Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

lagos12

Original poster
Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Συνέδεσα μέσω wifi hotspot το κινητό μου προκειμένου να κάνω αναβάθμιση στο synch 3 έκανα κάποιες βόλτες αλλά παίρνει πολύ χρόνο και το σταμάτησα, με USB είναι πιο γρήγορη η διαδικασία το έχει δοκιμάσει κανείς; Είχα 4G σε όλη την διαδρομη.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Θα περιμένεις πολύ. Στο Kuga έχω κάνει 5-6 αναβαθμίσεις, μόνο μία έγινε από μόνη της μέσω του wifi στο garage μου, και αυτή ήταν μια μικρή αναβάθμιση του SYNC, όλες οι υπόλοιπες μέσω USB stick. Ειδικά οι χάρτες που είναι 22-23GB, δεν πρόκειται να κατέβουν ποτέ.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Δεν έχω χάρτες για να ξέρω τι γίνεται εκεί. Το update του Sync3 όμως που είναι γύρω στα 2,6 GB το ολοκληρώνει σε περίπου 10' από USB.
 

lagos12

Original poster
Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Η μηχανή πρέπει να είναι αναμμένη;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
lagos12 said:
Η μηχανή πρέπει να είναι αναμμένη;

Όχι απαραίτητα, έχω κάνει αναβάθμιση και και χωρίς μηχανή. Απλά σου λέει ότι υπάρχει κίνδυνος στα 30 λεπτά να κόψει παροχή στο SYNC, και να μείνει στη μέση το update (οπότε μετά άντε βρες τι έγινε σωστά και τι όχι)
 

lagos12

Original poster
Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Έκανα το update και μου έβγαλε  build 19205 είναι το τελευταίο; Και κάτι άλλο συνδέω στο usb το κινητό μου για να ανοίξω τους χάρτες waze ή Google Maps και με 'πετάει' έξω, υποθέτω ότι μάλλον είναι το bit difender antivirus που έχω στο κινητό τι άλλο μπορεί να είναι;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Τι εννοείς "σε πετάει έξω" ? Ποιος σε πετάει ?  :D Ποια έκδοση AA έχεις στο κινητό ? Και έχεις δώσει όλες τις απαραίτητες άδειες στο ΑΑ ?
 

lagos12

Original poster
Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Νομίζω έχω δώσει όλες τις άδειες, και εννοώ στην αρχή φαίνεται το εικονίδιο των χάρτών και μετά κλείνει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
OK τότε ίσως κάτι κλείνει το USB ή/και την πρόσβαση στις εφαρμογές από έξω, μπορεί να είναι το antivirus που λες. Και μιας και το αναφέραμε, το antivirus δεν έχει νόημα στο android (δηλαδή σε unix/linux συστήματα), απλά το αναφέρω γιατί είναι χάσιμο χρόνου και resources.

Δες αν ενεργοποιήσεις το developer menu και δώσεις άδεια σε άγνωστες πηγές και USB debugging, μπας και στρώσει...
 

lagos12

Original poster
Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Ok ευχαριστώ για την συμβουλή
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Έχει παρατηρήσει κάποιος αν το site της Ford για τις ενημερώσεις έχει πρόβλημα; Ενώ προσπαθώ να ανεβάσω την επαλήθευση της ενημέρωσης που έκανα μου βγάζει ότι κάρι πήγε στραβά να δοκιμάσω αργότερα,. Το κάνει και από I explorer και από chrome. Το κάνει και απ το κινητό όταν προσπαθώ. Προφανώς έχει κάποιο πρόβλημα η σελίδα της εταιρίας;
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
επαναφέρω το θέμα αναβάθμισης, μιας και προχθές έκανα την τελευταία αναβάθμιση στο σύστημα. Τυχαία είδα στο ιντερνετ ότι έχει βγει η αναβάθμιση 3.4 και ήδη την έχουν κάνει σε κάποια αυτοκίνητα. Σε εμένα η αναβάθμιση που έκανε είναι η 3.02 και μου βγάζει ότι το σύστημα μου είναι ενημερωμένο. Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει; Δλδ αν θα βγει ενημέρωση αργότερα η αν κάποια μοντέλα δεν παίρνουν την καινούργια αναβάθμιση;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
H 3.4 δεν περνάει έτσι απλά, θέλει δουλίτσα, και όχι μέσω της επίσημης οδού, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να στραβώσει. Χώρια που λογικά χάνεις την εγγύηση αν συμβεί κάτι στο APIM (SYNC).
 

ilias7

Newbie
Aug 6, 2014
1
0
1
Καλησπέρα, και εγώ ακριβώς την ίδια απορία είχα (είμαι Sync 3 , Software Version 3.0 , Build 20204) για αναβάθμιση του Sync 3 μου στο Titanium 2017 MK8 που έχω.Ψάχνοντας online βρήκα το παρακάτω link που τολμώ να πω πως έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και με αναλυτικούς οδηγούς. Ουσιαστικά είναι ένα custom tool για να αναβαθμίσεις το Sync σου είτε έχεις χάρτες είτε όχι (όπως το δικό μου) . Για ποσοστό επιτυχίας τόσο στο forum τους όσο και σε video που βρήκα στο YT βλέπω πως είναι σε αρκετό υψηλό επίπεδο.

Ουσιαστικά αν δεν κάνω λάθος έχουν πάρει την 3.4 από άλλα αυτοκίνητα (σύγχρονα - 2020) και έχουν τροποποιήσει τον loader ώστε να μπορείς να την εγκαταστήσεις σε Sync παλαιότερης χρονιάς (προσοχή πρέπει να έχετε Sync 3 ή μεταγενέστερο όπως αναφέρουν).

Το θέμα είναι ότι εφόσον δεν είναι επίσημα από την Ford αν έχουμε κάποιο ρίσκο αναφορικά με την εγγύηση?
Το έχει δοκιμάσει κάποιο παιδί από το forum?

Πληροφορίες για το tool εδώ
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Αγαπητοί μου μανιακοί,

θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ 2 πρόσφατες εμπειρίες μου από την αναβάθμιση του sync.
Μιας και το κινητό που έχω (Iphone 12 Pro Max) είχε προβλήματα με τη συνδεσιμότητα, μπήκα στη διαδικασία της αναβάθμισης του συστήματός μου. Η πρώτη προσπάθεια έγινε στο συνεργείο με την οποία φάνηκε πως δεν διόρθωσε το πρόβλημα και τη δεύτερη να πραγματοποιείται μέσω του συστήματος αυτόματης αναβάθμισης του αυτοκινήτου. Απλά κάνεις το κινητό σου hotspot και συνδέεις το αμάξι με την επιλογή turn on automatic updates.
Χρειάστηκε να είμαι στο δρόμο με πλήρες σήμα 4g και με πολλή υπομονή καθώς η αναβάθμιση διήρκησε περίπου 45 λεπτά. Αφού τελειώσει η αναβάθμιση στη δεύτερη επανεκκίνηση του αυτοκινήτου έβγαλε μήνυμα για ολοκλήρωση της αναβάθμισης. Η διαδικασία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα του Πάσχα. Η μηχανή εννοείται ήταν σε λειτουργία.
Το πρόβλημα φαίνεται πως διορθώθηκε με το κινητό και συνδέεται κανονικά μετά από 4-5 συνδέσεις.

Κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης
IMG_6535.JPG

Μετά την αναβάθμιση
IMG_6534.JPG
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Οι οδηγίες που έχει το site της Ford για αναβάθμιση από στικάκι είναι πάρα πολύ απλές να εκτελεστούν από τον οποιοδήποτε με ένα PC και internet... Απαράδεκτο το συνεργείο που δεν το κατάφερε.

Έχω κάνει 4 αναβαθμίσεις μόνος μου χωρίς να ανοίξω data από κινητό. Το κομμάτι που αφορά το κούμπωμα του USB stick στο αμάξι παίρνει λιγότερο από 10', χωρίς να παρακαλάς μήπως κάπου χάσεις το σήμα...
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Αγαπητοί μου μανιακοί,

θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ 2 πρόσφατες εμπειρίες μου από την αναβάθμιση του sync.
Μιας και το κινητό που έχω (Iphone 12 Pro Max) είχε προβλήματα με τη συνδεσιμότητα, μπήκα στη διαδικασία της αναβάθμισης του συστήματός μου. Η πρώτη προσπάθεια έγινε στο συνεργείο με την οποία φάνηκε πως δεν διόρθωσε το πρόβλημα και τη δεύτερη να πραγματοποιείται μέσω του συστήματος αυτόματης αναβάθμισης του αυτοκινήτου. Απλά κάνεις το κινητό σου hotspot και συνδέεις το αμάξι με την επιλογή turn on automatic updates.
Χρειάστηκε να είμαι στο δρόμο με πλήρες σήμα 4g και με πολλή υπομονή καθώς η αναβάθμιση διήρκησε περίπου 45 λεπτά. Αφού τελειώσει η αναβάθμιση στη δεύτερη επανεκκίνηση του αυτοκινήτου έβγαλε μήνυμα για ολοκλήρωση της αναβάθμισης. Η διαδικασία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα του Πάσχα. Η μηχανή εννοείται ήταν σε λειτουργία.
Το πρόβλημα φαίνεται πως διορθώθηκε με το κινητό και συνδέεται κανονικά μετά από 4-5 συνδέσεις.

Κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης
View attachment 708

Μετά την αναβάθμιση
View attachment 709
Επειδή και εγώ έχω το 12pro ενώ πριν είχα το xs και σε μένα είχε θέματα με το Bluetooth, η λύση δεν ήταν τελικά η αναβάθμιση του sync (αυτό προσπάθησα και γώ αρχικά )αλλά με την αναβάθμιση του τηλεφώνου στην τελευταία έκδοση. Βασικά τα προβλήματα λύθηκαν με το που έγινε αναβάθμιση στην 14.5.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Επειδή και εγώ έχω το 12pro ενώ πριν είχα το xs και σε μένα είχε θέματα με το Bluetooth, η λύση δεν ήταν τελικά η αναβάθμιση του sync (αυτό προσπάθησα και γώ αρχικά )αλλά με την αναβάθμιση του τηλεφώνου στην τελευταία έκδοση. Βασικά τα προβλήματα λύθηκαν με το που έγινε αναβάθμιση στην 14.5.
Ακόμα κι αυτό μπορεί να φταίει. Εγώ είχα θέματα ακόμα και με την αναβάθμιση αυτή πριν αναβαθμίσω και το sync.
Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread