σου). Ναι, αυτό φαίνεται σωστά εγκατεστημένο, μοιάζει εργοστασιακό για το απαίδευτο μάτι, και έχει πολλές λειτουργίες. Θα συμφωνήσω με τον Κώστα οτι η οθόνη είναι λίγο μακριά για το touch αλλά χαλάλι. Γέμισες και το άχρηστο cubby hole που δεν ξέρει κανείς τι να το κάνει στο ΜΚ7! χαχα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #8
Κωστα εαν δεν κανω λαθος τα χειριστηρια στο τιμονι ειναι 2 καλωδια με μια μεταβλητη αντισταση...αναλογα τα ohm που '' βλεπει'' κανει και την αναλογη κινηση,αρα με εναν διακοπτη μπορει ο Fiestaf1 να τα ''οδηγαει'' εκει που τα χρειαζεται!! σωστα??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
1 καλώδιο γείωση και 1 καλώδιο σήμα είναι. Το σήμα το οδηγείς στο steering input της πηγής android και μετά ρυθμίζεις τις εντολές μέσα από την πηγή. Συνήθως στο menu factory settings έχει τη εφαρμογή που κάνεις τις ρυθμίσεις. Απλά δεν ξέρω αν αυτό θα δουλέψει παράλληλα με την εργοστασιακή πηγή. ίσως να δουλέψει, αφού είναι είσοδοι. Θέλει δοκιμή, αλλιώς who knows...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Στην θεση του F1 μετα απο τετοια πατεντα σιγουρα θα δοκιμαζα ... αλλωστε δεν θα ειχα να χασω κατι??και ποιο πολυ οχι για την αυξομειωση την εντασης αλλα για την αλλαγη κομματιων ή σταθμων!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλά, την αυξομείωση της έντασης που έτσι κι αλλιώς γίνεται από το εργοστασιακό ηχοσύστημα, δεν τη "προγραμματίζεις" στο android head unit οπότε δε θα κάνει τίποτα όταν πατάς αυτά τα κουμπιά.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Όσοι έχουμε ξεμείνει με μκ7 προ facelift, είμαστε παιδιά ενός κατώτερου Θεού στο ζήτημα οθόνη με Android.  :'(

Πριν καμιά βδομάδα πέρασα από τον Δούση στο Περιστέρι και δοκιμάσαμε να βάλουμε στο Fiesta μου το digital iq 9152. Φαινόταν να κούμπωνε μέχρι που φτάνουμε σστο σημείο της σύνδεσης όπου η φίσα της οθόνης είναι εντελώς διαφορετική απ' αυτή του οχήματος μου. Αιτία μάλλον το παλαιότερο σύστημα can bus. Είμαι απ τα τελευταία ΜΥ 09. ssorry

Το παραπάνω μοντέλο οθόνης κουμπώνει τέλεια σε Fiesta mk7 fl μιας και έχει ανεβάσει σχετικά βίντεο στο youtube, το μαγαζί.

Έχω απευθυνθεί και σ έναν ακόμα στη Θηβών κοντά στη Νίκαια και περιμένω απάντηση (θετική θέλω να πιστεύω), αύριο...

Και ερωτώ σας.
Έχει κάποιος κάνα νεότερο σ αυτόν τον τομέα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η φύσα νομίζω εξαρτάται και από τον εξοπλισμό του μοντέλου, όχι μόνο τη χρονολογία του. Ίσως ο Nos7 να μας διαφωτίσει, αν και νομίζω κάπου έχει ξαναγράψει εδώ για το θέμα φύσες.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Μετά από πολύ ψάξιμο εγκαταστάθηκε από τα χερακια μου αυτή εδω.

https://a.aliexpress.com/_mL3Sxwx
Και η καλωδίωση για τα ΜΥ 2009 είναι αυτή.
https://a.aliexpress.com/_mOvaYRp









Δεν μπορούσε να εγκατασταθεί οθόνη απ' τα γνωστά μαγαζιά στην Αθήνα γιατί είχα θέμα με τη φυσα των ΜΥ 09.

Παρήγγειλα απ' το AliExpress τα παραπάνω προϊόντα.

Εντυπωσεις μέχρι στιγμής.

Επιτέλους βρίσκομαι στο 2020 και ακούω μουσική από το Spotify μέσω Bluetooth.
Καλή ποιότητα ήχου.
Δυστυχώς είναι 4πυρηνο με ψιλομετριο επεξεργαστη
Συνεπώς η χρήση των google maps απαιτεί υπομονή.
Αντίθετα το igo λειτουργει σφαίρα και δεν είναι τόσο κακό όσο το περίμενα.
Θελει ενισχυτή ραδιοφωνικού σήματος. Δεν πιάνει καλά το ράδιο.
Κατά τα άλλα η θέση της οθόνης απαιτεί λίγη συνήθεια αλλά οκ.

Α επισης απο την πρωτη φωτο βλεπετε οτι η εγκατασταση καπου δεν μου πηγε καλα και δεν εχει γινει τελεια εφαρμογη. Αυτο συνεβη κυριως λογω των πολλων καλωδιων. Ενταξει δεν ειμαι και ο τελειοτερος μαστορας!! qq lol
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Μια χαρά δουλειά εχεις κάνει φίλε, πολύ ωραία..
Οσο αναφορά την παραγγελία απο aliexpress, ειχες κάποιο θέμα; Κάποια έξτρα χρέωση απο αυτήν που βλέπουμε γραμμένη στο site? Κάποιο κόλλημα στο τελωνείο ή κάποια χρέωση απο εκεί;
Εξήγησε μου αν μπορείς και εαν θέλεις φυσικά την διαδικασία συνοπτικά και το τελικό κόστος.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
270€ η οθόνη μαζί με μεταφορικά (EMS, περίπου 1 μήνα αναμονή).
99€ ο εκτελωνισμος (κανένα θέμα με τα ΕΛΤΑ κατά τα άλλα).
60€ το καλώδιο μαζι με μεταφορικά (dhl, αναμονή 10 μέρες).
429€ δηλαδή.
Προφανώς αν έβαζα στα γνωστά καταστήματα ηχοσυστημάτων θα κόστιζε πάνω κάτω το ίδιο. Ωστόσο η ασυμβατότητα τους με οδήγησε να ψάξω στο Internet.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Focusman said:
270€ η οθόνη μαζί με μεταφορικά (EMS, περίπου 1 μήνα αναμονή).
99€ ο εκτελωνισμος (κανένα θέμα με τα ΕΛΤΑ κατά τα άλλα).
60€ το καλώδιο μαζι με μεταφορικά (dhl, αναμονή 10 μέρες).
429€ δηλαδή.
Προφανώς αν έβαζα στα γνωστά καταστήματα ηχοσυστημάτων θα κόστιζε πάνω κάτω το ίδιο. Ωστόσο η ασυμβατότητα τους με οδήγησε να ψάξω στο Internet.

Ναι κατάλαβα.. Στην περίπτωση σου νομίζω έπραξες σωστά. Σε mk7.5 κάπου εκεί το βάζουν τα γνωστά καταστήματα στα 350-400 με καλή συμβατότητα.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ερώτηση παιδιά, εμένα μάλλον τα έπαιξε το μαμά ράδιο. Αν με την ευκαιρία κάνω αναβάθμιση σε κάτι τέτοιο...η εργοστασιακή κονσόλα πρέπει να παίζει και άρα πρέπει να την φτιάξω σε κάθε περίπτωση ή την πετάω και βάζω κάτι τέτοιο?
 

fiestaf1

Original poster
New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Ερώτηση παιδιά, εμένα μάλλον τα έπαιξε το μαμά ράδιο. Αν με την ευκαιρία κάνω αναβάθμιση σε κάτι τέτοιο...η εργοστασιακή κονσόλα πρέπει να παίζει και άρα πρέπει να την φτιάξω σε κάθε περίπτωση ή την πετάω και βάζω κάτι τέτοιο?
απλα την πετας
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Ερώτηση παιδιά, εμένα μάλλον τα έπαιξε το μαμά ράδιο. Αν με την ευκαιρία κάνω αναβάθμιση σε κάτι τέτοιο...η εργοστασιακή κονσόλα πρέπει να παίζει και άρα πρέπει να την φτιάξω σε κάθε περίπτωση ή την πετάω και βάζω κάτι τέτοιο?
Δεν λειτουργει το πληκτρολογιο??
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread