Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα στην παρέα, μετά από σχετικό ψάξιμο κατέληξα στο να ανανεώσω τα 17 ετών μαμα μπεκ του ΜΚ6 μου με αυτά εδώ

έχουν τις ίδιες προδιαγραφές με τα μαμά απλά έχουν 4 τρύπες ψεκασμού αντί για 1 που έχουν τα μαμά, από όσα έχω βρει ψάχνοντας τις διαφορές είναι ότι οι 4 τρύπες δημιουργούν καλύτερη καύση καθώς είναι πιο μικρές από την 1 και το καύσιμο νεφελοποιείτε καλύτερα. Επίσης κάνουν λιγότερο θόρυβο κάτι το οποίο θα ήθελα πολύ να το διαπιστώσω και εγώ ο ίδιος μιας και έναν θόρυβο τον κάνουν τα μαμά. Ένα άλλο χαρακτηριστικό είναι ότι κάνουν και καλύτερη οικονομία στο καύσιμο αφου ο τρόπος που ψεκάζουν με τις 4 τρύπες είναι πιο αποτελεσματικός και αν και 4 σπαταλάει λιγότερο καύσιμο από ότι η πιο μεγάλη 1 των μαμά..

εντυπώσεις σε λίγες μέρες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα ! λοιπόν και ήρθαν τα μπεκ και τα αντικατέστσα και μόνος μου !! Αν και δεν είχα τις απαραίτητες γνώσεις με την βοήθεια μέσω τηλεφώνου με τον Y yannis_s τελικά τα κατάφερα !!

Εντυπώσεις , πολύ πιο γλυκιά λειτουργία των μπεκ σε σχέση με τα θορυβώδη μαμά που κυρίως στο ρελαντί το καταλαβαίνεις σε μεγάλο βαθμό ! Επίσης περιμένω να δω και το θέμα με την οικονομία μιας και οι 4 τρύπες ψεκασμού που έχουν τα καινούργια δημιουργούν βεντάλια ψεκάσματος και έχει καλύτερη καύση άρα και οικονομία. Επίσης παρατήρησα μια βελτίωση στο πως ανοίγει το αμάξι όταν πατάς το γκάζι έγινε πιο άμεσο θα έλεγα.

παρακάτω το βιντεάκι!

 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Ευγε.Αριστη εργασια. Με το καλο. Αν θελεις αναφερε περαιτερω αποτελεσμα.
Μηπως το φιλτρο αερος χρειαζεται πλυση;
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ευχαριστώ ! ναι θέλει , και θελει και ολο το μοτερ να το κανω να γυαλίσει πάλι αλλά δεν ειχα κουράγιο... μου πήρε περίπου 2 ωρες η όλη διαδικασία... βεβαια αν το ξανακάνω πιστεύω θα το κάνω σε 40-50 λεπτά...
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
ΚΝ δεν ειναι; Εχει το καθαριστικο και το λιπαντικο της ΚΝ;
Παντως ενδιαφερον παρουσιαζει η εργασια. Θα φανει οσο θα δοκιμαζεται το αποτελεσμα της αλλαγης.
 

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Ναι KN ειναι, την αλλη κυριακη θα κανω και βιντεακι για τον καθαρισμό της :p
μέχρι στιγμής όλα άψογα με την αναβάθμιση !
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Αναρτησε το, διοτι δεν νομιζω οτι υπαρχει στην ελληνικη γλωσσα.
Εξηγησε οτι πλενεται απο την εσωτερικη προς την εξωτερη πλευρα (απο την καθαρη προς την ακαθαρτη).
Εξηγησε οτι λιπαινεται (με το λιπαντικο-λαδι) η εξωτερικη πλευρα με μετρο (οχι υπερβολικως).
Ισως αυξηθει η ιπποδυναμη και η ροπη με αυτην την αλλαγη. Δεν νομιζω αλλος στην Ελλαδα να εκανε τοσα στο φιεστα αυτο.
Ειναι και υγραεριοκινητο. Ευγε.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
οχι ακόμα δεν εγινε υγραέριο !
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread