Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ναι αυτό είναι, δουλεύουν κανονικότατα (και το Sygic και το Car). Εγώ τα πήρα από έναν Άγγλο, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποια διαφορά.

Εμένα μου έκανε κάτι περίεργο, όταν πήγα να κάνω Activate τον κωδικό, μου έβγαλε μήνυμα του στυλ "Limit reached", οπότε έκανα "Transfer to new device" και ενεργοποιήθηκε κανονικά. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή και μου απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αν κάποια στιγμή μου κολλήσει να ξαναεπικοινωνήσουμε για να μου στείλει φρέσκο κωδικό.
 

nkamparts

Newbie
Jan 15, 2018
7
0
0
Σ' ευχαριστώ! Αφού κάνω αναβάθμιση στο Sync3, θα δοκιμάσω το sygic car όσο είναι δωρεάν ( νομίζω μία εβδομάδα συν άλλες δύο με το Sync3) και μετά βλέπουμε.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Η δοκιμαστική περίοδος είναι όντως πολύ ωραίο feature, μπορείς να δεις αν σου ταιριάζει, αν σε βολεύει κλπ. Μόνο πρόσεξε να μην το τρέξεις πριν το συνδέσεις στο SYNC, ώστε να αρχίσουν να μετράνε οι μέρες από εκείνη τη στιγμή.
 

nkamparts

Newbie
Jan 15, 2018
7
0
0
  Να μοιραστώ μαζι σας τι κατάφερα τελικά μετά από αρκετές προσπάθειες μέσα στο Σαββατοκύριακο που πέρασε, από την επιχείρηση "αναβάθμιση σε 3.0 του Sync3, android auto 3.3 που μόλις βγήκε και Sygic car".
  Η αναβάθμιση του Sync3 έγινε κανονικά με το στικάκι, όπως την έχει περιγράψει ο Αντώνης και όχι όπως λενε οι οδηγίες της Ford, με μόνο πρόβλημα ότι δε έφτιαξε xml file για να ενημερώσω στη συνέχεια το Site της Ford με την έκδοση του Sync3 που έχω πλέον. Δεν πειράζει τους το χρωστάω!

  Είχα το Android auto 3.2 σε ένα tablet Huawei με λειτουργικό Android7.0 και δουλευε μιά χαρά και το Google maps και το Waze. Μόλις εγκατέστησα το Sygic Car στο tablet, ενώ  μόνο σ'αυτό δούλευε μια χαρά, με σύνδεση στην οθόνη του Sync ψιλοκόλαγε (αργούσε πολύ να πάρει τις εντολές) και στο ΑΑ χάθηκαν τελείως Maps και Waze ενώ τα υπόλοιπα οκ. Το Android auto 3.3 που κατέβασα μετά δεν δούλεψε καθόλου οπότε ξαναμπήκε το 3.2
  Για να μη σας ζαλίζω ο μόνος τρόπος που κατάφερα να τα έχω όλα τα navigator στην οθόνη του Sync είναι ο εξής:
1) Μία συσκευή με λειτουργικό Android7.0 , AA 3.2 και καθόλου το Sygic car εγκατεστημένο για να έχω ΑΑ,maps και Waze,
2) Άλλη συσκευή με λειτουργικό Android7.0 , το Sygic car εγκατεστημένο και καθόλου το ΑΑ για να έχω το Sygic
  Αναλόγως τη συσκευή που συνδέεις στο usb καλώδιο έχεις στη οθόνη του Sync με τη μία ΑΑ με maps waze και με την άλλη Sygic χωρίς ΑΑ. Με bluetooth μπορούν να ειναι και οι δύο ταυτόχρονα.

Έχει καταφέρει κανείς να βλέπει στην οθόνη του Sync και τα τρία navigator με σύνδεση μίας μόνο συσκευής τηλεφώνου αντί για δύο;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Στα γρήγορα γιατί τρέχω στο γραφείο:

- το xml το φτιάχνει μετά το reboot, οπότε για να το φτιάξει πρέπει να αγνοήσεις την προτροπή του SYNC για να βγάλεις το USB stick. Όταν κάνει reboot και φτιάξει το xml, το ανεβάζεις στο ETIS και πλέον βλέπεις ότι το SYNC είναι ενημερωμένο

- και τα τρία ταυτόχρονα δεν γίνεται, καθώς το AndroidAuto (α) μπλοκάρει τις υπόλοιπες AppLink εφαρμογές (αυτές που φαίνονται στο SYNC Apps), και κυρίως (β) επικαλύπτει εντελώς την επιφάνεια της οθόνης του SYNC, οπότε το Sygic δεν μπορεί να τρέξει παράλληλα. Στο ΑΑ αναγκαστικά πρέπει να έχεις είτε Maps είτε Waze.

Μπορείς κάλλιστα να έχεις όλες τις επιλογές σε μια συσκευή, αλλά για να κάνεις την εναλλαγή πρέπει να (απ)ενεργοποιείς το ΑΑ τόσο στο κινητό όσο και στο SYNC ;)
 

nkamparts

Newbie
Jan 15, 2018
7
0
0
-  Τώρα που το λες έβγαλα το στικάκι οπως μου ζήτησε πριν το reboot. Μπορεί να ξανακάνω το update σωστά.


- Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά τουλαχιστον σε μένα φαίνεται ότι το Sygic δημιουργεί πρόβλημα στο ΑΑ και όχι το αντίστροφο.
Εάν στη συσκευή έχει απλά και μόνο εγκατασταθεί το Sygic, το ΑΑ παθαίνει τη πλάκα του, ανεξαρτήτως εάν ανοίξεις Sygic ή οχι και παρ' όλο που έχω επιλέξει να μην ανοίγει αυτόματα με τη σύνδεση bluetooth ή καλωδιο usb, και χωρίς να το έχω ορίσει στο Sync σαν προεπιλεγμένο navigator.
Σε τι συσκευή τηλεφώνου τα έχεις;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Σε S8, αλλά και S7, το ίδιο δούλευε. Είτε τρέξει αυτόματα το ΑΑ είτε όχι, για να δουλέψουν οι AppLink εφαρμογές πρέπει να μην τρέχει το ΑΑ, οπότε είτε δεν το τρέχεις αυτόματα, είτε το κλείνεις από το κινητό. Αυτομάτως μετά βρίσκει ξανά και το Sygic, και το FordPass, και την Alexa κλπ....
 

nkamparts

Newbie
Jan 15, 2018
7
0
0
  Να σας πω τι έπαθα από τις πολλές δοκιμές του ΑΑ και του Sygic στο Fiesta.
 
  Είχα διαγράψει από το tablet το Sygic, για να βεβαιωθώ ότι το ΑΑ δουλεύει κανονικά όπως και πριν, και πράγματι επανήλθε. Μετά τις συμβουλές του Αντώνη, ξανακατέβασα το Sygic car για το δοκιμάσω πάλι. Στο tablet χωρίς σύνδεση στο Sync καλό και γρήγορο. Μπορείς να ορίσεις το προορισμό σου με πληκτρολόγιση της διεύθυνσης Ελληνικά , Αγγλικά ή ακόμα πιο εύκολα κρατόντας πατημένο το δάκτυλο σε σημείο στο χάρτη κλπ. Δοκιμάστηκε και οδηγόντας και ήταν αρκετά καλό. Γυρίζοντας αργά το απόγευμα σπίτι είπα να το δοκιμάσω παρκαρισμένος και στο Sync, όπου και άρχισαν τα προβλήματα. Εγκαταστάθηκε εύκολα και η οθόνη του Sync έδειξε αμέσως το χάρτη της περιοχής μου αλλά η μετακίνηση σε αυτόν με το δάκτυλο ήταν πολύ αργή και δεν μπορούσα με κανένα τρόπο να ορίσω σημείο προορισμού, όριζε όπου ήθελε αυτό. Μπορεί για αυτό να έφταιγε ο επεξεργαστής του tablet (αργός) και με ένα καλύτερο tablet τηλέφωνο ή και καλώδιο να ήταν οκ. Δεν εμφάνιζε όμως καμμία από τις αποθηκευμένες διευθύνσεις πχ Σπίτι, Δουλειά κλπ και έπρεπε να τις ξαναορίσεις στο Sync. Με σημείο στο χάρτη όπως είπα πολύ δύσκολα, με πληκτρολόγηση διευθυνσης άλλο πρόβλημα: Δεν εμφανίζει στο Sync το πληκτρολόγιο του Tablet αλλά το δικό του, που έχει μεν Ελληνικά αλλά ότι και να γράψεις δεν καταλαβαίνει τίποτα και να βρεί διεύθυνση. Δεν δοκίμασα στα Αγγλικά γιατί είχα αρχίσει να νευριάζω και σκέφτηκα ότι δεν με εξυπηρετεί.
  Δοκιμή μετά, ορισμός διεύθυνσης στο tablet εύρεση διαδρομής για πλοήγηση και εν συνεχεία σύνδεση στο Sync. Σιγά μη δούλευε έτσι, οπότε το Sygic φεύγει πριν το πληρώσουμε και κρατάμε ΑΑ με maps και waze έστω με την ανάγκη της με data σύνδεσης.

  Το ωραίο είναι ότι όλα αυτά κράτησαν καμμιά ώρα και τα έκανα με ανοικτό διακόπτη αλλά χωρίς να δουλεύει η μηχανή. Το κακόμοιρο το αυτοκίνητο με προειδοποίησε αρκετές φορές και έσβηνε για να μην αδειάσει η μπαταρία αλλά εγώ απτόητος συνέχιζα χωρίς να δουλεύει η μηχανή γιατί και φώτα είχε και όλα δούλευαν (κλειδαριες κλπ). Τελειώνοντας δοκιμάζω να ξεκινήσω τη μηχανή και γίνεται ο χαμός. Η μίζα να κάνει ένα θόρυβο κλακ κλακ αντί να γυρίζει, φώτα έξω και λαμπάκια μέσα να αναβοσβήνουν, καθρέφτες ανοιγόκλειναν, κλείδωνε ξεκλείδωνε και λέω την έκανα τη μ@***@ τώρα. Μετράω με πολύμετρο την μπαταρία και την είχα κατεβάσει στα 10 volt. Εκεί που είχα παρκάρει, άλλο αυτοκίνητο δεν χώραγε δίπλα για  ρεύμα με καλώδια, ούτε να το μετακινήσω σπρώχνοντας. Χωρίς να το πολυσκεφτώ για τη ζημιά που μπορεί να κάνω επιστρατεύεται με μπαλαντέζα ένας αυτοσχέδιος φορτιστής που είχα και φορτίζει τη μπαταρία πάνω στο αυτοκίνητο για μία ώρα και ευτυχώς μετά πήρε μπροστά. Το κυκλοφόρησα μετά μία ώρα ακόμα και ευτυχώς όλα οκ. Θα καταλάβω ότι η μπαταρία φορτίστηκε σωστά όταν ξαναρχίσει να δουλεύει πάλι το start-stop γιατί τώρα δεν...
 
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δοκιμές γενικώς μόνο με φορτιστή ή με μηχανή αναμμένη, γιατί η ψόφια μπαταρία δεν απέχει και πολύ. Το έχω πάθει πριν πολλά χρόνια, και από τότε πάντα, με οποιοδήποτε αυτοκίνητο, για να μην καίω και τζάμπα βενζίνη, δοκιμές μόνο με μπαλαντέζα+φορτιστή ή μέσα στο garage ;)
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Δεν ξερω αν καποιος φιλος εχει αναφερθει πιο πανω στην εφαρμογη  waze
Χωρις να εχω δοκιμασει ακομη το android auto στο αυτοκινητο απλα αναφερω οτι  εχω στο κινητο μου για χαρτες την εφαρμογη Waze
Oταν τρεχω το android auto και μετα πηγαινω στους χαρτες μου την εμφανιζει σαν επιλογη για χαρτες  μαζι με το google maps
Μολις δοκιμασω και στο αυτοκινητο θα σας πω
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Το ίδιο ισχύει και για το αυτοκίνητο φίλε μου. Οταν πατάς στους χάρτες σε ρωτάει αν θέλεις Google Maps ή Waze. Καλή εφαρμογή είναι και ελαφριά, αλλά πρέπει να πληκτρολογείς διευθύνσεις νομίζω κυρίως και οχι μόνο ονόματα μαγαζιών ξενοδοχείων κτλ.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
andrnith said:
Το ίδιο ισχύει και για το αυτοκίνητο φίλε μου. Οταν πατάς στους χάρτες σε ρωτάει αν θέλεις Google Maps ή Waze. Καλή εφαρμογή είναι και ελαφριά, αλλά πρέπει να πληκτρολογείς διευθύνσεις νομίζω κυρίως και οχι μόνο ονόματα μαγαζιών ξενοδοχείων κτλ.

Εμενα δν μου γυριζει σε ελληνικο  πληκτρολογιο  στο αυτοκινητο κι αναγκαστικα το κανω φωνητικα
Το δοκιμασα και δουλευει κανονικα
Αν ξερις πες πως γυρναω το πληκτρολογιο στα ελληνικα ( μονο για το αυτοκινητο)
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Όταν σου εμφανίζει το πληκτρολόγιο κάτω αριστερά έχει ένα κουμπί το οποίο είναι με αχνά μαύρα γράμματα σαν να μην είναι διαθέσιμο να το πατήσεις. Ωστόσο μπορείς να το πατήσεις κανονικότατα! Αν το πατήσεις γυρνάει σε ελληνικά αν το ξαναπατήσεις σε Αγγλικά.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
andrnith said:
Όταν σου εμφανίζει το πληκτρολόγιο κάτω αριστερά έχει ένα κουμπί το οποίο είναι με αχνά μαύρα γράμματα σαν να μην είναι διαθέσιμο να το πατήσεις. Ωστόσο μπορείς να το πατήσεις κανονικότατα! Αν το πατήσεις γυρνάει σε ελληνικά αν το ξαναπατήσεις σε Αγγλικά.

Δυστυχως δεν το βλεπω  σε παρακαλω βαλε φωτογραφια μηπως και παρω χαμπαρι
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Ξέρει κανείς τρόπο για αναπαραγωγή αρχείων avi κτλ στο sync 3? Κάτι έχω δει στο YouTube αλλά λίγα πράγματα. Το ivew της hyundai νομίζω παίζει ταινίες, εμάς;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Απευθείας δεν παίζει κανένα format. Μέσω mirroring ή AA εφαρμογών (και συνήθως root) παίζουν διάφορα, εξαρτάται τι θέλεις και αν κατέχεις να το φτιάξεις/σετάρεις.
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Σε έχασα!! Οκ, κατάλαβα, πρέπει να είσαι χακεράς! Αν βγει κάτι και για εμάς τους πιο άσχετους ειδοποιήστε γιατί ο μικρός γιος μου αναρωτιέται γιατί έχουμε τόσο μεγάλη οθόνη για να βλέπουμε το όνομα του σταθμού στο ράδιο; χάχα, τι να του πω;
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Sharky said:
Σε έχασα!! Οκ, κατάλαβα, πρέπει να είσαι χακεράς! Αν βγει κάτι και για εμάς τους πιο άσχετους ειδοποιήστε γιατί ο μικρός γιος μου αναρωτιέται γιατί έχουμε τόσο μεγάλη οθόνη για να βλέπουμε το όνομα του σταθμού στο ράδιο; χάχα, τι να του πω;

Να του πεις.."Ο μπαμπας εκανε την καλυτερη επιλογη αγορας αυτοκινητου..Fiesta !!!"
Partner και μελος της οικογενειας για μια ζωη  :)
Καλοριζικο και καλοταξιδο και απο μενα Sharky. Να χαιρεσαι τον Γιο σου  :)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Εργοστασιακές οθόνες που να παίζουν -και- video υπάρχουν ελάχιστες, και σίγουρα δεν είναι το SYNC. Και μάλιστα όλες όσες παίζουν video μπορούν να το κάνουν μόνο με ακίνητο το αυτοκίνητο (και θέλει χάκιασμα για να δουλεύει εν κινήσει, το κάναμε στο ML του κουμπάρου μου).

Με τους άλλους τρόπους που αναφέρω (μέσω ΑΑ, mirroring κλπ) μπορείς να παίζεις video (σε διάφορα formats) μέσω κινητού ή tablet, αλλά εκεί θέλει σίγουρα να ξέρεις τι και πως να το κάνεις (π.χ. το AA Mirror θέλει root κινητό, εγκατάσταση εφαρμογής από XDA και κάποιες ρυθμίσεις στο ΑΑ του αυτοκινήτου).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread